"גולני נעו אחורה בצורה לא מכובדת"

עדויות מפקדים מחטיבה 37 שפעלה ברמה הסורית ת"פ חטמ"ר 3 והשתתפה בכיבוש ראוויה, דרבשיה וחפר דרך ציר גונן * מ"פ בגדוד האמאיקס ומ"פ הסיור מעלים טענות קשות כלפי גדוד 17 * מתוך עדויות שאסף רס"ן יאנוש בן גל עבור תח"ש ב-1967 

חטיבה 37 ברמה הסורית

חטיבה 37 תוקפת ברמה הסורית

סיכום חדש נמצא לאחרונה בארכיון צה"ל: עדויות של מפקדים שאסף רס"ן יאנוש בן-גל, שבמלחמת ששת הימים שימש קצין אג"מ של חטיבה 200 [טנקי צנטוריון], לסיכום פעילות חטיבה 37 במלחמת ששת הימים. הסיכום בוצע עבור תח"ש [תורת חיל השריון, האחראית על תחקירי השריון].

יצוין כי מרבית פעילותה של חטיבה 37 [למעט גדוד 377] היה בגזרה הירדנית – בכיבוש ג'נין, שכם וכמה עיירות וכפרים. דילגנו על עדויות אלה והתמקדנו בתיאורי הקרבות בגזרה הסורית בלבד.

ב-5 ביוני, עם פרוץ מלחמת ששת הימים, נערכה קבוצת פקודות מקוצרת והוטל על חפ"ק החטיבה להתמקם במשטרת נבי יושע ביחד עם חפ"ק חטמ"ר 3, ולשמש מיפקדת השריון. בשעה 1800 באותו יום הצטוותה החטיבה לנוע לצומת גולני ובהמשך התמקמה בגבעת המורה בעפולה ת"פ אוגדה 36 לקראת תנועה לכיבוש ג'נין ושכם.

תחקירי יאנוש בן גל בפוסטים קודמים: עדויות מ"פים ו'-ז' בגדוד 377 שנלחמו ת"פ חטיבה 1 [לקריאה – לחצו כאן].

עדויות בכירי גדוד 377 בלחימה ת"פ חטיבה 8 [לקריאה – לחצו כאן]

להלן סיכום פעולות החטיבה מאת רס"ן בן-גל:

_______________________________________________________________________________________________________

מבנה חטיבה 37 בקרבות ששת הימים:

גדוד אמאיקס 266 – 3 פלוגות טנקים (43 טנקים), 1 פלוגת חרמ"ש.

גדוד שרמן 377 – 2 פלוגות M-50 ת"פ גולני לחטמ"ר 3, 2 פלוגות M-51 ת"פ חטיבה 8.

גדוד חרמ"ש 278 – 3 פלוגות חרמ"ש, 1 פלוגה מסייעת.

פלוגת סיור 134 – 3 צוותים אורגניים.

פלוגת שוט (10 טנקים) – עברה ת"פ החטיבה.

פלוגת הנדסה 580.

פלוגת גדוד תומ"ת פריסט 872.

יחידות שירותים חטיבתיות:

פלוגת סדנא 711, פלוגת חר"פ 512, פלוגת הספקה 430, פלוגת קשר, מחלקת חמ"צ.

מבנה הפיקוד:

מח"ט: אורי רום. מג"ד אמאיקס: סא"ל רפול. מג"ד שרמן: אמנון חינסקי. מג"ד חרמ"ש: משה נהוראי. מ"פ סיור: סרן יהודה גלר. מג"ד ארטילרי: סא"ל חיים ירקוני.

סיכום אבידות:

גדוד 266 אמאיקס: 9 הרוגים, 16 פצועים, 7 טנקים.

גדוד 377 שרמן: 9 הרוגים, 30 פצועים, 3 שרמנים.

גדוד חרמ"ש 278: 1 הרוג, 3 פצועים, 2 זחל"מים.

פלוגת סיור: 9 הרוגים, 11 פצועים, 3 ג'יפים.

