8173 – הנעלם הגדול

פרשת רפי מוקדי חשפה את המוצב הסורי שמעל סיר א-דיב, שאיש בפיקוד צפון לא לקח כנראה יותר מדי ברצינות * ביקור ב-8173 מגלה מתחם ארטילרי משכמו ומעלה   

פגז מתחת 8731

תרמיל פגז כ-200 מ' מתחת למוצב 8173

הלכנו למוצב 8173. אין לו זכר בדפי ההיסטוריה של פיקוד צפון במלחמת ששת הימים. העמדות שלו היו עדות לסיפור טראגי, שנחשף לפני ארבע שנים בסרט "אם תמשוך צפונה".

בני, שהלך איתי לכל אורכו ורוחבו של המוצב, אמר שנראה לו שטעות הניווט של גדוד 129 שיגעה את רפי מוקדי. מ"פ הסיור של חטיבה 8 היה מודאג מהתנועה של הגדוד לעבר מתחם קלע ונחוש לתקן את הטעות. הוא ביקש לדבוק בתוכנית הקרב המקורית ולנוע צפונה, עד כדי כך שהוא כמו התעלם מהמוצב הסורי וניסה לחלוף על פניו כאילו הוא אינו קיים. טנק אחד מול מוצב פלוגתי של טנקים, תותחים ומרגמות.

8173 ישב במקום טוב באמצע איזור של שלושה כפרים ומערכי מוצבים: מתחתיו סיר א-דיב, מעליו ג'וב אל מייש ומשמאלו קלע. הוא שלט על הדרך העולה מסיר א-דיב אל מתחם הנ"ט של קלע. התצ"א שלו מזכירה עכביש אימתני או תמנון. הוא בנוי מתעלה היקפית ארוכה ועמוקה, ארבע מחפורות טנקים, שש עמדות מרגמה, שלושה בונקרים של תחמושת לנשק כבד ועוד אחד לתול"ר. עמדת טנק אחת שלטה על הדרך העולה מסיר א-דיב אל מחסום קוביות הנ"ט של קלע.

נכנסנו לשטח המוצב מצד דרום וכמעט מיד גילינו שתי ערימות קטנות של פגזי 76 מ"מ במרחק קצר זו מזו, רובן ממורעמות. ייתכן שהיו שייכות לתותח נ"ט רוסי, וייתכן שזו תחמושת ישראלית. נתקלנו גם בזנב מרגמה. פה ושם התגוללו מטרות דמות קרטון ואפילו שרשרת כדורים של מאג, עדות שיחידה צה"לית התאמנה כאן. בעורף המזרחי של המוצב היתה מחפורת גדולה למשאית, ובסמוך לה כמה בונקרים עם שרידי רשתות הסוואה.

הלכנו לאורך התעלה הארוכה המקיפה חלק גדול מהמוצב, ניצבת כחומה בצורה מול דרום ומערב ומסתיימת בג'ובה יפהפיה – לוע הר געש.

תצא מתוקן

תצ"א של 8173 ומסלול הטנק של מוקדי (מקור: "אם תמשוך צפונה"). מבט מדרום לצפון

8173 היה חלק מקו ההגנה השני של הצבא הסורי ומקומפלקס הנ"ט החזק של קלע. טנקים שהצליחו לעבור את העמדות של סיר א-דיב, מצאו את עצמם תחת האש של 8173 מצד שמאל של הדרך. אם הצליחו לעבור את זה, הם נאלצו להצטופף בשדרה אל תוך צוואר הבקבוק של מחסום הקוביות. ואם עברו גם את מחסום הנ"ט הזה ואיכשהו חמקו מהפגזים שנורו אל הנקודה הזו, היו צריכים להתמודד בכפר קלע עם טנקים ומשחיתי טנקים וציידי נ"ט, שהסתתרו מאחורי כוכים ובתי הכפר.

