כשהאנשים חזרו ל-1967

קצת על מאחורי הקלעים של ארגון מפגש תל פאחר, כולל מספר תודות לאנשים שהתנדבו ועזרו * רשימה אחרונה בסיקור המפגש על התל

שלט שירזי

יום לפני האירוע, לקראת ערב: דני ביזר ביעד הדרומי של תל פאחר דואג לשלט עם שם החלל שנשכב על הגדרות

לא היה פשוט להיכנס לכל זה, להפיק ולארגן אירוע כה טעון. רק כשמרחוק נראתה המכונית הראשונה מתגלגלת בדרך הנפט – מפגש תל פאחר 2014 הגשים עבודה של יותר משלושה חודשים.

ההתארגנות הגיעה לשיאה יום קודם. דני ביזר, הרוח החיה של האירוע, התרוצץ ברחבי התל ובסביבותיו כדי לתקוע את שלטי ההרוגים במקומות המשוערים שבהם נפלו, ויחד איתו עופרה אשתו ועוזי גיסו. ועדיין, כשעזבנו את המקום לעת ערב, לא היינו בטוחים למשל שהשלט של מוסא קליין הונח כמו שצריך ולא יעוף ברוח. ובכלל, התחזית לבוקר האירוע היתה גשם, מה שאומר שהשלטים עם שמות ההרוגים לא יחזיקו מעמד, והם אלה שאמורים להעניק לאירוע מראה מקום שימחיש טוב יותר את מה שקרה כאן. אבל עכשיו, דווקא הוא מכולם, השלט של המג"ד מאיים לא להיות ביום האירוע.

למחרת השכם בבוקר, עוד לפני שהשמש בצבצה מבין העננים הכבדים, כבר היה צריך להיות בחזרה על התל, לגמוא במהירות את עשרות המטרים מהכניסה עד לחזית המערבית ולהירגע: זה בסדר, השלט של מוסא במקומו.

בשעה שבע עדר הבקר של שניר הסתובב ביעד הדרומי, הלכאורה ממוקש. הפרות לא באו טוב על הבוקר. הן עלולות לפגוע בתוכניות החניה למוזמנים, שהשתרעו לכיוון המוצב הדרומי. זה היה רק עניין אחד קטן בים הבעיות הצפויות: האם יגיעו בתי השימוש הניידים שהובטחו? האם יהיו מספיק רכבי שטח להוריד אנשים לדרך ההטיה? ושהחבר'ה מגולני באמת יביאו איתם מים, שמערכת ההגברה לא תעשה בעיות, שהאוטובוס מאשקלון עם 50 האנשים יגיע בזמן, שהמצילה תעמוד על תלה אחרי שביום אתמול התנדנדה קשות ברוח, שלא נתאכזב מכמות קטנה של אנשים, שהכבישים לצפון לא יהיו פקוקים, שכולם יקומו בריאים ובמצב רוח טוב, ושהכל ידפוק לפי הלו"ז. והבתי שימוש, מה יהיה עם הבתי שימוש? מילא הגברים, אבל איך נוכל להסתכל בעיניים לעשרות נשים שהגיעו ממרחקים?

חודשים של ארגון והפקה ומאות טלפונים, רוב הזמן תחת המלחמה בעזה והאזעקות, והחשש שגם החיזבאללה יצטרף ללחימה, ואם לא הוא – אז שחלילה גבול סוריה לא יזלוג אל תל פאחר ויבטל שוב את האירוע, שכבר נקבע ל-9 ביוני אבל נדחה לאיזור החגים כדי להיערך טוב יותר.

דני עבד כל הזמן לאתר עוד ועוד לוחמים שהקשר עימם נותק. ואיך לאט לאט, משבוע לשבוע, רואים תוצאות, דף הנוכחות הולך ומתמלא, וכל העסק לובש עור ועצמות ואפילו בשר. פה זה שלמה ברגר שמודיע שיגיע, והנה גם חיים שלמברג שאותר, ורפי אלקריף, ופה אחותו של החלל אלי הרטמן שכותבת שתגיע במיוחד מקנדה, והנה איתרנו גם את המשפחות השכולות שוקרון, אביטן ויצחקיאן, שלא הבינו מאיפה נפלנו עליהן. לפחות עשר משפחות של נופלים היה צריך למצוא בפינצטה, ואז להכיל את כל ההתרגשויות האלה ממרומי השנים. ובין לבין לאתר כל מיני הפתעות קטנות שיכניסו קצת פילפל לאירוע: לסגור מעגל בשביל החובש רפי בן מרדכי שמחפש את יוסי מיכאלי, הפצוע קשה שבו טיפל, או לאתר את המ"כ אברהם אלקה, שדני מחפש בעצמו כבר כמה חודשים.

