משקית ומשחית

סיפורה של תמונה: מש"קית חינוך מביאה עיתונים ללוחמים עם שוך הקרבות

מי רוצה עיתונים? מש"קית חינוך ליד משחית טנקים. מקור הצילום: ארכיון צה"ל

מי רוצה עיתונים? מש"קית חינוך ליד משחית טנקים. מקור הצילום: ארכיון צה"ל. להגדלה – לחצו על הצילום

צילום חמוד שהתגלה בארכיון צה"ל: מש"קית חינוך מביאה עיתונים ללוחמים במוצב סורי שנכבש. משחית הטנקים המעט שרוף הוא עדות דוממת לכלים הסובייטים ששלטו כאן כמה ימים קודם. כלי מיושן, שנמכר לסורים מעודפי הצבא הסובייטי ממלחמת העולם השנייה. אם יש מי שמזהה איפה צולמה התמונה – הוא מוזמן לכתוב זאת בתגובות.

כמה מילים על משחית הטנקים מספר אל"מ יוסי עוז (מח"ט לוגיסטיקה שגם כיום, קרוב לגיל 70, עדיין בשירות מילואים פעיל): "מדובר ב-su100 הסובייטי. המספר 100 בא מקוטר התותח. מדובר בכלי ממלחמת העולם השנייה שנבנה על תובה של טי-34 ממנה הוסר הצריח ונעשו שינויים פנימיים. הרעיון היה לייצר סוג של טנק זול יותר וקל יותר עם תותח משופר, שבהיעדר צריח הותקן בקדמת התובה והביא לצללית נמוכה. היתרונות היו תותח משופר, כמות תחמושת גדולה יותר, הצללית, פשטות ועלות. מגבלות: יכולת תמרון מוגבלת (בהיעדר צריח צריך לצדד את כל הטנק), תחמושת ח"ש בלבד ובעיקר חוסר ורסטיליות לצורות קרב שונות ושב"ש בכלל זה. היה טוב למארבים בהם אין קרב תנועה המחייב צידוד מהיר. ראיתי טנקים כאלה בסיני בששת הימים, כמו גם טי-34 וסטאלין. אחר כך יצא לי לראות שלושה כאלה -ביד לשריון בלטרון, באנדרטה הצבעונית של תומרקין בכניסה לקרית שמונה וב…קובה, כאנדרטה מול איזה מוזיאון נידח ליד מפרץ החזירים המפורסם יחד עם טי-34. המדריכה נדהמה כשזיהיתי את הכלים ומאוד רצתה לדעת מהיכן הידע".

ובחזרה לתמונה. סיקרן אותי לדעת מתי היא צולמה. שתי המילים הראשונות בכותרת הראשית של העיתון "דבר" היו קצה החוט. דפדפתי בעיתוני הימים הללו – והתשובה: זהו עיתון "דבר" מיום ה-12 ביוני 1967, יומיים לאחר שהושלם כיבוש כל רמת הגולן. הכותרת הראשית באותו יום בעיתון הפועלים ההסתדרותי: "אין לחזור לשביתת נשק וגבולותיה". ציטוט של ראשי מפא"י ואחדות העבודה (ראובן ברקת, אבא אבן ויגאל אלון).

זהו גם היום הראשון או השני שבו מדינת ישראל החלה לעכל את גודל הניצחון של מלחמת ששת הימים, הזירה הצבאית מפנה מקום לפוליטיקאים. הממשלה, מספרת כותרת אחרת, מנסה לגבש עמדה לגבי השטחים הכבושים. מודעת אבל ענקית מטעם צה"ל מרכינה ראש לזכר הנופלים. ממולה מודעה עולצת של "מפעל עץ הזית", שמבשרת שמיצרי טיראן פתוחים ולכן המפעל מחדש את יצוא השמן שלו – "החיוני למשק המדינה".

עוד באותו עיתון של אותו יום: תושבי הצפון נושמים לרווחה לאחר שהוסר הסיוט הסורי. תיקונים במערכת החשמל בכל איזור הצפון, הסדרת אספקת מצרכים חיוניים לישובים המופגזים וסקירת הנזקים שנגרמו מההפגזות. קיבוץ גדות ספג את עיקר הפגיעות, במיוחד משק בעלי החיים שלו. כמה שורות נוספות מתייחסות לתופעת התחלת "התיירות" לרמת הגולן. אזרחים רבים מנסים להסתנן לרמה הסורית ולהציץ למוצבים שנכבשו. האתרים הפופולאריים: מוצבי תאופיק, ג'לבינה, בית המכס ותל עזזיאת.

"דבר", יום שני, 12 ביוני 1967

"דבר", יום שני, 12 ביוני 1967. לחצו להגדלה

מחשבה אחת על “משקית ומשחית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s