סיכומי חטיבה 1: דו"ח מג"ד 17

מתוך דו"ח הסיכום של מג"ד 17 על כיבוש מוצב 8100: "פלוגה ב' נעה קדימה לא לפי פקודה, וזאת מאחר והמ"פ שמע ממ"מ הטנקים שעבר שם כי הכוחות הקדמיים שלנו נשחטים ע"י סורים, ואז מאחר ולא היה לו קשר החליט על דעת עצמו לנוע קדימה במטרה לעזור לכוחותינו. מיד נוצר קשר עם פלוגה ב' וזאת קיבלה מיד הוראה לחזור מיד למוצב" * פרק 4 בסדרת דו"חות סיכום חטיבת גולני יוני 1967

גדוד 17 עם שני שבויים סורים

גדוד 17 עם שני שבויים סורים במוצב 8100

סיכומי חטיבה 1 במסגרת מבצע "בני אור" [מלחמת ששת הימים] הביא למחלקת היסטוריה את דו"חות גולני בהבקעת הרמה הסורית. דו"חות אלה נכתבו כנראה כשבוע לאחר סיום המלחמה והם כוללים את סיכום המפקד [המח"ט יונה אפרת] וסיכומי המג"דים, כולל מ"פ הסיור. הדו"חות היו בסיווג "סודי ביותר" והם מהווים את הגרסה הרשמית הכתובה של גולני לאירועים.

יצוין כי ב-19 ביוני 1967 התקיים בחטיבת גולני פאנל ברמת מח"ט ועד מ"פים לסיכום קרבות החטיבה, שהוקלט ע"י מחלקת היסטוריה ופורסם כאן [לחלק א' של הפאנל – לחצו כאן].

פוסט זה מוקדש לדו"ח הסיכום של מג"ד 17 [גדוד המ"כים] סא"ל משה יוסף. הגדוד הוקם בחופזה בתקופת ההמתנה כגדוד חי"ר רביעי בחטיבת גולני, והיה שותף בקרבות החזית הירדנית [כיבוש שכם] ולאחר מכן בכיבוש מוצב 8100 ומוצבי הכפר עורפיה, דרומית-מזרחית לקיבוץ גונן, במסגרת ת"פ חטמ"ר 3.

להלן הדו"ח המתייחס לחזית הסורית ככתבו וכלשונו. מקור: ארכיון צה"ל.

סיכום מבצע בני אור – גדוד המ"כים

המשימה:

1. להוות הטעיה למבצע מקבת בהרי הגולן תוך כיבוש מוצבי 8100, 7190, 7191, התארגנות בהם להגנה וכוננות לטיהור הכפרים עורפיה ועין מאמון לפי פקודה.

התוכנית:

הכוונה: גדוד מ"כים יכבוש את מוצבי 8100, 7190, 7191, יחסום לעבר מזרח ויתארגן להגנה תוך כוננות לטיהור הכפרים עין מאמון ועורפיה. ש' – לפי פקודה (התוכנית היתה התקפת לילה).

שיטה: התקפת לילה בשני צירים: מצפון מזרח תוך חסימה מזרחה ומדרום מערב ובסיוע נמ"ג.

שלבים: שלב א' – מיקום הנמ"ג ותנועת הכוחות להיערכות. שלב ב' – כיבוש מוצבי 8100, 7191 וחסימה לעבר מזרח. שלב ג' – כיבוש מוצב 7190 והתארגנות להגנה. שלב ד' – קיפול חסימה לעבר מוצב 8100 וכוננות לטיהור הכפרים עורפיה ועין מאמון.

כוחות ומשימות: כוח א' – פלוגות א'-ב' תכבושנה את מוצב 8100 ותתארגן בו להגנה. כוח ב' – פלוגה מיוחדת תשתלט על הכתף מזרחית למוצב 8100 ותחסום את ציר "חרחור". כוח ג' – פלוגה ג' תכבוש את 7191 ותתארגן בו להגנה ותהיה בכוננות לטיהור הכפר עורפיה. כוח ד' – פלוגה ד' תכבוש את מוצב 7190 ותתארגן בו להגנה. כוח ה' – מח' מק"כ תתמקם על רכב במוצב גונן ותסייע לכיבוש מוצב 8100. כוח ו' – מח' מרגמות 81 תתמקם על הכביש מתחת למוצב גונן ותסייע לכיבוש המוצבים.

מנהלה: א) תד"לים – בפיקוד מ"פ מפקדה ורס"פים בכוננות לדחיפה בין גונן ללהבות הבשן. ב) תאג"ד מפוצל – חוליה עם כוח א' וחוליה בצומת גונן.

