בחריאת של אברום

הם יועדו לכבוש את תל עזזיאת, אבל לבסוף הסתפקו במוצב הקטן שעל דרך הפטרולים הסורית * מתוך ספר לזכרו של אברום ויסמן, סמ"פ בגדוד 51 של גולני

ויסמן בחריאת

בחריאת, כ-1 ק"מ צפונית-מזרחית לגבעת האם. דרך הטלסקופ הבחינו במוצב קטן אבל מבוצר היטב ומלא תעלות

סגן אברהם (אברום) ויסמן היה בן 20, סגן מפקד פלוגה בגדוד 51, שהוביל את אחד הכוחות לכיבוש בחריאת. המוצב הסורי היה למעשה הראשון שבו פגשו לוחמי גולני, שיצאו מגבעת האם לכיבוש הרמה הסורית. מוצב קטן על דרך הפטרולים הסורית, כקילומטר דרומית לתל עזזיאת ובורג' בביל. ב-1968, לאחר שעבר לחיל השריון, נהרג כשעלה על מוקש ליד קיבוץ גשר בעמק הירדן. מספר חודשים לאחר מותו הזמינה משפחתו שהתגוררה במושב חיבת ציון את חבריו מגולני כדי לספר על אברום. הנה תמלול מספר לזכרו בפרק שעסק במלחמת ששת הימים ובכיבוש בחריאת.  

דני: "…להסתערות האפשרית היקצו לנו את כיבוש תל עזזיאת במרומי רמת הגולן. יצאתי עם אברום כדי להכין דגם יעד. להפתעתי ניסה להכין דגם המציג את כל היעד לכל פרטיו ודקדוקיו – יעד ממשי, אמיתי. בנינו תעלות, חפרנו כוכים, סימנו מקומות לחדירה באמצעות חבלים. כל אלה נערכו על פי מפה שאברום גילה בה בקיאות יסודית. לו היינו עולים בסופו של דבר על התל – היינו יכולים לחזור על כל פרטי התוכנית שלו".

ויצמן: "יומיים לפני הקרב הודיעו לנו כי ההסתערות על תל עזזיאת הוקצתה ליחידה אחרת. לנו נתנו עתה את בחריאת. הסתכלנו במפה, ראינו יעד קטן לעין שיעור מתל עזזיאת. אברום החל לרטון: 'שמע ויצמן, צוחקים עלינו. יעד כזה לפלוגה שלמה? גם מחלקה תספיק לזה'. באותה שעה לא ידענו מה מבוצר היה היעד הקטן. אברום האיץ בי לפנות למג"ד ולשדלו להועיד לנו שוב את היעד המקורי. רק לאחר זמן מה כאשר השקפנו על היעד מבעד לטלסקופ ראינו כי היעד הזעיר למראית העין היה מבוצר מאוד, מלא תעלות, מלא נשק ואויב – ואברום נרגע. המלחמה פרצה. בימים הראשונים הנחנו לסורים, ואברום החל לחשוש שהנה תסתיים המלחמה מבלי השתתפותנו בקרבות עצמם. עניין זה הטריד אותו מאוד. אני זוכר שקרא במריריות – 'די, אנחנו לא נלחמים יותר, אבל תגיד לי איך אחזור הביתה? איך אתה חושב יסתכל עלי משה'לה'. משה, אחיו בן ה-12, העריץ את אחיו הבכור, המפקד הקרבי הבוטח, העשוי לבלי חת. כאשר ביקרנו בביתם בחיבת ציון יכולנו להבחין במבטים העזים ששילח הקטן לעבר אברום. 'מה אספר לאחי? האם אספר לו שבמשך כל ימי המלחמה ישבתי באחת העיירות בעורף וזללתי עוגות?'.

הדס (חברתו של אברום): עניין זה, השתתפותו השתתפות הפלוגה בקרבות עצמם, היה לו חשוב במידה שהטרידה את מנוחתו לגמרי. ביום השישי שקדם לפרוץ המלחמה נסעתי אליו לצפון. בילינו כמה שעות ביחד, אך אברום לא יכול היה להירגע. כל הזמן הימהם: 'מה יהיה? נילחם? מה יהיה? מה יהיה?'. יצאנו לשעות מספר לנתניה ומשם לחיבת ציון. אברום נפרד מהוריו בלב כבד. משונה, הרהרתי, הנה נפרד בן מהוריו וחושש לא מן הקרב, אלא מהאפשרות שלא ישתתף בו".

