הטיול אל הניצחון (1): דן לנר

10 ביוני 1967, הרמה הסורית בידינו. מימין: אלוף רחבעם זאבי, ראש ... (עם הגב למצלמה), דדו, סגן הרמטכ"ל חיים בר לב ודן לנר, רמ"ט פיקוד צפון (צילום: ארכיון צה"ל)

10.6.67, הרמה בידינו. מימין: ע' ראש אג"מ אלוף רחבעם זאבי (עם הגב למצלמה), דדו, סגן הרמטכ"ל חיים בר לב ורמ"ט פצ"ן דן לנר (צילום: ארכיון צה"ל)

סיור מפקדים שנערך ב-1968 ועבר בגבעת האם, תל עזזיאת, תל פאחר, זעורה, קלע וג'לבינה, סיפק גירסה מפורטת באשר לאירועי כיבוש הרמה * דן לנר, אלברט מנדלר, בני ענבר, איציק בן ארי, יעקב שטרן ושמיל גולן מספרים איך זה קרה * מסמך של מח' היסטוריה, חלק ראשון

שנה לאחר מלחמת ששת הימים אירגן ענף היסטוריה סיור בזירת הקרבות ברמה הסורית, עם מפקדים שהשתתפו בלחימה. הסיור התקיים ב-13 ביוני 1968. המפקדים הרלבנטיים פירטו את מהלכי יחידותיהם בכיבוש הרמה. ההתמקדות היתה בהבקעה בשטח הררי, לחימת חי"ר ושריון בשטח הררי, לחימה בצירים מוגבלים, פריצת מכשולים ואפקטיביות של הפצצות מהאוויר.

המפקדים נפגשו בראש פינה, נסעו באוטובוס לבית אוסישקין בקיבוץ דן, שם קיבלו סקירה כללית על כיבוש הרמה. אלוף הפיקוד, דוד אלעזר, היה אמור להעביר את ההרצאה הזו, אבל לא הגיע ואת מקומו מילא רמ"ט פיקוד צפון, אל"מ דן לנר. מי שעוד היה אמור להשתתף ולא הגיע הוא יונה אפרת, מח"ט גולני. את מקומו מילא מג"ד 51, בני ענבר. מפיק האירוע היה ראש ענף היסטוריה במה"ד, סא"ל אברהם אילון.

מקורו של המסמך החשוב הזה הוא ארכיון צה"ל.

מסלול הסיור: גבעת האם, תל עזזיאת, תל פאחר (ארוחת צהריים באיזור בניאס), זעורה, קלע וג'לבינה. מכיוון שמדובר בחומר רב, חילקתי את הסיור למספר פרקים שיתפרסמו בימים הקרובים בהמשכים. להלן הסדר:

1. אל"מ דן לנר, רמ"ט צפון: סקירה כללית.

2. סא"ל יעקב שטרן, ק' אג"מ פיקוד צפון: ההיערכות ושיקולי התכנון.

3. אל"מ אלברט מנדלר, מח"ט 8: הכרת השטח והצירים.

4. אל"מ אלברט מנדלר: חטיבה 8 בהבקעת צפון רמת הגולן – קלע/זעורה/קונייטרה.

5. סא"ל בני ענבר, מג"ד 51: היערכות ותוכניות חטיבת גולני, כיבוש תל עזזיאת ותל פאחר.

6. סרן שמיל גולן, סמ"פ א' בגדוד 12: כיבוש תל פאחר.

7. רס"ן איציק בן ארי (כנראה סמג"ד הצנחנים 65): כיבוש ג'לבינה.

פרק ראשון: סקירה כללית של אל"מ דן לנר, רמ"ט צפון והאוגדונר שניהל ממושב מרגליות את קרבות ההבקעה בצפון ובמרכז הרמה. להלן דבריו.

דן לנר, רמ"ט פ' צפון בששת הימים

דן לנר, רמ"ט פיקוד צפון במלחמת ששת הימים. יחידות שנכנסו שלא כמתוכנן גרמו לשיבושים בצירים

לנר: תפיסת הלחימה שלנו היתה שיש להעביר את הלחימה לשטח האויב, אבל לא להתנגש בו-זמנית עם כל האוייבים. ההערכה היתה שמצרים היא האויב העיקרי, סוריה תיכנס ללחימה, ואילו ירדן לא ולבנון לא. לפי זה משימת פיקוד צפון היתה בלימה למרות התנגשויות של שנים עם סוריה. זו היתה משימה לא פופולארית.

הפריסה של כוחותינו היתה: מול לבנון – חי"ר. מול סוריה – חטיבה 3, גש"פ פחות שתי פלוגות, חטיבה 37, חטיבת חי"ר, חלקים של חטמ"ר 2 בעיקר באיזור עין גב, 8-7 גדודי ארטילריה. מול ירדן היו יתרת חטמ"ר 2, גדוד 300, חטיבה 45 היתה במשמר העמק לצורך אימונים, זאת בהתאם לתוכנית בלימה שעובדה.