ממח"ט: 1 הרוג.

הנדסה: 1 הרוג.

(פוסט זה מתרכז רק בפעילות החטיבה בגזרה הסורית. הערה: חלק מהטקסט במקור היה לא ברור עד בלתי ניתן לפענוח).

עדות מח"ט 37 אל"מ אורי רום [מופיעה רק עדות קצרה באשר ללחימה בגזרת סוריה] 

"החטיבה התחילה את הלחימה בירדן ללא כל הכנות וללא אינפורמציה על האויב. עסקנו ימים רבים בתכנון מקבת צפון. כל תשומת לבנו היתה נתונה לחזית הסורית. התפנית בכיוון החטיבה ופעולה היתה מהירה מאוד ללא כל הכנות מוקדמות. כניסתנו ללחימה היתה הדרגתית וטיפין טיפין.

[…] ב-8 לחודש התקבלה פקודה לנוע צפונה לצומת גולני. בשעה 1200 הגיע ראש החטיבה לצומת. ב-9 לחודש בשעה 0700 התקבלה פקודה בקשר וע"י רץ ממונע לנוע צפונה לראש פינה. סדר התנועה: סיור, גדוד אמאיקס, חפ"ק, גדוד חרמ"ש, הנדסה ודרגים. ציר התנועה: צומת גולני, טבריה, ראש פינה.

"ב-1340 התחילה העלייה לרמה הסורית בשני צירים: האחד גונן – כאשר גזרה זו באחריות גדוד האמאיקסים כשפלוגה אחת מובילה ומסייעת לגולני. גדוד חרמ"ש – בציר דרבשיה שלא נפרץ עם כביש דרבשיה ובשלב מאוחר יותר עלה כל כוח החרמ"ש בציר גונן".

טנקי חט 37

טנקי חטיבה 37 ברמה הסורית

עדותו של מ"פ סיור חט' 37, סרן גלר יהודה:

"הרכב הפלוגה: 10 ג'יפים, 9 זחל"מים מתוגברים ב-0.5, טנקים התקבלו בהתאם למשימות תוך כדי קרב. כמו כן היו לי 3 מרגמות דגם ב'. הפלוגה אורגנה בשלושה צוותים.

ביום 6 ליוני 0530 קיבלתי פקודה לנוע עם צוות סיור לגבול הירוק. המשימה לא היתה ברורה לי. בידי היו מפות 50,000 בלבד שקיבלתי בשלב זה, היות ועד אז דובר על סוריה ולגזרה הירדנית הופעלתי במפתיע. פגשתי את אלוף הפיקוד והוא שלחני למח"ט. לא ידעתי בדיוק היכן נמצא המח"ט + הכוח הקדמי. הסתבר שהם היו כבר עמוק בשטח. המח"ט קיבל את פניי בשמחה – 'יופי שאתה כאן' וקידם אותי לחפש מעברים לכיוון קבטיה […].

[…] "ב-9 לחודש בבוקר קיבלתי פקודה להגיע לראש פינה. בשעה 0900 הייתי במקום. נקראתי על-ידי המח"ט, הוא נתן לי מפות של הרמה הסורית – הגזרה הדרומית, מאיזור גונן דרומה. ידיעתי שאנו צריכים לעלות בציר גונן. הגעתי לאיזור גונן והתחלתי למשוך את פלוגה א' שהסתבכה בדרך אחריי. כאשר ניסיתי להגיע למוצב החוץ שכבש גולני, הזחל"מים התחילו לפרוס זחלים. כן נתקעו בדרך ארבעה טנקים בפלוגה א' שנעה יחד איתי.