פאנל תל פאחר

מפקדי הכוחות מספרים. מימין: דוד כהן, יוסי פרידמן, יצחק חמווי, עזרא ברוש, שמיל גולן, אהרון ורדי, אורי גרונר. עומד: דני ביזר

עבורנו זה היה מגה-אירוע, שהיה חייב להצליח אחרי שתחקיר תל פאחר קיבל תאוצה בשנה וחצי האחרונות הודות לשמוליק מוראד ודני, שהחלו באירוע לתומם ולא שיערו לאן זה יוביל. וככל שהתחקיר התגלגל הוא הפך לבלתי ניתן לעצירה. והנעמוש הזה שהבטיח פרסומים על כל קרבות חזית הרמה הסורית בששת הימים, נלכד קשות בדרך ההטיה פינת עין א-דייסה ושקע עד צוואר בנפתולי תל פאחר.

ואם כבר – אז כבר, לא ייתכן שיש בלוג שעורר מתים ולא יארגן משהו ב-9 ביוני, ואם לא ב-9 ביוני, אז ב-16 בספטמבר. חייבים לארגן אירוע – בשביל זמיר החובש ובשביל בן חמו הסמל ועבור עזרא מהטנקים, ובשביל צבי אייזנברג ועמרם שטרית, וגם בשביל המשפחות השכולות.

אחרי 47 שנים התאחדו הקצוות, אנשים נשלפו ממעמקי הבוידעם והוטלו לשנת 1967 בפתאומיות שעלולה לגרום לשינויים מדאיגים בקצב הלב. וכמו בתכנון קרב תל פאחר בששת הימים, נזרקו לסיר כל מיני דברים מפה ומשם, האש הודלקה – ולך תדע מה ייצא מכל הצ'ולנט הזה.

בסיומו של יום, כשהאנשים עמדו לעזוב את תל פאחר, גונבים עוד דקה של חסד ליד האנדרטה, היתה תחושה של ניצחון קטן וסיפוק. אמנם דברים חדשים שיאירו את הקרב כמעט שלא נוספו ביום הזה. אולי אפילו להיפך: עוד לוחמים עם זכרונות מטושטשים או עדויות שאינן תואמות את מה שפורסם כאן בשנה האחרונה, כולל חשיפת יומני הקשר של החטיבה. אבל רוח האדם ניצחה. מבחינת נקודת ציון בדברי ימי הקרב, זה היה אירוע מכונן ומשמעותי מאוד. פגישות דרמטיות רבות ומרגשות, נחמות קטנות עבור השכולים והיתומים, ובעיקר הרצון של רבים מהלוחמים הוותיקים לארגן מפגשים נוספים, להיות שוב ביחד ולשחרר מועקות והלמי קרב. ואם הסמל שלמה וקנין הבטיח עראק על חשבונו – יש על מה לדבר.

ברשימה הזו לסיכום מפגש תל פאחר יש כמה תודות לאנשים ולגופים שסייעו להצלחת האירוע.

CAM00204
החפ"ק. זהו החפ"ק של אירוע תל פאחר 2014. בערב שקדם למפגש הם ישבו שעות ביחד עם דני ביזר אל תוך הלילה בקיבוץ דפנה וארגנו את הפרטים הקטנים, ובעיקר דאגו שציוות הכוחות יעבוד טיפ-טופ: שכל לוחם או משפחה שנכנסים בשערי תל פאחר יידעו את מקומם ואת מיקומם. מימין: עוזי, דינה, אדווה ועופרה. בצילום התחתון: החפ"ק מתמודד עם העומס.
החפק בעבודה
________________________________________________________________________________________________________________________

עמיק
עמיר ועמיק. עמיק הכהן מקיבוץ עמיר היה לוחם בסיירת גולני בששת הימים. את קרב תל פאחר הוא פיספס רק בגלל שמפקד הסיירת הורה דווקא למחלקה אחרת להגיע למעלה. כשדני ביזר פנה אליו בבקשה לסיוע, עמיק וקיבוצו נרתמו מיד ונידבו כ-150 כיסאות ומערכת הגברה. בלי שאלות מיותרות ובלי בירוקרטיות.

