נמר של נייר

האם תל עזזיאת היה באמת "מפלצת" – או שמדובר בהתקף חרדה מוגזם של אזרחי הישובים ובניסיון העצמה של מפקדי צה"ל בניסיון לרומם עוד יותר את כיבושו שעבר בצורה חלקה? 

תל עזזיאת מהעורף שלו, מבט ממזרח למערב. להגדלה - לחצו על התצלומים

תל עזזיאת מהעורף שלו, מבט ממזרח למערב. להגדלה – לחצו על התצלומים

הוא מתנשא חזיתית מעל שאר ישוב, אבל מבחינתי המראה המאיים שלו נראה במיוחד מקיבוץ דן. כשיוצאים משמורת תל דן לכיוון דרום אל הכביש הראשי (99) פתאום רואים ממול את תל עזזיאת הנוראי ההוא, עם העצים הגדולים וקו הרכס שלו המשתפל בחוצפה כלפי מטה – כמו מכריז על עצמו כאדון של האיזור.

כ-1.5 ק"מ בקו אווירי הפרידו בין תל עזזיאת, המוצב הסורי הקדמי ביותר, ליעדים הישראלים הקרובים ביותר.  בינו לבריכות דן שלמרגלותיו מפרידים 1.2 ק"מ, בינו לבין הבתים הראשונים של קיבוץ דן – 1.8 ק"מ, בינו לבין הבתים המזרחיים של שאר ישוב – 1.6 והמרחק שלו מגבעת האם הוא 1.8 ק"מ. גובהו מעל ישובי עמק החולה הוא כ-150 מטר.

תל עזזיאת נחשב במשך שנים לשליט ה(כמעט) כל-יכול של האיזור. כשאנשי הישובים דיברו על "ההר שהפך למפלצת", הם התכוונו בעיקר אליו. אם כי כדאי לזכור שכוונת המשורר במקרה הזה היתה לאמא של הילדה מגדות, שלא היו בגזרת עזזיאת, אלא הופגזו על-ידי מוצבי איזור בית המכס. אפשר להבין שחיים בצל הר מבוצר שמדי פעם יורים ממנו, הופך אותו למפלצת בעיני התושבים שחיים בחשש. מכאן צץ הדימוי הזה ברוח הימים ההם, כשישובי החולה היו תחת עיניהם הפקוחה של שוכני ההר, שחלשו על השטח באופן כמעט מושלם ורשמו עדיפות בחילופי אש ובטיווחים.

אלא שהמושג מפלצת, ולא רק בחוכמה בדיעבד, היה גדול בשני מספרים על תל עזזיאת. ההגדרה מפלצת מתייחסת ליצור דמיוני ומפחיד. תל עזזיאת לא היה דמיוני, אבל היה מפחיד. התואר מפלצת יכול להתאים גם לאדם רשע ונתעב. היו שראו בעזזיאת רשע ונתעב, אבל כדאי לזכור שחלק מהתקריות בהן היה מעורב נולדו כתוצאה מפרובוקציות ישראליות. הצבא היה שולחים טרקטורים לעבד אדמות בשטחים מפורזים כדי לגרור את הסורים לירי ואז להתלחם איתם. אם הסורים לא היו יורים, הטרקטור היה מתקדם עוד ועוד עד שלא היה מותיר להם ברירה.

ומפלצת יכולה להיות גם תואר חיובי – לאחד שמצליח באופן יוצא דופן. על תל עזזיאת אי אפשר לומר שהצליח באופן מיוחד לתרגם לשפה מלחמתית את כוחו. הוא אומנם נחשב לאחד המבוצרים ביותר ובעל עוצמת אש גדולה – פועל יוצא של היותו חומת המגן הסורית הראשונה בקו הלוהט, אבל הירי ממנו לא גרמה לאבידות ולנזקים גדולים בצד הישראלי. ובאשר לביצוריו האימתניים – נוכחנו לדעת מה היו שווים כשנכבש תוך דקות לאחר שמרבית חייליו נסו על נפשם.

