תל פאחר, הגירסה הסורית

תל ערבי

מפקד תל פאחר היה בטוח כי יוכל לפגוע בשיירת הזחל"מים של גולני שנעה על כביש קרית שמונה, אבל הפיקוד הבכיר הורה לו לשבת בשקט * כך נטען באחת הגירסאות הסוריות לקרב תל פאחר – המתואר כניצחון של רוח השאהידים 

מאת דני ביזר

איך מתייחסים בסוריה לקרב תל פאחר בפרט ולאובדן בכלל של רמת הגולן? לא מזמן גילינו את האתר גולן (jawlan) המופעל כנראה ע"י "אל ג'זירה" מקטאר. הוא משמר את ההיסטוריה של הישוב הסורי ברמה עד מלחמת ששת הימים, את התושבים ואורחות חייהם, שמות הכפרים והעיירות שננטשו ושאנשיהם הוגלו ואת קרבות הצבא הסורי ב-1967. הוא מעדכן את הנעשה כיום – אירועים פוליטיים או חברתיים הקשורים לרמת הגולן, כמו הפגנות הדרוזים ביום השנה לנפילת הרמה, התבטאויות של פוליטיקאים ישראלים ומהלכים מדיניים הקשורים לנסיונות של סוריה להחזיר את הגולן.

הוא משקף את כמיהתם של תושבי הרמה הסורים מהעבר לחזור לכפריהם ולהחזיר עטרה ליושנה ("איך אפשר לשחזר את תהילת העבר של האגדה הערבית? כאן מתחיל מסע החלום לחזור לישובים שלנו – לעצי הזית, לתאנים ולקקטוסים, לקטיף השקדים, לפריחת התפוז הריחנית הממלאת את הריאות, לדיג בטבריה ולשתיית המעיינות הזורמים").

באתר הזה מופיע בין היתר סיפור קרב תל פאחר (לחצו על הלינק) דרך עיניים סוריות. הנה הוא:

אף אחד לא שמע אותם, אבל הם לחמו עד לנשימה האחרונה. לחמו באומץ ללא תחרות, והיו צריכים להיות לוחמים אמיתיים כדי להגן על המולדתהם כתבו את שמותיהם על הקירות בתחילת הקרב: השאהיד כך וכך… כי כוונתם היתה להגן על המולדת אפילו אם יעלה הדבר בחייהם. הם החיילים של תל אל-פחאר שאיש לא דיבר עליהם.

תל פחאר ממוקמת בצפון רמת הגולן ליד הבניאס, זעורה ועין פית, המשקיפים על העמק החולה. ביוני 1967 חיילים סורים הופקדו שם במשימה של הגנה על המולדת. לפני תחילת המלחמה דיווח מפקד האתר לצבא, כדי לידע אותם על תנועות צבאיות חשודות של הצבא הישראלי בשטח הפלסטיני הכבוש, ואז התקשר שוב למנהיגות וסיפר ששיירה של כלי רכב משוריינים ישראליים נעו לכיוון הגבול הסורי עד חלסה (קרית שמונה) בשטחים הפלסטיניים הכבושה, וגם אמר להם שהוא מסוגל להשמיד אותם עם תותחים שברשותו, אם יורו לו על כך. אבל ההנהגה של הצבא ביקשה ממנו לשמור על שקט. כן, לשמור על שקט.

מפקד האתר הכין את האמצעים הצבאיים במנהיגות רגועה, אך הכוחות הישראליים לא עמדו ותקפו את החזית הסורית בבוקר 5 ביוני 1967, והפתיעו בכך שחזית זו נפתחה כבר. מנהיגות מבולבלת בדמשק נתנה פקודות נסיגה לחיילים המוצבים כאן בגולן, כי הגולן נפל. רדיו דמשק הודיע כי העיר קונייטרה, בירתה של גולן, נפלה, כאשר האויב היה עדיין רחוק ממנה. האוכלוסיה ברחה בפחד ובהלה, והותירה אחריה הכל.

