מפתח לקונייטרה

קריסת קו המוצבים הסורי בצפון הרמה החלה בזעורה. בצהרי ה-9 ביוני 67 הגיעו למבואות הכפר ראשוני הטנקים של גדוד 377 ומשם לכביש מסעאדה. מהמקום הזה לא היה יותר שום כוח שיעצור את צה"ל אל קונייטרה * ביקור במתחם המוצבים של זעורה

זעורה 1

מראה כללי של זעורה. מימין: כמה מבנים שהוקמו במיוחד לאימוני חי"ר (להגדלה – לחצו על הצילומים)

שני סוגי זעורה ירדו לעולם. האחד מתחם ארטילרי, השני כפר פלאחים. לזעורה הגענו מכיוון דרום בדרכי עפר נידחות, שמדי פעם התעקלו אל מזלגות צחיחים וצמתים זנוחים. בתנאי השטח האלה לא היה חסר הרבה ששלושה אנשים עם כושר ניווט סביר, פלוס מפה מפורטת, יאבדו את הצפון בשטח הפראי הזה. איכשהו הצלחנו לשמור על אזימוט ולהגיע אל מוצבי זעורה הדרומית.

מוצבים אלה (9101, 9106 ועוד) הממוקמים ברכס שמעל תל פאחר נכבשו בצהרי ה-9 ביוני 1967 על-ידי חטיבה 8. במתחמים היו טנקים, ארטילריה וגדוד חי"ר שכלל ציידי טנקים עם מטולי האר.פי.ג'י הראשונים בזירה מול ישראל. על המקום הגן גדוד חי"ר במילואים מחטיבה 244 הסורית.

באיחור מופתי של כשלוש שעות הגיעו לכאן בסביבות השעה 15:00 כמה טנקים מפלוגה פ' של גדוד 377. זעורה היתה היעד המקורי של חטיבה 8, אלא שטעות ניווט גרמה לגדוד המוביל (129) להתברבר 5.5 ק"מ דרומה משם ולעלות דווקא מול מתחם הנ"ט החזק של סיר א-דיב/קלע. כשהתבררה הטעות, הושאר 129 להילחם על חייו, וגדוד 377 הופנה אל ציר הנפט וצפונה להגיע לזעורה.

טעות הניווט הזו השפיעה בעקיפין על תוצאות קרב תל פאחר. אם חטיבה 8 היתה עולה על הדרך הנכונה ומגיעה לזעורה בסביבות 12:00, היא היתה יושבת על הרכס שמעל תל פאחר ומפצחת אותו עבור גדוד 12.

מפת זעורה

מפת 1967 עם מוצבי זעורה התחתונה (9101, 9106) שנכבשו ע"י הגדודים 377 ו-121

נראה שזעורה, קו ההגנה השלישי בגזרה הצפונית של הרמה הסורית, לא היה אגוז קשה כמו מתחם קלע – המקביל הדרומי שלו. הטנקים הראשונים של 377 כבשו את המוצבים בקלות יחסית ועלו עליהם תוך כדי שהמפקדים יורים בעוזים ומשליכים רימונים, ולאחר מכן פנו דרומה כדי לסייע ל-129 בקלע. למעשה, מרגע שזעורה נפלה, התיישב צה"ל  על הציר למסאעדה. התוצאות לא איחרו להגיע. בחמ"ל פיקוד צפון התקבל בשעה 16:37 דיווח מאמ"ן כי כוח סורי שישב במסעאדה נסוג לקונייטרה.

עיקר מתחם זעורה התמוטט תוך כחצי שעה ואת המשימה השלים במהלך הערב גדוד החרמ"ש 121 ביחד עם הטנקים של פלוגה ה' מגדוד 377 בטיהור תעלות ובקרבות פנים אל פנים. תוך כדי הקרב הם ספגו אש נ"ט ממערב (עין פית), מרגמות מצפון (כנראה מוצב 9136 שישב על הכביש למסאעדה) וצלפים שהסתתרו בשטח. במהלך הלחימה נפגעו כמה טנקים מירי אר.פי.ג'י (שבעגה הצה"לית עוד כונו בזוקות), אחד מהם של רס"ן בנצי פדן, סמג"ד 377, שנפצע ושני אנשי צוותו נהרגו.

