בלוג נעמוש בן שנה

מיולי 2013 ועד היום – סיכום ביניים של האתר שהציף מחדש את אירועי כיבוש הרמה הסורית 

נעמוש שנה

המבנה של מוצב נעמוש, על דרך הפטרולים הסורית מעל כפר סאלד

ב-4 ביולי 2013 יצא בלוג נעמוש לדרך. המשימה: לחזור ולעלות על ההר שהפך למפלצת. במשך הזמן התברר שלא במפלצת עסקינן. בדרך כלל זה היה דינוזאור ישנוני שנחרד מרבצו בכל פעם ששועלי העמק היו מושכים לו בזנב.

בכל ביקור בארכיון צה"ל, אחרי עוד ראיון עם לוחם, בחזרה מסיור נוסף בקו הגבול הסורי 1967, הלכה ונפרשה תמונת המציאות של ערב מלחמת ששת הימים – המוצבים, הדרכים, הכוחות, התכנונים, הביצוע והאווירה. הבלוג הציף מעללי קרבות ועלילות גבורה, מחדלים וכסת"חים, פרשיות שנשתכחו, האשמות ויצרים. הוא חירף את נפשו בביקור במוצבים שהזמן בהם קפא, החיה מעט את רוח התקופה וליכד מחדש לוחמים ויחידות.

בחלוף שנה של עבודה אינטנסיבית מתברר שהניצחון בששת הימים היה אמנם סוחף, הרמה הסורית כולה נכבשה תוך יום אחד, שטיח אדום נפרש בפני צה"ל עד למבואות דמשק, אבל המציאות הזו כיסתה על לא מעט תכנונים לקויים וביצועים מרושלים. כילד באותה מלחמה שגדל על אלבומי התהילה, נחמץ הלב לגלות את מה שהוסתר מתחת לשטיח המצוחצח.

עוד לא נפתרה החידה האישית מה היה המניע לשיגעון הזה. אולי העניין יובן יותר במרוצת הזמן. הבחירה בשם נעמוש היתה מקרית: שמו המיוחד קפץ לעין. בסך הכל מדובר במוצבון לא משמעותי, שלא היה בו כמעט אקשן, אבל ממוקם בשטח חשוב בסיפור ההבקעה בצפון הרמה. מהצומת שלו, צפונה ודרומה, פנו שתי חטיבות בדרכן לקרב אכזרי, כושל והרואי כאחד.

ההספק של הבלוג בשנתו הראשונה: פרסום יומני הקשר של חטיבת גולני בתל פאחר, מקום נפילתם של 34 הלוחמים בקרב תל פאחר, תצ"א חדש של המוצב הסורי שנמצא אצל החובש זמיר כהן, מפות אותנטיות שחולקו למפקדים ע"י פיקוד צפון, סיפוריהם של הגיבורים הקטנים-גדולים מהמלחמה, מפגשים מרגשים עם משפחות שכולות ששמעו לראשונה פרטים חדשים על אודות נפילת יקיריהם, ראיונות עם האנשים שמאחורי הקלעים (בין היתר אנשי אמ"ן אלי הלחמי, ג'מקה גנדלר ויהודה שפר), שיחה מרתקת עם ההיסטוריון ד"ר מתי מייזל מחבר הספר המפורט "המערכה על הגולן", העיסוק בפרשה מחטיבה 8 שהפכה לאמוציונלית – הוויכוח סביב הסרט על רפי מוקדי.

חוויה מעלפת תמיד היא ביקור במוצבים סורים סגורים, שרובם נותרו עם מיטות ומסטינג, אבל יש גם כאלה עם אמל"ח חי.

