דו"ח מג"ד 827 מחט' 37

דו"ח סיכום של סא"ל חיים ירקוני, מג"ד ארטילריה 827 שפעל במסגרת חטיבה 37 * "גדוד התומ"ת ביצע תנועות, פריסות והנחתות אש במהירות ובדיוק ללא רבב. התארגנות סוללות הדגם ד' היתה לקויה בשל מחסור בציוד חיוני"

תותח 105 מגדוד 827 בעת הלחימה בצפון השומרון [צילום: חטיבה 37]

תותח 105 מגדוד 827 בעת הלחימה בצפון השומרון [צילום: חטיבה 37]

מסמך זה חובר ע"י סא"ל חיים ירקוני שהיה מג"ד הסיוע הארטילרי של חטיבה 37 במלחמת ששת הימים [תותחי 105]. הגדוד בפיקודו פעל בעיקר בגזרת צפון השומרון בלחימה מול גדוד פטונים ירדנים ובכיבוש שכם. בערבו של יום ה-9 ביוני הצטרף גדוד 827 לשאריות הלחימה בגזרת ההבקעה מגונן אל ראוויה וצומת וואסט.

מקור הדו"ח: ארכיון צה"ל.

להלן הדו"ח: 

המשימות שהוטלו על מיפקדת הסיוע: א) הכנת מבצע מקבת לכיבוש רמת הבניאס. ב) סיוע לקרב התקדמות של צג"מ [צוות גדודי משוריין] בצירים ממזרח לג'נין-טובאס-שכם. ג) סיוע לקרב התקדמות בציר גונן-ראוויה-קניבה-וואסט.

המשימות שבוצעו: סיוע לקרב התקדמות של צג"מ בצירים ממזרח לג'נין-טובאס-שכם. להלן תיאור הפעילות: ביום ב' 5 ביוני 67 בשעה 1800 בערך נתקבלה פקודה לנוע לצומת גולני עם החטיבה (פחות גדוד השרמן) ועם גדוד התומ"ת ולהמתין לפקודות נוספות. המח"ט ומפקד הסיוע התייצבו במיפקדת האוגדה באותו לילה וקיבלו פקודות ללמוד את דרכי הגישה שממזרח לג'נין לעבר טובאס. הכוונה היתה להביא שריון לאיזור טובאס, כדי למוטט את ההתנגדות אשר בג'נין.

בבוקר יום ג' 6 ביוני 67 ניתנה פקודה למח"ט לנסות להחדיר צג"מ בעוצמה של פלוגת טנקים ופלוגת חרמ"ש דרך כפר קאד. הוברר שהאויב אינו מגלה התנגדות והחל בהשהיה לאורך הציר שהיה ממוקש וחסום עם מחסומי בטון.

טנקים בודדים של האויב ביצעו פעילות השהיה והושמדו. לא הופעלה ארטילריה עד לאיזור תלפית-זביבדה. מבחינה טופוגרפית היה זה מוצא צר לעמק שנשלט ע"י כגדוד טנקי פטון. בקשתי לסיוע ארטילרי נוסף מאג"ד לא נענתה מחוסר נשק בטווח, ובגלל בעיות חמורות יותר בגזרת חטיבה 45.

בקשתי לתצפית אוויר נענתה מיד וריכוז הטנקים נתגלה, טווח והנחתה עליו אש מרוכזת, בה נדלקו חביות הדלק של שני טנקים. בערך בזמן הזה קיבלנו הקצאה של שישה מטוסים לתפיסת הטנקים. האש הארטילרית גרמה להתפזרותם, דבר שהקל על המטוסים ולאחר מכן את זיהויים מתוך תנועה.

התקדמות הצג"מ נבלמה למספר שעות והצעתי למח"ט לפרוץ החוצה דרך המיצר בחסות אש ארטילרית מרוכזת (האג"ד הוסיף לי סוללה בינונית) לא נתקבלה בגלל המחסור בדלק ותחמושת לטנקים שלנו. בשלב זה החלה הפגזה על כוחותינו ממרגמות 81 מ"מ ותותחים 105 מ"מ. ריכוז כוחותינו בוואדי צר שאינו נצפה מצד האויב אלא מגבעה בודדת עורר חשד של הימצאות תצפית ארטילרית בגבעה זו.

הפעולות שננקטו להפסקת ההפגזה: 1) הקש"א קיבל לרשותו את גדוד התומ"ת והוא טיווח אותו על עמדות המרגמות שאת עשן הירי שלהן הוא זיהה. אש התצפית הפסיקה את ההפגזה. 2) סוללת דגם ד' [זחל"מי מרגמות 120] של גדוד אמאיקס הוצבה כנגד הגבעה החולשת על ריכוז הכוח והיא טיווחה והנחיתה מספר מטחים. תוצאות ירי זה לא בדוקות.