רס"ן עמי לב-טוב, מפקד פלוגה ה', נפצע קשה בצווארו מירי צלף ונפטר בבית החולים כעבור כשלושה שבועות. לזכרו הקים הסגן שלו, משה הדרי, אנדרטה מרשימה בכניסה הצפונית לזעורה, לצד כביש מסעאדה, המסמלת את הצד החקלאי של מפקדו, איש כפר יהושע. האנדרטה ממוקמת בשטח המוצב הארטילרי 9136, הכולל שישה מבנים מחופים לתותחים עם מקום לאחסון תחמושת. בין דירי התותחים נמצא בונקר ששימש ללינה. בונקר הפיקוד נמצא כמה עשרות משם ושולט על הכביש. הגג שלו הופל ומשמש בסיס לאנדרטה לזכר לב-טוב.

זעורה 8

על גג המוצב: האנדרטה לזכרו של עמי לב טוב, מפקד פלוגה ה' בגדוד 377

מכאן נראים היטב בגדולתם הרכסים הדרומיים של החרמון. ממזרח קורץ הכפר הדרוזי עין קיניא. מתחת לזעורה מצד מערב שוכן הכפר עין פית. עוד בתפריט הנוף של זעורה: אצבע הגליל ודרום לבנון.

זעורה היה כפר עלאווי של כ-1,300 איש, חקלאים ורועים, שהתגוררו במבני בזלת. המבנים פוצצו כולם, ההריסות עדיין עומדות על תילן, ובמקום כפר סורי נטוש צצו מבני אבן חדשים שהוקמו על-ידי יחידת בינוי של צה"ל ומשמשים כמודל כפרי ללחימה בשטח בנוי.

אטרקציה הכרחית שמקדמת כל מי שנקלע לכאן: עצי תאנים הפזורים לרוב. קילו תאנים עולה כיום כ-14 שקל, אבל בזעורה הם מחולקים חינם לכל מי שטרח והגיע עד הלום. ניצלנו את הפריבילגיה שהעניק הטבע וירדנו על תאנים מובחרות שנקטפו מהענפים שאליהם לא הגיעו עיזים. שמץ של גן עדן בלב של שום-מקום.

מזעורה נוף

ממרומי זעורה הצפונית: מראה השטח לצפון ולמערב

זעורה 6

המתחם הארטילרי של מוצב 9136 בצפון זעורה על הכביש הראשי למסאעדה. ברקע: עין קניא

זעורה 7

חדר המיטות של 9136

זעורה 5

שריד לזעורה הקדומה שחוזק ע"י צה"ל ומשמש לאימוני חי"ר

זעורה 3

זעורה הדרומית: כניסה לבונקר במוצב 9101

זעורה 4

נבלת פרה צעירה בבונקר במוצב 9101

זעורה 2

זעורה "החדשה": מודל כפרי ללחימה בשטח בנוי

יופי של תאנים בזעורה

יופי של תאנים בזעורה

בשחור: נתיב כללי של חטיבה 8 (גדודים 377 ו-121) לכיבוש זעורה והשתלטות על כביש מסעאדה. מקור: ארכיון צה"ל

תרשים תנועה לכיבוש זעורה, תל פאחר ותל עזזיאת (מקור: ארכיון צה"ל)

15 מחשבות על “מפתח לקונייטרה

 1. לציין שגם לזעורה חלק מהכוחות איבדו את הדרך וטעו לשם
  סהכ סיפור יפה וממצה
  אם יקום פעם שם כפר ישראלי מציע לקרוא לו זוהרה

  אהבתי

 2. תודה מיוחדת על התמונה עם הכיתוב "ממרומי זעורה הצפונית: מראה השטח לצפון ולמערב", בה סומן גם תל-פאחר.

