טנק המג"ד לא אותר

דו"ח סיכום – פלוגת הסיור של חטיבה 8 * "כוחות הטנקים נעו יותר מדי לכיוון דרום-מזרח ומ"פ הסיור החל מתקן ולמשוך לכיוון צפון-מזרח על ציר הנפט לכיוון זעורה. זחל"ם מ"פ נפגע ונשאר בשטח כשעליו מפקדו. הנהג ותותחנו נפגעו ופונו לבית החולים"

מבט מהכפר סיר א-דיב אל קלע

מבט מהכפר סיר א-דיב אל קלע

להלן דו"ח פלוגת סיור 87 של חטיבה 8. המ"פ רס"ן רפי מוקדי, שהצטרף ללחימת גדוד 129, נהרג בכפר סיר א-דיב, בקרב על קלע. מי שחיבר את הדו"ח הזה הוא סגנו סרן אברהם מליס. מקור: ארכיון צה"ל.

להלן הדו"ח:

"גוייסנו במסגרת החטיבה ביום ג' 23.5.67 בשעות הלילה אור ליום ד'. עד לשעה 1000 התייצבה הפלוגה כמעט כולה והחלה ההתארגנות. משך שעות היום נערך ארגון הפלוגה בציוד וברכב. בשעה 1200 לערך עזבה הפלוגה את משטח הסככה והתמקמה לאורך הגדר בתוך המחנה. ביום ד' 242000 עזבה הפלוגה את המחנה לפארן.

מפקד הפלוגה + מחלקת ג'יפים נעו לפנים להובלת גדוד 129 לשטח. הסמ"פ ויתר הכוח נעו עצמאית לעבר הר צניפים. הפלוגה הגיעה להר בתאריך 251100. בשעות אחה"צ הצטרף המ"פ לפלוגה והובילה למקום המאהל שלה בנחל קטיפה. עם היציאה מהמחנה הצטרפה לפלוגה מחלקת סגר, 4 צוותים (פלגות) וזחל פיקוד.

יום ה' 1.6 החלה פעילות תצפיות וסיורים לאורך הגבול בגזרה בין הר הוגן לנחל פארן. פעילות זו נמשכה כל השבוע שלאחר מכן כשכוחותינו עוקבים אחרי פעילות האויב במוצבי כונתילה וצפונה להם. התצפיות מוקמו: 1) עמוד גבול 67. 2) 5 ק"מ צפונית לע. גבול 67 ולאחר מכן בהר הוגן בעזרת טלסקופ + נציג מודיעין החטיבה.

במשך כל השבוע לא היתה אף תקרית אש או היתקלות עם האויב.

ביום ו' 2.6 עזבה הפלוגה את נחל קטיפה ונכנסה לחניון קרבי בנחל צניפים, 2 ק"מ דרום מערב מגב צניפים. הפלוגה המשיכה בסיורי יום ותצפית ללא כל מקרה החורג מגדר הרגיל.

צוותי הפטרולים חזרו עם שחר כשעבר לילה ללא פעילות מצידו של האויב. החניון פוזר להתארגנות לקראת תזוזה נוספת.

בשעה 070800 נתקבלה הוראה לעלות במהירות לשדה תימן. ציר התנועה – כביש הערבה. דרג א' הצטרף לפלוגה בשדה תימן. באותו יום בשעה 1800 היתה כל הפלוגה כולל צוותי תגר [טילי נ"ט מונחה תיל ss-11] בשדה תימן. התארגנות מנהלתית והכנה לפקודה לצאת לצומת גולני. הכוח החל בתנועותיו בשעה 2100. תדלוק נערך בצומת חורה כשציר התנועה שונה דרך חיפה לעין זיתים.

בתאריך 8.6.67 שעה 1100 הצטרף המ"פ לפלוגה בעין זיתים וקרא לקבוצת פקודות. הפלוגה צוותה בשני צוותים. צוות א' בפיקודו של המ"פ מורכב מכיתת ג'יפים וזחל"ם 20 מ"מ בפיקוד המ"פ כשעליו נהג, מפקד הזחל"ם, תותחן ועוד שלושה קצינים + קצין תותחנים ממכמ"ת. לצוות זה צורפו שני מכשירי קשר 9 לנשיאה על הגב. משימת צוות זה היתה ניווט וכיוון הטנקים מגבעת האם לעבר מוצבי האויב נעמוש/סיר א-דיב ומשם צפון מזרח לעבר זעורה.