__________________________________________________________________________________________________________________________

גולני 12
גדוד 12. עם כל הבלגן והטראומות מצוק איתן בעזה, כולל חילופי המג"דים, כמעט כל הפיקוד של הגדוד, כולל מג"ד, מ"פים, מ"מים וחיילי מיפקדה, דפק התייצבות ודאג למצילה, למאות בקבוקי מים, לאמבולנס, לדגלים ולכמה רכבי שטח שעזרו בהסעת אנשים לדרך ההטיה. ולא פחות חשוב: הקצינים הצטרפו לקבוצות השונות והקשיבו בתשומת לב למורשת הקרב המיתולוגית של גדוד ברק.

_________________________________________________________________________________________________________________________

שרהלה
שרהל'ה. במהלך הפקת האירוע התברר שיש צורך בהסעה מאורגנת, שאלמלא כן רבים עלולים לא להגיע. כאן נכנסה לתמונה שרהל'ה סייג, גיסתו של החלל מיכאל סייג, שאירגנה אוטובוס ואף דאגה שיהיה תרומת המועצה האיזורית חוף אשקלון, שם היא עובדת. האוטובוס, שיצא מאשקלון בשעה 5:30, אסף לאורך הדרך כ-50 נוסעים. רק בזכותה.

____________________________________________________________________________________________________________________________

מדריכי שטח
מדריכי השטח. בעבר הובעה כאן ביקורת על מדריכי טיולים שמספרים לקליינטים סיפורי אלף לילה ולילה על קרב תל פאחר. ייתכן שמדריכי השטח מרמת הגולן נתקלו בביקורת הזו, וכמה מהם ניצלו את האירוע כדי להגיע, לשמוע ממקור ראשון על התנהלות הקרב ולהעביר הלאה. פטור בלא כלום אי אפשר: כל אלה הגיעו עם רכבי שטח ונרתמו להסעת הלוחמים והמשפחות לדרך ההטיה ובחזרה. אחד מהם (ערן) אף הביא מערכת הגברה ניידת עבור מפקדי הקבוצות באירוע. היו שם בין היתר ערן מאיר, שמיל קליין ורועי רימון, וסליחה עם אלה שאיננו יודעים את שמותיהם. תודה מיוחדת לאמיר דובדבני מאלוני הבשן (מימין) שסייע בעניינים שונים ועזר לסגור קצוות.

לצפייה בכתבה על כנס תל פאחר של רובי המרשלג בערוץ הראשון – לחצו כאן.

לכתבה של עידן אבני ברשת ב' – לחצו כאן

לכל הכתבות שסיקרו את מפגש תל פאחר כאן בבלוג – לחצו כאן

סיקור אירוע תל פאחר הסתיים – ומה בתוכניות עכשיו?

תם פסטיבל תל פאחר 2014, האירוע סוכם בחודש האחרון ב-14 רשימות, כולל זו שלפניכם. על אף הרצון לחזור לעסוק גם בקרבות אחרים בגזרה – חטיבות 8, 3 ו-2, וגם 45, או גדוד 890, או נח"ל 908, ואפילו על כיבוש תל עזזיאת השכן – אז סליחה. הפוסט הבא שיתפרסם אמנם יעסוק בכיבוש תל הילאל (ע"י גדוד 33), אבל סיפורי תל פאחר לא רק שלא נגמרים, אלא מתגברים.

לאחרונה התגלה בארכיון צה"ל מאגר חומרים חדש ומפתיע, ולפיכך צפוי גם בשבועות הבאים גל תל פאחרי נוסף שיאיר זוויות מעניינות מהקרב. לכל מי שמרותק לנושא – יש למה לחכות. ולכל החבר'ה האחרים – אל ייאוש, הבלוג לא יפקיר את החזיתות הנוספות.

2 מחשבות על “כשהאנשים חזרו ל-1967

 1. שלמה בצניעותו לא מזכיר את תרומתו.
  שלמה יזם את הכנס.
  שלמה עזר בחשיבה ובמעשה לאורך כל החודשים של האירגון.
  הוא אפילו היה מודאג יותר ממני.
  תודה על הנחישות וההתמדה.

  אהבתי

 2. לדני ושלמה עשיתם עבודה מדהימה,ישר כוחכם
  המון אנשים לא ישכחו לכם פועלכם המבורך
  עברו יותר מחודש ואין יום שלא חושבים על הכנס ודברים ששמענו,בהמזדנות ראשונה אני יחזור לשם לבדוק כמה דברים אחרי שקראתי כמה כתבות ואני לא סגור על עצמי אם באמת זכרוני לא מטעני
  עלו והצליחו

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s