בעקבות התרמיל של אבא

נעם ממון, בנו של משה ממון שהיה במלחמת ששת הימים מ"מ בגדוד 377, יצא לחפש תרמיל פגז מתחת למוצב 8173, שנותר כנראה מהקרב ההוא במבואות קלע

סלפי עם התרמיל על רקע 8173 המעורפל

נעם ממון בסלפי עם תרמיל הפגז, על רקע 8173 המעורפל

מאת נעם ממון

משה ממון

משה ממון

תמונתו של אבי, משה ממון, ניבטת מן הקיר, ליוותה אותי רוב שנות ילדותי.

נולדתי כשנה לאחר מלחמת ששת הימים, לתקופה של אופוריה ותחושת עליונות שליוותה את הצמרת המדינית והצבאית ואת כלל עם ישראל. שלא כמו רבים הממשיכים את מורשת אביהם, את שירותי הסדיר עשיתי דווקא בחי"ר, כחובש קרבי בחטיבת הנח"ל. אך כמו שהגורל מנווט לעיתים את חיינו, במסגרת שירות המילואים שירתתי כאיש צוות ביחידת סיור של גדוד טנקים באחת מחטיבות החוד הצפוניות של השריון.

את דרכו הצבאית החל אבי בפלוגה א' של גדוד 82, אותה פלוגה מהוללת שעליה פיקד משה בריל. בקרב המפורסם לכיבוש סכר הרואיפה במבצע קדש, עליו קיבלה הפלוגה צל"ש פלוגתי, לחם אבי כמט"ק. לאחר מכן יצא לקורס קצינים והמשיך עוד כשנה בשירות הקבע. בתחילת שנות השישים הגיע כמ"מ לגדוד 377.

משה ממון, ראשון מימין בטקס סיום קורס קצינים בנוכחותו של הרמטכ"ל דאז משה דיין

משה ממון (ראשון מימין) בטקס סיום קורס קצינים בנוכחותו של הרמטכ"ל משה דיין

במלחמת ששת הימים לחם כמפקד מחלקה בפלוגה פ' של יענקל'ה נויפלד ז"ל. המשימה הראשונה של מחלקתו היתה לחפות על טנקי גדוד 129 שנקלעו לקרב דמים למרגלות מוצב קלע המבוצר. בתחקיר שפורסם לא מזמן בבלוג, שנעשה כשנה לאחר המלחמה ע"י מחלקת ההיסטוריה של צה"ל, ציין בעדותו מ"מ 1 משה ממון, כי התמקם עם מחלקתו מתחת למוצב 8173 ומשם ניהל את אש המחלקה לעבר קלע.

בפוסט שפורסם השנה בבלוג זה אודות סיור שנערך בשטח המוצב נכתב שלמרגלותיו נמצא תרמיל פגז 105 מ"מ. עצם הימצאותו של התרמיל בתא השטח המדובר ובהתייחס לעדותו של אבי, מאששים כי בסבירות גבוהה מדובר בפגז שנורה ע"י מחלקתו באותו קרב.

לדאבוני הרב, ואולי בשל אופיו הצנוע של אבא, הוא לא הירבה לדבר על פעילותו הצבאית וחוויותיו משדה הקרב. חבריו מספרים שהיה קצין מנוסה, קר רוח ועם שקט פנימי. פקודיו מאוד אהבו אותו, היה איש שיחה נהדר לאנשי צוותו, בעל חוש הומור מפותח ותמיד עם חיוך על השפתיים.

טנק מ"מ 1 ברמת הגולן לאחר המלחמה יוני 1967

טנק מ"מ 1 ברמת הגולן לאחר המלחמה יוני 1967

חרף מזג האוויר הסוער, יצאתי ביום שישי האחרון (2.1.2015) לחיפוש אחר התרמיל המדובר. שריד אילם ובודד בשטח, עדות לקרב שניטש באזור, אך בו בעת גם השריד היחיד אולי, שנותר ממורשתו הצבאית של אבי, שנהרג כעבור שש שנים ביומה השני של מלחמת יום כיפור כמ"מ בגדוד 377, בקרב הבלימה נגד השריון הסורי בגזרת אל-על בדרום רמת הגולן.

נעתי על ציר הנפט בהגיעי מכיוון דרום. בשל הערפל הכבד שכיסה את השטח בקושי זיהיתי את המפגש של סיר א-דיב עם ציר הנפט. לאחר טיפוס במעלה השביל (שמושך לכיוון דרום-מזרח לעבר קלע), מותיר מאחוריי את שרידי בתיו העליונים של הכפר, הבנתי שבתנאי הערפל והגשם שהחל לרדת זו הולכת להיות משימה כמעט בלתי אפשרית: למצוא תרמיל פגז בשטח היה עבורי כמו למצוא מחט בערימה של שחת.

תחילה הייתי צריך לאתר את המוצב שכיפתו היתה מכוסה כולה בענן. מצוייד במפת קוד ישנה עם הרבה עקשנות וחוש ניווט שרכשתי ב-20 שנות מילואים, הצלחתי להביא את עצמי אל מתחת למקומו המשוער של המוצב. לאחר כחצי שעה של דשדוש בבוץ הבזלתי ובעשב הגבוה, רגע לפני שהתייאשתי, מצאתי את התרמיל הבודד בשטח כשהוא מוטל חצי שוכב בעשב הרטוב. מבט אל תוואי השטח שמעליי והשוואה עם התמונה שצולמה ופורסמה כאן בבלוג, הביא אותי למסקנה שמדובר באותו תרמיל.

נעם עם התרמיל

נעם ממון עם התרמיל שמצא בשטח

הגשם פסק  והערפל החל להתפזר. שני חזירי בר חצו בשעטה את מרחבי האחו הירוק שמתחתיי, מזכירים לי עד כמה יפה ופראי הוא הגולן. השמיים התבהרו מעט וכעת היה ניתן לזהות בבירור את מוצב קלע מתנשא מדרום מזרח, וממש מעליי את טראסות האבן שמציינות את קו הביצורים הקדמי של מוצב 8173.

השתהיתי עוד כמה רגעים במקום, מנסה לדמיין את הקרב שהתחולל לא הרחק מכאן.

חזרתי לציר המחבר בין סיר א-דיב לקלע, ירדתי במשעול כששרידי הבטון של בתי הכפר נראים כעת היטב פזורים בשטח. המשכתי בנסיעה צפונה, חולף על פני הגלעד לזכרם של רפי מוקדי ויובל בן ארצי שנהרגו למרגלות המוצב.

ממון על רקע קלע

נעם ממון על רקע איזור קלע

מחשבה אחת על “בעקבות התרמיל של אבא

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s