הדיסקית של יוסי

דיסקית שמצא מדריך הטיולים אורי זכריה ב-1999 ליד זחל"ם המוות בדרך לתל פאחר הגיעה לתוכנית הטלוויזיה של מני פאר, שהצליח לאתר את החייל: יוסי יפה ממחלקת הטנקים שהובילה את גדוד 12 * בשבוע שעבר הלך יפה לעולמו 

דיסקית פותח

אורי זכריה אוחז בדיסקית של יוסי יפה (בצילום הקטן)

דרך ההטיה לכיוון תל פאחר, 1999. מדריך הטיולים אורי זכריה מקצרין עוצר על אם הדרך, על יד הזחל"ם השרוף, כדי לתת הסבר לחבורה מנווה אילן שאותה הוביל. בעוד המטיילים מכונסים סביבו הבחין זכריה בדיסקית על האדמה. הוא הרים אותה והקריא לכולם: "יפה יוסף, מ.א. 472306".

דרך ההטיה זרועה פה ושם בעדויות מוחשיות מאותו קרב. מוקד עיקרי הוא המקום בו נפגע זחל"ם מ"פ השריון, כ-800 מטר מהתל, בו מצאו את מותם ארבעה לוחמים. במקום הזה אפשר למצוא קליעים, תרמילים, אבזמים, חלקי חגור ופריטי לחימה נוספים. לא מזמן נמצא שם חלק מפגז טנק, שכפי הנראה היה זה שפגע בזחל"ם. אלא שדיסקית עם שם של חייל היתה ממצא חריג ומעניין.

בימים הבאים ניסה זכריה לאתר את החייל, שמטבע הדברים היה אמור להיות לוחם גולני. לאחר שלא הצליח במשימה, פנה למני פאר והציע להופיע בתוכניתו בערוץ הראשון, כדי לפנות לצופים שיעזרו בחיפושים. מני פאר לא הסתפק בסיפור הזה. ביחד עם צוות תחקירני התוכנית הוא הצליח בסופו של דבר לאתר את יוסי יפה ולהביא אותו לאולפן כהפתעה לזכריה.

הדיסקית של יוסי יפה

הדיסקית שנמצאה. לחצו להגדלה

וכך התנהל הקטע בתוכנית: זכריה סיפר על מציאת הדיסקית ותיאר דברים שהוא מגלה תוך כדי טיוליו באיזור: פעם מימיה מפאוץ' שרוף ופעם חלק מקת עץ של עוזי. זכריה אף צולם על יד הזחל"ם הפגוע (שבינתיים הועבר לגבעת האם) כשהוא פונה ליוסי יפה: "כאן בתוואי ההטיה רואים פריטים ושרידים שפזורים על כל השטח. 32 שנה לא נגעו בפריטים האלה. אנחנו מוצאים שרידי מימיה, אבזם של חגור, כדורים ועוד כדורים, והדבר המרגש ביותר והמזעזע ביותר זה דיסקיתו של החייל יפה יוסף. אם מישהו מכיר את יפה יוסף, שהיה חלק מכוח גולני, אנא ממך צור קשר, אני רוצה להחזיר לך את מה שאיבדת".

פאר שאל את זכריה איך הוא מסביר שהפריטים האלה נותרו כל השנים בשטח בלי שנגעו בהם. זכריה השיב: "אין לי הסבר הגיוני, מה שאני חושב זה שכל השרידים שם כל כך מרגשים, שהם שידרו חרדת קודש".

פאר תהה בכל זאת: "איפה הישראלי המכוער? 32 שנה לא נגעו בכל החפצים האישיים האלה, 32 שנה שהישראלי המכוער לא עבר ולא נגע".

מכאן חזרו לגיבור האירוע. פאר סיפר כי הצוות שלו בירר במשרד הביטחון ויוסי יפה מופיע כמי שסיים את שירות המילואים שלו ועבר את המלחמות מבלי שנפצע. "הטעות הגדולה שלך", אמר פאר לזכריה, "שחיפשת חייל גולני, ואנחנו מצאנו עיתון מ-1973 שהסתבר שהבחור הזה נלחם פעם נוספת ברמה הגולן ביום כיפור, בשרמנים, בחטיבה 37. אם אתה לא מאמין לי, תשאל את יוסי יפה".

2013, יוסי יפה עם הדיסקית האבודה מקרב תל פאחר

2013, יוסי יפה עם הדיסקית האבודה מקרב תל פאחר

בשלב הזה נכנס יוסי יפה להפתעתו של זכריה ("הצלחתם לעבוד עלי"). יפה דאג להביא עמו דיסקית חדשה שאותה העניק לזכריה ובתמורה קיבל ממנו את המקורית. הוא הודה כי אינו זוכר טוב את מלחמת ששת הימים: "מלחמת יום כיפור טשטשה לי את הזכרונות. שם היה יותר קשה".

יפה זכר שבתל פאחר נהרגו 71 איש (נהרגו 34). הוא היה איש צוות בטנק של יוסי כהן, סמל המחלקה של עזרא ברוש, מ"מ החוד בהסתערות על תל פאחר (עוד בצוות הטנק היה התותחן יצחק ריבקין). תוך כדי תנועה של השיירה נפגע זחל"ם המ"פ זאב נמיר (שהיה באותו רגע על הטנק שלו), התפוצץ ועלה בלהבות. יפה קפץ מהטנק ביחד עם עוד כמה מחבריו וסייע בפעולות החילוץ. רק למחרת הבחין שהדיסקית שלו נעלמה. מן הסתם נפלה בעת האירוע.

