מסדר הניצחון של גולני בקונייטרה

הקלטה ממסדר הניצחון של גולני במלחמת ששת הימים בתל אבו נידה [אביטל] ב-28 ביוני 1967 * אלוף דוד אלעזר: "אחיי לוחמי גולני, באתי להצדיע לכם. הוספתם דף מפואר במסורת המפוארת של החטיבה. שמות כתל פאחר ועזזיאת ייכנסו להיסטוריה" * עוד בכתבה זו: הלוחם זאב שרון מגדוד 13 תיעד בצילומי צבע וכותב את זכרונותיו מהאירוע

לחצו על הצילום והקשיבו לנאומי מח"ט גולני יונה ואלוף פיקוד צפון דוד אלעזר בטקס הניצחון של  גולני בתל אבו נידה [צילום ממטוס קל]

בחטיבת גולני התאוששו מהר מתוצאות הקרב על תל פאחר שגבה את חייהם של 25 לוחמי החטיבה [ועוד שמונה אנשי שריון. חייל גולני נוסף נפטר כשנה וחצי לאחר המלחמה]. בנוסף רשמה החטיבה ארבעה הרוגים בהשתלטות על מחנות הבניאס הריקים, כשפגז "ידידותי" פגע בלוחמי גדוד 51. ואם כל זה לא הספיק, בא אסון בית המכס של גדוד 13 שגבה את חיי 11 חיילים באירוע שהתרחש כשבוע לאחר סיום המלחמה.

אבל המערכת הצבאית של אז לא חיפשה אשמים ולא הקימה ועדות חקירה. חטיבת גולני ובראשה המח"ט יונה אפרת הפכה את מלחמת ששת הימים בכלל ואת קרב תל פאחר בפרט למופת ודוגמה של מורשת קרב. ב-28 ביוני 1967 נערך בתל אבו נידה [כיום הר אביטל], 2.5 ק"מ דרומית-מערבית לקונייטרה, מסדר גדול לציון הניצחון של גולני.

יונה

אלוף דוד אלעזר ואל"מ יונה אפרת במסדר הניצחון של גולני

בעיתונים של אז הקדישו מקום לאירוע ותיארו טורים ארוכים של נגמ"שים סורים שהוצגו לראווה, תזמורת צה"ל הופיעה והגדודים עלו לשדה על דגליהם כשהם באפודי קרב וכובעי פלדה. בין האורחים שהגיעו: קצינים בכירים בצה"ל, משפחות שכולות, חברי מועצות איזוריות ועיריות מהצפון, פצועי החטיבה, עובדי בית החולים פוריה ועוד. שושנה דמארי הופיעה בחלק האמנותי של האירוע. הטקס החל בשעה 17:30 באמירת יזכור לחללים.

ההקלטה המובאת כאן מהטקס הוקלטה ע"י כתב קול ישראל.

**

תרועת חצוצרה קידמה את הגעתו של אלוף הפיקוד, דוד אלעזר, שעלה לבמה כשהוא מלווה במח"ט יונה אפרת.

דברי אפרת בטקס: "לפני ארבעה שבועות עברתי בין היחידות והסברתי לכם כי ממשלת ישראל החליטה למצות את כל האמצעים המדיניים לפני שתתחיל מלחמה. אמרתי באותה הזדמנות שעל קו המאזניים עומדת הבעיה המכריעה האם עדיין יש לנו את כוח ההרתעה, האם לאויב ברור שאין הוא מסוגל לנצח ולכן שמא לא ירצה לנסות. קיומנו היה תלוי בכושרנו זה, ואם לא יעמוד לנו כושר ההרתעה שיעמוד לנו כושר ההכרעה. שנים הכנו את עצמנו למבחן זה, ידענו שאין באפשרותנו להתחרות בכמויות נשק, ידענו שיתרוננו באיכות הלוחמים ובכך ריכזנו את מאמצינו. האויב העמיד במבחן את כוחנו וכושרנו, והיום במסדר ניצחון זה אנו עומדים גאים בזכות על כי הצדקנו את התקוות שתלו בנו. ידענו שהמשימה הצפויה לנו תהיה קשה, משימה אשר לוחמי גולני ראויים לה. היעדים שכבשנו לא היו זרים לתושבי ישראל ומשך שנים הטרידו ופגעו בישובים ובעובדים בספר.

