ורדי חי וקיים

מי מתעקש להרוג את המ"פ מקרב תל פאחר ולמה הגיעו השבוע חבורת לוחמי 1967 לתוואי ההטיה ברמה הסורית? 

תל פאחר 1967-2013. אהרון ורדי (מימין) עם סג"מ טל, השבוע

מ-1967 ועד 2013, אהרון ורדי (מימין) עם סג"מ טל, השבוע בתל פאחר

כשלוחמי תל פאחר 1967 חזרו השבוע למוצב שאותו כבשו ביזע רב ועם הרבה דם ודמעות, התברר שמישהו כבש אותו מחדש: השער הראשי היה סגור.

דגלי גולני חגיגיים התנופפו בעוז בתוספת שלטים שבישרו על גדוד ברק, "נשרי הגולן" ו"מסייעת 12" בתוספת הכתובת "אורחות גמלים ינחו דרכיך לעד". מישהו יצא מאחד הג'יפים שעימם הגענו, נאבק קלות עם השער והרוח, ופרץ את הדרך אל החנייה. בצד ימין, מעט לפני הזחל"ם שבכניסה לאתר, התמקמה מחלקה של גולני לצד גנרטור מעצבן. התברר שהגענו לשבוע "בעקבות לוחמים" שמארגנת גולני במסגרת מוטיבציה לתלמידי שמיניות מרחבי הארץ. המפגש כולל שיעור במורשת קרב ושחזור לייט מתוך התעלות – ירי בכדורי סרק ורימוני עשן. כמה חיילים הסתובבו עם מדי צבא ארה"ב. התברר שהם מדמים חיילים סורים בעת השחזור.

המ"מ, סג"מ טל, התרגש למראה האורחים המכובדים שהגיעו בעיתוי הזה. שאלתי אותו אם הוא מכיר שמות של לוחמים מהקרב ההוא במלחמת ששת הימים. הוא הזכיר את המג"ד מוסא קליין ז"ל. שאלתי אם הוא מכיר את המ"פ אהרון ורדי, וטל ענה – "בטח, ורדי נהרג בקרב".

"זו לא פעם ראשונה שזה קורה", אמר המ"פ ורדי שתי דקות אחר כך כשהגעתי לאיזור המוצב הדרומי כדי לבשר לו על מותו בטרם עת. "יצא לי לשמוע הסבר של מדריכים על תל פאחר, ואיך שמתחילים לדבר על הקרב – ורדי נהרג"…

אז לידיעת לוחמי גולני שמעבירים את מורשת קרב תל פאחר – ורדי לא נהרג, ואפילו לא נפצע באותו קרב שגבה מחיר דמים כבד. הוא חי וקיים, והשבוע חזר לתל פאחר עם קצינים ולוחמים נוספים מאותו קרב, במפגש-סיור ייחודי ונדיר, כדי לנסות להבין כמה דברים. את המסע אירגנו דני ביזר ושמוליק מוראד, שני מפקדי מחלקות מגדוד 12 שהשתתפו בכיבוש תל פאחר וחוקרים כעת את הקרב מחדש.

באירוע השתתפו אהרון ורדי, עזרא סלע, איזי גרנות, דני ביזר, שמוליק מוראד, יאיר ישי והטנקיסטים עזרא ברוש ומאיר צוק. יוסי פרידמן (הקמב"צ) ביטל את הגעתו ברגע האחרון.

הסיור החל בגבעת האם, המשיך לדרך ההטיה בניסיון לאתר את הנקודה שממנה ניסה המג"ד מוסא קליין לעלות לציר הנפט. שם אמורה היתה החבורה לקבוע האם הדרך עבירה לשריון וזחל"מים. המשך הסיור נע בתוואי שלמרגלות המוצב ולאחר מכן הגעה לאתר עצמו. תוך כדי תנועה תיארו הלוחמים את ההתארגנות, ההסתערות והלחימה, כולל אנשי פלוגת הטנקים 377.