אבל זה לא חל על חיילי תל פחאר ולא למפקד התל. קל היה להם למות מאשר לסגת ללא קרב. כן, הם הגאווה של הצבא הסורי. הם הימרו את פקודות ההנהגה ולחמו באויב, אך איש לא מזכיר אותם! הם לחמו עד לנשימה האחרונה וקווי האספקה המנותקים, ונשאו תחמושת בידיהם ולחמו בחיילי האויב בסכינים ולבסוף בידיים.

בתל פחאר הצליחו מעטים להדוף שלושה צוותי קרב ישראלים ולגרום לאבידות כבדות, אולי הם היו יותר מצליחים אילו לא נותקו קווי האספקה ולא נסוגו מאחוריהם יחידות הצבא הסורי שחלשו על התל ושהיו אמורות להגן עליו. הם כותרו ע"י האויב ולחמו בנשק ואחר כך בידיים.

מטוסים ישראלים השליכו כרוזים והזמינו אותם לעזוב את כלי הנשק שלהם ולהציל את חייהם: "השלך את הנשק שלך והרם דגל לבן ולא נירה בך ואתה יכול לסגת ללבנון" (האיזור ממוקם לאורך הגבול הלבנוני והחיילים לא יכלו לחצות את החזית, כי דמשק הפכה רחוקה והישראלים כבשו את האיזור כולו).

התשובה היתה מאבק במקום נסיגה. הם תקפו נגד וגרמו לשני הפסדים באחת הקבוצות של חיילים ישראלים. 

הקרב נמשך עד שהמקום נפל, אבל הישראלים שילמו ביוקר. אחרי המלחמה, העיתונים הישראלים כתבו על כך רבות. לפי אותם עיתונים, קבוצה קטנה החזיקה מעמד במקום והדפה שלוש קבוצות של הצבא הישראלי. מספר ההרוגים של הישראלים היה גדול, וכן דיווחו העיתונים שכל הקצינים של שלושת הכוחות נהרגו בקרב עז, והכריחו חיילים שלא הוכנו לכך להוביל. עיתון אחד דיווח שהחיילים הישראלים נכנסו לתל לאחר נפילתו, אבל לא יכלו להצדיע לשאהידים שהעדיפו מות קדושים על כניעה.

זה אינו תל של חרסים, אלא תל של פאר אשר לא הובס ביוני 1967 (למילה פחאר בערבית יש משמעות של חרס וגם פאר).

עד כאן תרגום הקטע.

צירפתי סרטון יוטיוב ובו ראיונות עם שני לוחמים סורים מתל פאחר. הקטע הזה התפרסם ב"אוריינט", תחנת טלוויזיה המזוהה עם האופוזיציה בסוריה. תודה מראש למי שיואיל לתרגם את הנאמר ולפרסם בתגובות לרשימה.

תל פאחר בוויקיפדיה הסורית: האפוס הגדול של הלחימה

להלן התרגום של הערך קרב תל פאחר כפי שמופיע בוויקיפדיה בסוריה אחרי תרגומו לעברית של Google Translate ולאחר מכן הגהה שלי. המקור מופיע בקישור: معركة_تل_الفخار והקוראים דוברי הערבית מוזמנים לתקן ולהעיר.

קרב תל פחאר معركة تل الفخار: תל פחאר ממוקמת בצפון רמת הגולן (מדרום לבניאס וממערב לזעורה ולעין פית) ושולטת על קו הנפט Tapline המגיע מסעודיה, והוא אחד מביצורי הצבא הסורי החזקים מלפני 1967 המשקיפים על עמק החולה הפלסטיני. חשיבותו האסטרטגית – שהיה היעד של כוחות ישראלים בפלישתם למלחמת גולן ביוני ונחשב השער של הגולן.