"המשכתי לטפס ברגל עם סגני כאשר טנק אחד נע אחרינו, ובטווח יותר רחוק אחרינו. ראיתי מאמצים של פלוגה א' להדביק אותנו. הגעתי עד לפתחו של מוצב הנ"ט, בדרכי עברתי על 2 ביטון[?]. מאוחר יותר הסתבר לי שהיו מיועדים לפיצוץ לצורך חסימת הציר. כאן נפתחה עלינו אש חזקה והטנק שהיה עימי נפגע בגלגל המניע וירד אחורה. המצב היה שאני ועוד מספר חיילים וטנק פגוע במגע עם מוצב בטווח 800 מטר לפנינו. בנוסף לכך נפתחה עלי אש מרגמות. בשום פנים אי אפשר להתקדם עם הכוח שעמד לרשותי.

"רצתי אחורה להביא תגבורת ופגשתי את רן שריג עולה קדימה עם שני טנקים. להפתעתי הרבה ראיתי את גולני יורד בבהלה במקום להמשיך בתקיפה בגזרה שלו, שהיתה צפונה לנו ולמעלה. כן החלו להגיע עוד מספר טנקים לפיתחה. איני זוכר בדיוק כמה. כאשר עליתי למעלה הבחנתי בעוד שני טנקים שנפגעו. בסביבות 1800 לאחר התייעצויות ביני לבין רן שריג החלטנו להתקיף את המוצב וכבשנו אותו. אז החלו להגיע אלינו יתר הכוחות. התארגנו באיזור במשך הלילה.

"למחרת בבוקר תקפה החטיבה את קנעבה. בשלב זה הייתי על זחל"ם המח"ט עד שנתקלנו בשדה מוקשים על הכביש שבין קנעבה ובית סירן. קיבלתי מהמח"ט פקודה לאגוף את שדה המוקשים מדרום ולהמשיך לנוע עם פלוגה א'. רציתי להמשיך מערבה, אך לא קיבלתי אישור לכך ובשעה 1200 נכנסתי לוואסט, כאן פגשתי חלק מהטנקים של חטיבה 8 שהיו במקום.

"ב-1230 קיבלתי פקודה מהמח"ט להמשיך לרוץ דרומה לכיוון כפר נפח. הטנק המוביל עלה על מוקשים בציר הדרך שהיו מפוזרים, כמו כן פגעתי והשמדתי יחידת מאסף של האויב שתפקידה היה לפזר מוקשים על ציר ההתקדמות. ב-1430 נכנסתי עם הכוח המוביל לכפר נפח, שם הוצאתי חסימות דרומה ומזרחה לכיוון קונייטרה.

לקחים:

"היה תיאום טוב מאוד בכל השלבים ביני לבין המח"ט ומפקדי הכוחות הקדמיים, שאם זה מג"ד האמאיקסים או אחד המ"פ המובילים וזאת בתור עבודה חברית והגנה […] אינני רואה אפשרות להפעיל סיור ללא טנקים צמודים לכוח. יכולות הסיור מבוססות על כמות הכוח ולא על איכות, לכן ברגע שאפשר להפעיל כוח …. בצמוד לכוח לוחם יש להפעילו.

חסר אמצעי ניווט ליחידות הסיור… [טקסט לא ברור]

רצוי לדעתי להעלות את רמת כוח האדם בפלוגה.

"ברצוני לציין שבציר העלייה לרמה הסורית […] היה חסר … מוכן להפעלה לצורך חסימת הציר לאחר חסימות […] המקומות ה… הופעל בשגגה ע"י כוחותינו ובאמת הציר נסגר ואי אפשר היה להשתמש בו".

הציר הקשה

הציר הקשה באיזור ראוויה דרכו עלו טנקי חטיבה 37. למטה: איזור גונן

עדות סא"ל רפאל [רפול] שפר, מג"ד אמאיקס 266

"ביום הראשון היינו בשטחי הכינוס בשטח 9 ובעין זיתים. היינו במשותף עם חטמ"ר 3 וחטיבת גולני. בהמשך היינו בגזרה שבין גונן לכפר הנשיא. ב-27 לחודש [מאי] הגדוד התמקם בחורשת המייסדים ליד יסוד המעלה ושמורת החולה. ב-5 לחודש יוני קיבלתי פקודה מהמח"ט על שניוי משימה כללי ונאמר לי לנוע דרומה לעבר בית אלי … ולאר מכן נאמר לי להגיע לעפולה עילית.