ויצמן: "אם כן, ברגע האחרון הועידו לנו את בחריאת, יעד מקשר בין תל עזזיאת ובורג' בביל, במקום התל עצמו. על הפלוגה שלנו הוטל תחילה התפקיד לעלות על תל עזזיאת בלילה, לכבוש את צידו הדרומי, את תעלות המפתח הדרומיות. תרגלנו זאת כמה וכמה ימים, העמקנו בלימוד ושיננו את כל הדרוש. נסיונו של אברום כקמ"ן לשעבר סייע לנו הרבה. הוא היטיב לפענח את תצלומי האוויר, להצביע על תותחים וטנקים. בעזרת נסיונו אפילו לזהות קני רובים בצילומים. אך המשימה כאמור שונתה. קודם כל היה עלינו לשמש כעתודה לאחת הפלוגות בתל עזזיאת, אחרי כן בחריאת, משם לסואידה (סודה, צפונית מערבית מתחת לתל פאחר) ומשם לאיזור הבניאס. ביום חמישי ה-8 ביוני ניתנה הוראה לצאת. יצאנו, ומשום-מה הודיעו לנו באמצע הדרך על ביטול המשימה. חזרנו מתוסכלים לגמרי. למחרת בבוקר הזעיקו אותנו אל המג"ד (בני ענבר). שם נאמר לנו כי הנה באותו בוקר נצא לקרב, אך למודי אכזבות היינו וחדלנו להאמין. 

"אף על פי כן קיבלנו בסופו של דבר פקודת תזוזה, עלינו על הרכב. היינו הכוח השני בגדוד. הסמג"ד עבר אם כן אלינו, בעוד המג"ד מצטרף לכוח הראשון. הסמג"ד נכנס לזחל"ם של אברום וכך הפך לקצין הבכיר לכאורה כמפקד הזחל"ם. למעשה היה עסוק בעניינים והפיקוד נשאר בידי אברום. היה יום שישי ה-9 ביוני. במלוא כוחו יצא הגדוד לעבר רמת הגולן. בדרך עוד העיק עלינו החשש שיחזירו אותנו באמצע הדרך כמו בפעם הקודמת. לפתע כשהגענו לאחד הגשרים החלו פגזים ניתכים אלינו מכל עבר. סמוך לנו פינו פצועים מיחידה שקדמה לנו. הגיעה שעת הקרב, הקרב שלנו.

"אברום והסמג"ד נותרו יחידים על דופן הזחל"ם. כל החיילים ירדו למטה לתפוס מחסה, אך הללו נשארו על מקומם מביטים למעלה לעבר פסגת הרמה. הקרב געש מסביב. כמה זחל"מים מפלוגה אחרת הופגזו במרחק מה מאיתנו והחלו לבעור. ראינו כיצד אנשים נהרגים בתוכם. לא יכולנו להושיט להם עזרה. כל אחד ואחד מאיתנו ספג אל קרבו את הזעזוע. המשכנו להתקדם. עלינו בעקבות הכוח שלפנינו, הגענו למעלה ולפתע נוכחנו כי אנו נעים על שדה מוקשים. ירדנו והתחלנו לעסוק בפינויים. האויב שילח בנו אש תופת, אך טרם הגבנו בירייה אחת. למזלנו לא פגע שום פגז בשיירה שלנו.

"סוף סוף פונתה הדרך. יצאנו ליעדנו – בחריאת. סמוך ליעד השארנו שני זחל"מים לחיפוי בעוד הזחלים של אברום עם הסמג"ד מתקרבים ליעד כדי עשרות מטרים ספורים ומטהרים אותו. אחר כך הבחנתי כי רסיסי פגז פגעו בכמה מן האנשים, גם באברום. הרסיסים חדרו לחזהו, סמוך לעינו, בידו וגם בפיו. הבחורים היו נפלאים, איש מאנשי הזחלים לא ביקש פינוי למרות הפציעות. היעד היה מבוצר יותר מששיערנו, ממוקש מסביב ומגודר היטב. אברום וכמה חיילים איתו הסתערו קדימה, טיהרו את התעלות, שבו על הזחל"מים והמשיכו הלאה.

