החצר האחורית של תל פאחר

סיור מצולם קצר בחלק הדרומי של תל פאחר ובורג' בביל * לצפייה – לחצו על התמונה


החצר האחורית של תל פאחר סגורה לציבור. "מוקשים, הזהר" – מתריע השלט בלשון זכר.

החצר האחורית של תל פאחר נראית ולא נראית. התל הדרומי, בו התנהל עיקר הקרב של גדוד 12, מנותק מהאתר המרכזי. המבקרים רואים את החלק הבלתי נגיש הזה ולא מעלים על דעתם שהוא היה חלק בלתי נפרד מהמוצב וחלק מרכזי מהקרב. הם רואים את הגדרות הכפולות והמשולשות שמפרידות בינם לבין האיזור ההוא, רואים שיש שם אולי בונקר, איזשהן תעלות, אבל כל זה נותר בבחינת "מנגד תראה את הארץ ושמה לא תבוא". גוף זר, כמו אינו שייך.

כשהם מקשיבים למכונת ההסברים הרשמית, או למדריך התורן, ושומעים על הקרב בחלק הדרומי, על כוח ורדי ועל כוח הקצינים, על דוד שירזי וסיפור הגדרות, הם לא יודעים שכל זה קרה בשטח שבו הם אינם יכולים לסייר.

לא ברור מדוע אלה שתכננו את מצפה גולני הוציאו את החלק הדרומי מחוץ למורשת הקרב של תל פאחר. יש מוקשים? תעשו סריקה יסודית ותסלקו אותם. יש שלדים של חיילים סורים? תמצאו ותשלחו אותם למנוחת עולמים במולדתם. ואם לא היו משאבים לכך, או שהיתה התנגדות בגלל אינטרסים זרים וצרים (למשל, שטח מרעה לבקר של אחד הקיבוצים), אפשר היה לשים שלט גדול שייראה מהמוצב הצפוני, שיספר על הגבעה השכנה שהיתה משמעותית מבחינת לחימה לא פחות מזו שכולם יכולים לבקר בה.

ומצד שני, אולי עדיף שהחלק הדרומי נותר סגור. הבונקרים נותרו כמו שנעזבו ב-1967 ופני השטח נותרו אותנטיים. זוהי פיסת תל פאחר קלאסית, שהשתמרה יחסית לשינויי האקלים ותלאות השנים.

שוטטנו קצת בסימטאות ובנבכים של הצד האפל של תל פאחר, בחצר האחורית הזו. הצצנו לבונקרים, הלכנו בתעלות וירדנו עד לגדרות המערביות שמהן נראית דרך ההטיה. אחר כך קפצנו לחצר אחורית נוספת, סגורה ומסוגרת אף היא – מוצב בורג' בביל, שנמצא במורד הדרך, כקילומטר מתל פאחר לכיוון מערב. כל זאת בסרטון אווירה קצר ומיוחד.

הערה: רשימה זו אינה מהווה המלצה להיכנס לשטחים המסומנים כממוקשים. כל הנכנס לשם עושה זאת על אחריותו!

20 מחשבות על “החצר האחורית של תל פאחר

 1. כדאי להפנים את האזהרה שבסוף הפוסט.
  גם אם אולי אין מוקשים בכל השטח, השטח מלא נפלים ותחמושת ישנה.
  רק כאלה שלא אכפת להם לאבד רגל, או אולי, גם את יתר חלקים שמחוברים אליה, נכנסים למקום כזה.
  השילוט "מוקשים הזהר", לא הותקן סתם במקומות האלה!!!!!

  אהבתי

  • בני, ראיתי את זה כמוך כשהסרט הגיע אליי לפני שבוע. לא ראיתי את זה זה בתוך הבונקר מחמת העלטה.
   כשהצלם והמצלמה שוטטו בפנים עם תאורה הייתי בחוץ.
   אני זוכר איפה הבונקר הזה ובהזדמנות הקרובה אכנס לבדוק.
   עם זאת אני לא זוכר שהאשנב של הבונקר הזה, שמשקיף באמת לכיוון עין א-דייסה, המקום שממנו הטנקים של ברוש ירו, היה עם סימני פגיעה כלשהם.

   אהבתי

 2. חצר אחורית בהשאלה היא מקור לצרות. כמו מחסן נטוש שאנשים מפוקפקים תפסו והפכו למוקד פשיעה. המראות שלכדת מעניינים ומסקרנים.
  המוסיקה מצליחה לבטא את האוירה בחדרי האויב הזנוחים שנותרו בהם רק מיטות וחלקי אמל"ח.
  כמו שכתבת מקוה שזה ישאר מחוץ לתחום המטיילים ושנראה אותם כמו שהם רק בסרטים כאלה.