"ב-6 לחודש עם בוקר קיבלתי פקודה לנוע לעבר ג'נין […].

"ב-9 לחודש יוני לאחר ארגון ומנוחה קצרים לאחר קרבות הגדה המערבית הוכנס הגדוד במסגרת החטיבה ללחימה על הרמה הסורית. הגדוד פוצל לשני איזורי לחימה נפרדים לצורך עלייה על הרמה, כאשר בשלב זה אני בסיוע ליחידות חי"ר להשתלט על מוצבים החולשים על צירי העלייה.

"פלוגה א' פרצה עם קורס מ"כים גולני דרך הציר גונן-ראוויה ופלוגה נוספת פעלה עם יחידת גולני אחרת לכיבוש דרבשיה. ומשם ניסיון פריצה מזרחה נכשל. אני עם החפ"ק הגדודי פעלה עד פלוגה א' כאשר עימי יתרת הגדוד מאחור. פלוגת הסיור פעלה במקביל עם פלוגה ח'. קדימה נודע לי לפי הדיווח שחלק מהסיור ומספר טנקים יצרו מגע עם האויב מול מוצב נ"ט חזק ונעצרו. אני הייתי בשלב זה עדיין למטה ולא הצלחתי להתקדם. כמו כן דווח לי ע"י מ"פ הסיור כי גולני נע לאחור והכוח הקדמי שלי שומר על מגע.

"התבקשתי ע"י מ"פ […] לתת לו סיוע ארטילרי לצורך הורדת הלחץ וכהכנה על התקפה לפי הנתונים של הסיוע והסיוע ניתן לי. הכוח הקדמי נמצא במגע ראוויה ולא עם קנעבה.? כמו דיווח קודם לכן ע"י מ"פ הסיור ומ"פ א' לאחר מכן בוצעה הסתערות על המוצב והוא נכבש בסביבות 1830 ע"י פלוגה א ופלוגת הסיור. לקראת ערב הצלחתי להגיע למקום עם פלוגה ב' ופלוגת החרמ"ש והתארגנו לקראת התקפת בוקר על קנעבה. עלי לציין בשלב זה שציר העלייה היה קשה והצריך טיפול רציני של טרקטורים. במשך הלילה קיבלתי הודעה מהמח"ט להיות מוכן לתקוף דרומה ולכפוש את חפר. במקביל להתקפה תתבצע מאיזור דרבשיה… הפקודה בוטלה בשעות החצות.

לקחים:

"חסרו ידיעות מודיעיניות על האויב בגזרת הפעולה.

טנק האמאיאיקס היה טוב בצורה בה השתמשו במסגרת הקרבות […] כמו כן הסתבר שהוא עובר בצירים קשים. לעומת זאת מצב תחזוקת הטנקים לא היה הטוב ביותר.

אבידות הגדוד:

5 הרוגים, 21 פצועים, 6 טנקים פגועים אחד מהם תוקן בזמן הקרבות".

עדות סרן רן שריג, מ"פ א' בגדוד האמאיקס 266

טנק AMX ביד לשריון

טנק AMX ביד לשריון

"ב-9 לחודש קיבלנו פקודה לנוע לראש פינה. נעתי כפלוגה ראשונה של כל הגדוד. הגענו לראש פינה ושהינו במקום כשעה לקבלת פקודות. ב-1100 קיבלתי הוראה מהמג"ד לנוע לאיזור גונן לסייע לגולני בכיבוש מספר מוצבים באיזור. פיצלתי את הפלוגה כששתי מחלקות יסייעו לגולני בכביש עורפיה ושתי מחלקות יחד איתי מוקמו על מוצב גונן וסייענו לכבוש את 8100. מחלקה אחת הצליחה לנוע לכיוון עורפיה כאשר אני ומספר טנקים התחלנו לטפס בציר, בדרך פגשתי את מ"פ הסיור [יהודה גלר] שכבר היה באיזור, כנראה הגיע רגלית, והוא דיווח לי שישנם מספר טנקים פגועים שנעצרו ושיש צורך לקדם עוד טנקים.

