קולות מ-67 – אשכול בקיבוץ דן

האזינו לראש הממשלה לוי אשכול בנאום ניצחון בקיבוץ דן ב-11 ביוני 1967: "לרגע לא שכחתי את ראשי המעיינות של הבניאס. וידעתי שאם לא עכשיו אז עלול לעלות לנו עוד פעם בדמים רבים" * ראש המועצה האזורית גליל עליון, יעקב אשכולי: "אנחנו חרדנו כשישבנו במקלטים, אולי שכחו עלינו, אולי שיכורים בניצחון בירושלים ובחזיתות אחרות, ופה יפקירו את האיזור הזה ויהיה עלינו לשבת פה בצל האיומים"

רה"מ לוי אשכול באחד הקיבוצים. הויבל את מדינת ישראל לניצחון הצבאי הגדול בתולדותיה

רה"מ לוי אשכול באחד הקיבוצים. הוביל את מדינת ישראל לניצחון הצבאי הגדול בתולדותיה

יום ראשון ה-11 ביוני 1967 היה יום חג למדינת ישראל. תמה מלחמת ששת הימים וההמונים יצאו להתפעם מהניצחון הגדול של צה"ל. אלפים נהרו אל ירושלים המאוחדת ולכותל המערבי, בעוד שליתר השטחים שנכבשו עדיין לא הותרה כניסת ישראלים. שמחה מיוחדת שררה בישובי הצפון שלראשונה הביטו ללא חשש אל הרמה הסורית.

ראש הממשלה לוי אשכול הספיק לקפוץ ביום זה לביקור חפוז בקיבוץ דן. הפעם האחרונה שביקר כאן היתה לאחר אחת התקריות הקשות מול הסורים בנובמבר 1964 במסגרת המלחמה על המים, אז הופגז משק דן בצורה מאסיבית.

מחותן השמחה בביקורו של ראש הממשלה בצפון היה ראש המועצה האזורית גליל עליון, יעקב אשכולי מקיבוץ כפר גלעדי. שם משפחתו של אשכולי, כמו לוי אשכול, היה בעבר שקולניק. לא מן הנמנע שהשניים היו קרובי משפחה רחוקים. לוי אשכול נולד באוקראינה ב-1895, אשכולי נולד בלטביה ב-1912.

שלושה ימים קודם לכן נפגשו השניים בישיבת ממשלה, או ליתר דיוק – בישיבת ועדת השרים לענייני ביטחון שדנה בהמשך המלחמה. איך הצליח אשכולי להשתחל לישיבה כזו? באותו יום, יום חמישי ה-8 ביוני 1967, כשהמלחמה דעכה בגזרות סיני, ירושלים והגדה המערבית, והחזית הסורית נותרה בעינה ללא שום פעילות יזומה של צה"ל, גבר הזעם בקרב תושבי הצפון. בשעות הצהריים יצאו אשכולי עם שלום חבלין מהגושרים ויהודה הרמן מאיילת השחר ללשכת אלוף פיקוד הצפון דוד אלעזר, כדי ללחוץ עליו לגרום לתקיפת הרמה הסורית. כשהגיעו למטה הפיקוד בנצרת נאמר להם כי האלוף נסע לישיבת ממשלה בתל-אביב. השלושה החליטו להמשיך בעקבותיו ולנסות להיפגש עם מי שרק אפשר כדי ללחוץ על פעולה כנגד הסורים.

בספר "שש שנים – שישה ימים" מאת משה גלבוע נכתב: "חברי המשלחת הגיעו לתל-אביב בערב, נפגשו עם ראש הממשלה וביקשו רשות להופיע בפני ועדת השרים. לדבריהם אמר להם אשכול באידיש כי חפצו להגיע לגולן ולמקורות הירדן – כמו "בולדוג מתפרץ מהשרשרת". הם פגשו שרים אחדים, השר מנחם בגין שאמר: "טוב שבאתם, זה חשוב". השר יגאל אלון שסיפר להם על שיחת חיים בר [תושב הצפון, פלמ"חניק לשעבר] עם אשכול וסייע להם להופיע לפני הוועדה, וישראל ברזילי שהתעניין מאלו משקים הם.

