עזרא אוריון הלך לעולמו

לזכרו של עזרא אוריון, שהיה מ"פ הסיור של חטמ"ר 3 והשתתף בכיבוש מספר יעדים בגזרה המרכזית של הרמה הסורית במלחמת ששת הימים

אנדרטת מצפה גדות

אנדרטת מצפה גדות [המורתפע] שתכנן עזרא אוריון – מ"פ סיור ב-1967, פסל ואמן

מאת אמנון נבר

עזרא אוריון ז"ל

עזרא אוריון ז"ל

עזרא אוריון שהיה מ״פ הסיירת של חטיבה 3 במלחמת ששת הימים [אלכסנדרוני], נפטר בגיל 81. ההלוויה תיערך היום – יום שני, 19.10.2015 בשעה 15:00 בשדה בוקר.

עזרא נולד בבית אלפא והתחנך ברמת יוחנן. היה מנהל המדרשה בשדה בוקר וגם אמן-פסל, איש רוח והוגה דעות, שהקים את פארק הפיסול המדברי מעל מכתש רמון. בין שאר עבודותיו, עזרא פיסל פסל במרומי האנפורנה בנפאל, וביחד עם נאס״א וסוכנות החלל הישראלית פיסל את הפסל הבין גלקטי – פסל מקרני לייזר שנשלח לחלל בו זמנית מכמה תחנות שונות ברחבי העולם.

ביחד עם גרשון קניספל, שהיה היועץ האמנותי של עירית חיפה, הוא תכנן את האנדרטה של חטיבת אלכסנדרוני במצפה גדות.

לאחר הפיקוד על הסיירת, עזרא מונה לפקד על גדוד המילואים 32/8101 של החטיבה ואחר כך היה ממקימי יחידת האלפיניסטים.

יותר מהכל אני זוכר אותו כמג״ד הנערץ שלנו. מג״ד מדור הנפילים של פעם. היה לי הכבוד לשרת במילואים כמ״פ תחת פיקודו ואני יכול להעיד שהיה מפקד מאוד מקורי, שמנהיגותו השאירה בנו חותם ברור והוסיפה לעיצובנו כמפקדים.

תודה המפקד על כל מה שהענקת לנו. (כתב: אמנון נבר)

על פעולות פלוגת הסיור 78 במלחמת ששת הימים בפיקודו של רס"ן עזרא אוריון

9 ביוני 1967: משימת השלמת הרצף הטריטוריאלי מג'לבינה שנכבשה וצפונה, הוטלה על יחידת הסיור של חטיבה 3 בפיקודו של רס"ן עזרא אוריון. הסיירת נשלחה קודם לסייע לגדוד 33 בדרדרה, ושלחה שני קומנדקרים לסייע בפינוי פצועי הגדוד. לאחר מכן נשלחה הפלוגה לכבוש את המוצבים בעין תינה – 7168 ו-7150 [צפונית לתל הילאל].

הכוח נע ברכב במגמה לעבור בין דרבשיה הכפר ודרבשיה המוצב, על מנת להתחבר עם דרך הפטרולים הסורית ולתקוף את שני המוצבים מעורפם. תוך כדי התנועה עלה ג'יפ אחד על מוקש ושלושה מנוסעיו נפצעו. המ"פ אוריון עם מחצית מהכוח המשיך לעבר דרבשיה ואילו שאר הפלוגה ביצעה איגוף על מנת להימנע מעלייה על שדה מוקשים. המ"פ רצה אומנם לטווח את המוצבים הסורים, אך החליט לבסוף לוותר על הסיוע על מנת שלא לאבד זמן.

לפני מוצב 7168 עלה ג'יפ נוסף על מוקש, דבר שאילץ את הכוח לתקוף רגלית את מוצב 7168. גמר כיבוש עין תינה היה בשעה 20:00. מאוחר יותר רצה המח"ט להפנות את יחידת הסיור לעבר המוצב הגדול של חפר, שמולו עמדה פלוגה מגדוד 65, אך תוכנית זו בוטלה.

