בברכת המג"ד

מלחמת ששת הימים מסתיימת – צה"ל נאחז ברמה הסורית והחיילים עוברים לשגרה אזרחית, כולל סיוע לתושבים הדרוזים ויוזמה של איחוד משפחות מדליית אל כרמל * אלוני זמורה בפרק נוסף של זכרונותיו מששת הימים

אלוני זמורה (מימין) וחבריו השריונרים עם דרוזי מהכפר מסעדה שסיפחו לתמונה משותפת

מאת אלוני זמורה

לאחר שעזבנו את תל עזזיאת, נענו לעבר הבניאס. זה המקום שבו הסורים רצו להטות את המעיינות לעברם ולייבש את ישובי הגליל העליון. שם עסקנו במשימות טיהור של הכפרים בדרך. טעות טראגית של שני חיילים שטיהרו ביתן צבאי ארוך, בעל שני פתחים, גרם למותם. הם נכנסו משני צדי הביתן וירו אחד בשני.

חלפנו על פני הכפר הדרוזי מסעדה והגענו לבוקעתה. מול הכפר היו כרמי גפנים שבו התמקם גדוד טנקי השרמן שלנו. יריב בן אהרן, שהיה מ"פ גדוד הטנקים, קיבל באותו ערב את הפיקוד על הגדוד והעביר פקודה בקשר שאוי לו לאחד הרכבים המשוריינים אם יפגע באחד הגפנים. התמקמנו בשורות מקבילות.

בשעות הלילה ביקש לכנס את חיילי הגדוד לשיחת סיכום של הקרבות בגדה המערבית וברמת הגולן. הגדוד התכנס במעגל גדול, העלה על נס את חיילי הגדוד שנפלו בגבורתם ואיחל החלמה לפצועים. המטרה עכשיו היתה לייצב את הגבולות החדשים על הציר המרכזי, מהחרמון בצפון ועד לעיר המחוז קונייטרה, ולמנוע חדירה של הצבא הסורי.

היינו צריכים לעבור ממערך קרבי של מלחמה למערך של חיים שוטפים לאורך הגבול החדש, ולייצב את מערך החיים עם הכפריים הדרוזים שנשארו בישוביהם.

מחלקתי התמקדה בהשבת כלי המלחמה לכשירות מלאה, איסוף שלל המלחמה של טנקים סובייטים מכל הסוגים – מ-T34 מיושנים ועד T55 כבדים, תותחים ענקיים וכלי משחית אחרים כולל רכבים אמפיביים.

בנוסף למטלות אלו נטלתי על עצמי בהתנדבות לנסות ולהחזיר את חיי השגרה של התושבים הדרוזים: הסורים ניתקו את מקורות מי השתייה לכפרים ולכן דאגתי להביא מדי יום מיכלית מי שתייה גדולה למרכז הכפר לחלוקה. הדרוזים פנו אליי על מנת לטפל בילדיהם החולים, והפניתי אותם בברכת המג"ד לטיפול במרפאה המקומית. תוך כדי שיחה סיפרו לי שיש להם קרובי משפחה בדליית אל כרמל ועוספיה. בחופשתי הראשונה נסעתי לכפרים ואיתרתי את משפחותיהם, ביניהם חיילים ששירתו בצה"ל. קיבלתי אישורים לזמן אותם לקרוביהם בבוקעתה. לכבוד האירוע נשחטו כבשים והוגשו בשרים מתובלים באורז, שירים וריקודים של איחוד משפחות שלראשונה נפגשו.

בתרמיל במילואים שלי היתה דרך קבע מצלמה רוסית מדגם "זורקין". כמעט הכל תועד בצילומים שצילמתי. לא מזמן ביקרתי ברמת הגולן ובתצפית ליד החרמונית פגשתי דרוזי שמוכר שמן, לבנה ומאכלים דרוזים. הוא הזדהה כאחד הילדים שצילמתי בבוקעתה במלחמת ששת הימים. הנה הצילומים שצילמתי ושצילמו אותי במהלך התקופה.

שער ניצחון במחנה צבאי ליד הכפר מסעדה. להגדלה – לחצו על התמונות

איש אום מבקר

מגיעים לקחת מי שתיה ממיכלית צה"לית. אב ו-13 ילדיו בבוקעתה

אלוני עם ילדים

בפזה קרבית במסעדה על רקע החרמון

בריכת רם 1967

ליד תותחים סורים

בית הממשל בקונייטרה, 1967

המחבר בכיכר המרכזית של קונייטרה

הזחל הטכני של המחבר אלוני זמורה

הכפר הצרקסי מנסורה ליד קונייטרה

רועה דרוזי

איחוד משפחות פלוס בקלאווה. חיילים דרוזים מדליית אל כרמל ועוספיה עם קרוביהם מהרמה הסורית

2 מחשבות על “בברכת המג"ד

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s