עשר הכתבות הכי נצפות עד כה בבלוג, מהמקום הראשון: 1) סיירת גולני בקרב תל פאחר. 2) ביקור מפקדים ולוחמים בתל פאחר. 3) ראיון עם בנו של מג"ד 12, מוסא קליין. 4) פעילותו של גדוד 377 בכיבוש הרמה. 5) מחלקת הטנקים בכיבוש תל פאחר טוענת כי נשכחה במורשת הקרב של גולני. 6) משפחת החלל יואל זבדי מגיעה לתל פאחר. 7) המקום המשוער בו נהרגו 34 לוחמים בתל פאחר. 8) מבצע מקבת 2014 – סיור בעקבות חטיבה 8 וגדוד 12. 9) רס"ן צבי פז – סיפור חייו ומותו. 10) המדור לחיפוש לוחמים.

נכון לרגע פרסום הפוסט הזה, הכתבה שזכתה למספר התגובות הרב ביותר היא "למחוק את העלילה" – ראיון עם דודי קליין. אחריה: תצ"א חדש של תל פאחר.

מספר הכניסות הרב ביותר לבלוג, עד כה, היה ב-5 באפריל 2014 – סיפורו של רס"ן "גולדה", שהביא ל-1,100 כניסות.

מיולי 2013 גדל בהתמדה מספר הכניסות לבלוג. פרט פיקנטי מבחינת צפיות מרחבי העולם: אחרי ישראל ו(בפער ניכר) ארה"ב, מופיעה קטאר! עוד בצמרת הרשימה העולמית – אנגליה, צרפת, הרשות הפלשתינית, איטליה וגרמניה. כניסות בודדות נרשמו גם מלבנון, עיראק ומצרים, ועדיין אף לא אחת מסוריה. מה שאומר שקטן הסיכוי שמישהו מהמדינה שענייניה מהמלחמה הטראומתית ההיא נדונים כאן בהרחבה, יזהה למשל מיהו הלוחם ממוצב תל פאחר שהדיסקית שלו נמצאת אצל יהושע ישי. בחודשים האחרונים נפתח גם דף פייסבוק המיועד ללוחמי תל פאחר ובני משפחותיהם.

מילות החיפוש הפופולאריות ביותר בבלוג: תל פאחר, גדוד 12, מוסא קליין, חטיבה 8, עזרא ברוש, אלברט מנדלר ורפי מוקדי.

עם תחילת דרכו של הבלוג, נוצר קשר עם שני קציני גולני דאז, דני ביזר ושמוליק מוראד, שכבר עסקו בחקר מחדש של הקרב בו השתתפו. ההצטרפות אליהם סייעה להגיע בנקל לאנשים ולמקומות. במיוחד יבוא על הברכה דני, שהפך לסמכות מקצועית ולרוח החיה בכל הקשור לקרב תל פאחר. העובדה שבקרוב ייערך מפגש לוחמים בתל פאחר היא בעיקר בזכותו.

תודה מקרב לב לכל האנשים שנמצאים בקשר – לוחמים, בני משפחות, כמה משוגעים לדבר, סקרנים ומתעניינים, ששולחים חומר חדש, מעדכנים ומעירים. על הפרק נמצאת רשימה ארוכה של נושאים ועניינים לטיפול ופרסום. מקווה להגיע לכל אלה בשנה הקרובה. בתקווה שהלהט הפנימי לא ידעך.

11 מחשבות על “בלוג נעמוש בן שנה

 1. אצטרף למברכים: תשואות חן על ההשקעה.

  אמתין ל"מרוצת הזמן" בתקווה להבין בו את המשפט "עוד לא נפתרה החידה האישית מה היה המניע לשיגעון הזה", שכעת עודנו סתום בעיניי (מסופקני האם ה"שגעון" האמור הוא בדוגמת ה"כמה משוגעים לדבר" שבהמשך).

  מכיון שהכל תלוי בעיני המתבונן, אציין שבעיניי, הראשון ברשימת ההספקים הוא ללא ספק הגילוי ("רגע לפני שהועבר ל…" = נקבר) של תצ"א ברור מתל-פאחר
  https://naamoush.wordpress.com/2013/11/22/%D7%AA%D7%A6%D7%90-%D7%97%D7%93%D7%A9-%D7%A9%D7%9C-%D7%AA%D7%9C-%D7%A4%D7%90%D7%97%D7%A8/
  בלעדיו, חקירת ארועי הקרב על התל (עצמו) הייתה לוקה בחסר [מאז התברר שהתצ"א צולם זמן קצר לאחר המלחמה, ועדיין, ואולי דווקא בשל כך, גדולה חשיבותו].