"התנועה בציר העלייה היתה קשה מאוד. הטנקים נעו לאט, היו תקלות פה ושם. למזלנו נע לפנינו בולדוזר. בשלב זה הצלחנו לקדם עוד מספר טנקים. במקביל קיבלתי דיווח ממ"מ 1 שהטנק שלו נפגע מתותח נ"ט. בדרך פגשתי שני אמאיקסים שעמדו על הציר עם זחלים פרוסים. אחרי 100 מטר נסיעה קיבלתי דיווח שעוד טנק נפגע ונדלק. המשכתי לרוץ ברגל קדימה כ-300 מטר ושוב פגשתי את מ"פ הסיור על הג'יפ שלו. במקביל איתי וקצת אחריי הגיע עוד טנק. הספיק לירות 9 פגזים ונפגע. התותחן נהרג והטנק נדלק.

"בשלב זה היו במקום 3 טנקים פגועים ושני טנקים עם זחלים פרוסים קצת למטה. נפתחה אש מרגמות כבדה על האיזור. התחלנו להבחין שכוחות החי"ר של גולני שנעו צפונה על הרכסים המקבילים מתחילים לנוע אחורה בצורה מאוד לא מכובדת. חיכיתי להתקפה רגלית של האויב וביקשתי סיוע אוויר לקנעבה. המטוסים באו ללא כל התרעה וירדו עלינו, אך למזלנו לא פגעו. הפעלתי עשן אך לא צבעוני כי לא היה בידי. יתר המטוסים ירדו בסדר על קנעבה.

"ביקשתי ארטילריה, אך לא ברור לי עד היום אם קיבלתי. לרשותי עמדו 4 טנקים כשירים שפיתחו אש לעבר מוצב נ"ט של ראוויה, אך משום מה לא פגענו בעמדות הנ"ט שזיהינו. התייעצתי עם מ"פ הסיור שהיה כל הזמן לידי והחלטנו לתקוף בהסתערות למרות שנאמר לנו להמתין עד 1830 וזאת היות והמצב הלך ונעשה קשה מרגע לרגע ולא היתה ברירה אחרת. התחלנו לנוע בפריסה עד כמה שאפשר היה. במחצית הדרך למוצב השתתקה אש האויב. נכנסנו למוצב בשדרה וכאן חטפנו הפגזת מרגמות כבדה על המוצב כאשר טנק אחד קיבל פגיעה ישירה. נפצעו 4 חיילים. לאחר מכן לקראת החשיכה הגיעו כוחות הגדוד ביניהם המג"ד והמח"ט. נשארנו במקום במסגרת גדודית כל הלילה. למחרת בבוקר לקראת ההתקפה על קנעבה הוצבנו בעמדות חיפוי כאשר יתר הגדוד נע קדימה על הציר. ב-1500 הגענו לכפר נפח. ב-11 לחודש הגעתי לתל אבו חנזיר ללא קרבות.

אבידות:

1 תותחן הרוג, 4 אנשי צוות פצועים מארטילריה, 3 טנקים פגועים.

עדות סרן קורן [קליין] גיל, מ"פ ב' גדוד אמאיקס

[…] בגזרה הסורית הפלוגה שלי עולה בציר גונן. שלושה מהטנקים שלי השתתפו בהסתערות על מוצב הנ"ט בפיקודו של מ"פ א', הם פשוט הצליחו להגיע למקום.

"למחרת ב-10 לחודש במסגרת הגדוד – טיהור ראוויה. תקפנו ללא התנגדות את קנעבה ועליתי על הציר המוביל אל וואסט. פגשתי במוקשים וקיבלתי פקודה להעביר מחלקת טנקים למ"פ סיור שפרץ איתם.