צוות ב' בפיקוד סמ"פ ואיתו כל הפלוגה – דרג א', משימתו אבטחת חפ"ק בגבעת האם, דרג א' בפיקוד רס"ל נשאר בשלב זה בעין זיתים.

מחלקת ג'יפים היתה ת"פ קצין אפסנאות חטיבתי להובלת שיירות ודרגי א'. בשעה 1215 עזבו הכוחות את הכינוס בעין זיתים בתנועה לכיוון צומת גונן על כביש ראש פינה-קרית שמונה. מפות ותצ"א נמסרו לכוחות בזמן יציאה מכינוס.

הכוחות נשארו במקומם עד שעה לפני חשיכה ונתקבלה הוראה לכינוס לחניון לילה. לאור כניסת הכוחות מכיוון צפונית משדה אליעזר יצא ג'יפ להובלת דרג א' אל הפלוגה. הכוחות רוכזו מחדש בשעה 2300.

ביום שישי 9.6.67 בשעה 0800 נכנסה הפלוגה לציוותים מחודשים וקבלת פקודת התראה לתזוזה. בשעה 0830 התקבלה פקודת התזוזה אחרי גדוד 129 צפונה לעבר עמיר-כפר סאלד וגבעת האם.

צוות א' בפיקוד מ"פ נע לביצוע משימתו וצוות ב' קיבל הוראה מקצין אג"מ להתמקם דרומית לגבעת האם ולהמתין להוראות. בתנועה על גשר עמיר נפגע על-ידי הפגזה מפקד צוות תגר וחייל נוסף. מפקד הצוות נהרג [אליעזר מירון]. בשלב א' של הפריצה הוחלף מג"ד 129 על-ידי מ"פ סיור. מג"ד 129 פונה על-ידי ג'יפ של הסיירת החטיבתית. כוחות הטנקים נעו יותר מדי לכיוון דרום-מזרח ומ"פ הסיור החל מתקן ולמשוך לכיוון צפון-מזרח על ציר הנפט לכיוון זעורה. זחל"ם מ"פ נפגע ונשאר בשטח כשעליו מפקדו. הנהג ותותחנו נפגעו ופונו לבית החולים.

מפקד מחלקת הג'יפים עלה לזחל"ם מח"ט וקציני הזחל"ם עלו לרכב של פלוגת החה"ן ומאוחר יותר המשיכו עם קציו הסיוע של 129. קצין הסיוע של הסיור נפגע ופונה. הכוח בפיקוד סמ"פ נשאר במקומו עד לשעות הצהריים, חזר לעמיר בפקודת קצין אג"מ, האנשים ירדו מהזחל"מים והם הועמסו בסולר, בנזין ותחמושת עבור גדוד הטנקים.

לאחר גמר העמסה יצא הצוות – אנשי מחלקת סיירים וחבלנים לעבר הרמה בתנועה אחרי פלוגת טיטו מגדוד 121. פלוגה זו לא השאירה מאסף ורכב הסיור פגש בו ליד מחסום הטנקים לפני קלע. כוח סגר צורף לפלוגת טיטו במטרה לאבטח את קלע מהתקפת נגד של האויב ע"י טנקים. פעולת התדלוק והחימוש בוצעה בחלקה בשעות הלילה וחלקה עם אור ראשון. טנקים כשירים לתנועה תודלקו וחומשו בלילה, והאחרים עם שחר.

הכוחות שהורדו מהזחל"מים ודרג א' של הפלוגה נשארו בעמיר.

10.6.67 יום שבת: עם בוקר הצטרפו לכוח שני קצינים שנעו בעזרת כוחות אחרים. הג'יפ שנשאר בשטח ואנשיו הצטרפו לפלוגה בשעות הצהריים.

עם בוקר שבת נשלח סיור בפיקוד קצין + קצין נוסף מסיירת 129 למצוא טנקים פגועים ונטושים וכמו כן לנסות לאתר את מקומו של טנק המג"ד עליו היה במהלך הקרב מ"פ הסיור. נמצאו מספר טנקים, אך טנק המג"ד לא אותר.

בשעות הצהריים לפי פקודת קצין אג"מ ירד רכב הפלוגה לעמיר להתארגנות וצוות הזחל"מים על האנשים שהורדו.