לחצו על התמונה וצפו באייטם בתוכנית של מני פאר.

אצל מני. אורי זכריה (מימין) ויוסי יפה במהלך התוכנית ב-1999

1999, אצל מני. אורי זכריה (מימין) ויוסי יפה במהלך התוכנית בטלוויזיה

הם הספיקו להחליף שני משפטים על כיבוש תל פאחר. יפה: "אתה יודע איך הם נלחמו?". זכריה: "כאריות". יפה: "אתה ראית את זה?". זכריה: "לא, הייתי ילד".

יפה ביקש במהלך האייטם כי שמותיהם של חללי השריון שנפלו בכיבוש התל יתווספו לאנדרטה של גולני. זכריה הבטיח לעשות זאת, כולל ליד הזחל"ם, אלא שההבטחה לא מומשה בגלל חוסר היענות של אגף ההנצחה במשרד הביטחון. זכריה העניק ליפה הזמנה של ילדי בית הספר "גמלא" בקצרין, להגיע כאורח כבוד לאירוע מורשת שתכננו בתל פאחר.

יפה סיפר בתוכנית שבשנים האחרונות הוא הפך לאדם חולה. "החיים לא כמו שרציתי שיהיו", אמר. ב-20 השנים האחרונות עבר ניתוחי לב, אירוע מוחי ותאונת דרכים.

זחל"ם המ"פ על דרך ההטיה, על ידו נמצאה הדיסקית של יוסי יפה

זחל"ם המ"פ על דרך ההטיה, על ידו נמצאה הדיסקית של יוסי יפה

אם הדיסקית של יפה היתה נופלת לו גם במלחמת יום כיפור, אולי אפשר היה להתוודע לסיפורים אמיצים נוספים שלו שביצע במסגרת חטיבה 37. לאחר המלחמה שירת במשמר הגבול בגזרת עזה. "החיים שלו לא היו שגרתיים", מספרת בתו שרון, "אבל הצבא היה עבורו משהו גדול. הוא תמיד היה הולך ומתנדב עוד לפני שקראו לו". בשנים האחרונות התגורר בבית אבות בבת-ים כשמצב בריאותו המשיך להידרדר.

לפני כשבועיים לקה בשבץ ולאחר מספר ימים נפטר בגיל 71. יהי זכרו ברוך.

יוסי יפה (משמאל) עם עזרא ברוש בצילום מלפני כשנה

יוסי יפה (משמאל) עם עזרא ברוש בצילום מלפני כשנה

2 מחשבות על “הדיסקית של יוסי

 1. עד מאה ועשרים ____ ברכה שמגיע לאתר נעמוש הרמה הסורית

  ברכות ליוזמים דני בייזר שלמה מן ועד לוחמים מגולני ושריון משנת 67 מלחמת ששת הימים , ברכות לאלה שהביאו את המעשים מהימים ההם ואת הסיפורים של הזמן הזה.

  להם תודה מיוחדת ועוד לוחמים אשר שמרו על חומרים ותעוד למען מורשת קרב תל פאחר צפון הרמה והרמה הסורית כולה.
  תודה מיוחדת למשה יזראלי איש מנהל המים של מדינת ישראל אשר בתום הקרבות קיבל מלוחם אחר את מפת המלחמה אולי היחידה שנותרה לנו הלוחמים . המפה שקטעים ממנה מלווים את הכתבות השונות בין עין סודה הבניאס ועד הכינרת.
  מפה יחודית זו שמקבילה שלה מופיעה בספר חייל האויר הישראלי ב-67 נותנת לה את הכבוד והאמינות.
  תודה לך שוקי נחום שמסרת ולא זרקת מפה זו ליזראלי משה שראה בה ערך היסטורי ושמר עליה מכל פגע רע. כפי שזה קרה להרבה מסמכים מארכיון לצערי. אכתוב עוד תגובות לכתבות אחרות שעלו בפוסטות השונות. אבל מילת סיכום לקראת 16.9.14 הכנס שיערך בתל-פאחר, על כל הביקורת חוסר השקיפות, טיוח ממהלך הקרב כדי לשמור על כסת"ח ועם כל הטעויות והביקורת הכוחות עמדו במשימה וכבשו את הרמה הסורית.
  האם אז והיום יכול מישהו לומר שקיוה או חשב שהרמה הסורית אימת ישראל תכבש ותיפול בפחות מ-10 שעות, הקרב החל ב- 11:00 וב-20:00 הכוחות היו בשטחי ______ יום קרב 9.6.67- 10.6.67 צה"ל טייל לרמה והתבסס בה בלי קרבות תנו כבוד ללומים ולנוהלים.

  אהבתי

  • תודה עזרא.
   ואכן, למשה יזרעאלי מגיע שאפו גדול על מפות 1967 ששמר כל השנים, מפות שנותנות ערך מוסף רב להבנת השטח של הרמה הסורית.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s