"כאשר מיהר אברום בחזרה אל הזחל"ם ראיתי שהוא שותת דם. צריך היה להיחבש, אבל פתאום נעמד לו כך על הרכב, הקרב משתולל סביבו והוא ניצב על הדופן וקורא: "שמע אדוני, 80 קילוגרמים, 80 קילוגרמים של יופי אי אפשר להרוג. שום כדור לא יכול לחדור ב-80 קילוגרם של יופי, אתה שומע? שום כדור".

ויסמן

סגן אברום ויסמן. הוביל את ההסתערות על בחריאת

הדס: "אברום האמין שהוא מחוסן מאי פגיעה. אני זוכרת את דבריו לפני היציאה למלחמה. היה זה כאשר נפרד מאמו. 'שתיזהר' אמרה לו האם ואילו הוא: 'עזבי שטויות אמא, אני מחוסן מפני דברים כאלה כי לא יכול לקרות דבר'". 

דני: "אני הצטרפתי לזחל"ם שלו. כאשר ניתכה עלינו ההפגזה הראשונה עצר אברום לפתע את הרכב ויצא. מסביבנו ניצבו חיילי מילואים וביניהם כמה פצועים. לא ידענו לאן הלך. התחלנו לדאוג לו. אך כעבור זמן מה חזר ובידיו ארגז תפוזים שחילק בינינו. הקרב על בחריאת היה הראשון בחיי. בדרך הבחנתי בזחל שבער. כשהתקרבנו ראיתי איך דולק בו חייל כאבוקה. המחזה המבעית המם אותי לגמרי. ההלם גרם שלא אוכל להסיר מבטי מהזחל. אברום שהשגיח בכך סובב את ראשי בכוח וקרא: 'יש לנו משימה, אתה זוכר את המשימה שלנו'. הקריאה החזירה לי את צלילות דעתי. במשך כל הדרך עד לבחריאת שרקו היריות מכל עבר. לפתע הבחנו כי יורים עלינו גם מאחור. פגז פגע בדופן הזחל מלמעלה, בדיוק מעל לראשי. הרסיסים פצעו את כולנו. על פי המתוכנן צריכים היינו להגיע ברכב עד תעלות המוצב, אך הנהג שהפגיעה בזחל הממה אותו, עצר במרחק 40 מטרים מהתעלות ונטש את הרכב. הבחורים ובראשם אברום יצאו לעבר התעלות, ואני נשארתי בזחל כדי לחפות עליהם. היעד היה מבנה דו קומתי. צריך הייתי לירות לעבר הקומה הראשונה עד אשר יגיע אברום אל התעלות ואחרי כן לירות לעבר הקומה השנייה. קודם כל ירדתי למטה, תפסתי את הנהג ההמום וגררתי אותו פנימה לתוך הרכב. התחלתי יורה לעבר היעד. לפתע לא ראיתי את אברום, הסמג"ד והבחורים. אחרי כן הבנתי כי הם איגפו את היעד, רצו לתעלות וכאשר פנו לכיבוש המבנה לא מצאו שם איש מחיילי האויב. הללו הספיקו לברוח לכיוון תל עזזיאת. אחרי כיבוש היעד חזרו החבריה לרכב. הנהג הספיק קצת להתאושש, גם אני. בדרך הבחנתי בדם על רגלי וכל על גופו של אברום. למזלנו היו אלה שריטות קלות, המשכנו במשימתנו".

רוזנבוים: "בין החבריה בזחל"ם היו שמש, עוזי, נבון, הסמל חיים וכן שרון ששימש חבלן. אברום הירבה להשמיע הלצות מקאבריות, אשר למרות מרירותן הצחיקו אותנו והיטיבו את מצב הרוח".

סאני: "אחת מהן היתה ההוראה – אם תיפול, מסור לחברך מאחור לעבור".