"יעדים אלה בוצרו על-ידי האויב והפכו למבצרים, ובנוסף לקושי הקרקעי להגיע אליהם נוסף הקושי ללחום ביעדים מבוצרים היטב, יעדים שכמותם אין בשום חזית אחרת. את היעדים הפך האויב למבצרים, מבצרים אשר בכיבושם היה מותנה הצלחת המבצע כולו. ובמבצרים האלה מצוי היה אויב, אשר שנאתנו אלינו שנאה עיוורת ואשר אף פעם לפני כן לא הוכרע על ידינו. אויב אשר האמין שבכוחו ובכושרו ובביצוריו אשר יעמדו לו יוכל למנוע גם הפעם להכריעו. זו היתה המשימה. כל אחד מאיתנו תמיד היה גאה להיות בשורות לוחמי גולני. בתחילת המבצע ובשלב המכין לו הצטרפו אלינו כל אותם חברים לוחמים אשר יצא להם לשרת כעת ביחידות ובבסיסי הדרכה ובמקומות אחרים, הם הצטרפו, לחמו איתנו ועל כך ראויים הם לציון מיוחד.

אפרת: יחד איתנו לחמו פלוגות הטנקים ורמוט וזיווה שתותחיהם פיצחו חלק מהביצורים

"יחד איתנו לחמו כמו כן פלוגת הטנקים ורמוט ופלוגת הטנקים זיווה, אשר בתותחיהם פיצחו חלק מן הביצורים והובילו את יחידותינו עד אל קרבת היעדים ואף פרצו לתוכם. יחידת ההנדסה אשר תחת אש אויב פילסה דרך אל הרמה. גדוד תותחי שדה 25 ליטראות, אשר סייע לנו בלחימה ובכיבוש היעדים. גדוד 402, גדוד חת"מ, אשר מתמיד ראינו בו חלק מלוחמינו, הוא שיתק את יחידות הארטילריה של האויב ואיפשר לנו להתקדם ולסגור אל היעדים. כל אלה עשו מלאכה טובה ולהם הזכות והחלק בניצחוננו.

"וללוחמי גולני והמפקדים: ידעתי, האמנתי ובטחתי בנכונות וכושר של כל אחד מכם. ידעתי שאין דבר אשר ירתיע אתכם מלמלא את המשימות. ראיתי אתכם מקרוב בקרב ואת אשר עשיתם. עשינו מלאכה לתפארת ואנו רשאים להתגאות על כך. אין מלחמה ללא קורבנות. כולם שנפלו היו לנו חברים ואחים לנשק, כולם נתנו הכל עבור הניצחון. עבור ניצחון וכדי להבטיח חיים טובים יותר לכל אלה שנשארים, ולמשפחותיהם בארץ הזו. נזכרם כגיבורים ונחמתם של המשפחות והחברים תהיה בבניין המולדת, בניין מולדת טובה יותר לבניה.

"וללוחמי היחידות, ללוחמי גדוד ברק [גדוד 12] אשר עשו כל אשר נדרש ויותר מזה, בכובשם את היעד הקשה שלהם. ללוחמי גדוד הבוקעים הראשון [גדוד 51], אשר תקפו יעד קשה לחמו וטיהרו אותו באופן מושלם. ללוחמי גדוד גדעון [גדוד 13] אשר תמיד על אף מגבלות הכלים שברשותם היו במקום שנדרשו, ולפני הזמן שנדרשו. ללוחמי הנמר המעופף [סיירת גולני] אשר הובילו את היחידות למקומותיהם, היו בכל מקום שנדרש, נכונים בכל עת לסייע ולעזור לחבריהם לנשק, ואשר סייעו לאנשי גדוד ברק בטיהור היעד. לאנשי גדוד הרעם [גדוד מרגמות 334] אשר פצצותיו נתנו לנו חלק מהמחסה כאשר נדרש, ושיתקו את מוצבי האויב ונתנו לנו לחדרו לתוכם. לכל אלה ולכל יתר היחידות כל הכבוד!

