ספר 50 שנה לתל פאחר

בימים אלה יוצא לדרך ספר קרב תל פאחר, שצפוי לראות אור בעוד כחצי שנה לרגל  50 שנה לקרב * זקוק לעזרתכם בתרומות כדי להוציאו לאור * המטרה: להגיע ל-40 אלף שקל (מינימום)

%d7%96%d7%95-%d7%a2%d7%98%d7%99%d7%a4%d7%94כשפתחתי את הבלוג לפני כארבע שנים לא חשבתי שיבוא יום ואתעסק בכתיבת ספר על כיבוש הרמה הסורית במלחמת ששת הימים. המטרה היתה להציף מחדש אירועים וקרבות, מתוך סקרנות אישית, ולהשאיר אותם במסגרת האינטרנטית ללוחמי העבר ולמתעניינים.

וכמו שקורה במקרים רבים, הסקרנות הרגה את החתול.

במקום כתבה פה וסיור שם, נשאבתי עמוק לכל העניין, התחברתי ללוחמים ולמשפחות שכולות, הייתי מעורב בארגון מפגשים בתל פאחר שחיברו מחדש לוחמים ששכחו ונשכחו, ושקעתי עד צוואר בקרב הזה, ובקרבות אחרים בגזרה זו, שהתקיימו ביום שישי 9 ביוני 1967.

בשנתיים האחרונות עלתה אצלי לא פעם המחשבה לכתוב ספר על קרב תל פאחר. לבד או ביחד עם דני ביזר, עוד משוגע לעניין, אבל בניגוד אליי – אחד שהיה שם.

כמו שעלו המחשבות ככה הן ירדו. לא חשבתי שאכנס לזה, לא רציתי להיכנס לזה. התיק נראה כבד מדי. אחר כך היה זה שמיל, שבכנס תל פאחר 2015 דיבר על הצורך בכתיבת ספר, ופנה בבקשה שנעשה זאת. ועדיין, לא רציתי להיכנס להרפתקה הזו.

יום אחד, באוגוסט האחרון (2016) – התהפכתי. פתאום התחדד אצלי העניין הזה שנכנסנו לשנה ה-50 לקרב, ושחוץ מהבלוג הזה, ואולי איזו חוברת מור"ק ישנה אצל כמה אנשים, אין ללוחמים או למשפחות השכולות משהו מוחשי על המדף. גם לציבור הרחב אין. והרי בשנים האחרונות מצאנו כאן כמה דברים חדשים על התנהלות הקרב. מצאנו את יומן הקשר, תצלומי אוויר, מפות, כמה תחקירים מעניינים בארכיון צה"ל, גילינו פרצופים ישנים-חדשים שעשו את הקרב הזה, נחשפנו למשפחות שכולות שלא ידעו דבר על נסיבות מותם של יקיריהן, היו צמאות למידע והיו אסירות תודה שהפגשנו אותן עם מפקדים וחברים שסיפרו מה קרה.

ספר 50 שנה לקרב תל פאחר יצא לדרך (העטיפה בצילום המצורף – אילוסטרציה בלבד).

אלא שכאן אני זקוק לעזרתכם.

הספר ייצא בהוצאה עצמית, והמשאב היחיד שלו נכון לעכשיו הוא אני, והרצון לספר את הסיפור המלא, המורכב, העשוי ממאות קולות ואינספור גרסאות. נכון לעכשיו אני משקיע בהפקת הספר הזה את כל זמני, מרצי וכשרוני, ללא כל שכר משום גורם. כדי להגשים את החלום הזה ולהוציא את הספר לפועל אני זקוק לעזרתכם הכספית.

הספר מתוכנן להיות בפורמט של אלבום, עם כריכה קשה, כ-180 עמודים על נייר כרומו. עלות ההפקה להדפסת אלף ספרים היא כ-40 אלף שקל מינימום. אם ייאסף סכום גדול יותר, תהיה אפשרות לשפר את הספר בצורות שונות: להוסיף לו איורים שיעניקו חיים לסיפורים הכתובים, לרכוש זכויות על תצלומים מגופים ומוסדות שונים, לשכור שירותי עריכת לשון ושעות נוספות לעיצוב (הדבר יתבקש עקב מורכבותו של הספר) ועוד ועוד. תוכניות יש בשפע.

אם מבצע התרומות הזה יצליח במיוחד ויישאר עודף, נפיק אירוע השקה חגיגי של הספר באולם שיכיל את כולכם, עם כיבוד ותוכנית אמנותית.

הספר ייכנס לתהליך הפקה תוך חודש וצפוי להיות מוכן בסביבות פסח, כחודשיים לפני יום השנה ה-50 לקרב ולמלחמת ששת הימים.