שליטה: א) רשת פיקוד הכוללת את כל הכוחות. ב) רשת סיוע למרגמות 81 ובאגדים. ג) זיהוי כוחותינו – פנסים ירוקים. ד) הסיסמה – "מערת שמשון".

מג"ד 17, משה יוסף, על רקע קיבוץ גונן

מג"ד 17, משה יוסף, באיזור שממנו עלו כוחותיו לכיבוש מוצב 8100. מאחוריו קיבוץ גונן (צולם בקיץ 2015)

שלבי ביצוע

א) ביום ו' 9 יוני 1967 שעה 0815 הגיע רס"ן יפרח חיים למושב דישון והודיע לסמג"ד סרן אורי ירון (ודיסלבסקי) בהיות המג"ד בבי"ח עפולה להתייצב מיד בחורשת טל עם כל הגדוד לביצוע מקבת.

ב) סמג"ד: בשלב זה צלצל אליי סגן אורי לוי, ע' קמ"ן חטיבה 1, והודיע לי להתקשר מיד אל מח"ט חטמ"ר 3. התייצבתי אישית במשטרת נבי יושע כשבמקביל נשלח יחד הגדוד לצומת נבי יושע/קרית שמונה בפיקוד סרן מטיאס הרברט ממשטרת נבי יושע. התקשרתי עם מח"ט 3 והוא הודיע לי לפגוש אותו בכניסה לחולתה ובמקביל הובאו המ"פים לתצפית על גג משטרת נבי יושע לתצפית אחרונה על מבצע מקבת.

בפגישתי עם מח"ט 3 בצומת חולתה הוא הודיע לי לבצע מיד את מקבת. אמרתי לו כי מאחר והתכנון הוא לילה אבקש שהות לתכנון יום. עליתי למשטרת נבי יושע וביצעתי תכנון אחרון. באותו שלב הגיע המג"ד מביה"ח. לאחר סיכום התכנון והצגת התוכנית למח"ט 3 נענו לביצוע המשימה כששטח הכינוס הוא בגונן. למרות הציר החסום ע"י גדוד זחל"מים מחטיבה 37, שנע עד להבות הבשן והסתובב חזרה, הצליח הגדוד להתרכז בשטח הכינוס, לרדת מהאוטובוסים ולנוע לעבר היעדים. המרגמות מוקמו לפי התוכנית והכוחות החלו לנוע לפי התוכנית.

ג) מג"ד: תוך כדי העלייה ומעבר אל מוצב גונן קשרתי קשר עם מ"פ דני מחטיבה 3 שהיה מפקד המוצב ושאלתי אותו מה הם הכלים שברשותו שיכולים לסייע לנו. תשובתו היתה: יש לי 4 קנים 81 מ"מ + כיתת תול"ר. פקודתי היתה: טווח את המרגמות לעבר מוצב 8100. במקביל התפנו המרגמות שלנו עבור כוח ג' ו-ד' בשלב ג'.

בהמשך תנועתי קיבלתי הודעה כי בדרך אליי כוח טנקים שאת גודלו לא ידעתי. ראשון התייצב לפניי ג'יפ סיור והודיע כי פלוגת טנקים אמ-איקס בדרך אליי. הוריתי לו שיתקשר עם המ"פ ויודע לו להגיע למוצב גונן אליי. תוך 5 דקות התייצב המ"פ. עצרתי את הכוח בעלייה לפי פקודת מח"ט 3 ושבה נאמר לי לצאת להתקפה רק לפי אישור נוסף. השהות עד קבלת הפקודה הסופית נוצלה לתיאום בין פלוגת הטנקים לגדוד ומוצב גונן.

התוכנית כפי שבוצעה

כוחות ומשימות לא השתנו בעיקרון לעומת המתוכנן פרט ל-

1) פלוגת הטנקים פוצלה לשניים, כאשר שתי מחלקות בפיקוד המ"פ עלו למוצב ובחיפוי הדדי הגיעו דרך ציר תנועת החי"ר לעבר מוצב 8100.

2) שתי מחלקות טנקים מוקמו בנוטרה לסיוע לעבר מוצבים 7191, 7190.

3) מחלקת 81 מ"מ של הגדוד ניתנה כסיוע לכוח ג' בשלב ב', ובשלב ג' לכוח ד'.

4) המק"כים לא נשלחו לעמדה המתוכננת ובמקומם נשלחו הטנקים והם הוצבו על מוצב גונן לאותה משימה.

5) התול"ר היחידי של הגדוד הוצב גם הוא במוצב גונן לפיצוח עמדות במוצב 8100.