לתוך כל התופת הזו טיפס ועלה בגאון ובעיניים פקוחות לרווחה גדוד 129. כל זאת בגלל טעות בניווט. מ"פ הסיור, רפי מוקדי, ביקש להעלות את הכוח בדרך המתוכננת, אבל הסייר של פיקוד צפון, שהוצמד לחטיבה 8, טען אחרת. מג"ד 129, אריה בירו, תמך בעמדת הסייר ונתן את האות למהומה הגדולה. הכוח טיפס למעלה כשמפקדו משוכנע שהוא עולה בכלל אל מוצבי זעורה. בירו, שהופתע מעוצמת האש הסורית, ביקש סיוע ארטילרי. כשזה בושש להגיע, ביקש לדעת למה לא ממלאים את הפקודה. כשנענה שהארטילריה דווקא מפגיזה היטב את האיזור המבוקש, הבין שהוא בעסק ביש. לסובב את כל הכוח כבר אי אפשר היה. מה נשאר? להמשיך ולהעמיק אל תוך התופת, ושאלוהים יעזור.

כחצי ק"מ מציר הנפט, בתוך הכפר סיר א-דיב, נפצע בירו מירי בלסתו ופונה מהמקום בג'יפ הסיור. לתוך הוואקום נכנס רס"ן במיל' מוקדי, שקפץ לטנק של בירו והודיע כי הוא לוקח פיקוד על הגדוד. הוא היה נחוש לתקן את טעות הניווט ולחלץ את הכוח ממלתעות מתחם קלע. ההודעה שלו נקלטה ברשת הקשר של חטיבה 8, אבל אף אחד מהמ"פים של 129 לא שמע ולא ידע שיש מפקד חדש.

נראה שמהנקודה שבה נפגע בירו, הורה מוקדי לנהג הטנק לרדת מהדרך העולה אל קלע ולנסוע שמאלה לכיוון צפון, אל מוצבי זעורה. זו דרך טרשים קשה, שכעבור כ-300 מטר עברה ממש למרגלות 8173. במוצב הסורי לא התכוונו לעבור בשתיקה למראה הטנק הישראלי החצוף שחצה בגאון את שטח ההשמדה שלהם, כ-200 מטר מהגדרות.

שרטוט מוקדי

תנועת הטנק כפי שצייר חברו של מוקדי שמצא אותו בשטח

הטנק של מוקדי הספיק לירות בטרם נפגע מול חזית המוצב המערבית. התותח הושבת והמנוע נדם. מוקדי יצא אל מחוץ לצריח כדי להפעיל את המקלע. יומרני מאוד להתמודד עם 0.5 מול מוצב, אבל במצב שבו היה נתון זו היתה ברירת המחדל. מוקדי נפגע מהאש שנורתה אל הטנק ונפל החוצה. קצין הקשר, יובל בן ארצי, שעלה אחריו, נפגע אף הוא ונהרג. נהג הטנק הצליח כעבור זמן קצר להניע ולהיחלץ משם בנסיעה לאחור בלי לראות לאן. כתוצאה מכך הידרדר הטנק לתוך ואדי קטן במרחק 400 מטר מהמוצב. הצוות הצליח להיחלץ מהטנק עם פציעות קלות ולהתפנות למטה.

את המשכו של הסיפור אפשר לראות בסרטן של ארנה ויעל מוקדי, בתו ונכדתו של מוקדי: גופות הקצינים, כמו גם הטנק, נותרו בשטח במשך ימים רבים והתגלו רק לאחר שחבריו של מוקדי ארגנו את החיפושים ויצאו לאיזור בסיוע החטיבה.

טנק אחד מול כל המוצב. בכחול: הדרך שעשה הטנק בפיקודו של מוקדי. באדום: המקום בו נפגע ולאחר מכן נתיב נסיגתו. בלבן: הדרך של גדוד 129 אל קלע

טנק אחד מול כל המוצב. בכחול: הדרך שעשה הטנק בפיקודו של מוקדי. באדום: המקום בו נפגע ולאחר מכן נתיב נסיגתו של הטנק. בלבן: הדרך של גדוד 129 אל קלע. מתוך מפות פצ"ן 1967