לדברי קצין בכיר ישראלי, כשנפל תל פחאר כל הגולן הפך לישראל. הקרב על תל פחאר התחיל בערך בשתיים בצהריים ביום שישי, 06.09.1967. תוכנית האויב היתה לתקוף עם כוח המורכב מארבע חטיבות שריון וחטיבה ממוכנת וחטיבת צנחנים, לפרוץ את הביצורים בגזרה הצפונית. תוך כך תתקדם חטיבת השריון (מנדלר) ותתקוף את קלע לכיוון צפון ולאחר מכן תכבוש את וואסיט לכיוון קונייטרה תוך קידום חטיבה (גולני) לכבוש תל פחאר ותל עזזיאת, ואז כיבוש של בניאס בסיוע של טנקי שרמן. בו בזמן כוחות מורכבים מחי"ר וצנחנים ומספר חטיבת שריון פרצו בגזרת ראוויה, תל הילל, אשמורה, כדי להסיט את תשומת הלב מההתקפה העיקרית בגזרה הצפונית, שחיזק את חטיבת שריון וחטיבת חי"ר מוטסת מכיוון ראוויה אל וואסיט ודרך נפאח כדי לתמוך בכוחות מנדלר ליד קונייטרה.

חטיבת גולני היתה חוד החנית של החטיבות הישראליות בסיוע חטיבת שריון, עד שהגיעה לתל פחאר ונתקלה בהתנגדות עזה של חיילים סורים בראשותו של סגן אחמד איברהים עלי, וניהלה קרב יותר משש שעות. אבידות האויב יותר מ-30 הרוגים וכ-70 פצועים. מספר ההרוגים של האויב גדל ל-60 הרוגים ופגיעות רבות בשיריון.

ההתקפה הישראלית על התל התחלקה לשני צדדים. האחד תקף מהצד הדרומי ואחר מהצד הצפוני (בורג' בביל – מגדל בבל) שבו התנגדות היתה החריפה ביותר. קבוצה של אויבים התקרבה אל החיילים סוריים ופתחה עליהם באש, ואלכס (מפקד ישראלי) נפל כסמרטוט. ונפל קצין אחר בשם קליין. והנה מישהו מתגנב לחתוך את גדר התיל ונפל מת, ואותו דבר קרה לאחר שניסה גם הוא פגש את גורלם של עמיתיו.

והיה סגן משנה אחמד עלי מטמרסה, שקצר באויב שהתקרב לגדרות או לתעלות, ובצד השני היה החייל האציל (المجند المفضل) סגן עלי אחמד המוג טג' א-דין, שהתבצר וקצר במקלע את האויב החומד את התל. והאמת ניתנת להיאמר שכל החיילים של התל ביצעו את תפקידם לשביעות רצונם של אלוהים והמולדת, וכשהוא ייאש את האויב מלהסתער על התל המבוצר, הם ביקשו מטוסים אשר הטילו פצצות נפלם, ותחת הפגזות ועשן אוויריים שהושלכו על התעלות והביצורים והגבירו את חומו של הקרב, תקפו את התל (גדוד ברק) והפכו לעימות פנים אל פנים עם סכינים וקתות רובים ואגרופים.

וירד הלילה והלחימה עדיין נמשכת. לפיכך הותשו החיילים הסוריים מכמה סיבות וביניהן: כוחות נואשים של האויב על התל והגעתה של תגבורת רבה ובפרט תקיפות מטוסים. האויב השתמש בנשק קטלני כגון נפלם, נפילת רבים מהלוחמים בשדה המערכה, מחסור במשימות הגנה (בתל פחאר נפלו 60 לוחמים), [החלטה] לא לתגבר את האתר שזמנו הגיע, העליונות של כוחות האויב בנשק ושריון ומטוסים.