  שאלות:

  1] האם התמונה הזו צולמה מצידו הצפוני של מוצב 9156?

  2] האם תל-פאחר, ובעיקר: הדרך אליו מציר-הנפט, מכיוון דרום לצפון (היינו, המקום המתוכנן להגעת גדוד 12) נצפים גם משאר מוצבי זעורה (היינו, הכפר עצמו, והמוצבים הדרומיים והמערביים לו)?

  3] ביקרתם גם ב9106 ו-9102? 9108 ו-9117?

  4] בתמונה עם הכיתוב "על גג המוצב…". גג הבונקר זה נראה דומה לגגות הבונקרים שבתל-פאחר, אך כאן נכתב ש"הגג שלו הופל", כלומר? כמו כן, על-סמך מה הקביעה שזהו "בונקר הפיקוד"? (ואיך אפשר לזהות את "בונקר הפיקוד" של תל-פאחר?)

  אהבתי

  • 1. כן.
   2. לא ראיתי את תל פאחר ואת ציר הנפט בשום שלב מאיזור מוצבי זעורה.
   3. סיירנו רק ב-9101, שעל פני השטח (וגם במפה) נראה המתחם העיקרי של מוצבי זעורה.
   4. על סמך הערכה. זה היה הבונקר הקדמי ביותר במוצב (העורפי) הזה. כל דירי התותחים והמבנים נמצאו כ-50 מטר מאחוריו. סביר שממנו יפקחו ויתצפתו על המטרות.

   אהבתי

 3. הבונקר הזה נראה כמוצב תצפית. סביר להניח ששימש את מפקד הסוללה. בונקר נוסף היה מאחרי התותחים, ממזרח לדרך ונראה כי שימש כמפי"ק, או במילים אחרות מוצב פיקוד- מוצב הפיקוד בתותחנים אינו משמש את המסו"ל, אלא את צוות עמדת התותחים, בפיקוד הקע"ת ומשמש לניהול האש.

  אהבתי

 4. שלום רב
  צבא ישראלי נחוש ניצח את הסורים תוך יום אחד
  הגיף 3 צבאות ב6 ימים

  היום אחרי חודש לא מסוגל לנצח ארגון טרור בינוני
  יוצא מעזה וזנבו בין רגליו בלי שהבטיח ביטחון לתושבי המדינה ומילא את כל משימתיו
  עשרות מנהרות לא התגלו ולא פוצצו
  חמאס ממשיך לירות טילים וגם ימשיך
  כשהחיזבאלה יפעיל את המנהרות שיש לו בצפון אלוהים ישמור אותנו
  על זה אתה צריך לכתוב על צה'ל 1967 מול צה'ל 2014
  הבדל שמים וארץ
  אפילו הטכנולוגיה המתקדמת לא מקדמת הרבה את הצבא המגושם הזה

  אהבתי

 5. אל תהיה משוכנע שצה"ל השתנה.
  כדאי לבדוק במה האויב השתנה.
  נראה לי כי אם תקרא את הפוסטים השונים בבלוג המוצלח הזה, תלמד כמה דברים בסוגיה הזאת.

  אהבתי

  • יש מספרים שגדוד 12 של גולני עם פלוגה ז שריון היה מתוכנן לעלות לציר הנפט להגיעה ולכבוש את תל פאחר מאותו הציר שעלו לזעורה.עיינכם רואות מתרשים תנועת הכוחות לכיבוש זעורה תל פאחר עין סודה(הבאניאס) ותל עזזית"מהמקור ארכיון צ.ה.ל התרשים מראה את שלושת צירי תקיפת הכוחות גדוד 12 דרך עיו אדסה וזה שבוצע לא צריך לשנות בסיפורים הזויים מהפיקוד הבחיר.