בשעה 20:00 אישר רה"מ להכניס את השלושה לדיון, למורת רוחו של שר הביטחון משה דיין. אשכולי תיאר את מצוקת התושבים לנוכח האיום המתמשך מהרמה הסורית. יצוין כי במהלך ימי המלחמה, בהם הופגזו הקיבוצים בצורה מאסיבית, הודיעו חברי קיבוצים רבים כי יעזבו את משקיהם אם המצב לא ייפתר. שלושת נציגי ישובי הצפון התרשמו כי ראש הממשלה ומרבית השרים סבורים כמותם, ורק משה דיין מתנגד להתעסק עם הסורים מחשש לתגובה חריפה מצד ברית המועצות. השלושה שבו לבתיהם באישון ליל בתחושה שאיחרו את הרכבת, וכי הסכם הפסקת האש ייחתם תוך שעות.

כידוע, למחרת בשש בבוקר שינה דיין את דעתו והורה על תקיפת הרמה הסורית, וכל היתר היסטוריה. לוי אשכול הגיע לקיבוץ דן ביום הראשון שלאחר שוך הקרבות בחזית הסורית, כדי לקצור את תהילת המלחמה מהחברים מצביעי המערך.

בין הקלטות קול ישראל במהלך מלחמת ששת הימים מצאנו גם הקלטה מביקורו זה. בתחילת ההקלטה נשמע אשכולי מברך את הממשלה ואת צה"ל, ולאחר מכן נושא ראש הממשלה נאום ניצחון עילג בשפה כבדה, בעגה אידישאית, ומספר לחברי המשק בין היתר על ההחלטה לתקוף.

לוי אשכול: השכן שלכם, הסורי, היה בעצם האיגנייטור – המדליק, המצית, של כל התבערה הזאת

לחצו על התמונה והאזינו לראש המועצה האזורית גליל עליון מברך את הממשלה ואת צה"ל, ואת רה"מ לוי אשכול בקיבוץ דן מסכם את הניצחון בגזרה הסורית ומברך את עמידתם של תושבי הקו הראשון בגבול

תמלול ההקלטה:

יעקב אשכולי

יעקב אשכולי

יעקב אשכולי: "בשם 50 אלף תושבי צפון הארץ, תודה תודה והוקרה והערצה – לראש הממשלה, לכל חברי הממשלה, לשר הביטחון, לרמטכ"ל, לכל צבא ההגנה לישראל, לחיילים האמיצים שנתנו לנו נשימה. אנחנו נושמים לרווחה יחד עם כל תושבי הארץ. זה היום הגדול לגליל העליון, לו ציפינו 19 שנה".

אשכולי בקיבוץ דן: "אנחנו ודאי כולנו זוכרים את הרגעים שישבנו איתך פה, בנסיבות קצת יותר קשות זה היה אחרי הפגזה של 13 בנובמבר ב-64 ואז בפנינו לא היו פרספקטיבות רבות. הפעם אני חושב שכולנו מאוחדים בדעה שניתן לנו לנשום איזה נשימה יותר עמוקה. והנה סוף סוף הגיע גם הגואל לכאן.

"אנחנו חרדנו כשישבנו במקלטים, אולי שכחו עלינו, אולי שיכורים בניצחון בירושלים ובחזיתות אחרות, ופה יפקירו את האיזור הזה ויהיה עלינו לשבת פה בצל האיומים של אותם האויבים אולי שאף פעם לא הרגישו את נחת זרועה של מדינת ישראל ושל צה"ל. הפעם אני חושב שכולנו באנו על סיפוקנו".

ראש הממשלה, לוי אשכול: "הממשלה כולה ואני בטוח שהארץ כולה כשהיא תדע במה זה מסתיים, שנעשה את החשבון הכולל, מתוך תקווה שירחק מאוד מאוד היום שנצטרך לעמוד עוד פעם בניסיון כזה. אני רק רוצה להגיד לכם שלרגע, אתם יודעים שאני קצת עוסק ועסקתי במים וזה ההובי שלי, אבל לרגע לא שכחתי את ראשי המעיינות של הבניאס. וידעתי שאם לא עכשיו אז עלול לעלות לנו עוד פעם בדמים רבים. וידענו כמובן שהפקדנו פה שורה שלמה של ישובים, אנשים, נשים וטף, כאשר עוד כולנו היינו צעירים יותר, כולנו כנראה גם עכשיו הרבה צעירים, אבל אלה שמדברים עכשיו, הנואמים, היינו פעם הרבה יותר צעירים.