[לכן] בחסותו של החושך נסוגו שארית הכוחות הסורים אחרי האפוס הגדול של לחימה באויב, וגבו מהאויב עשרות הרוגים ופצועים, והישקו את התל בדמם הטהור. קרב תל פחאר היה מיוחד במלחמת יוני.

לדברי יצחק רבין: "חיילינו השתמשו בכל הכישורים ובכל אומץ הלב כדי למצוא את דרכם בדרכי ההר המחברים את ביצורי הסורים, שנראו אדישים למבול האש שתקף אותם, ונלחם עם סכינים". ודוד אליעזר נזכר: "ביקרתי בבית החולים (רמב"ם) ואתה שומע הרבה על הקרב הזה, לחמו באותו מקום בכפות הידיים, סכינים ושיניים ובקתות רובים).

-&^%^&^%^&^%^&^^&

10 מחשבות על “תל פאחר, הגירסה הסורית

 1. בוויקיפדיה בערבית בערל תל פחאר כתוב:
  "מספר ההרוגים של האויב גדל ל-60".
  אני מנחש שהם מסתמכים על מספר ההרוגים הרשומים על האנדרטה בתל פחאר שבה רשומים גם חללים שנפלו במקומות אחרים.

  אהבתי

 2. לכתבה מהאתר גולן (jawlan) הגיבו רבים מהקוראים הערבים.
  אני מתקשה בהבנת ותרגום התגובות.

  הצלחתי להבין חלק מנכתב על גורלו של מפקד תל פחאר:
  1. עפ"י אחת התגובות, הוא נפצע בירכו וזחל עם כמה חיילים עד לכפר הולדתו, ג'בתה א'זית (נווה אטי"ב כיום).
  2. זכה להוקרה של חפפז אסד שהעלה אותו בדרגה לסרן.
  3. הוזמן לחנוכת בית הספר "תל פחאר" בקוניטרה
  4. גלה למחנה הפליטים ירמוך בלבנון
  5. נאסר ע"י הסורים ושהה בכלא מזה בדמשק מ-1979 ועד 1982