כשמסתכלים על מספר התקריות בהן היתה מעורבת המפלצת מלוך נס עזזיאת, הרושם הוא שהיתה הגזמה בחשיבותו. ב-3 בנובמבר 1964 השתתף תל עזזיאת ביחד עם מוצבים סורים נוספים בירי על עובדים בהכשרת דרך דן (דרך פטרולים חדשה מצפון לקיבוץ דן שהוכשרה כ-20 מטר מהדרך הקודמת ולמעשה פלשה לשטח הסורי). חילופי היריות נמשכו שעה ארוכה ועשרה פצועים נרשמו אצל הישראלים. האירוע המשמעותי ביותר בו היה מעורב תל עזזיאת היה ב-13 בנובמבר 1964, לאחר שתקרית ירי עם פטרול ישראל ליד קיבוץ דן התפתחה להפגזה קשה על הקיבוץ ועל שאר ישוב. בתקרית נהרגו שלושה חיילים ישראלים ועשרה נפצעו. זו היתה הפעם הראשונה שהממשלה אישרה למטוסי חיל האוויר לפעול בגזרה הסורית. אבידות הסורים היו שבעה הרוגים ו-26 פצועים.

עם פתיחת מלחמת ששת הימים היה תל עזזיאת מעורב בהפגזות הסוריות, שהיו לאורך כל הגזרה. במיוחד היה עזזיאת מעורב בבוקר ה-6 ביוני אז נערכה התקפה מרושלת על קיבוץ דן בחיפוי שלו שכלל גם את הפגזת שאר ישוב.

וחוץ מזה, מה עוד תרם תל עזזיאת למורשת הקרב של צבא סוריה? צרור פה, צרור שם, ובעיקר כניעה מבישה וקלה מדי לגדוד 51 של גולני. היתה לו נוכחות בולטת ומאיימת, שהפכה אותו לאתגר מיוחד עבור מתככני המקבת לסוגיה. אלה התייחסו ביראת כבוד למוצב הסורי, וכיבדו אותו בבניית דגם כדי שהכוחות שהיו מתוכננים לכבוש אותו יכירו אותו מקרוב. כידוע, את תל פאחר ואת דרכי ההגעה אליו לא למדו מספיק.

בסדרת התמונות אפשר להתרשם ממיקום מוצב תל עזזיאת, מהקירבה שלו לישובים הישראלים, מהעליונות שלו על השטח, מהטופוגרפיה המעולה. אפשר לקטלג אותו כחלומו של כל מפקד מוצב, אבל מפלצת? נו, באמת.

הנוף מהחלון של תל עזזיאת. הסורים יכולים לזרוק חכה לבריכה ולתפוס משהו לארוחת הערב. להגדלה - לחצו על הצילום

הנוף מהחלון של תל עזזיאת. הסורים יכולים לזרוק חכה לבריכה ולתפוס משהו לארוחת הערב. להגדלה – לחצו על הצילום

זה מה שרואים מעליהם הדגים של משק דן בכל פעם שהם עושים את המקצה שלהם מזרחה

זה מה שרואים מעליהם הדגים של משק דן בכל פעם שהם עושים את המקצה שלהם מזרחה

סורים על הגדרות. כ-600 מטר מתחתיהם - השטח המפורז, ולאחריו עוד כקילומטר עד לבתי הישוב הראשונים

סורים על הגדרות. כ-600 מטר מתחת לתל – השטח המפורז, ולאחריו עוד כקילומטר עד לבתי הישוב הראשונים

מהכביש החיצוני (מזרחי) של שאר ישוב: עזזיאת נראה מאיים גם בערפילי הבוקר

מהכביש החיצוני (מזרחי) של שאר ישוב: עזזיאת נראה מאיים גם בערפילי הבוקר

זה לצד זה. מימין: גבעת האם, משמאל: תל עזזיאת. 1.5 ק"מ בקו אווירי מפרידים ביניהם

זה לצד זה. מימין: גבעת האם, משמאל: תל עזזיאת. 1.5 ק"מ זה מזה בקו אווירי

תל עזזיאת - הגבעה מימין למעלה. לחצו להגדלה

תל עזזיאת – הגבעה מימין למעלה. צולם מהכביש המוליך לתל דן

2 מחשבות על “נמר של נייר

  1. ידוע לי מפי קמ"ן גולני אורי שמחוני, שאכן תל עזזית נחשב למוצב היותר משמעותי לעומת תל פאחר.
    על כן נע חפ"ק המח"ט אחרי גדוד 51 על דרך הפטרולים המוביל לתל עזזית ונעצר לפני מוצב בחריית.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s