ב-5 ביוני 67 קיבל הפיקוד פקודה לנקות את מרחב הארטילריה באיזור ג'נין, המסכן את רמת דוד. הפיקוד העריך שהדבר לא ייגמר בניקוי שטח, והתכונן להרחיב את הפעולה עד גבול פיקוד מרכז. חטיבה 45 הוטלה למערכה. כן דוללו כוחות מהגבול הסורי. עוד לפני זה הורדה חטיבה 9 מראש פינה דרומה, חטיבה 37 פחות גדוד שרמן עברה אף היא לגזרה הירדנית. בגזרה הסורית נשארו אפוא חטמ"ר 3 ו-2, פלוגת גש"פ, שאריות מחטיבה 37 וארטילריה כולל גדוד בינוני אחד.

לימוד שטח סוריה נעשה הרבה שנים ובעיקר צירי העלייה. נמצא כי הצירים בניאס, בית המכס ואל חמה הם צירים שיעלו ביוקר. נמצאו גם עליות נוספות: תאופיק ברגל, כורסי וסקופיה בלי אפשרות פריסה, יהודיה בשפך הירדן – אפשרות קוסמת הקשורה בגישור, דרבשיה, ג'לבינה, עם עליות קשות, גבעת האם וחמרה. שתי האחרונות נראו הכי סבירות.

לסורים היה קו ביצורים ברוחב 14 ק"מ. היו בו מוקשים, 200 קני ארטילריה, שמונה חטיבות שכללו חטיבת חי"ר עם 28 טנקים, ועוד 240 טנקים. והעיקר, אויב שאף פעם לא הוכה. לא ברור היה אם היתה להם חטיבה ממוכנת. אחרי המלחמה הסתבר שהשקר מפותח אצל הסורים וזה השפיע על הדרגים הגבוהים.

ב-5 ביוני אחרי שינוי הפריסה של כוחותינו – הופתענו. הגזרה שקטה פרט לחיל האוויר שהופעל ע"י הסורים. ב-6 ביוני התחילה הפגזה בחולה ואחר כך בעמק הירדן. היה דו קרב ארטילרי של שבעה גדודים מול 200 קנים. אנחנו עבדנו בריכוזים והעסקנו אותם מגזרה לגזרה. התותחנים עבדו טוב ולא היה חיל אוויר. באותו יום נהדפו התקפות בתל דן. התקפות אלה גם בסד"כ וגם בצורה היו עלובות. אבדו בהן לסורים שבעה טנקים.

ב-7 ביוני קיבלנו לסד"כ הפיקוד את חטיבה 8 – גדוד טנקים וגדוד חרמ"ש. היו שלושה תכנונים מוכנים: א) תכנון מינימלי לשיפור הגנה שמטרתו תפיסת מספר משלטים. ב) תכנון לכיבוש עד קונייטרה. ג) תכנון לכיבוש השטח עד דמשק. המשותף לכולם – ההבקעה. התכנון ירד עד מ"פ ומ"מ. חטיבה 37 היתה מתוכננת להבקעה.

פרטי התכנון: א) מאמץ עיקרי בצפון, בלי קלע, לקונייטרה, פריצה ע"י שריון והרחבה ע"י חי"ר. ב) שני מאמצים משניים ע"י חטיבה 3 ובעקבותיה חטיבה 45 (נוטרה, גונן).

ב-7 ביוני כשידעו שחטיבה 8 נמצאת בדרך לצפון, קיבלנו אישור בצהריים לתקוף את הרמה. הכוח שהיה מצוי ביד: חטיבת גולני, גדוד טנקים, שתי פלוגות גש"פ. זה היה כוח שיכול היה לבצע הבקעה. ברגע האחרון (שעה 13:00) הסתבר שבגלל מצב מטאורולוגי חיל האוויר לא יוכל לפעול, ושקלו אפשרות לדחות את ההתקפה בתנאי שיינתן צ'ק לביצוע ב-8 ביוני.

ב-7 ביוני אחה"צ גובשה תוכנית לפיה תבוצע הבקעה ע"י חטיבה 8 בצפון, ואילו חטיבות 45 ו-37 יפעלו בדירוג במאמצים משניים, כי הן היו בדמיה ובשכם. להפתעת הפיקוד, ב-7 ביוני בלילה באה פקודה לא לתקוף ב-8 ביוני. ב-8 ביוני חיל האוויר עשה שמות באויב וההפגזות פחתו.

כתוצאה מהדחייה, חטיבה 8 הצליחה קצת לסייר. הפיקוד לחץ לתקוף והתשובה השלילית האחרונה היתה ב-090400, למרות שחטיבות 1, 8, 3, גש"פ, היו מוכנות, וחטיבות 37 (עפולה) ו-45 (דמיה) היו בתנועה צפונה.