  אנא עזרו בתרגום. להלן התגובות במקור:
  عدد التعقيبات على هذه المقالة هو 17

  للسيد الصفدي
  المرسل : جولاني
  بتاريخ : 14/03/2007 6:12:00 AM
  تسقط العنصرية , أذا كان ضابط تل الفخارمن السويداء تشيدون فيه وإذا كان غير ذلك تتجاهلونه , لقد كتبت حقائق عن تل الفخار لما لاتنشر وذكرت أن الضابط هو أسعد كامل بدران من جباتا الزيت
  معركة تل الفخار
  المرسل : جولاني
  بتاريخ : 13/03/2007 1:51:06 PM
  تنويه أن قائد معركة تل الفخار هو البطل الملازم أول أسعد كامل بدران من جباتا الزيت الذي بقي يناضل مع جنوده في التل حتى الرمق الأخير , وبعد أن أستنجد لواء جولاني بتعزيزات كبيرة من الجيش الإسرائيلي لأقتحام التل المنيع, في حين أن قائد الكتيبة المسمى ( المقدم الجحجاح) قد أسرته القوات الإسرائيلية بعد أن أستسلم بهدوء في حين أن البطل أسعد كان يقاوم برشاشه القناص المعروف لدى من كان شاهداً على تلك المعركة التي أستمرت حتى مغيب شمس ذلك اليوم بعد أن سقط للعدو أكثر من أربعين قتيلاً وعدد من الجرحى , وأصيب السيد أسعد بطلق ناري بفخده الأيسر وضل يزحف هو ومن بقي من الجنود نحو جباتا الزيت وحاول الدفاع عن البلدة غير أن الجباتنة منعوه خوفاً من تدمير البدة من قبل العدووهكذا كوفئ أسعد من قبل وزير الدفاع اللواء الأسد بترقيته لرتبة نقيب ووسام الجمهورية كما سميت أحدى مدارس القنيطرة بثانوية تل الفخار تخليداً للمعركة, ومن ثم زج المذكور في سجن المزة من1972 م وحتى1989 م يرجى النشر
  تعقيبا على تعقيب الاخ عزالدين الصفدي
  المرسل : صخر الجولان
  بتاريخ : 06/08/2006 9:39:49 PM
  ان ماذكر لك صحيحا غير ان المقصود ليس ضابطا بل هو مجندا من مدينة عفرين بمحافظةحلب وحسبه الاسرائيليون ضابطا كونه كان يضع على خصره مسدسا كما هي عادة الضباط وكان قدسلم له المسدس باعتباره يعمل حلاقا في الموقع ومقربا من قائده
  قائد الموقع
  المرسل : صخر الجولان
  بتاريخ : 06/08/2006 9:24:15 PM
  قائد موقع تل الفخار لمن يسأل عن اسمه هو الملازم اول أسعد بدران وهو من ابناء الجولان وبالتحديد من بلدة جباثا الزيت المحتلة
  تل الفخار
  المرسل : عزالدين الصفدي
  بتاريخ : 06/07/2006 12:35:54 PM
  continue….. لقد قرأت اسم ذلك الضابط والتصق في ذاكرتي سنوات طويله, ولكنني الآن وبعد مضي اربعين عاما لم استطع تذكره, و لكنني آشعر بأنه مازال موجودا في ذاكرتي وسأستعيده.وأعتقد بأنه هناك أشخاص كثيرون قد علموا بالموضوع ومن المكن أن بعضهم مازال يذكر اسم الضابط, يمكن للأخ نبيل أن يقوم بجولة في مسعدة وبقعاثا وسؤال من هي أعمارهم فوق الستين, فقسم منهم ما زال يتذكر الكثير من أحداث الحرب عزالدين الصفدي
  تل الفخار
  المرسل : عزالدين الصفدي
  بتاريخ : 06/07/2006 12:32:47 PM
  لقد تحدثت بعد انتهاء الحرب مع أحد الجنود الإسرائيلين وسمعت منه قصة دخول فرقته إلى تل الفخار وما زلت أذكر جيدا التفاصيل التي رواها عندما تحولت المعركة مع ما بقي حيا من الجنود السوريين الى السلاح الأبيض والتشابك بالأيدي, وتغير صوته وطأطأ رأسه عندما بدأ يتكلم عن قائد الموقع الذي آلقى بسلاحه جانبا وهجم باتجاه الجنودالمهاجمين وهو يصرخ ويلتفت مفتشا عن شيئ أو وجه ما بين المهاجمين, ويبدو بأن قائد الفرقة الإسرائيلية المهاجمة كان قد