החיפושים אחרי הטנק הנעדר החלו למעשה יום למחרת הקרב, אבל העלו חרס. את הכישלון למציאת הטנק אפשר לתלות בחטא הקדמון: כבר בתחילת הקרב מפקדי החטיבה לא קלטו איפה הם נמצאים ולאן הם נכנסים. בתום הקרבות הם לא הצליחו להבין להיכן נעלם הטנק. האבידה היתה מוטלת לא הרחק מהדרך שממנה עלה הגדוד. הידיעה כי מוקדי מושך צפונה היתה ידועה לחפ"ק החטיבתי: המח"ט אלברט מנדלר הוא שהורה למוקדי לנוע בכיוון הזה במטרה שיגיע למוצבי זעורה. אחרי שהחיפושים הקרקעיים לא צלחו, כל שהיו צריכים זה להרים הליקופטר ועליו קצין החימוש החטיבתי המודאג, שיסרוק מהכפר סיר א-דיב, שבו מוקדי לקח פיקוד, לכיוון צפון. סיכוי טוב שאחרי סיבוב או שניים היו מוצאים את הטנק והנעדרים.

איזור 8173. בירוק: גבול 1967

איזור 8173. בירוק: גבול 1967 (להגדלה – לחצו)

כשיצאנו דרך גדרות המוצב מערבה והלכנו אל האיזור המשוער שבו נסע הטנק, התגלה פגז 105 מ"מ. השתעשענו במחשבה שלפנינו עדות מהקרב הקצר שהתרחש כאן ב-1967. אבל יותר מאוחר התברר שטנק השרמן היה מסוג M-50, כלומר תותח 75 מ"מ.

עזבנו את השטח, מותירים מאחור את המוצב הפלוגתי. על המפה הוא נראה תמים-משהו, אבל המראה מתעתע. על פניו, 8173 לא נלקח ברצינות הראויה על-ידי פיקוד צפון. נוכחותו הדומיננטית על ציר ראשי והחימוש המגוון שברשותו, גרמו כנראה נזק לכוחות המתקדמים של חטיבה 8, ולא רק לטנק המג"ד. אלא שעיון בדו"ח גיחות של חיל האוויר על הרמה הסורית מגלה כי המוצב כלל לא הופיע ברשימת המטרות של מוצבים, מחנות ודרכים שהופצצו בכל ימי מלחמת ששת הימים.

גם אחרי 47 שנים, 8173 היה ונותר הענק הלוחש.

הגובה 8173

איזור לוע הר הגעש הקדום שפעל כאן

מבטח לחזית 8173

מבט מתעלת המוצב לכיוון מערב

מחפורת ארטילרי

עמדת ארטילריה במתחם המוצב

עמדת ירי

עמדת ירי הצופה למערב

פגזים בשטח

חלק מהפגזים החיים שמתגוללים בשטח המוצב

שרשרת מאג

תחמושת צה"לית שנמצאה במוצב. הסתרנו את שרשרת הכדורים הזו שהופקרה במקום

תעלה עמוקה 8173

התעלה ההיקפית של 8173, מדרום לצפון. מסתיימת בשטח הג'ובה

תשקיף אל גוב אל מייש

מתחת למוצב: הכפר והמחנה של סיר א-דיב

4 מחשבות על “8173 – הנעלם הגדול

  1. באיחור של שנתיים:
    מהסיור שערכנו באיזור עולה כי מיקום הפגיעה במוקדי היה כמה מאות מטרים צפונה לסימונים על המפות בפוסט הזה. כאשר ניסינו שנינו לחפש את ה"בור", איתרנו איזה בור, מערבית לתרמיל הפגז, כ200 מטרים לערך ודרומית לג'ובה. בסיור המאוחר שעשינו עם אנשי חטיבה 8, שוקי ועוד כמה חברים, סוכם שהטנק נפל לואדי היורד מערבה. ואדי זה נמצא כחצי ק"מ צפונית למקום הבור שאיתרנו. גם התצ"א המופיע בסרטון מלמדת כי הטנק נפגע צפונית לג'ובה וכי צורת המוצב בשטח לא תאמה לסימון שעפ"י המפה:

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s