ב-090700 באה פקודה לתקוף. ניתנה פקודה לחטיבות 37 ו-45 לנוע, ולחטיבות 1 ו-8 להבקיע. הכוונה היתה להגיע לעומק מה שיותר מהר. חשבו אז שחטיבות 37 ו-45 יבצעו מאמצים משניים לקונייטרה.

ב-091800 קיבל הרמ"ט פקודה להפעיל את חטיבה 45. הוא לא הפעילה כמתוכנן, זאת בשל בעיית הפסקת האש: לא רצו 'לשון ארוכה' בתוך הרמה, שקשה להחזיק בה והוחלט לנקות את השטח ברוחב פחות עמוק, כדי לפתור בעיה של הביטחון השוטף. אכן הוכנסו יחידות לא לפי תוכנית אורגינלית. חטמ"ר 3 בגזרתה וחטיבה 45 במקום בגונן – באיזור חמרה-בניאס ונוחיילה. זה גרם לשיבושים בצירים והג'ונגל היה רציני.

לקראת יום 10 ביוני קיבלנו תוספות של שעות: שעתיים. אבל ב-100600 ניתן אור ירוק לפעול עד הצהריים, היא השעה בה תיכנס הפסקת האש לתוקפה.

הפיקוד פעל בשלוש מפקדות: מפקדה עורפית בנצרת, חפ"ק – אלוף/רמ"ט ומפקדה עיקרית מוקטנת.

______________________________________________________________________________________

לפרק השני – ק. אג"מ סא"ל יעקב שטרן – לחצו כאן.

9 מחשבות על “הטיול אל הניצחון (1): דן לנר

 1. מוזר שבני ענבר נבחר כדי ליצג את סיפור תל פאחר.
  האם הפיקוד הבכיר העדיף לשמוע על ניצחונות "קלים" על פני העובדות המרות?
  כידוע לא נערך תחקיר של קרב תל פאחר, קרב בו נהרגו 34 לוחמים ונפצעו על פי הערכה כ-100.

  אהבתי

  • לגבי מס' הפצועים, רשום אצלי שראיתי שנקבו במס' 113 (בסמוך למס' החללים: 33. ולפי הידוע שאחד הפצועים נפטר כשנה וחצי לאחר הקרב והוא החלל ה-34 – הרי שמס' הפצועים הוא 112).

   אהבתי

    • עמך הסליחה, אך משום מה, ברישום שאצלי לא ציינתי זאת, ולכן נמנעתי בתגובתי הקודמת מציון מדוייק. עם זאת, כדמדומני (שלא בוודאות) שלקחתי את הנתון מהספר 'יום תל פאחר' של אורלנד (הייתה לי תוכנית – אלא שאילוצי הזמן לא אפשרוה עד כה – לדלות מהספר הזה, שיש בו גם לא מעט מן הדמיון, את הפרטים המציאותיים שמצאתי בהם עניין. נדמה לי שגם מס' הפצועים הנ"ל הוא אחד מהם, שהוספתי אותו לרשימתי שעסקה במס' החללים. אם יש לך את הספר, תוכל לדפדף בו ולבדוק האמנם הוא המקור. אם לא, אקווה שבזמן הקרוב אמצא זמן פנוי כדי לעיין בנושא).

     אהבתי

 2. אחד הדברים המעניינים מדברי לנר הוא מצב כוחות צה"ל בגבול עם סוריה ב-5 ביוני: "בגזרה הסורית נשארו אפוא חטמ"ר 3 ו-2, פלוגת גש"פ, שאריות מחטיבה 37 וארטילריה כולל גדוד בינוני אחד".
  אם הסורים היו מחליטים ללכת על ה"מקבת" שלהם – פריצה לשטח ישראל וחתירה להגיע לכביש דן/קרית שמונה, למחניים/ראש פינה, לאלמגור ועוד – עם הכוחות שהיו להם הם היו יכולים לרשום כמה הצלחות ולהעסיק את חיל האוויר בתור משמר הגבול.

  אהבתי

 3. סיכום עד כאן: ברדק. יחידות שמשתנות מרגע לרגע, שום קשר בין התוכנית הפיקודית לבין מה שהולך להתבצע בשטח. בסופו של דבר זה הביא לכך שחטיבה 8 הובילה הבקעה באזור שלא הכירה וזה גרם לאסון של גדוד 129 בקלע, לעיכוב בכיבוש זעורה וכתוצאה מכך – לקרב הדי מיותר על תל פאחר, שכמעט ולא היה צריך להתרחש אילו התוכנית הפיקודית הייתה מתבצעת נכון. מעניין גם שלסיור המפקדים הזה לא מגיע יונה אפרת, ולא מגיע דדו אלעזר. כנראה שמי שהיו צריכים לתת כמה תשובות כואבות מצאו דרך לא להתעמת, וושלחו לקו האש את הכפופים להם דן לנר ובני ענבר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s