فهم ما يبحث عنه الضابط السوري فأعطى سلاحه إلى من كان بجانبه واندفع باتجاه الضابط السوري ودار العراك بين الضابطين بالأيدي واستمر ما يزيد على عشرين دقيقة إلى أن أمسك الضابط السوري بخصمه الا سرائيلي ورفعه وألقى به أرضا ووضع يديه فوق عنقه واراد خنقه, عندها قام الجندي الإسرائيلي الذي كان قربهم بتصويب رشاش العوزي الى خاصرة الضابط السوري وأفرغ كل ما في المخزن في خاصرته , وجلس الضابط الإسرائيلي مغطيا وجهه بيديه وهو يصرخ بالجندي الذي أطلق النار, إديوت, متمتام, لاما هركت أوتو ـ ياغبي , لماذا قتلته ـ وانتهت المعركة بمقتل جميع المدافعين عن الموقع الذين رفضوا الإستسلام. ومن جهة أخرى سمعت على لسان عمي نايف قاسم الصفدي الذي كان من بين الذين حصلوا على تصريح من الحكم العسكري للتجول ودفن الجثث المتروكة في العراء بأنهم قد دفنو عدد كبير من الجثث في تل الفخار وقد تعرف على هوية أحد الضباط بين الجثث ويعتقد بأنه من محافظة السويداء, وأذكر بأنه كان يحتفظ بهوية ذلك الضابط مع هويات أخرى وجدوها في جيوب الحثث التي قاموا بدفنها, وقال بأنهم سيرسلون تلك الهويات الى أهل الشهداء
  دمــاء على الجـولان
  المرسل : hassan
  بتاريخ : 06/04/2006 12:13:15 AM
  الدكتور خالد الاحمـد : دمــاء على الجـولان رواية ( دماء على الجولان ) منشورة بكاملها في أدباء الشام ، وفي اتحاد الطلبة السوريين ، كتبت عام (1978م) ، وطبعت في القاهرة عام (1982م) … وهذان المقطعان الأخيران من الرواية ، أحببت أن أذكر بهما الأخوة القراء ، بتلك الجريمـة ، جريـمة تسليم التأجير بعد أن كتب عقد تأجيره للصهاينة ، كثير من الأحداث رواها لي من شاركوا في الحرب … – 8- استيقظ محمد على الخامسة صباح يوم الاثنين (5/6/1967م) فصلى الفجر في المسجد ، في حي الأكراد بدمشق ، ثم عاد إلى بيته يستعد للامتحان ، بينما صلى سعيد في البيت ليعود إلى النوم بعد الصلاة . وفي العاشرة صباحاً قطع راديو صوت العرب من القاهرة برامجه ليذيع النبأ بصوت أحمد سعيد : وخلاصته أن قوات إسرائيل بدأت تهاجم مصر منذ الصباح ، وتلاه راديو دمشق الذي قطع برامجه أيضاً وكرر إعلان مصر ، ووضع المارشات العسكرية .
  my uncle
  المرسل : Ahmad Taha
  بتاريخ : 04/10/2006 10:27:21 PM
  Could you confirm please wether my uncle Nawras Taha was among them we still do not know any thing about him and his friends.he could be in Tal Alfakhar or alkaleh please help his family been looking for an answer for 40 yrs.f you know could you please e-mail me on ahmadtaha100"hotmail.com
  شي حلو كثير يا عمي نبية
  المرسل : جولاني
  بتاريخ : 10/10/2005 7:14:18 PM
  يجب علينا تكريم هؤلاء الابطال الذين ضحو بدمائهم من اجل وطنهم الغالي ويجب علينا ان ناتي بقصص مثلها لكي لا ننسى الوطن في زمن الغدر وزمن الخيانه
  تاكيد على هذا
  المرسل : احمد ابو صالح
  بتاريخ : 09/07/2005 1:06:12 PM
  عدد شهداء الجيش السوري 60 شهيد و20 اسير اما خسائر الجيش ا لاسرائيلي فهم 43 بضمنهم عدد من الضباط و70 جريحا ولم تسطيع كتبة جولاني بقيادة مندلر اختراق الموقع الا بعد انقصف الموقع من الجو بقنابل النابالم المحرمه دوليا.
  تاكيد على هذا
  المرسل : احمد ابو صالح
  بتاريخ : 09/07/2005 12:50:08 PM