תוכנית הפריצה לעמק נדחתה ללילה. בערך בשעה 2400 הונחתה אש ארטילרית בת 25 דקות על ריכוז הטנקים לפי טיווח ביום. תותח אחד ירה תאורה ושלוש מרגמות 81 מ"מ שהתמקמו כ-2 ק"מ דרומה לתלפית סייעו להן בתאורה.

המח"ט קידם את כל החטיבה ובחסות האש הארטילרית נעה החטיבה בשלושה ראשים. גדוד אמאיקס ממזרח, גדוד החרמ"ש עם פלוגת טנקים ממערב ופלוגת הסיור במרכז. סוללות הדגם ד' נעו עם הגדודים. סוללת דגם ד' של גדוד אמאיקס התפזרה לאורך הציר בגלל רכב מקולקל ואילו סוללת דגם ד' של גדוד החרמ"ש לא הופיעה מחוסר אויב מאוכן.

התקדמות ופריצת החטיבה בלילה, ההנחתה הארטילרית והתאורה גרמו להפתעה, וצוותי הטנקים של האויב לא הספיקו להפעיל את הטנקים שלהם.

עם שחר יום ד', 7 ביוני, היינו בטובאס ולפני הצהריים היינו במבואות שכם. הגדוד פרס ליד טובאס כדי לסייע לחסימה כלפי הג'פטליק. מאוחר יותר קודם לצומת הג'פטליק-שכם-טובאס כדי לסייע לכיבוש שכם. סוללות הדגם ד' נעו עם הגדודים.

פקודת מפקד האוגדה למח"ט דרשה לנסות לתפוס את שכם ללא קרב ובמהירות. הכוחות שהיו תחת היד היו פלוגת סיור ופלוגת טנקים אמאיקס. התומ"ת עדיין לא היה בטווח. החפ"ק בראש כוח קטן זה נע במהירות לתוך העיר שלא גילתה התנגדות, והתמקם במרכזה. פלוגת הסיור התמקמה בצידה המערבי של העיר ודיווחה על הופעת טנקים של האויב. הגישה לפלוגת הסיור נותקה על-ידי העיר העתיקה (המערבית) ורק מספר טנקים בודדים הצליחו להתחבר אל פלוגת הסיור לבלימת טנקי האויב.

הופעל סיוע אוויר התקפי כנגד הטנקים, שפגע בטעות גם בפלוגת הסיור וגרם לה אבידות. אחר הצהריים, כשהצליפות גברו ומספר הנפגעים גדל, הצעתי למח"ט להפעיל שתי סוללות דגם ד' וגדוד תומ"ת לשיתוק העיר העתיקה וכיבושה על-ידי החרמ"ש או גדוד מגולני שהיה ת"פ החטיבה. המח"ט חשש שיפגעו באזרחים ודחה התוכנית. רק לפנות ערב הוכנסה פלוגת טנקים וחרמ"ש לעיר העתיקה, שירתה מתוך תנועה אל החלונות ואז הופסקו הצליפות.

ביום ה', 8 יוני 67, קיבלנו פקודה לנוע לצומת גולני.

ב) סיוע לקרב התקדמות בציר גונן-ראוויה-קניבה-וואסט. להלן תיאור הפעילות.

ביום ו', 9 יוני 67, קיבלה החטיבה (פחות גדוד שריון) פקודה לנוע לעבר גונן ולהיות מוכנה להכשיר לעצמה דרך לעלייה לרמה, בעוד גדוד של גולני יטהר את ראוויה. לא נלמד הציר, לא ניתנו פקודות ולא בוצעו שום הכנות מוקדמות. גדוד התומ"ת היה פרוס ביסוד המעלה וסייע לחטמ"ר 3. הכשרת הדרך לעליית פלוגת טנקים עברה ללא תקלות. הטנקים סייעו לגדוד של גולני להשתלט על ראוויה.

בוצע ניסיון לטווח עם מ"פ הטנקים, אולם הטיווח לא הסתיים משום שמפקדי הכוחות כולל המג"ד טעו בחושבם את ראוויה לקניבה. נורו שני פגזי טיווח על קניבה שלא נצפו. אלמלא הטעות אפשר היה להנחית אש ארטילרית על ראוויה כדי לסייע בטיהורה.

תרשים 37 חדש

משך הלילה הועלה גדוד האמאיקס לראוויה וגדוד התומ"ת נפרס ליד גונן. רק בבוקר יום שבת 10 ביוני ניתנה פקודה למח"ט לכבוש את קניבה ולנוע לעבר וואסט.

המת"פ [מיפקדת תותחנים פיקודית] היקצה לי ארבעה גדודים לביצוע משימה זו והמליץ לטווח את היעדים מתצפית קרקע (הנימוקים לא ידועים). מאחר וראוויה לא טוהרה נשלח כוח לטהרה ונעתי בעקבותיו כדי לתפוס תצפית בעצמי. מת"צ אוויר יצר מגע עם היעדים וביקש לטווח את היחידות. מנעתי זאת ממנו כל עוד לא ידעתי אם יש או אין תצפית קרקעית.