כיבוש ג'לבינה סילק את המחסום העיקרי בדרך לבית המכס העליון ולציר גשר בנות יעקב-קונייטרה. מח"ט 3, סא"ל מנו שקד, החליט לכבוש את מוצב דוריג'את בדרכו דרומה לכביש בית המכס. המשימה הוטלה על יחידת הסיור 78 ובמקביל ניתנה פקודה לגדוד 65 להתכונן לניצול הצלחה דרומה. הסיירת נעה חשופה עם רכב רך. בהגיעה אל לפני המורתפע נפתחה עליה אש ממארב נ"ט סורי והג'יפ המוביל נפגע והחל עולה באש ועמו ג'יפ נוסף. כתוצאה מכך נהרגו סגן יהודה רם ורב"ט יפתח שפרונג. הכוח היה נתון זמן מה תחת אש כבדה ולא הצליח לחלץ עצמו לאחור בהיעדר טנקים.

זהו ציר גדות-בית המכס [כביש 91] במבט למערב ממוצב המורתפע. כנראה שעל הציר הזה בשלב כלשהו ספג כוח הסיירת פגיעת תול"ר שהביאה לשני הרוגים

ציר גדות-בית המכס [כביש 91] במבט למערב ממוצב המורתפע. בציר הזה ספג כוח הסיירת פגיעת תול"ר שגרמה לשני הרוגים

יואב חורין, מ"פ בגדוד 33 שכבש את תל הילאל והכיר את אוריון, סיפר בראיון עימו: "עזרא אוריון, מפקד הסיירת המהולל של חטיבה 3, נסע קדימה עם שני ג'יפים או שלושה, והכוח הסורי האחרון שנשאר כנראה בגזרה עם תול"ר פגע באחד הג'יפים והרג שניים. אחרי שנים כשנפגשנו הוא אמר לי – אני עזרא הגדול נסעתי בראש הכוח, חטפתי ואיבדתי את השליטה. כלומר, הוא ביקר את עצמו. נכון, הלכתי קדימה, אבל בסוף הכוח שלי לא יכול היה לבוא לידי מימוש".

לאחר התארגנות קצרה נעה הסיירת לעבר המורתפע. היא מצאה את המוצב הסורי ריק והמשיכה לעבר ציר בית המכס. בהגיע יחידת הסיור לכביש בית המכס נתקלה בג'יפ מג"ב ממחלקת משמר הירדן, שיצא לעבר בית המכס. על הסיירת שהתרכזה בבית המכס הוטלה משימת טיהור הציר הראשון, המערבי יותר, בסיוע טנקים. היחידה המתינה לטנקים במשך כשעתיים, אך הללו בוששו להגיע ובאישור המח"ט היא יצאה כנראה בלעדיהם.

במשך כשעה וחצי נעה הסיירת דרומה לאורך ציר של 10 ק"מ [כיום כביש 888, מצומת בית המכס לצומת בית ציידה]. היא סרקה כ-6-5 מוצבי אויב באיזור, בין היתר כנראה אל-עלמיין ותל משנוק. מדי פעם נראתה תנועת חיילים סורים ונורתה לעברם אש מתול"רים וממאגים שהיו בכוח. עם רדת החשיכה נסרקו היעדים בעזרת זרקורים ואורות כלי הרכב.

בהגיע יחידת הסיור למוצבי השפך [כיום דרומית לגשר אריק] היא התחברה עם כוחות מחטיבה 2, שהחזיקה את קו הגבול הסורי בגזרת הכינרת. כאן הגיעה לסיומה פעילות פלוגת הסיור 78 במלחמה זו.

2 מחשבות על “עזרא אוריון הלך לעולמו

 1. שיר שנכתב לכבוד עזרא אוריון

  ויאמר:
  לא טוב היות האבן לבדה
  ויניח אבן על אבן
  ויניח עוד אבן
  ויהיו לשביל
  ויכוון השביל אל הכוכבים
  וימצא את האין – סוף
  כי יחפש עזרא את האלוהים
  ספנסקי

  אהבתי

 2. עזרא היה מג"ד שלי בגדוד מילואים 32 ומשום מה הוא זכור לי כמגד שלנו אחרי מלחמת יום כיפור, בזכות אמירה אחת שלו. היינו אז במילואים לתקופה מאד ארוכה ונכנסנו לחורף. הוא הנחה אותנו כשיוצאים לחופשה נביא בגדים חמים ולא חשוב אם לא יהיו צבאיים. הוא גם לא הקפיד אז על גומיות בנעליים וחגורות צבאיות ושאר עינינים מסוג זה. על משמעת תעסוקה צבאית דווקא הקפיד מאד.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s