רוזנבוים: "אחת הזכורה לי היטב נאמרה כאשר עברנו ליד הזחל"מים הבוערים. הוא פנה אז לנבון ואמר לו כשהבעה לגלגנית-חייכנית נסוכה על פניו: 'מעניין נבון, איך תיראה בתור סטייק'. לכאורה היו אלה בדיחות מרושעות, אבל מי שהיה איתנו יודע שבדרך מוזרה נועדו לעודד אותנו ואף הצליחו בכך. כאשר עלינו על בחריאת קפצנו מן הזחל"ם מוקדם מדי ונקלענו לתוך סבך של גדרות. הכל איבדו את עשתונותיהם מלבד אברום, אשר כדרכם של מפקדים בצה"ל הסתער ראשון לפני הבחורים".

דני: "במשך כל הדרך שמר על קור רוח והתנהג בזחל"ם בעיצומה של הנסיעה המסוכנת בין הפגזים כבעל בעמיו, העושה בשלווה בתוך ביתו. הכדורים שרקו מסביב והוא אכל. הוציא מנות קרב, חילק לכולם, פתח קופסת חלבה ואמר: 'טעים, לא?'. כן, הוא אהב חלבה מאוד".

וייצמן: "אחרי שסיימנו את הטיפול בבחריאת עלה הגדוד לתל עזזיאת. מכאן ואילך היתה עבודתנו מנהלתית יותר מאשר קרבית. על המלאכה ניצח אברום בכישרון רב. כאשר הגענו לחניון לילה במחנה נטוש בשטח האויב סמוך לקונייטרה, טיפל אברום בארגון הפלוגה, דאג לבטיחות במחנה שטרם נבדק ובעיקר הקפיד על כך שחיילי הפלוגה לא יבוזו ביזה. כששככו הקרבות התארגנו להגנה במוצבי הרמה. צריכים היינו להסתגל שוב ובמהירות לעבודה צבאית שגרתית כמו חפירה. לא היה לנו עימנו דבר. לא מזון טרי ואף לא מים במידה מספקת. הפלוגה התפצלה לחוליות זעירות לאורך כל איזור הרכסים. תקופה זו היתה מבחן קשה למוראל שלנו.

"באותם ימים נאמר לנו כי הפלוגה תצטרך להתפרק. חלק מהפלוגה נועד להעברה לחיל השריון וחלק אחר לפיזור בין הפלוגות האחרות. בשורה זו דכדכה אותנו מאוד והציקה בעיקר לאברום. כסגן מ"פ חדש יחסית היה מעמדו מעתה לוטה בערפל. לבסוף הוחלט להרכיב מקרב חיילי הגדוד, בעיקר חיילי פלוגתנו, פלוגה חדשה ולהעבירה בראשות אברום לחיל השריון. אברום נקרא לראיון אצל הסמג"ד אשר הבטיחו כי מעבר עם פלוגה לחיל השריון מקנה לו סיכוי רב להתמנות למ"פ הפלוגה. לא היה לו לאברום ניסיון בשריון וגם לא היה בטוח כי אכן יינתן לו המינוי כמ"פ. לעומת זאת הישארותו בגדוד בתפקיד זוטר לא קסמה לו, ועל כן החליט לבסוף לעבור עם הפלוגה החדשה לחיל השריון".

שנה וחצי לאחר מלחמת ששת הימים נהרג אברום במסגרת תפקידו בשריון.

להורי ולאחי היקרים. מכתב שכתב אברום ויסמן בתחילת מלחמת ששת הימים

להורי ולאחי היקרים. מכתב שכתב אברום ויסמן בתחילת מלחמת ששת הימים

(תודה לבני א' על חלקו בפרסום הפוסט הזה)

7 מחשבות על “בחריאת של אברום

 1. "בחריאת. המוצב הסורי היה למעשה הראשון שבו פגשו לוחמי גולני, שיצאו מגבעת האם לכיבוש הרמה הסורית. מוצב קטן על דרך הפטרולים הסורית, כקילומטר דרומית לתל עזזיאת ובורג' בביל"

  "ברגע האחרון הועידו לנו את בחריאת, יעד מקשר בין תל עזזיאת ובורג' בביל …קודם כל היה עלינו לשמש כעתודה לאחת הפלוגות בתל עזזיאת, אחרי כן בחריאת".

  אחרי קריאת הקטע הראשון לא הבנתי איך בדיוק בקטע השני הופך בחריאת ל"יעד מקשר בין תל עזזיאת ובורג' בביל", ואיך אפשר, כשבאים מדרום, *קודם* "לשמש כעתודה לאחת הפלוגות בתל עזזיאת" ורק "אחרי כן בחריאת". אבל זה באמת לא חשוב.

