נאומי הניצחון של חטיבה 37

"אתם יכולים להתגאות בהישגי החטיבה בכל הקרבות שבהם השתתפתם, צה"ל יכול להתגאות בכל מה שעשיתם ובכל מה שכל פרט עשה – אלה שנפלו, אלה שנפצעו ואלה שנשארו" * נאומי מסדר הניצחון של חטיבה 37 שנשאו אלוף הפיקוד ומח"ט 37, ושל המג"ד באירוע שערך גדוד 377

להאזנה לדברי המח"ט אורי רום ואלוף הפיקוד דוד אלעזר – לחצו על הצילום [הצילום מתוך ספר סיכום חט' 37 של ששת הימים]

אחרי סיקור מסדר הניצחון של חטיבה 1 בקונייטרה, חיפשנו סיקורי ניצחון של חטיבות נוספות בגזרה הסורית, שעל פי הידוע ערכו כולן אירועים לסיכום המלחמה אם כי מינורים בהרבה מזו של חטיבת גולני הסדירה. מצאנו הקלטה של נאומי הניצחון ממסדר חטיבה 37, וכן תמלול נאום מאירוע סיכום שקיים גדוד 377, שפעל ברמה הסורית ת"פ חטיבה 8 ות"פ חטיבה 1.

תחילה לנאום הניצחון של אל"מ אורי רום, מח"ט 37, באירוע שנערך לקראת סוף יוני 1967 בתל פארס ליד ראפיד [כ-10 ק"מ דרומית לקיבוץ אלוני הבשן כיום]. אורחי הכבוד היו אלוף פיקוד הצפון דוד אלעזר וראש עיריית צפת, מאיר מיבר, העיר שאימצה את החטיבה בעת שהותה בשטח כינוס בעין זיתים בתקופת ההמתנה.

אורי רום סיכם את הקרבות באוזני עיתונאי: "אנחנו מסכמים היום את פעולות המלחמה של החטיבה ולכן התכנס כאן כל העם הזה. אנחנו פעלנו בשתי גזרות – בגזרת ירדן, שם כבשנו את שכם, פתחנו את הציר לשכם ופעלנו ברמה, חדרנו דרך אחד הצירים והגענו לבסוף דרומה לקונייטרה, אבל לא עד קונייטרה.

המראיין: כשאני עובר עכשיו כאן אני נזכר בקיר המוות של הלונה פארק לעלות על הרמה הזאת, מה הסיכום שלך לגבי המבצע של העלייה?

רום: "באמת אנחנו עלינו בציר קשה מאוד, ציר שטנק טנק, בודד, הצליח לעלות עליו. זה למעשה היה המבצע הקשה ביותר, פרט לעובדה שהיינו צריכים ללחום נגד מוצבים בדרך".

עוד אמר המח"ט: "מסדר ניצחון לא מבטא את כל מה שאנו רוצים לבטא כאן. אנשים נלחמו ומגיע להם שתסוכם המלחמה שהם עשו. הכנס הזה יבטא צורת מסכת את מה שהחטיבה עשתה תוך כדי הקרבות. אני לא צריך לשבח את האנשים, זה מובן מאליו. האנשים עשו את כל מה שאנשים ישראלים מסוגלים לעשות במקרה כזה, כל אחד נתן את כל מה שהוא יכול, כולל הרבה שנתנו את חייהם".

נאום אל"מ אורי רום, מח"ט 37: אכריז בשמכם חבריי הלוחמים – אנחנו מוכנים לשמור על הישגי המלחמה

[יצוין כי ההקלטה המתפרסמת כאן חסרה את דברי הפתיחה של המח"ט]

"אלוף הפיקוד, ראש העיר צפת, אורחות ואורחים נכבדים, חבריי הלוחמים, אנשי החטיבה.

"היום, שבועיים לאחר תום הקרבות, מתכנסים אנחנו לסיכום שלב מפואר בתולדות החטיבה. במעמד זה על רמת הגולן ובצילו של צל מאיים, ישובים חברים לוחמים לסכם מלחמה קצרה ונועזה. במשך 30 שעות עברה החטיבה קטע מהגדה המערבית של ירדן תוך קרבות רצופים וכבשה את שכם. ב-20 שעות קרב נוספות הבקענו קטע מהרמה הסורית המבוצרת. כוחנו אינו רק בשריון הקל והכבד הנתון בידינו. כוחנו בכם חיילים. ראיתם טנקים מודרנים משוכללים ורבי עוצמה נטושים מצוותות. ראיתם ביצורי ענק מאוכלסים וגדושים בכלי נשק ארוכי טווח וכושר חדירה. גם אלה נעזבו.

"לנו היתה מטרה. אצלנו כל פרט הבין מדוע עליו ללחום. אתם ידעתם לגלות יוזמה ולהבחין במצב. הרגשתם אחריות לנעשה לפני הקרב ותוך הקרב. גיליתם רעות ועזרה הדדית. בזה כוחנו.