   אהבתי

 6. ציטוט : " אם חטיבה 8 היתה עולה על הדרך הנכונה ומגיעה לזעורה בסביבות 12:00, היא היתה יושבת על הרכס שמעל תל פאחר ומפצחת אותו עבור גדוד 12."
  אם כן מראש היה צריך לתכנן לעשות זאת כך ?!

  אהבתי

   • לא הבנתי*. האם ידוע לך שהתכנון היה להגיע לזעורה הצפונית (9156) ומשם לפצח את תל-פאחר?

    אני שואל על זעורה הצפונית, כי למעלה כתבת: "לא ראיתי את תל פאחר ואת ציר הנפט בשום שלב מאיזור מוצבי זעורה", להוציא מוצב 9156 שלעיל כתבת שממנו צילמת את התמונה בה נראה תל-פאחר.

    חוץ מזה, הרי ידוע שלכפר זעורה נכנסו טנקים בערך בשעה 1400, ואח"כ יצאו מהכפר והמשיכו לכיוון צפון מזרח [לא ברור לי אם הגיעו ל-9156] והיה גם ירי "למטרות שונות". האם הטנקיסטים בכלל ידעו שצריכים לפצח את תל-פאחר? האם הם עשו זאת?

    * התגובה האנונימית שלמעלה אינה שלי.

    אהבתי

    • הכוונה שלי בתגובה למעלה – שחטיבה 8 היתה אמורה לכבוש את זעורה ואם היתה מגיעה לזעורה ללא תקלות, היה אפשר להפנות כוח כזה או אחר לעזרת תל פאחר. היעד תל פאחר לא היה בתוכניות של חטיבה 8, ואם הובן כך אז בי האשם. חטיבה 8 היתה צריכה להגיע לכבוש את מוצבי זעורה הדרומיים ומשם להמשיך לצפון הכפר זעורה, לכבוש את מוצב ציפורה ולתפוס שליטה על ציר בניאס–מסעאדה.
     בדיעבד דובר על זה שאם חטיבה 8 היתה עומדת ביעדיה ע"פ התכנון, היה אפשר להפנות משורותיה כוח שריון לעזרת תל פאחר, או אף לפני כן – להפגיז את תל פאחר עוד לפני הגעת גדוד 12 אל היעד.

     יצוין שקצין השריון שלום סלע שהיה בחפ"ק גולני יעץ למח"ט אפרת לבקש עזרה ממח"ט 8, אבל אפרת החליט שהוא יסתדר לבד ושלח את הסיירת.

     ככלל, טנקי חטיבה 8 לא ידעו דבר על הנעשה בתל פאחר, היחיד שהיתה לו תמונה כללית של הנעשה היה מח"ט 8 שהיו לו מספיק צרות משל עצמו (להגיע במהירות מזעורה הדרומית לעזרת גדוד 129 בקלע). גם דן לנר שניהל את הקרבות לא מצא לנכון להתערב בנעשה.

     במחשבה מאוחרת כיום – בבלגן שנוצר בתל פאחר לא בטוח שמחלקת טנקים שיורדת מזעורה היתה מסוגלת לזהות את הנעשה בתל פאחר. נדרשה במקרה כזה הבנה ברורה של המתרחש כדי לא לגרום לירי על גולני שהיו מפוזרים בדרומי.

     אהבתי

 7. לכאורה ייתכן שהעובדה שמוצב תל פאחר "הועסק" על ידי גולני זה סייע לחטיבה 8 בכיבוש זעורא
  שאם לא כן ממוצב תל פאחר היו יורים עליהם.
  האומנם ?

  אהבתי

  • אין יכולת לתל פאחר לצפות על מוצבי זעורה הדרומיים ולא למרבית הכפר זעורה.
   בנוסף זעורה הותקפה על-ידי חטיבה 8 כשעתיים לפני שגדוד 12 עלה על דרך ההטיה, כך שתל פאחר, לשיטתך, היה יכול לסייע לפחות בירי מרגמות על דרך הנפט מדרום או על מוצבי זעורה, אבל לא עשה את זה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s