מפת התקפת חטיבה 37 על הרמה הסורית [מתוך ספר החטיבה לסיכום מלחמת ששת הימים]

מפת התקפת חטיבה 37 על הרמה הסורית [מתוך ספר החטיבה לסיכום מלחמת ששת הימים]

עדות רס"ן אלון דוד, מ"פ ג' בגדוד 266

[…] "בשלב הלחימה ברמה הסורית לפי פקודת המג"ד עברתי ת"פ גדוד צנחנים מילואים לצורך כיבוש דרבשיה ופריסה לכיוון חפר. נעתי ללהבות הבשן ופגשתי בשעה 1530 את מג"ד הצנחנים. הפקודה שקיבלתי – סיוע לכביש דרבשיה ב-3 שלבי יסוד: ריכוך ארטילרי, תפיסת עמדות חיפוי והשמדת טנקים ונ"ט, תקיפת חי"ר בסיוע טנקים מצפון.

הכל בוצע בהתאם לתוכנית אך לא הבחנתי בשלב נוהל קרב … למרות שנאמר לי שבמקום יש כ-8 טנקים […לא ברור] עליתי יחד עם הצנחנים על המוצבים ועסקתי בטיהור האיזור כאשר אני ממשיך כ-1 ק"מ מערבה ? לכיוון חפר. כאן נפתחה עלינו אש חזקה ממרגמות ונ"ט וטנקים, הפעלתי מרגמות 81 שהיו יחד איתנו. טנק אחד נפגע מתותח נ"ט אך לא היו נזקים … וירדנו כ-20 מטר אחורה לשטח מת מחפר והמג"ד פקד עלי להיות בחניון במקום עם הצנחנים. למחרת בבוקר קיבלתי פקודה לרדת ללהבות הבשן לצורך התארגנות וב-1230 ב-10 לחודש עליתי בצור גונן-ראוויה ולאחר מכן המשכתי לכפר נפח במסגרת הגדוד לטיהור קנעבה ו-וואסט.

אבידות: 1 טנק פגוע ע"י נ"ט (היה כשיר להמשך התנועה), 1 פצוע קל.

עדות מג"ד חרמ"ש 278, סא"ל משה נהוראי

[…] "ביום ו' ה-9 ביוני שעה 1200 הגעתי ללהבות הבשן, שלחתי קדימה קבוצת חילוץ ל … את ציר העלייה לראוויה. בשעה 1830 התרכז הגדוד בין להבות הבשן וגונן, וקיבלתי פקודה לשלוח דלק לכוחות הטנקים שהתרכזו בראוויה. בינתיים באה פקודה לשלוח פלוגה וזאת בסביבות 2100. נשלחה פלוגה ט' שעברה ת"פ גדוד האמאיקס. ב-10 לחודש בשעה 0400 נקראתי למח"ט לאיזור ראוויה ושם קיבלתי פקודה לתכנן את המקום להפיכת בסיס מוצק.

בסביבות 0700 נאמר לי שעלי לכבוש את קנעבה ולהמשיך לוואסט. קיבלתי פלוגת טנקים ת"פ. פלוגה א' ביצעה טיהור בכפר ראוויה, פלוגה ב' נעה לקנעבה… לא היתה התנגדות אך נתקלנו בשדה מוקשים. מחלקת חרמ"ש פלוס כיתת חבלנים קודמו קדימה ופרצו מעבר על הציר הראשי. פלוגת האמאיקס פלוס פלוגה ט' המשיכו על הציר הראשי לנפח. אני קיבלתי את פלוגה … פלוס שתי מחלקות טנקים מפלוגה ג' ושתי פלוגות חרמ"ש ל' ו-פ' ופלוגה מסייעת […] בסיס מוצק באיזור ראוויה-נפח ולאחר מכן בחפר.

ב-1300 קיבלתי פקודה מהמח"ט לנוע בציר וואסט-נפח ולהשאיר במקום את פלוגה… הגעתי לנפח ב1400 וקיבלתי חזרה את […] לבסיס מוצק במקום.

