דדו

"ראית את הספות במועדון הקצינים הסורים בקונייטרה? מספות כאלה לא קמים בקלות" * המנצח הגדול על כיבוש רמת הגולן מסכם איך זה קרה ומה היה הרגע הקשה ביותר שלו במלחמה

דדו במהלך הקרבות ברמה (צילום: אפרים קדרון)

דדו במהלך הקרבות ברמה (צילום: אפרים קדרון)

הוא היה המנצח הגדול של כיבוש הרמה הסורית ב-1967. בימים שאחרי השלמת המבצע, אלוף דוד אלעזר נראה במצב רוח מרומם. הוא הוריד מעליו גיבנת ענקית שהתיישבה עליו במשך כמעט חמישה ימים. בעוד אלופי הפיקוד האחרים כובשים את כל הנקרה בדרכם, אלוף פיקוד הצפון הסתפק בפירורים (שכם, ג'נין). עשה רושם שהממשלה לא מעוניינת להחריף את מצבה המדיני בעקבות ההישגים בזירה המצרית והירדנית. האישור למבצע "מקבת" לכיבוש הגולן התמהמה, ואף נתקל בהתנגדויות של שרי הממשלה. מהיום השני לפרוץ המלחמה, הפגיזו הסורים את כל השטח הישראלי לאורך הגבול, עשו ניסיון כושל לתקוף רגלית את קיבוץ דן ועשו סימנים כאילו הם מתכוונים לעבור את הנהר ולפרוץ בכיוון גדות ואלמגור. היה נראה שמלחמת 1967 תסתיים ללא החזית הזו.

את דדו בימים הקריטיים בחזית הצפון תיאר כתב "במחנה", יחיאל לימור: מעשן בשרשרת, סימנים שחורים מתחת לעיניים המעידים על חוסר שינה, מכשירי האלחוט מזמזמים סביבו כל העת, רכון עם קציניו על מפות, מפקדים נכנסים ויוצאים מלשכתו, ידיים שרושמות תזוזת כוחות. ציטוט מהכתבה: "אלוף הפיקוד מנצל הפוגה של שניות. הוא עוזב את החדר, ממהר לשטוף את פניו במים קרים, כדי להתרענן קמעא. עוד לילה ארוך לפניו. ליל קרבות. ליל בו נלחמים כוחותיו לחיסולם של מוצבים סורים שהטרידו במשך שנים ישובים ישראלים. מוצבים שהיו בעבר 'שמות' שחזרו ועלו לכותרות העיתונים. עתה – אינם אלא עמדות דוממות".

ודדו אחרי המלחמה מתואר כחייכני ומלא מרץ. שלוש שנים כאלוף הפיקוד עם מאות תקריות שהפכו את סוריה לאוייבת האישית שלו. על הרגע הקשה שלו במלחמה סיפר לכתב "במחנה" בנימין לנדאו: "השעות הקשות ביותר, אולי הקשות בחיי (עד 1967, כן?), היו ביום חמישי בלילה (8.6) כאשר חששתי שצה"ל לא יתקוף את הרמה. לשבת בפיקוד ולהרגיש איך הזדמנות היסטורית חומקת מבין האצבעות. שמע, זאת היתה הרגשה רעה באמת".

והרגע המאושר? "תתפלא, זה לא היה כשגמרנו לכבוש את קונייטרה, אז זה כבר היה מובן מאליו. הרגעים המאושרים ביותר היו בשבת בבוקר, כאשר התחלתי להרגיש שהצבא הסורי נשבר. הבטתי אל המפות, האזנתי לדיווחים, שמעתי להיכן הם נסוגים ומאיפה הם יורים ואז לפתע התגנבה ללבי אותה תחושה שאמרה: הצבא הסורי מתמוטט. זה עניין מקצועי, עניין שכל מפקד מתורגל יכול לחוש בו. ואז, באותן דקות, הייתי מאושר. לפתע ידעתי שניצחנו, ולמרות שהעבודה המשיכה להתנהל כסדרה, היתה האווירה הכללית אחרת לגמרי. בפעם הראשונה החלו להישמע בדיחות במוצב הפיקוד".

על כושר הלחימה של החיילים הסורים הוא אמר: "כאיש בודד לחם החייל הסורי בסדר גמור. הוא אומנם פרימיטיבי מאוד, והעובדה שמשך שנים התחפר וביצר את עמדותיו נתנה את אותותיה היטב בכל מושגי לחימתו, אבל כללית הוא מילא את משימותיו. כשלונו העיקרי של הצבא הסורי הוא ביסודו כשלונם של המפקדים. מפקדים אלה שלא היו מסוגלים להפיק את מלוא התועלת מציוד הלחימה המודרני שהועמד לרשותם, השקיעו כסף רב בנוחיות עצמית וחשבו מעט מדי על אנשיהם ועל תפקידם. ראית במקרה את מועדון הקצינים בקונייטרה? ראית את הכורסאות והספות? מספות כאלה לא קמים בקלות על מנת להשתתף בתקריות ירי. תוסיף לעובדה זו שהם לא היו כלל בקו הקדמי בעת הלחימה ושהם ברחו ראשונים".

דדו בזחל"ם הפיקוד בעת כיבוש רמת הגולן (צילום: אפרים קדרון)

דדו בזחל"ם הפיקוד בעת כיבוש רמת הגולן (צילום: אפרים קדרון) להגדלה – לחצו

דדו מתאר את הסיבות העיקריות למפלת הסורים, שמערכת השליטה והתנועה שלהם היתה משובשת כבר מלכתחילה בזכות הפצצות חיל האוויר. דדו: "אבל אפילו עובדה זו עדיין איננה מסבירה את היעדרה המוחלט של הגמישות האופרטיבית. ברגע שהיה צריך לתמרן, להעביר כוחות ולגלות גמישות, ברגע שהיה צריך פיקוד עם כושר החלטה ואימפרוביזציה, הסתבר שאין הם עומדים בלחץ ותוך 24 שעות התמוטט המערך כולו. עבורם זה היה הלם מוחלט. ביום שבת, כאשר התברר למנהיגים הסורים כי צה"ל מסוגל להגיע לדמשק תוך כמה שעות, היתה התדהמה גדולה – למעשה הם לא חזרו לאיתנם עד היום מהלם זה".

ואת תחושתו סיכם: "כעת כשאנחנו יושבים למעלה ואני נזכר בכל מה שעבר על הישובים ועל צה"ל, כאשר ישב למטה, זה נראה לי כסיוט נורא שאסור לחזור ליו בשום אופן".

הנשיא זלמן שזר ואלופי המטכ"ל בתמונת ניצחון. דדו נראה לשמאלו של הנשיא [בין עייזר וייצמן לישראל טל]

הנשיא זלמן שזר ואלופי המטכ"ל בתמונת ניצחון. דדו נראה לשמאלו של הנשיא [בין עזר וייצמן לישראל טל]

שזר והאלופים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s