אבן וקלע

הרס, חורבה ושממה: כאן התנהל אחד מקרבות ההבקעה הקשים ביותר בצפון הרמה * סיור מדכא בכפר קלע

קלע 3

קלע 2014, בית לדוגמה

בזעורה הספיק כוח שריון קטן להכריע את המקום והמלאכים נלחמו לצידו של גדוד 377 המוקטן. אבל לא הרחק משם התנהל קרב קשה ואכזרי פי כמה. על אף שחלף כמעט יובל שנים, גם מי שמסתובב כיום בקלע יקבל עדויות אילמות לקרב ההבקעה שהתנהל כאן בששת הימים.

ההרס, הרכס, הטופוגרפיה, מחסום הקוביות שם למטה – אתה מחבר אחד ועוד אחד בניסיון לצייר איך זה נראה מהצד הסורי ואיך הטנקים הישראלים הפכו כאן לברווזים במטווח.

במהלך הקרבות ספגו הכפר קלע ושטח המוצבים שסביבו הפגזות והפצצות. זמן-מה לאחר המלחמה דאגו להרוס את הבתים שלא נפגעו. השרידים משמשים עד היום טרף לירי טנקים באימונים. ועוד איזה אימונים: האש לא חסה על שום מבנה וקיר. הבתים נהרסו כמעט עד היסוד, ואלה שמטים ליפול ומרוטשים שוב ושוב סובלים בדממה את הנקמה האין-סופית במתחם הצבאי הסורי, שהיה לאחד המבצרים העקשנים בקרבות ההבקעה ועשה שמות בגדוד 129 של חטיבה 8.

מפת קלע

איזור מתחם קלע 1967 ממפת פצ"ן 1967 (המפה אינה קריאה בקלע ולכן אין אפשרות להביא את כל האיזור)

בקיץ האדמה כאן היא פודרה, בחורף היא בוץ סמיך. משיטוט מהיר בין כמה מבנים אפשר להבין עד כמה מתחם הנ"ט הזה שלט על הדרך העולה מסיר א-דיב, ממנה עלו הטנקים של בירו. כדי לחדור למתחם הם נאלצו להצטופף במחסום הקוביות כשהם חשופים לאש מדוייקת מהרכס השולט. טנקים מחופרים בעמדות מפתח ועוד כאלה שהסתתרו בין בתי הכפר הצליחו לבלום למשך שעות ארוכות את פריצת צה"ל. הדבר האחרון שרצית ב-9 ביוני 1967 זה להיות בטנק ישראלי שמטפס אל קלע.

כשאנחנו עלינו מולו בקיץ 2014 ראינו על הרכס העליון תנועה של טנקים. עד שהגענו למעלה הם כבר לא היו שם. נשארנו עם השממה והחורבן.

קלע 2

על חורבות קלע

קלע 1

בתי קלע מהדרך העולה אליה ממערב

קלע 5

שליטה אבסולוטית ממתחם קלע על מחסום הקוביות (צולם בחורף)

קלע 6

תעלה במוצב 8160 השולט על הדרך מסיר א-דיב לכיוון קלע

ה-4 על 4 בו נסענו העלה ענן אבק על דרך זרועת זחלים

ה-4 על 4 בו נסענו העלה ענן אבק על דרך זרועת זחלים

חטיבה 8 במחסום הקוביות (צילום מארכיון צה"ל)

מחסום הקוביות בדרך לקלע (צילום: ארכיון צה"ל). במקום זה ניצבת כיום אנדרטה לחללי חטיבה 8. עוד באיזור: אנדרטה לזכר עמנואל רונקין שנהרג בקרבות כאן

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s