"חיל השריון שנטל חלק מכריע בשלושת זירות הלחימה הוכיח את יכולתו. יכולת זו באה כתוצאה מאימון וחינוך של שנים. הפעלת מערכות הנשק, הפעלת המערך הטכני והתחזוקתי באו לביטוי בקרבות עצמם. אני גאה שגם חטיבתנו עשתה את המוטל עליה במהירות, בדייקנות ובזהירות. קיימת אימרה האומרת – "כי בתחבולות תעשה מלחמה". ארשה לעצמי לומר שכך פעלנו. זה בא לידי ביטוי בכל דרגי הפיקוד ואצל כל פרט ופרט.

"האיומים של טרם המלחמה, פעולות חבלנים ומרצחים, חסימות המיצרים, היערכות האויב והתגרויותיו, הוציאו אותנו למלחמה וידינו היתה על העליונה. אכריז בשמכם חבריי הלוחמים – אנחנו מוכנים לשמור על ההישגים.

"בזאת אני פותח את כנס החטיבה לסיכום המלחמה. בשמכם מאחל אני מעל במה זו ובמקום זה שתתגשם הנבואה – וכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות, לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה.

"נשלח מכאן איחולי הבראה לפצועים ונשוב אנחנו במהרה איש איש לביתו ולמשפחתו".

אלוף הפיקוד, דוד אלעזר: אמרנו שמי שמתכונן להילחם איתנו יצטרך לעשות זאת בביתו, והנה אנחנו בביתו

אלוף דוד אלעזר נושא דברים בפני חטיבה 37

אלוף דוד אלעזר נושא דברים בפני חטיבה 37

"חבריי לוחמי חטיבה 37, אני שמח לפגוש את כולכם, כאן על הרמה, מוקפים דגלי לאום ודגלי שריון. זה למעלה משנתיים שסבלנו מהרמה הזאת והרבינו לומר -אין לנו עניין במלחמה, אין לנו עניין לעלות על הרמה, בתנאי שישרור שקט. ושקט לא שרר. מכאן יצאו חוליות חבלנים, מכאן יצא ארגון פתח, מכאן הובאו מוקשים לשטחים שלנו, מכאן נפתחה הרעה, ואנחנו סיימנו אותה כאן. מזמן אמרנו שמי שמתכונן להילחם איתנו יצטרך לעשות זאת בביתו, והנה אנחנו בביתו.

"פיקוד הצפון לחם בשתי חזיתות, וכיאה לחטיבה המשוריינת של פיקוד הצפון גם אתם לחמתם בשתי החזיתות. אני מברך אותכם על ההישגים, בקרב על הגדה המערבית ובקרב על כיבוש הרמה הזו. אתם עמדתם בכל המשימות. והיה זה הדבר המאפיין את המלחמה הזו, שכל עוצבה, כל יחידה וכל פרט עשו את כל המוטל עליהם. במלחמה הזאת הוכחה ההתנדבות, הידע, היכולת בהפעלת כלי הנשק, המסירות של כל פרט ופרט, וכל אלה יחד נתנו את התוצאה של מלחמה מהירה וניצחון מזהיר.

"לא היתה לנו עליונות, לא באיכות אמצעי לחימה ולא בכמות אמצעי לחימה. היתה לנו עליונות ביכולת להפעיל אותם בידע, ומעל לכל ברצון ובהקרבה של כל פרט ופרט.

"אתם יכולים להתגאות בהישגי החטיבה בכל הקרבות בהם השתתפתם. צה"ל יכול להתגאות בכל מה שעשיתם, בכל מה שכל פרט עשה – אלה שנפלו, אלה שנפצעו ואלה שנשארו.

"בסוף דבריי אני רוצה לברך אותכם, לא רק על אותם ששת ימי לחימה. למלחמה הזאת היו שלוש תקופות, וכולן חשובות. התקופה הראשונה היתה הגיוס והכוננות. היתה זו תקופה מורטת עצבים. היתה זו תקופה שהיינו מוכרחים לקיים כוח במלוא הדריכות, בלי לדעת מתי הוא יופעל. בתקופה הזאת אתם הוכחתם התנדבות, מהירות בגיוס וחשוב מכל – כוננות מתמדת עד ההפעלה עצמה. והתקופה השלישית שלאחר הקרבות, היינו חייבים לעמוד כאן ולשמור על השטח ועל ההישג.

"גם בתקופה הזו עמדתם בכבוד ואני פונה אליכם – לרדת מכאן טהורים ועזים כפי שעליתם. מבלי להכתים את ההישגים בביזה או מעשה אחר.

"אני מסיים את דבריי במה שמעניין אותכם היום לשמוע: זהו השבוע האחרון לשירותכם" [קריאות כיפאק היי של הלוחמים].

