חדל קשקשת ברשת

עזרא ברוש, מפקד כוח הטנקים שנעו בחוד לכיבוש תל פאחר, מגיב לחילופי דברים שהתפרסמו לאחרונה לגבי התנהלות הלחימה לעומת התכנונים

מאת עזרא ברוש

זוהי תגובתי לחילופיי הדברים בין הלוחמים השונים. מזכרוני, בתיאום עם גולני, היתה תוכנית קרב אחת לגולני וחיל השריון  לכיבוש המוצבים לאורך ציר ההטיה. ייתכן ולפי טענת הקמב"צ שהיתה תוכנית נוספת של גולני למהלך שיתוף הפעולה עם הטנקים. לא ידוע לי על כך, ואף פעם לא הוזכרה תוכנית שנייה.

כידוע, ציר ההטיה והדרך בין המוצבים מתפתלת ומוסתרת בחלקים ממנה על ידי שלוחות שיורדות מהרמה. עקב התקדמותנו המהירה, כמעט בוודאות עד בערך השעה 15:00, בה ניתנה פקודת 'חדל אש' לכיוון תל פאחר ע"י המח"ט, קיבלנו אש של כוחותינו מאיזור גבעת האם, וזה כמעט ודאי. אני סבור שבשום שלב לא היו כוחות גולני לפני הטנקים, כך שהטענה שהטנקים כביכול ירו על  כוחות גולני נראית לא סבירה. גם בשלב שהטנקים היו קרובים למרגלות התל, באיזור צומת הטנק אמקס הנטוש, הם נתנו חיפוי וירי רק לאזורים שלא נמצאו בהם חיילי גולני וירו ישירות לעמדות של תל פאחר. אימות לכך יש בעדותו של אמנון ישראלי.

עזרא ברוש

עזרא ברוש

ההתפלפלות על ביצורי הרמה הסורית והשוואתם לקו מזינו, שבודדים ראו או מכירים, לדעתי הם קשקוש. הפריצה לרמת הגולן בנקודה רגישה באזור כפר סולד ישר ואל קו ההטיה שבנו הסורים היתה ברובה עבירה. המיקוש היה באיזור הגבול יותר של ישראל מאשר הסורי. סביב מוצבי הפיקוד ומוצבים מחלקתיים ופלוגתיים היה מיקוש וגידור של שלוש גדרות משופעות. ידוע לי רק מקרה אחד וזה העלייה של לוחמי גולני בפיקודו של המג"ד מוסה קליין, שחיילים נשכבו על הגדרות (הלוחם שירזי קיבל את אות הגבורה על מעשה זה), שנראה לי בבירור מהמקום שאליו הגענו בניסיון לעלות לתל פאחר עם הטנקים מהצד המערבי צפוני. בנקודה שראיתי את עליית הכוח, ולאחר שלא עלה יפה לפרוץ עם הבונגלור, נשכבו לוחמים שכמובן לא ידעתי את זהותם כדי להיכנס למוצב. לפני הנקודה הזאת (צמוד לגדרות של תל פאחר, בה אני נפצעתי) נפגעו לנגד עיניי שני זחלים, אחד מהם של המג"ד קליין והשני לא ידוע לי. באחד מהם היה גם דן שילון ככתב צבאי במילואים.

לגבי ההשוואה הפולמוסית לקו מזינו, הערכתי הרבה לדברי רבין ועוד יותר לדברי דדו לאחר המלחמה.

תוכנית מקבת 3 השתבשה במהלך הקרב כפי שזה קרה, כשהפיקוד נפגע והלוחמים מסיימים את הקרב בהצלחה וזה אומר הכל. לא לחינם על קרב תל פאחר יש בין 16 ל-20 צל"שים יותר מכל קרב אחר שידוע לי ושהשתבש במלחמת ששת הימים.

בקרב שבו הכל הולך לפי התוכנית ובלי שיבושים והתוצאה היא הצלחה, זה מה שמצפים בפיקוד. כפי שחשב דדו ולא אמר, שאם צה"ל היה יושב ברמה הסורית לא היו כובשים את הרמה. השמעתם במלחמת יום כיפור על עמק הבכא?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s