  אהבתי

 3. בס"ד
  בסרטון החצר האחורית של תל פאחר רואים בברור על אחת ממיטות הברזל, אזיקים מברזל, בהם אזקו את המקלענים הסורים לעמדות המקלענים שמוקמו בחזית המוצב לכיוון מערב, על מנת שלא יברחו במקרה של תקיפת המוצב. אם זכרוני לא מטעה אותי ימים אחדים אחרי הקרב , היו האזיקים האלה עדיין מחוברים לרצפת הבטון של עמדות המקלענים! מי הסיר את האזיקים ממקומם והניח אותם על המיטה ??

  אהבתי

 4. דני שלום, הכן שניה 0:52 האזיקים האלה היו מחוברים לשרשראות ברזל והשרשראות היו מחוברות לרצפת עמדות המקלענים בחזית לכיוון מערב. (את האזיקים האלה היו סוגרים על הידיים בעזרת מנעול ) בביקורי במוצב לפני כשנה נדהמתי לראות שאין זכר למיקום קיבוע השרשראות לרצפה. זה נראה כאילו משהוא עקר את השרשראות ממקומם וסגר בבטון את מקום החיבור של השרשראות לרצפה. להבדיל אלף אלפי הבדלות זה מזכיר לי משקופים של בתי יהודים ברובע היהודי העתיק בירושלים, ששם סתמו הדיירים הערבים, את מקום הגומחה שבה קבעו יהודים את מזוזת הבית במשקוף האבן של הכניסה לבית ,כדי להעלים את סימן ההיכר שזה בית שהייה שייך ליהודים;! וכאן מה המניע ומי עשה זאת ?ואולי כל זה לא היה ואולי כל זה היה חלום?

  אהבתי

 5. במדינות מפגרות יותר ממדינת ישראל כמו ירדן, וייטנאם, קולומביה, בוסניה, אנגולה פינו את המוקשים, רק בישראל ממשיכים להתחבא מאחורי שלטי אזהרה ומחכים לאסון הבא.
  או שאולי לא משקיעים בפינוי מוקשים בגלל סיבה פוליטית שמחביאים מהאזרחים (מחזירים את הגולן?).

  אהבתי

 6. לא ראיתי את האזיקים בפועל ולכן אין לי מידע האם אכן מדובר באזיקים שבהם אמצעי נעילה וחיבור לשרשרת. אם היו כאן אזיקים כנראה היו גם במוצבים אחרים . בשיטוט בחלק מהמוצבים לא ראיתי סימנים לכך. אם היו אזיקים והופעלו ,יש להניח שכך היה בקרב על תל פאחר , עזעזיאת ואחרים ןצריכות להיות עדויות של לוחמים שראו. רק בעזרת אלה אפשר יהיה לוודא אמיתות הממצא..

  אהבתי

 7. יהושע היקר,
  אילו אינם אזיקים מהסיבות הבאות:
  1. שלושה חישוקים מחוברים יחדיו ולאדם יש או שתי ידים או שתי רגלים.
  2. לדעתי אלו חישוקי חיזוק לזבילים.
  3. כשאהיה שם בפעם הבאה אמדוד את קוטרם שנראה לי כרגע גדול (כ-12 ס"מ) ממידתו של אדם סביר.

  הסיפורים על כך שכבלו חיילים סורים בעמדות אין להם עדות ממשהו שראה במו עיניו חייל כבול.
  כבר ניסו לגרור אותנו לראות שלד כבול במקום מסוים אבל האיש שאמור היה להוביל אותנו לשם נעלם בעצמו.

  אהבתי

 8. דני היקר אני באמת כבר לא בטוח והרי בקושי רואים בשבריר שניה את ה"אזיקים" או החישוקים לזבילים. אם אתה בטוח שהחישוקים הם שלושה במספר ומחוברים ,אזי כנראה שאלה אינם אזיקים אלא דבר אחר. לגבי חיילים כבולים בעמדות אני משוכנע שהיו דברים כאלה הן בגזרה הצפונית, רמת הגולן והן בגזרה הדרומית המצרית. אני גם בטוח שראיתי תמונה באחד מאלבומי מלחמת ששת הימים ששם רואים בבירור שרשראות מחוברות לאזיקי ידיים ומחוברות לרצפת העמדה. ייתכן ובאחד הארכיונים של צה"ל או משרד הביטחון יהיה אפשר לראות זאת. (ללא שלד כבול).

  אהבתי

 9. בחייכם – אזקו חיילים לקירות כדי שילחמו? זה נשמע אמיתי כמו הסיפורים של התעמולה הערבית במלחמת יום כיפור כאילו בחיל האוויר שלנו כבלו טייסים למטוסים כי הם פחדו לטוס. זה אמיתי כמו הסיפור ששאבו דם של פצועים סורים במוצבים או שהקצינים ירו בהם לפני שברחו. עזבו, הכל אגדות, איש לא ראה דבר כזה. הסורים נלחמו היטב, וכשהיריב נלחם היטב תצמיד צומחות כל מיני אגדות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s