נאום מג"ד 377, סא"ל אמנון חינסקי באירוע מסכם של הגדוד: אלוף הפיקוד אמר כי גדוד 377 הכריע את המערכה ברמה הסורית

מג"ד 377 אמנון חינסקי [משמאל] מקבל מידי האלוף אלעזר אות הוקרה על מלחמת ששת הימים באירוע של פיקוד צפון למפקדים

מג"ד 377 אמנון חינסקי [משמאל] מקבל מידי האלוף אלעזר אות הוקרה על מלחמת ששת הימים באירוע שערך פיקוד צפון למפקדים

"חיילי ומפקדי גדוד 377, במערכה האחרונה היתה לי הזכות לפקד על הגדוד – והגדוד לא הכזיב. בערב שבת 19 במאי קיבלנו את הצו. למרות הקשיים והבעיות שהיו לפרט, ההתייצבות היתה גבוהה וההתארגנות מהירה. למחרת כבר יצאנו לשטח הכינוס והיינו בכוננות. משך השבועיים שהיינו בכוננות עסקנו קצת באימונים, תזוזות, הרבה סיורים ותכנונים. כל אחד מאיתנו השאיר משפחות ובעיות, אך ידענו להתעלות על זאת כי ידענו מה מונח על הכף.

"אנו מוקמנו באצבע הגליל אל מול הרמה הסורית וביצוריה, אל מול הצבא הסורי אשר מאז קום המדינה לא הוכה על ידינו ו-19 שנה התנכל לישובינו.

"ב-6 ביוני עם בוקר תקפו הסורים מרמת הבניאס את איזור תל דן ודן בכוח של כגדוד חי"ר וגדוד טנקים. פלוגות ו'-ז' וסוללה 120 מ"מ מיגרו וחיסלו התקפה זאת, תוך אבידות כבדות לאויב שנשארו בשטח.

"ב-9 ליוני השתתף הגדוד בפריצה לרמה. פלוגות פ', ח', ה' פרצו וכבשו את זעורה ומשלטיה, איזור עין פית, ג'בב אל מיס, והכריעו את המערכה בקלע וטיהרוה. פלוגה ו' סייעה לגולני באיזור תל חמרה ובתל עזזיאת הסתערה ופרצה ראשונה. פלוגה ז' סייעה לגולני בכיבוש תל פאחר.

"למחרת ה-10 ביוני נעו פלוגות הגדוד בראש חטיבה 8, שטפו וטיהרו את סמקה, וואסט, פרצו ראשונים לקונייטרה ומחנות הצבא בסביבתה. פלוגה ז' נעה בראש חטיבה 45 והובילה למסאעדה. חלק מפלוגה ו' פרץ למחנות הבניאס עם חיילי גולני. פלוגת המיפקדה סייעה לכל הגדוד. הדרגים הגיעו, הכלים תוקנו. אכן השתתפנו בקרבות בגזרה רחבה.

"באחד הסיכומים אמר אלוף הפיקוד, כי גדוד 377 הכריע את המערכה ברמה הסורית. אנו עשינו את המוטל עלינו. לזאת אנו מתכוננים כל ימות השלום – באימונים ובתמרונים. ולזאת ציפתה מאיתנו המדינה. לנו אסור להפסיד במערכה. הפסד במערכה פירושו כליון מוחלט עלינו ועל המדינה.

"בודדים עמדנו במערכה, אף מדינה לא באה לעזרתנו. אך היו לנו שותפים בעולם: עם ישראל. יותר מאי פעם נתגלתה במערכה זו שותפות ואחריות גורל של העם היהודי בתפוצות, אשר הזדהו עם המדינה בהתנדבות ובסיוע חסר תקדים.

"יש אומרים שמערכה זאת היא הגדולה והמפוארת בדברי ימי עם ישראל. צבאות מצרים, סוריה וירדן הוכו מכה קשה ושטחים נרחבים כבשנו. אך לנו אסור לשבת על זרי הדפנה. המערכה תמה, אך המלחמה לצערנו לא תמה.

"הגדוד מקבל תגבורות ואנו מוכנים לקדם כל אויב אשר יעיז לפגוע בריבונות המדינה ואזרחיה. היום אנו מקבלים את אות מלחמת ששת הימים, מחווה שהממשלה והמדינה מעניקים לכל אלה אשר השתתפו במערכות ששת הימים. ישא נא כל אחד מאיתנו את האות לא רק מתוקף פקודה, אלא בזכות גדולה ובגאון.

"אני מודה לכם על המאמץ וחלקכם בניצחון".

——————————————————————-

3 מחשבות על “נאומי הניצחון של חטיבה 37

 1. שלום לכם

  אולי תוכלו להסביר לי מה הסיבה שהכתובים בחומר שאתם מעלים לא עולים אצלי במחשב?

  הצילומים עולים ולפעמים הכתוב מופיע לשניות ספורות,נעלם,ואינני יכול לשוב ולהעלות את החומר הכתוב כלל.

  התופעה ידועה לכם?גם אצל אחרים זה כך?

  בברכה

  דרור גלילי

  0542446777

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s