"עברתי על הגשר ונזכרתי, היה פה איזה גשר קטן, מין גשר צבאי שעשינו על חביות, עם רייזנר, והכל מסתובב לפני עיניי כמו עם המצלמה. אני נזכר בשנים אחורנית, באמת הפך לגן פורח, והבתים מלאים ילדים, לא הייתי אומר כולם רוצים יותר ילדים, ואני אומר לצעירים, נדמה לי שהשנים האלה מוכיחים שאנחנו צריכים לגדול במספר.

רה"מ אשכול

רה"מ אשכול

"אני רוצה פה להגיד ישנם פה ישובים שסבלו עוד פעם רבות, שוב פעם גדות קיבלה, ואני לא אהיה הפעם בגדות, קיבלה תשעה קבין אומרים לי, מכל מה קיבלו כל הישובים פה. אני רוצה להגיד שהמעט מה שאנחנו יכולים לעשות זה לשקם את גדות ולתקן את הנזקים בישובים האחרים, נזקים רציניים. הייתי בראש פינה, גם אלה קצת ספגו הפעם, זאת אומרת גם היו דברים שגם הגיעו לצפת, אבל כנראה שיש כאלה שסבלו ספיגה רצינית…

"אז אני רוצה שכולכם תדעו שהעם עם צה"ל, ככה מהשורה הראשונה או השורות הראשונות של הישובים בכל רחבי הארץ, והפעם היה לנו הכרח, שומה היה עלינו, כי באמת כמעט להקיף את הארץ במאבק, בתגרות, במלחמה, ובכל מקום ישנם ישובים בהם הוקמו בזמנו, להיות השורה הראשונה כמעט, בטרם היות צה"ל כשם שהוא כיום. אני בטוח שהיה יותר קל הפעם לישובים לשאת את הסבל, מפני שידעו שאי שם יש צה"ל, אם לא עכשיו – אז בעוד רבע שעה, ועוד איזה רגעים, או בעוד יום-יומיים, שהפעם היינו צריכים בבת אחת כמעט לפעול על כל החזיתות, כי באמת האמנו שיש קודם חזית אחת, קודם החזית המצרית, שמה ראינו את הכנותיהם ואת ראשית מעשיהם כלפינו. אחר כך כאשר החלו לקפוץ על העגלה יתר השכנים, היינו צריכים גם לחלק להם כבוד וכוח, אז ככה יצא שהשכן שלכם, הסורי, שבעצם אולי היה האיגנייטור, שהיה אולי המדליק, המצית, של כל התבערה הזאת בתקופה הזאת, יכול להיות שבעוד שנה שנתיים נאצר היה עושה את זה אולי גם בלעדם.

"אבל ככה היה שהם היו אחרונים, ולאו דווקא מפני שהפעם קשה להשתמש בפסוק 'אחרון אחרון חביב', והם היו ראויים לקבל מנה יותר גדולה מאשר מקבלים או יקבלו, ואני עוד לא יודע במה זה ייגמר, אבל כמה שיקבלו זה לא מספיק, מגיע להם יותר.

לוי אשכול מתקבל בחמימות בקיבוץ דן יום לאחר מלחמת ששת הימים [לע"מ]

"בכל אופן אני מקווה ששורת הישובים כאן, שנבנתה להיות שורה ראשונה, שהיא תשוחרר מסיוט, ואני משתמש במילה של אשכולי, ושכחתי את השם"…

מישהו: "יהודה".

אשכול: "כן יהודה, שהם היו אצלנו עם עוד חבר, שלושה, בערב, וככה בדברים, אני רוצה להגיד לו, בדברים שקטים ועדינים, אבל היו דברים חודרי לב וכליות, בגלל שהם הציגו את העניין ואת החשש שמא אנחנו נבלוג הפעם ונשאיר את זה לפעם אחרת, ואני יכול להגיד לכם שהתחבטנו לפני בואם הרבה, וחיפשנו את היום ואת השעה ואת הזמן. ואיזשהו משקל על כפות המאזניים הוסיפו הדברים, קודם הם דיברו איתי לבדי במקום מסוים, אחר כך אמרתי להם – בבקשה היום לפנות ערב, הערב יש ישיבת שרים לענייני ביטחון, בואו לוועדה שישמעו אתכם"…

מישהו: "תנו לו לאכול".