  http://www.rashut2.org.il/production_page.asp?pgID=1671 وهذا الرابط يا اخ نبيه قد يؤكد اعتراف الجيش الاسرائيلي بهذه المعركه
  تل الفخار
  المرسل : جولاني
  بتاريخ : 09/06/2005 4:55:48 PM
  الى كل من يكتب عن تل الفخار يجب علية زيارتة كما هوا واجب على كل سوري يستطيع الوصول للموقع ولو مرة في السنة في -6 ايار- عيد الشهداء ورفع العلم السوري والوقوف دقيقة سمط على روح الشهداء- واحب ان اذكر انة في الاونة الاخيرة قام جيش الاحتلال بترميم الموقع ودون على نصب تذكاري اسماء جنودة القتلا البالغ عددهم الخمسة والستين قتيلا ابادهم ابطال الموقع–المجد والخلود لشهداءالموقع والجيش العربي السوري ——
  معركة تل الفخار
  المرسل : سلام
  بتاريخ : 06/07/2005 6:06:14 PM
  الى الاخ نبيه والى كل من تمنى لو عرف اسم المناضل المجند الذي شارك في معركة تل الفخار عام 1967 وقاوم ببساله منقطعة النظير لقد توصلت الى معرفة اسم هذا البطل من احد الاشخاص وهم من قرية عين فيت والمتواجد حاليا في الوطن الام وهو من اعطى اسم هذا البطل هذا الشخص قد عايش معركة تل الفخار فاسم المجند هو تاج الدين الشيني من ابطال معركة تل الفخار
  السيد نبية
  المرسل : من بقعاثا
  بتاريخ : 06/07/2005 3:48:27 PM
  اشكر للسيد نبية حرصة الشديد في اظهار ملاحم بطولية ترفع من شاننا وترفع عزيمتنا في زمن الخنوع والركوع فلنا معارك في التاريخ سطرت بدماء الابطال لذا اتمنى على كل من لدية معلومات عن معركة الفخار داخل الجولان وخارجة تزويد الموقع بها لاننا وبكل اسف لا نملك ما نفاخر بة الا التاريخ علة يسعفنا ويذكرنا بما كنا علية
  ماذا لو؟
  المرسل : غضبان ومقهور
  بتاريخ : 06/06/2005 8:09:22 PM
  تصوروا لو ان كل الجيش حارب بهذه الطريقة فماذا كانت النتائج!!! لقد ادمعت عيناي من الفرحة والفخر عند قراءتي لهذه السطور. انهم حقيقة ابطال وعلينا معرفة أسماءهم الحقيقية واحدا واحد. أخلع قبعتي احتراما لهؤلاء الأبطال…
  رد على <>
  المرسل : نبيه عويدات
  بتاريخ : 06/06/2005 3:06:03 PM
  الحقيقة أني لا أعرف اسم قائد الموقع ولا عدد الشهداء الأبطال الذين سقطوا هناك. فأنا أحاول منذ عدة أشهر التحقيق حول هذه المعركة المشرفة، بعد أن قرأت في جريدة إسرائيلية عن رغبة الجيش الاسرائيلي بناء نصب تذكاري لجنوده الذين سقطوا عند احتلال تل الفخار، وقد أطلقوا على الموقع اسم <> (ميتسبي جولان). وقد ذكرت الصحيفة في مقالها بعض التفاصيل التي ذكرتها في مقالتي. وأثناء البحث عن حقيقة ما حدث في تلك المعركة، التقيت عددا من الأشخاص من مجدل شمس، الذين عايشوا الفترة، وحدثوني فعلا عنها… ولكن للأسف الشديد فإن الجهات الرسمية في الوطن لم تتناول هؤلاء الأبطال ولم تعلن عن أسمائهم، ولذلك لم نعرفهم. أنا لا زلت أبحث عن معلومات عن الموقعة ولدي بعض المعلومات التي لم أذكرها في المقالة، وأتطلع إلى الحصول على المزيد منها، عندها سوف أنشر هذه التفاصيل على شكل تحقيق كامل عن الموضوع يليق بهؤلاء الأبطال- الجنود المجهولين.
  ابطال من بلدي
  المرسل : من بقعاثا
  بتاريخ : 06/06/2005 2:30:49 PM
  ارجو من السيد نبية ذكر اسم قائد الموقع لان شخص كهذا ليس من المنطقي ان يبقى نكرة واذا علم احد بة الرجاء تزويدنا بالاسم لتخليد الابطال