רק אחרי שעליתי אל המקום הגבוה ביותר הוברר לי שאין תצפית על היעדים והוחל בטיווח היעדים ע"י מת"צ האוויר. סוללת דגם ד' של גדוד החרמ"ש הוצבה כלפי מזרח להבטיח את אגף ההתקדמות. קניבה טווחה עם גדוד 25 פ', והמוצבים עם גדוד בינוני וגדוד תומ"ת.

תגובותיו של הגדוד הבינוני היו גרועות ומת"צ האוויר התקשה לסיים הטיווח. בינתיים הגיעו הכוחות עד הגדרות ומאחר ולא היתה התנגדות, המוצבים היו ריקים, לא הונחתה אש לתכלית אלא רק על קניבה הכפר. שני תותחים של גדוד 25 פ' טעו בטווח כ-400 מטר וירו בקרבת כוחותינו.

עם פינוי הכביש ממוקשים הוחל בהתקדמות לעבר וואסט כאשר גדוד התומ"ת כולו עולה לרמה ומתמקם ליד וואסט במגמה להפגיז את קונייטרה. ההפגזה לא בוצעה עקב כניסת חטיבה 8 לתוך העיר.

אג"א: הציוד של גדוד התומ"ת היה שמיש ותקין משך כל המבצעים. תקלות בתומת"ים וברכב תוקנו ע"י החט"נ או ע"י הסדנה החטיבתית. בכל כניסה למבצע פעל הגדוד על כל כליו.

כמויות התחמושת שנדחפו לגדוד היו בסדר גודל של כ-1,800 פגז בנוסף לתקן.

בסה"כ נורו ע"י הגדוד כ-1,800 פגז נפיץ ועוד כ-50 פגז תאורה.

סוללות הדגם ד' הוציאו כ-20 פצצות נפיץ.

אכ"א: לגדוד לא היו נפגעים במבצעיו פרט לקצין התצפית סגן מלכא רפאל, שסופח לחטמ"ר 3 והוצב בתל דן. תיאור המקרה ראו דו"ח חטמ"ר 3.

סיכום ומסקנות: חטיבה 37 לא ביצעה אף התקפה מתוכננת, אלא התקדמות לאורך צירים בלבד (בירדן ובסוריה).

גדוד התומ"ת ביצע תנועות, פריסות והנחתות אש במהירות ובדיוק ללא רבב.

סוללות הדגם ד' אינן ברמה נאותה וספק אם ניתן להביאן לרמה בגלל סגל הקצינים הצעיר וחוסר הניסיון, התעוזה וההתמדה. בסוללה אחת (גדוד אמאיקס) גם היו תקלות רבות בזחל"מי דגם ד'.

מפקדי היחידות אינם מפעילים נכון את סוללות הדגם ד' ואף לא את מרגמות ה-81 מ"מ.

בגדוד הטנקים לא יכולים הקש"אים לנסוע על זחל"ם משום שאינם משיגים את הקצב ולא עוברים במקומות בהם עובד המג"ד בטנק.

סוללות הדגם ד' לא מקבלות עדיפות בסדר תנועה במסגרת הגדוד, בעיקר כשאין לגדוד משימת התקפה אלא התקדמות. כל לחץ שהופעל על המג"דים נתקבל בעין לא יפה. לעתים אף ויתרו מראש על סוללות אלו.

הטווח הקצר של התומ"ת חייב פריסות רבות לאורך צירי ההתקדמות. אם כי הגדוד נע מיד אחרי הצג"מ הראשון התיר הזמן להתפרסות הגדוד 3-2 ק"מ טווח ומיד צריך היה לדלגו. לפיכך פוצל הגדוד כשסוללה אחת נעה קדימה, פורסת, ורק כשהיא מוכנה נע יתר הגדוד. אולם גם שיטה זו לא כיסתה את הפער בטווח.

התארגנותן של סוללות הדגם ד' היתה לקויה בשל מחסור בציוד חיוני, שמשום מה אל נמצא במחסני הפלוגות המסייעות. רצוי להפריד מחסני דגמי ד' משאר פלוגות המיפקדה.

חובר ע"י סא"ל חיים ירקוני מפ"ת 37 ביום 15 ביוני 67

בפוסט הבא: ראיון עם סא"ל חיים ירקוני על פעילות גדוד 827 בכיבוש עמק זבבידה ושכם, ובגזרת ראוויה-ואסט בחזית הסורית

————————————————————————————————————————————————————————-

2 מחשבות על “דו"ח מג"ד 827 מחט' 37

  1. הכוונה של ירקוני היא לגדוד 17 אבל הוא נתן קרדיט רב מדי.
    מי שבאמת כבשו את ראוויה היו פלוגת טנקי אמאיקס מגדוד 266 של חטיבה 37 ופלוגת הסיור של חטיבה 37.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s