"המפקד, החטיבה נכונה כתמיד למשימותיה".

דוד אלעזר: ניהלתם קרבות מרים, אכזריים וקשים. אתם ראויים לחגוג את הניצחון כאן על הרמה. אתם כובשיה

אלוף דוד אלעזר אמר בדברי ברכתו: "אחיי לוחמי גולני, באתי היום למסדר ניצחון זה, להצדיע לכם ולניצחון שלכם, להצדיע לשורה ארוכה של חברים לוחמים, שנפלו בהשגת המשימה ובכיבוש הרמה.

"אתם עסקתם שנים במה שקראנו 'תעסוקה מבצעית' בגבולות הצפון. היתה זו אבטחת עובדים שלא נתנו להם לעבד אדמתם. היתה זו אבטחת כבישים שאי אפשר היה לנסוע בהם בשלווה. היתה זו אבטחת ישובים שסבלו מחבלות. עסקתם בתעסוקה בצל רמה עוינת ומאיימת, והתאמנתם מתוך ידיעה כי שלום ושקט נכונים לשרור משני צדי הכביש.

"שנים התאמנתם – שאם יהיה צורך נעפיל על הרמה הזאת. והיום הזה בא. אתם ביום הזה הוכחתם את יכולתכם. ניהלתם קרבות מרים, אכזריים וקשים. ניהלתם קרבות שבהם היה נחוץ כל הידע המקצועי, כל היכולת הנפשית וכל ההכרה שאין ברירה אחרת. אתם לחמתם כפי שצריכים להילחם בנים לעם שאין לו ברירה אחרת. אתם לחמתם כאילו כל אחד ידע שגבנו אל הקיר, גבנו אל הים, ואנחנו מוכרחים לנצח. אתם לחמתם, כפי שנאמר, אחרונים על החומה – והחומות נפלו בידינו.

"אתם ראויים לחגוג היום את הניצחון כאן על רמת הגולן. אתם כובשיה. הקרב היה מר והקורבנות רבים. מיטב לוחמינו נפלו. אין לנו ניחומים, אין בפינו הניחומים למשפחות. הם ואנחנו יודעים כי הם מילאו חובתם עד תום.

"לוחמי גולני, אתם רשאים להתגאות בהישגיכם במלחמה הזאת. אתם הוספתם דף מפואר למסורת חטיבת גולני, שמות כתל פאחר ועזזיאת ייכנסו להיסטוריה של צה"ל. אני מודה לכם כי היה זה כבוד וזכות גדולה לפקד עליכם".

רס"ן מתי רובינוביץ', קצין השלישות של החטיבה, קרא יזכור ואת שמות נופלי גולני במלחמה – קרוב ל-60 לוחמים מכל הגדודים [12, 51, 13, 334], ששמותיהם נחקקו במשך הזמן על האנדרטה בתל פאחר.

בערב התכנסו הלוחמים באמפיתאטרון למסיבת ניצחון.

מסדר קונייטרה

מסדר גולני 28.6.67

מסדר

גם התותחים הגדולים הגיעו להצדיע לחטיבה 1

מסדר קונייטרה

תזמורת צה"ל בניצוחו של יצחק גרציאני במסדר גולני

חוגגים בתל אבו נידה. המח"ט יונה אפרת (מימין) וסגנו משה גרוברד (גת) עם שושנה דמארי

חגיגה בגולני. המח"ט יונה אפרת (מימין) וסגנו משה גרוברד (גת) מארחים במיפקדת החטיבה בקונייטרה את שושנה דמארי, שהופיעה באירוע הניצחון

טירון מגדוד 13 – זכרונות ותמונות ממסדר הניצחון של גולני 1967 / מאת זאב שרון

פלוגה ד' בעליה לטכס הניצחון

פלוגה ד' של גדוד 13 בעלייה לטקס הניצחון. למטה המחנה ממנו יצאנו ובאופק העיר קונייטרה. מזהה בתמונה את קויבסקי, ציונוב והסמל יאיר מ'

אני בן מחזור גיוס פברואר 67'. בהיותי בבקו"מ התנדבתי לגולני. במלחמת ששת הימים הייתי טירון בפלוגה ד' בגדוד 13.