עדות מ"פ ט' סרן עמיר יוסף, גדוד חרמ"ש 278

[…] "בסוריה כל החטיבה עלתה צפונה לצומת גולני וב-9 לחודש נעתי עם כל הגדוד לאיזור להבות הבשן/גונן. בליל 10-9 בלילה לאחר שגדוד האמאיקס כבש את ראוויה קיבלתי פקודה לקחת הפלוגה, להעמיס עליה דלק ותחמושת ולהצטרף לגדוד האמאיקס שהתארגן כבר על הרמה. גדוד החרמ"ש שלנו עדיין היה בכינוס ולא חצה את הגבול. יצאתי לדרך ב-1230 בלילה והגעתי לראוויה ב-0345 ה-10 לחודש. ביצעתי טיהור בראוויה והשלמתי אותו בסביבות השעה 0800 בבוקר. וכאן קיבלתי פקודה לנוע מיד לקנעבה ולסייע לכיבוש המקום. לא היתה התנגדות אך פגשנו בשדה מוקשים שעצר את התקדמותנו. לצורך פריצת שדה המוקשים פתחתי באש מקלעי 0.5 אך זה לא פוצץ אותם. לא קיבלתי איתי מחלקת חבלנים. ולאחר פריצת מעבר התקדמנו לוואסט ולכפר נפח. בדרך פגשנו שדה מוקשים נוסף".

עדות רס"ן גדעון צימבל, סמג"ד חרמ"ש 278

מרבית הטקסט בדו"ח של צימבל בלתי ניתן לקריאה. ממה שאפשר להבין הסמג"ד התלונן על מחסור בציוד ונשק [כמו להביורים, או תותחי נ"ט 90 מ"מ] וציין שלחיילים רבים בשטחי הכינוס בתקופת ההמתנה היו רובים צ'כים, שאת רובם הצליח להחליף לאף.אן ולסדר שלכל חייל יהיו לפחות חמש מחסניות.

ובהמשך: "בליל 10-9 ביוני קיבלתי פקודה בשלב א' לשלוח למעלה מחלקה עם תחמושת, אך לאחר מכן הגיע בהול רץ ומסר להעלות פלוגה עם תחמושת. לקח שלוש שעות עד שארגנו את הכוח, וזה הרבה זמן. ברצוני לציין שבכל הקשור לעלייה לרמה הסורית מאיזור גונן היה אי סדר בולט ולא היתה סמכות פיקודית שתארגן את המקום כגון נפ"ק, וזאת במיוחד לאור השטח הקשה ובלילה. הגדוד עלה למעלה רק ב-10 לחודש בסביבות השעה 1400, פרט לפלוגה ט' וחבורת פיקוד של המג"ד".

עדות מ"פ ל' חרמ"ש 278, סרן אורי אסטליין

[…] "ברמה הסורית הפעולות של הפלוגה באה לביטוי בטיהור … וראוויה בלבד. התחלנו לעלות בציר החטיבתי רק ביום שבת בשעה 10 לפני הצהריים.

לקחים: לא היו מספיק מפו"ח לפלוגה במיוחד למ"מ.

מספר זחל"מים פרסו זחליהם תוך כדי תנועה על הכביש.

מספר רב מדי של אנשים יושבים על הזחל"ם".

3 מחשבות על “"גולני נעו אחורה בצורה לא מכובדת"

  1. בהחלט ראוי למצוא אנשים מגדוד בי"ס למ"כים של גולני שיספרו את הצד שלהם. זו לא הפעם הראשונה בבלוג הזה שהיו הערות על תיפקוד תמוה שלהם, נסיגה תוך כדי קרב וכו'.

    אהבתי

  2. כחניך בקורס מכי"ם ולוחם בגדוד 17 בזמן המלחמה לא זכור לי שנסוגונו אחורה. הגענו למוצב ועצרנו לפניו תוך הפגזה די כבדה שכתוצאה ממנה נהרגו שני חברינו יאיר אהרוני וצבי חובן. לאחר מכן נכנסנו למוצב וטיהרנו אותו. בתחילת העלייה לרמה מגונן היו טנקים שנעו על הציר מדרום לנו לפחות בהתחלה.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s