מלחמה דרך עיפרון

איך נראית מלחמה דרך עיפרון ונייר? אברהם אילת, לוחם צנחנים בגדוד 98, שירטט את מלחמת ששת הימים מהזווית שלו – מתקופת ההמתנה ועד לכיבוש הכפר פיק בדרום הרמה הסורית

אילת17

לא רבים מהקרבות מששת הימים, ובפרט ברמה הסורית, צולמו בזמן אמת. מסופר על קמב"צ כלשהו מאחד מגדודי חטמ"ר 3 שצילם במסרטת 8 מ"מ כמה יעדים שעות אחדות לאחר שנכבשו, אבל בינתיים יש קושי באיתורו. בארכיון צה"ל יש תמונות רבות מתקופת ההמתנה. מהקרבות עצמם זכתה גזרת ירושלים, בעיקר היא, לצילומים בזמן אמת של שעות הלחימה ולאחר מכן הפריצה להר הבית וההגעה לכותל המערבי.

רק אם ברשות לוחם זה או אחר היתה מצלמה שאיתה הספיק לצלם משהו, ואם אנחנו יודעים עליו ואם הצילומים לא אבדו ואם הוא מוכן לשתף – רק אז אפשר לקבל תיעוד נדיר. כמו למשל אלו שצילם פיני בן סירא מפלוגת הסיור של חטיבה 37 שהנציח את הכניסה לשכם ברגעים שבהם התושבים היו בטוחים שלפניהם תגבורת עיראקית, ולאחר מכן את הרגעים שבהם מטוסי חיל האוויר של צה"ל ירדו בטעות על הכוח שלו בפאתי שכם.

אברהם אילת בשנות ה-60

אברהם אילת בשנות ה-60

יוצא מהכלל הוא אברהם אילת, שהיה במלחמת ששת הימים לוחם צנחנים במילואים מגדוד 98, וצייר בתחילת דרכו [כיום גם פסל, צלם ואוצר – להלן לינק לאתר שלו]. בעת שגוייס היתה בתרמילו מחברת קטנה, ובכל הזדמנות רשם בה בעיפרון ובטוש את מה שראה. בהיעדר מצלמה, זו היתה דרך מקורית ומיוחדת להנציח את הנעשה. חלק מהרישומים פורסמו לאחר המלחמה בספר "שיח לוחמים".

אילת מספר כי בתקופת ההמתנה שהה עם הגדוד בפיקודו של סא"ל אלישע שלם בדרום הארץ, בחורשת אקליפטוס שגבלה בדיונות חול. "רבים חלו בדיזנטריה, וגם אני 'זכיתי' לשהות יומיים בבית החולים ברזילי", הוא מספר. "עם פרוץ המלחמה נכנסנו לשטח ירדן בשיירה ארוכה. לא השתתפנו בקרבות, אבל שמענו לפנינו הדי פיצוצים ובלילה ראינו הילות אור שמקורן בלחימה.

"הזיכרון הבא הוא מהתכנסות כוחות ליד המושבה יבנאל, בציפייה לעלייה לרמה הסורית. באחד הלילות העלו את כולנו על משאיות וירדנו לכיוון הכינרת בשיירה אינסופית במטרה לטפס ברגל כדי לכבוש מוצבים סורים ששלטו על דרום הכינרת. הנסיעה האיטית באורות כבויים נמשכה ללא סוף, והסתיימה ביבנאל, באותו שטח כינוס בו שהינו קודם. התברר שההחלטה (המטורפת, לדעתי) להסתער אחרי טיפוס מתיש על מוצבי הסורים – בוטלה.

"עכשיו הכינו אותנו לנחיתה על הרמה באמצעות הליקופטרים, ואכן בשעת אחרי הצהריים [יום שבת ה-10 ביוני 1967] הנחיתו אותנו מזרחית לכפר פיק. צעדנו מערבה בשני טורים כדי לכבוש את הכפר, שכבר ספג ירי ארטילרי ואווירי לריכוך. אני זוכר שלא היו ממש קרבות. פה ושם נשמעו יריות כשכוח נתקל בחיילים סוריים שהסתתרו בבונקרים. סרקנו את הכפר מבית לבית עד שהוחלט כי הכיבוש הסתיים.

"באותו לילה שלחו אותי (הייתי סמל) לעמוד בראש קבוצה של חיילים לשמור על טנק ישראלי, שנתקע בעיקול הדרך כמה קילומטרים דרומית לפיק. מה שאני זוכר מאותו לילה היה המראה והריחות של אמבולנס סורי מלא חיילים שבער במשך שעות. עם שחר הגיחו ממרחבי השדות חיילים סוריים מותשים שחלקם התקרבו והסגירו את עצמם. כך נוצרה לידינו מושבה קטנה של שבויים שקיבלו מאתנו מים. אוכל לא היה לנו.

"הזיכרון הבא הוא מסדר סיום, לא רחוק מפיק, שבו המג"ד אלישע שלם מסכם את הימים שעברנו, ובסוף דורש מכל מי שלקח משהו כשלל להחזירו ולהניח אותו במקום שיועד לכך. אכן, אלישע שלם היה דמות חינוכית בעלת ערכים הומניים המושתתים על חינוכו ברמת יוחנן.

"הימים רחוקים והזיכרון דהה. בעבורי, כחבר קיבוץ שמיר שסבל הפגזות והתנכלויות רבות מהסורים שישבו מעלינו, היתה העלייה על הרמה מלחמה פרטית להגנה על הבית".

להלן הרישומים של לוחם הצנחנים והצייר אברהם אילת מתקופת ההמתנה, דרך התנועה שבוטלה לכיוון ירדן [רמאללה], העלייה להליקופטרים לקראת הנחתת הכוחות ברכס הרמה שמעל הכינרת ולאחר מכן מראות מהכפר פיק שאותו כבשו.

אילתל1

*****

אילת6

*****

אילת7

*****

אילת11

*****

אילת4

*****

אילת5

*****

אילת10

*****

אילת3

*****

טור ישראלי בירדן

*****

אילת9

*****

אילת16

*****

אילת15

*****

אילת17

*****

אילת12

*****

אילת13

*****

אילת8

*****

אילת2

*****

אילת20

*****

אילת21

*****

אילת22

*****

אילת14

———————————————————————————————————————————————————————

לסיכום פעולת חטיבה 80 ובמסגרתה גדוד 98 בגזרת הרמה הסורית – לחצו כאן

4 מחשבות על “מלחמה דרך עיפרון

  1. הקמב"ץ שהיה אמור להסריט היה מגדוד 33, לא ידוע לי מה התוצאה. לפי מיטב זכרוני הוא לא המשיך לשרת בגדוד.
    יואב חורין

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s