ככמעט-לוחם בפלוגה הטירונית השתתפתי בעלייה הרגלית לגולן ובכיבוש הבניאס. אני זוכר רתק של תול"רים ומקלעונים יורה מהמצוק לעבר העיירה שמתחתינו ואת הפלוגה שלי גולשת במורד התלול לתוך העיירה. אני זוכר ביצוע של לב"ב מוקפד עד שהבנו שהכפר ריק, נטוש.

עלינו ברגל לגבעות שמעל לבניאס, שם התמקמנו. נפל בחלקי להיות מעל העמק שבתחתיתו שוכן הכפר עין קיניא. שמענו צעקות בכיוון הכפר וראינו אדם זקן עם דגל לבן גדול חוצה את הגשר המפוצץ שבכניסה לכפר. אחד המ"מים סימן לו לעלות אלינו והוא, בצורה שנראתה לי גרוטסקית, הגיש לקצין את הכניעה של הכפר.

חמישה ימים אחרי תום המלחמה אירע אסון בית המכס העליון, בו נהרגו 11 לוחמים מהמחלקה שלי. אני הייתי עם הכיתה שלי בבונקר שהיה מרוחק מאות מטרים מערבה מהבונקר שהתפוצץ. ראיתי את עמוד העשן האפור שהיתמר לגובה ענק ואבנים מהפיצוץ הגיעו גם אלינו. את אחת האבנים שמעתי חותכת את האוויר בדרך אליי וברחתי ממנה בבהלה לתוך מסתור הבונקר.

המאהל של הפלוגה שלנו היה במחנה סורי סמוך לקונייטרה. בשכנות אלינו היה מאהל המסייעת. ישנו באוהלי סיירים (הייתי לבדי כי בן זוגי לאוהל, עובדיה זנדני ז"ל, נהרג בפיצוץ בבית המכס העליון). רוב הפעילות שלנו היתה התארגנות לקורסים מקצועיים, שלאחריה תפוזר הפלוגה הטירונית. הייתי במחלקה שהתאמנה לקראת קורס מ"כים. זכורים לי בעיקר אימוני כושר, שכללו ריצות בחגור מלא והרבה סחיבת אלונקות. פעם עשינו הדרכה על מגוון של נשקי שלל ומטווח בחלק מכלי הנשק הללו. ההדרכה התקיימה בעמק שהיה פעם הלוע של תל אבו-נידה. אני זוכר בעיקר ירי בקלצ'ניקוב, שהרשים אותי כנשק מדויק. התרשמתי גם מה"סמובל", מעין תת-מקלע פשוט שבפשוטים שירה תחמושת 9 מ"מ.

הדיווח של האירוע בעיתון "דבר"

הדיווח של האירוע בעיתון "דבר"

ב-28 ליוני 1967* התקיים מסדר הניצחון של חטיבת גולני בלוע שלמרגלות תל אבו-נידה. התארגנו במחנה בשלשות מסודרות בחגור מלא, וצעדנו במסע רגלי של פלוגות ומחלקות, כוח גדול ורב. כל הגדוד היה שם, למעט 11 מהלוחמים שנהרגו בבית המכס. צעדנו אל התל וגלשנו למכתש שבו כבר הכינו לנו את הטכס. היה לנו זמן חופשי להתרשם מנשק השלל שקישט את הכניסה לאיזור האירוע.

הייתי מצויד במצלמה קודאק שאבי קנה לי לבר-המצווה והיתה טעונה בפילם של שיקופיות צבעוניות. צילמתי מספר תמונות בדרך לתל וצילמתי חברים שביקשו להצטלם למזכרת. את שמות חלקם איני זוכר כיום. כשאזל פילם השקופיות צילמתי עוד מספר קטן של תמונות בפילם שחור-לבן.

הסתדרנו במקום שיועד לנו. נראה שכטירון ממושמע וסבון לא העזתי לצלם את הטכס מתוך המחלקה שעמדה מסודרת בסך. וכך, אין לי תמונות מהטכס עצמו וכמעט אין לי זכרונות אחרים ממנו.