  אהבתי

 3. שלום.

  אם יש עניין במקורות מסוג זה, אזי אזכיר שבספרו של מיכאל אורן 'שישה ימים של מלחמה' צויינו כמה מאמרים השייכים לאותה "אסכולה".

  הדבר היחידי, בינתיים, בו אני כן נותן אמון מכל ה"סחורה" הזו, הוא אופן הגיית שמו הערבי של המקום: תל-אל-פאחַר. מעניין האם בעקבות ה"גילוי" מישהו מאיתנו מתכונן להפסיק לקרוא למקום תל-פאחֶר?..

  אהבתי

 4. האם אין דרך למצוא, אולי באמצעות נציגות אל ג'זירה בישראל, את מפקד המוצב הסורי (אם הוא עדיין בחיים), או כמה מהחיילים? צעניין יהיה לשמוע מה יש להם לומר, מעבר לססמאות הנבובות

  אהבתי

 5. http://news.walla.co.il/item/2841409?m=1
  תפסו מרגל שור מועד ממגדל שמס שישב 23 שנה בכלא ולא הספיק לו וחזר לרגל
  זה התודה שאנחנו מקבלים מהדרוזים שהשארנו בגולן אחרי מלחמת ששת הימיים.. לא רוצים תעודות זהות כחולות ומרגלים בשביל סוריה חיזבאללה אל קעידה ומי יודע עבור מי עוד .
  זה הזמן להחיל עונש מוות על מרגלים ובוגדיןם ולנקום את נקמת אלי כהן שכשתפסו אותו לא ריחמו עליו וישר הוציאו אותו להורג בתליה הסורים ימח שמם.

  אהבתי

 6. מדוע אתה חושב שמענין את קוראי האתר לקרוא חדשות שכבר פורסמו בעיתונות.
  מדוע אתה חושב שאנו רוצים לדעת מהן הדעות שלך ביחוד שאינן קשורות באופן ישיר לקרבות ששת הימים.
  האתר נועד להביא מידע ככל שניתן אובייקטיבי.
  יש לי הרגשה שהבוגדים שאתה רוצה להוציא להורג הם לאו דוקא מי שאני מגדיר כבוגדים.
  בבקשה אל תביא לכאן את השאריות של מערכת הבחירות.

  אהבתי

 7. אנקדוטה של ערב קיץ. במהלך מרתון שגרתי של משחקי שחמט ברשת (בד"כ משחקים של 5 דקות או 10 כ"א) עולים מולך יריבים מכל העולם. דבר ראשון שעולה מולך יריב אתה מסתכל מה הניקוד שלו (כדי להעריך את כוחו) ומאיפה הוא. רוב היריבים באים מהודו, ארה"ב, סרביה, פיליפינים, בריטניה, גרמניה, ארגנטינה, מאלזיה, צרפת. לפעמים צצים יריבים מעיראק, לבנון, מצרים, איראן, סוריה. ברגע שהם רואים שהיריב הוא מישראל הם פוף, נעלמים. ככה זה ב-95 אחוז מהמקרים. פעם שיחקתי מול עיראקי עד הסוף. בהחלט אירוע יוצא מהכלל.
  הערב עלה מולי סורי בשם רמי. ציפיתי שיעיף את עצמו תוך 2 שניות אבל המשחק החל. שאלתיו בצ'ט מה קורה בסוריה, ענה שהכל בסדר ואין מה לדאוג, הוא מעיירה באיזור דמשק, תומך של אסד ושהניצחון על דאעש קרב. המשחק התקדם בעצלתיים. שאלתי מה יהיה עם הגולן וישראל. רק עכשיו הוא שם לב שאני מישראל. בגלל הכינוי עוד האמין שאני ערבי. שאל איך מתקדמת אינתיפאדת אל אקצה. אמרתי – לא מתקדמת. שאל לזהותי, כשהבין שאני אשכרה יהודי, נתן גז ונעלם אל חשיכת דמשק. לא הספקתי לשאול על תל פאחר ושות'. מצורף צילום מסך.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s