אשכול [מבין את הרמז]: "…טוב, אז עכשיו אומרים שעוד מעט מתחילים לתקוף איזה מקום חדש, וצריך לאכול מהר, אחרת אתם תצטרכו ללכת פה…

——————————————————————————————–

עוד בנושא ראו כתבה על השתתפות ראשי יישובי הצפון בישיבת ועדת השרים לענייני ביטחון 8 ביוני 1967 – לחצו כאן

עיתון "דבר", 12.6.1967

עיתון "דבר", 12.6.1967

————————————————————————————–

8 מחשבות על “קולות מ-67 – אשכול בקיבוץ דן

 1. מישהו זוכר תמונת ניצחון של ראש הממשלה מששת הימים?
  ראש הממשלה מנהיג את המדינה אל ניצחונה הגדול בתולדותיה, ואפילו צילום אחד קטן שלו לא נצרב בזיכרון?

  רק את הנאום המגומגם זוכרים לו?

  או את בית הספר שמשה דיין עשה לו עם ההחלטה לתקוף את הרמה הסורית כשלא טרח להודיע לו, וקודם כל צילצל לאלוף הפיקוד רק כדי שיידעו מי מס' 1 כאן.

  ושר העבודה יגאל אלון מסתובב כמו טווס ביום שבת ברמה הסורית שנכבשה רק לפני 5 דקות עם שיירה קטנה שאירגן לעצמו, בניסיון לכוון אליו את זרקורי התקשורת – ניסיון שהצליח לא רע.

  ולוי אשכול הצנוע בלי יחסי ציבור משומנים ובלי הילה של כלום. רק עם מדי חאקי, כומתה שחורה וחגורה גבוהה ומגוחכת, לא תבע את עלבונו ולא רצה כלום מאף אחד. התנחם לו בחדר האוכל של קיבוץ דן עם נאום קצר באוזני כמה עשרות חבר'ה.

  ראש ממשלה אנטי גיבור.

  איש דגול.

  אהבתי

 2. הרבה אנשים ניכסו לעצמם את השגי המלחמה הזו . בזו שבאה אחריה נמלטו מאחריות. כאמור בפתגם: "להצלחה אבות רבים , הכשלון יתום".

  אהבתי

 3. איש יקר באמת,
  על אשכול אמרו שמשון דער נעבעכדיקר
  כשבמפלגה היו מרגיזים אותו היה אומר להם באידיש קינדרלעך הפנקס פתוח והיד רושמת

  אהבתי

  • זה עוול להשוות את אשכול לראשי הממשלה הנהנתנים של היום. אם נתניהו מסדר לעצמו בלי למצמץ מיטה זוגית במטוס מס' 1 במחיר של מיליוני שקלים, תהיה בטוח שאם זה תלוי באשכול הוא היה טס בתא המטען. על אשכול מספרים שמכונית ראש הממשלה הגיעה לאירוע איקס כשהיא ריקה וממנה יצא ראש הממשלה.

   אם יבדקו ימצאו שגם הוצאות בית הנשיא בתקופת קצב-פרס-ריבלין יחסית לתקופת זלמן שזר או אפרים קציר הן בשמיים. התנהלות המנהיגים של היום משקפת את מה שנהייה כאן – מדינה מסואבת ומושחתת.

   אהבתי

 4. פנטסטי לשמוע את ראש הממשלה האהוב שאלופי צה'ל זלזלו בו,הנצחון של לוי אשכול !! הביא את השקט לצפון , ראינו בגושרים את השיירות הענקיות של טנקים ונגמשים עוברים לפני הכניסה לקבוץ בנסיעה לסוריה והתפללנו לשלומם… היינו נערים ונערות 67 מהתיכון האזורי וכמה בחורים צעירים מהכיתה רצו בהפגזה בדן אל מול אש האויב ובידם פגזים ללוחמים המבוגרים בשוחות, ברדיו דמשק אמרו ששאר ישוב נכבשה. ידענו שזה שקר. אחרי כמה ימים הסיוט נגמר תודה לאל. תודה לכם שאתם משמרים את ההסטוריה הזאת.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s