6) הנמ"ג החל בטיווח ותוך כדי זאת קודמו הטנקים לעמדות. מוקמה מח' המק"כ וקודמו כוחות החי"ר בצירים שנקבעו. תוך כדי תנועת הכוחות קיבלתי הודעה ממח"ט 3 כי אני יכול לקבל סיוע ארטילרי ואווירי. הארטילריה טיווחה למוצב 8100 וכמו כן תוך תנועת הכוחות הוכנסו זוגות מטוסים בשלושה יעפים נפלם וצליפה, כאשר הכוחות היו כבר קרובים להיערכות.

7) כל הכוחות פעלו לפי התוכנית למרות ציר התנועה הקשה של כוח א' וכוח ב'.

8) היעדים נכבשו והכוחות החלו בהתארגנות כאשר תוך ההתארגנות נפתחה אש מכיוון הכפר עורפיה ודרבשיה לעבר כוח ג'. לאחר דיווח מהמ"פ הוריתי להבטיח את האגף המזרחי ולהשיב אש למקורות אש האויב ולעבר הכפר דרבשיה. מח' 81 מ"מ טיווחה לשיתוק. כוח ב' דיווח גם הוא על מקומן בחסימה על הדרך ועל קו הרכס ובהמשך החל לדווח על אש חזקה המופנית אליו מכיוון מזרח. בעקבות זאת קיבל הסמג"ד פקודה לנוע מזרחה על מנת לתגבר את הפלוגה המיוחדת. לצורך זה נלקחה פלוגה א', ופלוגה ב' נשארה בהתארגנות במוצב 8100.

גדוד 17 בצילום למזכרת במוצב 8100

גדוד 17 בצילום למזכרת במוצב 8100

תוך כדי תנועת הסמג"ד עם פלוגה א' מזרחה ניתן אישור לפלוגה ג' לרדת ממוצב 7191 לעבר כפר עורפיה ולטהרו מאויב בחיפוי עצמי. הפלוגה הגיחה לכפר, חיסלה 11 לוחמים, פוצצה שני מבנים ודיווחה על המצב והוחזרה למוצב להתארגנות. אז גם הטנקים שקובצו מנוטרה והטנקים שסייעו למוצב 8100 התקדמו מזרחה, ואז נודע לי שלמרות ההטעיה שלנו הפכה למאמץ שדרכו חטיבה 37 צריכה לעבור.

קודמו מספר טנקים שיצרו מגע על ציר חרחור ועליהם נפתחה אש נ"ט חזקה מכיוון הכפר. הסמג"ד הגיע עם פלוגה א' לאיזור הפלוגה המיוחדת (כוח ב') ואז פלוגה א' התמקמה מדרום וקצת מאחורי הפלוגה המיוחדת (כוח ב'). בשלב זה החלה הפגזה רצינית על פלוגה א' וכוח א', שבנוסף לאש הארטילריה זו נורתה אש נ"ט חזקה וכמו כן אש מקלעים לעבר הפלוגות הנ"ל. באותו זמן החלו 4 טנקים מהכוח שעלה מכיוון המוצב שנכבש להתפרס מימין (ז"א מדרום על הדרך) לכוח הסמג"ד והחלו לירות לעבר הכפר. הטנקים לא זיהו את מערך הנ"ט שהיה קצת דרומה ומזרחה מן הכפר. לכן החלו לחטוף אש נ"ט חזקה והחלו להיפגע. בשלב זה שלח הסמג"ד רץ לעבר הטנקים על מנת לאתר להם את מערך הנ"ט.

גם הטנקים החלו להיות מטווחים ע"י ארטילריה של האויב בגלל המוצבים העורפיים. בשלב זה שאל המג"ד את הסמג"ד במכשיר היכן פלוגה ב' והסמג"ד ענה לו שלפי ההוראות שניתנו לפלוגה ב' היא חייבת להיות ממוקמת במוצב שנכבש. ואז המג"ד אמר שזה לא ייתכן. אי לכך שלח הסמג"ד מיד רץ עם מכשיר קשר לפלוגה ב', זאת אומרת למוצב למטה. בשלב זה החלה אש מקלעים שלנו להיפתח מאיזור הטנקים שלנו לעבר האויב. זאת הסמג"ד לא הבין, כי לפי מיטב ידיעותינו אין שם אף כוח שלנו. אז התברר על-ידי המג"ד ששם נמצאת פלוגה ב' והיא נמצאת תחת הפגזה רצינית של אש ארטילריה של האויב וגם תחת אש נ"ט ואש מקלעים של האויב. כתוצאה מכך ביקש הסמג"ד סיוע של 155 ושל מטוסים על כוחות האויב.