*) הערה: זמן רב ניסיתי לאתר את תאריך מסדר הניצחון ולא הצלחתי. חיפשתי את התאריך בזכרונם של חברים מהשירות בגדוד 13, בפייסבוק, בעיתונות של אותם הימים וגם בארכיון צה"ל. אני מודה לשלמה מן, מרכז בלוג "נעמוש רמת הגולן", שידע לאתר את התאריך. כתב: זאב שרון

פלוגה ד' בירידה למכתש אבו נידה. למטה המחנה ממנו יצאנו וברקע הרחוק קונייטרה העיר בתמונה מזהה את: קויבסקי, ציונוב, אלפנט, הסמל יאיר מ.

פלוגה ד' בירידה לטקס במכתש אבו נידה

לוחמי הגדוד גולשים אל מקום הטכס

לוחמי גדוד 13 גולשים אל מקום הטכס

שני טנקי שלל מקדמים את הבאים

שני טנקי שלל מקדמים את הבאים

הכותב בטכס הניצחון בתמונה מזהה את נח ואת מישל (ז"ל)

הכותב בטכס הניצחון. בתמונה מזהה את נח ואת מישל ז"ל

הכותב בטכס הניצחון ברקע ניתן להבחין בזחל"מים, כנראה של גדוד 12 ומאחוריהם קני מרגמה של גדוד המרגמות של "גולני"

הכותב בטכס הניצחון. ברקע ניתן להבחין בזחל"מים, כנראה של גדוד 12, ומאחוריהם קני מרגמה מגדוד המכמ"ת 334 של גולני

הכותב (בכובע "טמבל" צבאי) ושני חברים מהמחלקה בנגמ"ש בי.טי.אר. שלל

החבר'ה על נגמ"ש בי.טי.אר שלל. המחבר זאב שרון (בכובע טמבל צבאי) ושני חברים מהמחלקה

תמונה למזכרת שצולמה לפני הטכס מי מזהה?

תמונה למזכרת שצולמה לפני הטכס. מי מזהה?

תמונה למזכרת שצולמה לפני הטכס מי מזהה?

תמונה נוספת למזכרת שצולמה לפני הטכס. מי מזהה?

8 מחשבות על “מסדר הניצחון של גולני בקונייטרה

 1. רשימה מרגשת מאד

  חטיבת גולני זכאית לתזכורת הזו ממעלליה בששת הימים ואני אומר זאת בהצדעה למרות שלא
  נמניתי על חייליה אלא הייתי שריונאי.

  הצדעה גם לך!

  אהבתי

 2. ושוב תודה ,לאנשי גולני והשיריון ,על כל מה שעשו לגאולת הגולן וסילוק הסורים מעל בתי הילדים .של גדות ,שמיר, גונן,כפר סולד ,שאר ישוב וכו'

  ועל מורשת הקרב שהנחלתם לעם ישראל ,כל יום לומד מכם מחדש עוד פיסת מידע , במיוחד לדני שמיל שלמה עזרא והאחרים ,את מורשת הקרב שלכם אני מנחיל כמורה דרך כל יום באהבה רבה

  אהבתי

 3. עדכון בספטמבר 2016: לפוסט זה התווספה הקלטה מהאירוע – אפשר לשמוע את תזמורת צה"ל, את נאומי המח"ט והאלוף ואת ההמנון בסיום האירוע.

  פרט מעניין: המח"ט יונה אפרת הודה בנאומו לכל היחידות שהשתתפו בכיבוש הרמה הסורית, כולל כוחות ארטילריה, הנדסה וכל גדודי החטיבה לרבות הסיירת. משום-מה הוא לא הזכיר כלל את גדוד 17 שלחם בגזרת מוצבי גונן/ראוויה [ת"פ חטמ"ר 3] שם נהרגו שניים מלוחמיו.

  אהבתי

  • גם לפי הכתבה שמות נופלי גדוד 17 הן בקרב לכיבוש שכם והן בקרב על המוצבים מעל גונן, 5 נופלים לא הוקראו על יד מתי השליש החטיבתי. גדוד 17 נוכח במסדר הניצחון.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s