  בברכת יום עצמאות שמח (זה בקשר עם 4 ביולי והמדינה המופיעה, בפיגור, אחרי ישראל, במס' הכניסות…)

  אהבתי

 2. שלמה ודני הבלתי נלאים וכל האחרים,
  כמוני כמוך שלמה, הייתי ילד במלחמה ההיא וגדלתי בקרית שמונה בצילם של תל עזזיאת ורמת הגולן ולאורם של הסיפורים על תל פאחר שהילכו עלי קסם. כתבתי עבודת גמר בבית הספר התיכון על תל פאחר, ומעט פרטים ממנה הבאתי לכאן, אבל בעיקר ראיתי כאן כמה עוד פרטים רבים חסרים וכמה לא מדויקים ודורשים תיקון. גם אבני הבזלת ואדמת האודם של רמת הגולן שימשו לי מצע לזכרונות מהשירות הצבאי, מספר שנים אחר כך. האתר הזה מחייה את האווירה ובעיקר מספק מידע מדויק, רלוונטי ומעל הכל מרתק. כל הכבוד על ההשקעה והרצינות! המשיכו כך ויהיה האתר הזה בסיס ללימוד ההיסטוריה, בבחינת "יִשְׁמַע חָכָם וְיוֹסֶף לֶקַח וְנָבוֹן תַּחְבֻּלוֹת יִקְנֶה", וגם מצבה חיה לזכרם של ההרוגים, ונחמה מועטה למשפחות.
  אבנר אפנדוביץ'

  אהבתי

 3. גילוי נאות- אני מכיר את שלמה שנים רבות, בנסיבות ומקומות אחרים רחוקים מאתר זה כמזרח ממערב . הייתי שותף למסע הראשון לתל פאחר ,עזזיאת ובורג' בביל (ראה הפוסט הראשון בבלוג זה ) אבל לא העליתי בדעתי להיכן זה יוביל. עבודה עיתונאית ותחקירית ראשונה במעלה וכמה תכונות מעולם מושגים אחר-נחישות, התמדה , מטרה וכדומה. התשבחות לשלמה אבל גם במידה לא פחותה למסייעים לו, כל אחד בדרכו וראשון במעלה דני בייזר שלחם בתל, בני האיש עם הידע הבלתי נדלה והחשיבה האנליטית ושמואל'ק איש הפרטים והקושיות (ה-"ק" זה קושיות?) וכמובן כל המרואיינים והמגיבים.

  אהבתי

 4. אתר חשוב אבל כתב יותר מדי על עניני תל פחר , לעניות דעתי קרב חטיבה 8 היה חשוב יותר ולא ניתן לא פה ביטוי מספק
  מקוה שיתוקן בהמשך

  אהבתי

 5. כל הכבוד. החומר הרב שאספת , אינו מאפשר תגובה מהירה , ולכן , כמי שנלחם בתל פאחר , במסגרת הסיירת , אקח את הזמן לקריאה , ולהוספה , באם יש לי מה .

  הרשה לי לחזק את ידך !! ( בתיה הפנתה אותי לאתר , וכמי שהשם נעמוש אומר לו המון ( …חיים..) מיד נכנסתי לקרוא .

  אהבתי

 6. כל הכבוד. החומר הרב שאספת , אינו מאפשר תגובה מהירה , ולכן , כמי שנלחם בתל פאחר , במסגרת הסיירת , אקח את הזמן לקריאה , ולהוספה , באם יש לי מה .

  הרשה לי לחזק את ידך !! ( בתיה הפנתה אותי לאתר , וכמי שהשם נעמוש אומר לו המון ( …חיים..) מיד נכנסתי לקרוא .

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s