הספר יוצע למכירה בראש ובראשונה למעגל הלוחמים והמשפחות השכולות, וכן לחטיבת גולני, לעמותת ותיקי גולני ולקהל הרחב. יש אפשרות בשלב מאוחר יותר להדפיס כמות נוספת ולשווק לחנויות באמצעות מפיץ. אבל עוד חזון למועד.

אני מקווה שתבחרו לתת יד להגשמת הוצאת הספר. עבורי זהו אתגר אישי, ואני מאמין שזהו אינטרס של הלוחמים ושל המשפחות השכולות שסיפור תל פאחר לא ייעלם בתהומות הנשייה, ושפרסומו בגרסה משופצת יסייע ליותר אזרחים וחיילים להתוודע אליו ולדעת אותו.

כל התורמים מ-200 שקלים יקבלו ספר מתנה, כאשר לגבי סכומים גבוהים יותר יוענקו יותר, תוך ניסיון בהמשך למצוא מתנות והטבות נוספות.

החשבון להעברת התרומות: בנק הפועלים 661 רעננה (סניף אחוזה) מס' חשבון 184147 ע"ש מן שלמה (ספר תל פאחר 50 שנה).

התורמים מתבקשים לדווח לי על כך גם למייל maktesh@gmail.com ואת גובה הסכום, לצורך בקרה.

בתקווה שביחד איתכם אצליח ביום שנת היובל להוציא לאור את הספר.

תודה, שלמה מן

————————————————————————-

14 מחשבות על “ספר 50 שנה לתל פאחר

 1. אשלח את תרומתי הכספית לחשבון ומקווה שיהיו עוד תורמים שהרי כתיבת הספר היא סגירת מעגל בעיקר למשפחות השכולות ושיבדלו לחיים ארוכים הלוחמים שהיו שם, חוו ושרדו את המלחמה ובזכותך שלמה והיוזמה האישית שלך ללא שכר לפתיחת הבלוג , תחקור המלחמה ועוד…נפגשו לוחמים רבים ויצרו קשר מחודש ולמשפחות שכולות רבות וביניהם אנו משפחת סייג רווח על מידע רב שקבלנו על יקירנו.

  אהבתי

   • תרמתי החודש 500 ש"ח.
    בחודש הבא אתרום עוד 500 ש"ח.
    בהמשך אתרום לפי היכולת והצורך.

    רבים מכם הביעו בעבר את תקוותם שיכתב ספר כזה.
    שמיל גולן אף הצביע עלי ועל שלמה באלו שהוא רואה בהם כמחויבים לענין.

    כרגיל שלמה נטל על עצמו את עיקר המעמסה.
    אמנם קיימות הכתבות שהתפרסמו בבלוג זה כחומר גלם אבל יש עוד עבודה עצומה עד שתהיה טיוטת ספר מוכנה.
    כיון ששלמה מתחייב להוציא את הספר לקראת יוני 2017, נותר זמן קצר מאד לעבודה שלו עצמו.

    אני מתחייב לעזור לו בכל דבר שיבקש כמו בדיקת הטיוטות ובירורים עם משתתפי הקרב.
    גם כמה אנשים אחרים התנדבו לסייע.

    כיון שנוכחתי ביכולתו של שלמה בעבר,
    אני בטוח שיעמוד במה שלקח על עצמו כיון ששלמה עובד על כך כמעט יומם וליל (אני לא מגזים).

    אנא תירמו בעין יפה כדי שלא נכשל בכך שלא יהיה לנו הסכום הדרוש לשלם להוצאת הספרים.

    אהבתי

 2. תרמתי למפעל האדיר הזה בעין יפה.

  מאמין שהספר יהיה מקור למידע הכי קרוב לאמת על מה שאירע לנו לפני כ 50 שנה.

  מחזק את ידיהם של שלמה ודני במסע הארוך והלא פשוט הזה.

  אהבתי

 3. אביב מאיר בשמו הקודם אבוטבול החובש מפלוגה .ג. שלמה אני מברך על השקעה ומאחל הצלחה את תרומתי אני אשלח ומקווה שתזכיר את הלוחמים שהשתתפו בקרב הזה ולא כאלו שתופסים טרמפ ומתהדרים במעשים לא להם

  אהבתי

 4. שלמה מוקיר אותך,אין מילים בפי,בכדיי להחמיא לך על הזמן שאתה משקיע.אתה חלק מאיתנו לוחמיי גדוד ברק.וכמובן דני ביזר שלקח על עצמו משימה לא קלה,וגם פה ושם עימותים עם לא מעט לוחמים..כל אחד ומה שהוא נושא עימו…גם אני משתתף בעלות של הספר.ובטוח שנתרפק עלייו,וצאצאיינו יבינו לפחות על קצה המזלג את מה שחווינו..בשבוע הבא העביר את תרומתי לחשבון….ואדווח לך שלמה….

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s