בסיומו של יום, כשהלוחמים הוותיקים האלה נפרדו מהמוצב הסורי, שצרב את אישיותם ושינה לחלק מהם את חייו, כולם סיפרו שלמדו דבר אחד חדש או שניים. 

סיפור האירוע ושחזור הקרב על-ידי הלוחמים יתפרסם כאן במהלך החודש.

חזרו לתל פאחר. מימין: יאיר ישי, איזי גרנות (חמווי), אהרון ורדי, דני ביזר ושמוליק מוראד. להגדלה - לחצו

חזרו לתל פאחר. מימין: יאיר ישי, איזי גרנות (חמווי), אהרון ורדי, דני ביזר ושמוליק מוראד. להגדלה – לחצו

10 מחשבות על “ורדי חי וקיים

 1. שמחתי לראות (שוב, כי ידעתי זאת עד כה) כי "ורדי חי וקיים". ייתכן ובקרוב נשמע על אנשי פלוגתו (והמ"ממים בייזר ומוראד בראשם) ה"בועטים" למען כבודו ודורשים [לפחות וירטואלית] את הצל"ש המגיע לו [ידוע לי שהם סוברים כך, ולפי הנראה יש להם על מה לסמוך. על ורדי עצמו לא כתבתי "בועט", כי ייתכן והדבר לא חסר לו באופן אישי. אינני מכיר אותו].

  בינתיים אמתין (והיות ומן הסתם איני היחיד, לכן מדוייק יותר: נמתין) בקוצר רוח לסיפור ולשיחזור. נא להזדרז… תודה!

  עד אז אולי תגלה רסיס קטן: חלקו השני של המשפט "ורדי לא נהרג, ואפילו לא נפצע באותו קרב" הוא שלך, או שכך שמעת ממנו? אני שואל, כי נדמה לי (אך ייתכן שזכרוני מטעני) שראיתי באחד הרישומים שהוא מוזכר לשבח על שנתן דוגמא אישית בכך שהמשיך להלחם למרות שבתחילת הקרב נפצע ברגל מרסיס כלשהו.

  אגב, ה"מתעקש" שבכותרת המשנה הוא בדווקא, או רק בשביל הדרמה העיתונאית? והרי לא כל טעות היא התעקשות [אף שיש כאלו, כמו התמדה ביצירת הרושם כאילו רוב חללי הקרב נפלו בהסתערות החזיתית ובאשמת פלוני אלמוני].

  אהבתי

  • לא ידוע לי על רסיס שספג ורדי בקרב הזה, אבל אבדוק זאת ואם יתברר שכן – אעדכן כאן.

   לגבי המתעקש, לא ציינתי זאת, אבל הסג"מ חזר פעמיים על כך שוורדי נהרג.

   הפרסום של הסיור ייקח קצת זמן: זה להעלות מטען גדול מאוד של טקסט, גדוש בפרטים ואותיות קטנות. התחלתי לעבוד על זה.

   אהבתי

   • ואני אשאל: האם נקודת העליה שבדקתם בפועל, הינה הנקודה שגם תוכננה עפ"י התוכנית המבצעית, כפי התכנון במקורי, לעליה לציר הנפט, או הנקודה שנבדקה בטעות ע"י המגד?
    כפי שכבר הדגשתי בעבר, עפ"י ניתוח השטח במפה הטופוגרפית, היתה אפשרות טיפוס, בציר מתון בהרבה, דרומית לעין א- דיסה.