מרשם קרב גדוד 17. כינוס בגונן, עלייה מזרחה אל מוצב 8100, שני כוחות אחרים נעים דרומה לכיבוש מוצבי דרבשיה

מרשם קרב מקורי של גדוד 17. כינוס בגונן, עלייה מזרחה [כלפי מעלה] אל מוצב 8100, שני כוחות אחרים נעים דרומה [ימינה] לכיבוש מוצבי עורפיה

בינתיים ניסה המ"פ של המסייעת סרן ישעיהו רייזמן, בהתאם להוראת הסמג"ד, לטווח את המרגמות 81 מ"מ של הגדוד על מערך האויב. לאחר שהטיווח של המרגמות שלנו לא הספיק הופסקה אש זאת, ואז החל מ"פ המסייעת לטווח את אש ה-155 מ"מ לעבר מערך האויב בשיטת קצין חי"ר מטווח. הטיווח היה מצוין ואז החלה אש אויב, שכללה במערך הקדמי מערך של 10 נ"ט כיתת מרגמות (כנראה 81 מ"מ) ואש מקלעים, להשתתק מעט. לעומת זאת האש הארטילרית של האויב שכללה כנראה שתי סוללות של 122 מ"מ המשיכה לפעול במדויק על כוחותינו.

לאחר איתור מקום פלוגה ב' שלח הסמג"ד את סרן מטיאס עם עוד מ"ק 10 לפלוגה ב' במטרה ליצור איתה קשר ולשלוח אותם לאחור. ברצוני לציין שפלוגה ב' נעה קדימה לא לפי פקודה, וזאת מאחר ומ"פ ב' שמע ממ"מ הטנקים שעבר שם כי הכוחות הקדמיים שלנו נשחטים ע"י כוחות סורים, ואז מאחר ולא היה לו קשר החליט על דעת עצמו לנוע קדימה במטרה לעזור לכוחותינו. מיד נוצר קשר עם פלוגה ב' וזאת האחרונה קיבלה מיד הוראה לחזור מיד למוצב.

בשלב זה כוח ב' קיבל פקודה להתקפל לאחור לעבר מוצב 8100, לארגן את שיירת הפצועים ולהובילה לפינוי לגונן, וכך עשתה. בשלב הזה נפצע מ"פ כוח ב' סגן גרשון. הסמ"פ צבי קיבל מיד פקודה לזוז ואכן זז קדימה ליצור מגע כשפלוגה א' בפיקוד סרן אגמון המשיכו לחסום את הכתף למעלה תוך מגע עם האויב תחת אש ארטילרית של האויב.

בשלב זה הגיע ק' אג"מ של חטמ"ר 3, רס"ן פנחס, והחל לשאול למה התקדמנו כל כך קדימה שלא לפי התוכנית. לא קיבל תשובה מן המג"ד והכוח הקדמי המשיך לשבת בכתף החיונית לאבטחת אגף הטנקים. משלב זה החלה חטיבה 37 בטיהור הכפר ראוויה והתבססה בו. קיבלתי פקודה מסמח"ט 3 להשאיר פלוגה על מוצב 8100 ועל כל הכוח לזוז לחולתה. השלב בוצע.

על החתום: סא"ל משה יוסף

——————————————————————————————————————————————————-

עוד מדו"חות סיכום חטיבת גולני

לקריאת דו"ח מג"ד 51 בכיבוש תל עזזיאת ובניאס – לחצו כאן

לקריאת סיכום מח"ט 1 ולסיכומי גדוד 12 ופלוגת הסיור בכיבוש תל פאחר – לחצו כאן

לקריאת סיכום מג"ד 13 ומג"ד 334 בכיבוש הרמה הסורית – לחצו כאן

מחשבה אחת על “סיכומי חטיבה 1: דו"ח מג"ד 17

  1. הדו"ח אינו מזכיר כי בקרב על 8100/ראוויה נהרגו שני לוחמים, יאיר אהרוני וצבי חובן, בהפגזה סורית.

    עוד לא ידוע לי באיזה שלב של הקרב זה קרה. ייתכן שהיו בכוח של אותה פלוגה ב' שנעה קדימה כדי לעזור לפלוגת השריון "הנשחטת" ואז קיבלה פקודה לסגת.

    על נסיגה זו נמתחה בזמנו ביקורת קשה של מ"פ הטנקים רן שריג ושל מ"פ סיירת חטיבה 37 יהודה גלר שהיו בכוח שהסתער על ראוויה – כ-2 ק"מ מזרחה למוצב 8100. ראו בלינק המצורף:
    https://naamoush.wordpress.com/2015/05/22/%D7%92%D7%95%D7%9C%D7%A0%D7%99-%D7%A0%D7%A2%D7%95-%D7%90%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%91%D7%A6%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%90-%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%91%D7%93%D7%AA/

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s