11.6 יום א' בשעת בוקר מוקדמת עלתה הפלוגה לקלע ומשם למוצב כ-2 ק"מ דרומית לזעורה לאבטח אותו ולשמור על שבויים. השבויים נשמרו ע"י פלוגת חר"פ ויחידה שאינה מוכרת לי. פלוגת חה"ן מהחטיבה לא שלחה רכב לאסוף השבויים והם נשמרו על-ידי פלוגת הסיור עד לשעות הערב. אחר הצהריים ניתנה הוראה ע"י סמ"פ סיור להוביל את השבויים הבריאים רגלית לקלע והפצועים הובלו ע"י רכב של הפלוגה למכלאה בקלע.

רצוי לציין כי אנשי חמ"צ, ארבעה במספר, נשארו בשטח בשמירה על השבויים ללא מזון ומים. לאחר שהיית לילה בשטח נעה בפלוגה לקונייטרה לאחר שהשטח נסרק פעם נוספת ע"י סיור מוגבר למציאת המ"פ. הסיור חזר ללא תוצאות.

12.6 יום ב' שעה 1400 עזבה הפלוגה את שטח הרמה הסורית לכיוון הגדה המערבית על ציר עפולה-שכם, כשמחלקת ג'יפים ת"פ קצין אפסנאות הצטרפו לפלוגה בשהייה על-יד רמאללה".

———————————————————————-

4 מחשבות על “טנק המג"ד לא אותר

 1. מתי נמסרה העדות הזו? מיד אחרי המלחמה? ברור מהעדות הזו שנעשו חיפושים אחרי טנק המגד (עם רס"ן רפי מוקדי בתוכו)כבר ביום שבת עוד לפני הפסקת הלחימה.. עדות חשובה מאוד לבני משפחת מוקדי.

  אהבתי

  • אין תאריך לכתיבת הדו"ח.

   במשפ' מוקדי ידעו שבוצעו חיפושים אבל לטענתם הם היו קצרים ושטחיים, ואנשים שהיו בטנק לא תוחקרו אלא רק לאחר שחבריו של מוקדי החלו ליזום את החיפושים אחריו ולנדנד לחטיבה.

   אהבתי

  • לפני יותר משנה שוחחתי עם בתו של רפי מוקדי .היא ובתה עשו סרט על הפרשה.אמנון רשף -ק' אג"מ חטיבה 8 – לחץ לגנוז את הסרט .הנקודה :חטיבה 8 עברה מפצ"ן ת"פ פקמ"ז והטנק ובו רפי מוקדי וקצין הקשר הגדודי נותרו בשטח.לא ברור אם מתים או חיים .מתנדבים ,חבריו של רפי מוקדי הם שיצאו לחפש את הטנק ומצאו את גופות מוקדי וקצין הקשר .כתבתי על כך שאמנון רשף יוצא רע מאוד ממלחמת ששת הימים .יתר על כן הימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים -הוא מפקד חטיבה 14- "לא מדברים לזכותו" .והנה ב 9.10.1973 קורה משהו :פרשת חילוץ אנשי מעוז "פורקן" -33 שיצאו חיים – ואמנון רשף משקם את בטחונו העצמי .פיקודו על חטיבה 14 ב"אבירי לב" יממות 15-21.10.1973 הוא מופתי .

   אהבתי

 2. 10.6.67 יום שבת: עם בוקר הצטרפו לכוח שני קצינים שנעו בעזרת כוחות אחרים. הג'יפ שנשאר בשטח ואנשיו הצטרפו לפלוגה בשעות הצהריים.

  "עם בוקר שבת נשלח סיור בפיקוד קצין + קצין נוסף מסיירת 129 למצוא טנקים פגועים ונטושים וכמו כן לנסות לאתר את מקומו של טנק המג"ד עליו היה במהלך הקרב מ"פ הסיור. נמצאו מספר טנקים, אך טנק המג"ד לא אותר.

  בשעות הצהריים לפי פקודת קצין אג"מ ירד רכב הפלוגה לעמיר להתארגנות וצוות הזחל"מים על האנשים שהורדו."

  אולי אני לא מבין אבל נראה שהחיפוש ארך מספר שעות בלבד.

  מיד לאחר מכן יש תיאור של פעילות מבצעית כזאת או אחרת אבל לא חיפוש עד שהכוח נע לכיוון הגדה

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s