    אהבתי

    • אני עוד עוסק בתמלול האירוע, אבל בגדול: באיזור שאנחנו עברנו – עין א-דייסה, הרושם הכללי היה שתנאי השטח לא מאפשרים מעבר, ונראה לי שהרוב קיבלו את הדעה הזו (אולי ביזר יחלוק עלי). אין לי מושג מאיפה עלה הג'יפ של אורי שמחוני ביחד עם המח"ט למחרת הקרב, כדי לבדוק אם אפשר להגיע מההטיה לדרך הנפט.
     נראה שלא היה ציר ספציפי לעלייה. אלא התוכניות אמרו שבגדול באיזור עין א-דייסה צריך להיות משהו עביר ורק כשיהיו שבשטח יחליטו איפה. וכשהיו שם מוסא החליט שגם אם יש דרך חתחתים שאפשר איכשהו לצלוח היא חשופה מדי לאש מתל פאחר, ושבמקרה כזה עדיף להמשיך בציר ההטיה. כלומר, יותר ויותר מתבהרת תמונה לפיה לא היתה שום טעות בניווט, ושמוסא קליין עלה על תל פאחר מאיפה שעלה – בהחלטה מפוכחת ובדעה צלולה.
     וכל היתר בפוסט שיתפרסם בהמשך החודש.

     אהבתי

 2. לא בפעם הראשונה ובודאי לא האחרונה שהגרסאות שיסופרו על תל פחר חלקם מבולבלים וחלקם מופרכים. אין לי טענות למדריכי טיולים שרק רוצים להעביר את השעה עם המטיילים ומחפפים בסיפור אבל כשטעויות עובדתיות נאמרות מפי גורם בחטיבה עצמה זה בלתי נסבל וכדאי מאד שבפיקוד יבררו טוב טוב את מי הם מוציאים לשטח כדי לספר צ'יזבטים. אם הקצין הצעיר הזה "הרג " את ורדי אולי כדאי שבפעם הבאה יעשה תיקון ויספר שמוסה קליין לא נהרג.

  אהבתי

 3. ידידי אתה צודק זו הזדמנות אחרונה לקבל במדויק עובדות הקרב מלוחמים שרגליהם דרכו על אדמת תל פאחר בזמן אמת ולא מסיפורים הזויים של קצינים שצפו ושמעו משלושה ק"מ
  ראה הסקופ מהכתבה

  אהבתי

  • למיטב ידיעתי, אם נמצא אתר קרב כלשהו שבו סיפורי המדריכים יהיו מדוייקים, זה יהיה סקופ.

   לי ברור שאותו סג"מ טל שזכה כי תמונתו למעלה ומעליו מתנוססת כותרת המתעקשת לטעון כאילו הוא "מתעקש" להרוג את ורדי, אינו ראוי ליחס זה, אפילו "חזר פעמיים על כך שוורדי נהרג". כי מה בסך הכל קרה כאן? סיפרו לו על שני קצינים שהסתערו בראש הכח, ורדי ואלכס [ואגב, מדברי מח"ט גולני עולה שאלכס היה מ"פ, למרות שבפועל הוא לא היה מ"פ בגדוד המדובר], ואחד מהם נהרג. אז סג"מ טעל שגה ב"טעות איומה" [כאן המרכאות אינן ציטוט] והחליף, פעמיים, את ורדי [שהפלוגה נקראה על שמו, כי הוא המ"פ] באלכס. אחרי שהעירו לו, בוודאי מכאן ואילך היה מתקן את טעותו, ולשם כך בוודאי לא נצרך שיראו לו יהודי מבוגר שהזדהה [אני מתאר לעצמי שהוא לא נדרש לשלוף תעודת זהות] כאותו ורדי הזכור לטוב. דבר זה נכנס לגדר ה"טעויות הנחמדות", שבסופו של עניין כולם שמחים כשהן מתבררות, ומאחלים לנשוא הטעות שייבדל לחיים טובים וארוכים עד 120 ויותר.

   לעומת זאת, אם מישהו חוזר ומאשים מישהו בהאשמה מסוג אחר, כמו זו המוזכרת כאן –
   http://www.fresh.co.il/vBulletin/showthread.php?t=542422#post4429572
   הרי שבהאשמה כזו צריך לטפל.

   אהבתי

   • גם אני התבלבלתי כאן… התכוונתי לכתוב שהחליף את אלכס בורדי [העניין בוודאי יובן למי שקורא, ובכל זאת, תיקנתי, ומודה ועוזב ירוחם].

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s