  החשוב לענ"ד נמצא במשפט אחד בתוך כל המלל: "לא מצאו שם איש מחיילי האויב" (ההמשך: "הללו הספיקו לברוח לכיוון תל עזזיאת" איני יודע עד כמה מדוייק). והשוו לכיתוב בשלט שבתמונה למעלה.

  אהבתי

  • לחלוטין בחריאת לא היה מוצב מקשר כלשהו בין בורג' בביל לתל עזזיאת. אם כבר, היה מוצב ת"פ תל עזזיאת. מפקד תל עזזיאת לא היה צריך את בחריאת כדי לתקשר עם בביל.

   אהבתי

 2. גור אל אסקר בחריאת תל עזזיית חרבת סודה ובורג בביל היו פיס אוף קייק
  חיילי גולני נתקלו במוצבים אלו בהתנגדות כמעט אפסית
  הלוחמה בעזזיית היתה פשוטה ומהירה
  רוב החיילים הסורים ברחו מעזזיית עוד לפני הגעת גד' 51
  החייל היחיד שנהרג בעזזיית נהרג מאש כוחותינו בתעלות בעת טיהור
  בחריאת טוהר אך נמצא ריק מאדם
  בורג בביל נותרו 6 חיילים שחוסלו בקרב קצר ולא משמעותי
  חרבת סודה לא היה אף חייל
  תל פחר זה סיפור אחר

  אהבתי

 3. מורשת קרב היקר,
  האם תוכל לציין מהם המקורות שלך למידע הנ"ל?
  האם יש עדויות על בריחת חיילים מתל עזזיית?
  האם יש עדות שנהרגו 6 חיילים בבורג' בביל?
  האם אותם מקורות מציינים נשק נ"ט שנמצא במוצבים הללו?

  אהבתי

  • אבי בן 77 נפצע ביתקלות של האברם והיה על הרכב ורעה את נסיונות האחיה. מספר על איש יפה טוהר וגבה קומה עם ברצון המישפחה לשאול שאלות או לשמוע מה קרה בעמק הירדן אני מוכן. להפגיש אותם אים אבי. 0538218942 שלומי הבן של עמרם אלבז

   אהבתי

 4. שלומי אלבז הבן, אבי עד היום לא החלים ועד היום סובל מאותו פציעה הוא סובל מהלם קרב סחיזופרניה ויש לו את אותם זיכרונות עד היום ובשתי האוזניים אין לו עור תוף והוא שומע צלצולים חזקים עד כדה כך שהוא מרביץ לאוזניים שיפסיקו עד היום. לאחר הפציעה היה 20 שנה במזרה בעכו ואני זוכר בתור ילד קטן כיום אני בן 43 אבל אני מדבר שהייתי בן 3 הייתי הולך עם אימי פעם בשנה לבקר אותו בבית החולים ולא הייתי יכול להיכנס רק הייתי בחוץ ואימי הייתה כל הזמן יוצאת מהבת חולים הייתה נסערת כיום אבי בבית שומרים עליו במשפחה אימי שמה לו במזון תרופות הרגעה בלי שידע וככה הוא שומר על יציבות ולא מאשפזים אותו, רק לעתים רחוקות ששאלתי אותו מה קרה באותו מקרה וקשה לדבר איתו וצריך ממש ליצעוק לו באוזן! בשביל שישמע אותך אז הוא סיפר על העליה על המוקש איך שהוא עף באוויר מעוצמת הפיצןץ שהייתה עוצמה חזקה מאד ומצאו אותו בנהר מחוסר הכרה , שהתעורר ראה את פעולות ההחיאה הרבות שביצעו הצוות הרפואי כדי להציל את הקצין של הכלי רכב שהם נסעו בו , אבל לא הצליחו וששאלתי מה שם הקצין אמר לי אברום וייסמן ואמר חבל על אותו אדם גבוה ויפה תואר עם היה נישאר היום בחיים היה גודל ומיתפתח יותר שיהיה יום שאהיה עם אבי בבוקר אנסה להוציא ממנו פרטים .

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s