הבית בסיר א-דיב

40 שנה עמד בשממונו הבית המערבי בסיר א-דיב, שחבלני ההנדסה לא פוצצו אותו ב-1967, עד שבא בחור מתבודד ויצירתי, ששיפץ אותו והפיח רוח חיים חדשה בכפר החרב * רק חבל שהיה חבלן מודל 2016 שלא היה מרוצה מהעניין ובחסות החוק חירב עמל כפיים של כעשר שנים

סיר א-דיב 1967

סיר א-דיב 1967

בחבל ארץ סורי נידח שכן לו כפר קטן ושמו סיר א-דיב (ציר הזאב). בכפר התגוררו עובדי אדמה ורועי בקר שלווים. פה ושם איזו משפחת קצין צבא שחתם קבע במשמר הלאומי ושירת באחד מבסיסי הרמה. הכפר לא היה רחוק מהגבול עם ישראל, אבל גם לא קרוב יותר מדי – 3.5 ק"מ. בחילופי הפגזות בין שני הצבאות לא ידוע שהכפר הזה חטף וסבל במיוחד. אומנם הוא היה בתווך בין מוצב עוקדה שממערב לו לבין מוצבי קלע שממזרח, אבל לא היה מעורב בכל מיני קרבות ארטילריים.

יום אחד פרצה מלחמת ששת הימים. האזור כולו נחרד מארטילריה ומהפצצות של חיל האוויר הישראלי. כפריים רבים מרחבי הרמה הסורית, ובהם מסיר א-דיב, עזבו את בתיהם עד יעבור זעם. אבל הזעם לא עבר. ביום הרביעי למלחמה, בצהרי יום שישי ה-9 ביוני 1967, עלתה חטיבה 8 מגבעת האם לכיבוש הרמה. סיר א-דיב לא נכלל בתוכניות התקיפה, אבל גדוד שריון אמביציוזי שנסחב דרומה מדי, שלא כמתוכנן, חרץ את גורלו של הכפר. בסביבות 12 בצהריים חלף הטנק הראשון על פני הבית הראשון של סיר א-דיב – הקיצוני מערבי, ששכן במורד הדרך ממערב לציר הנפט לכיוון מוצב עוקדה.

הבית המערבי בסיר א-דיב בימיו הגדולים כבית ישראלי

הבית המערבי בסיר א-דיב בימיו הגדולים כבית ישראלי

%d7%94%d7%91%d7%99%d7%aa-%d7%91%d7%a9%d7%9c%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%95

היה זה בית יפהפה עם חצר ענקית ונוף לעמק החולה, שכל חטיבה 8 עברה דרכו. אלא שאף טנק לא ירה לעבר הבית. צדו המערבי נותר שלם. ייתכן שבהמשך היו טנקים או צוותים מיחידות אחרות שנכנסו רגע להפוגה קטנה, או לסיבוב של סקרנות. מן הסתם, לקחו כמה דברים למזכרת. בשבועות הבאים עברו יחידות הנדסה בכל כפרי הגולן והרסו את הבתים עד היסוד. רק בודדים נותרו על תילם. כזה היה הבית הקיצוני מערבי בסיר א-דיב.

שנים רבות הוא ניצב בשיממונו. חלונותיו פרוצים לכל רוח, עזובה שוררת בחדרים. עד שלפני עשר שנים הוא התעורר לחיים. בחור מתבודד מאחד מישובי הסביבה נכנס אליו והחליט להתגורר בו. בעבודת נמלים ובחריצות רבה שיפץ ושיקם, התקין את החלונות, שם דלתות, הביא מפה ומשם מיטה, ספה, שולחן. אסף מרחבי הבית ומבתים נוספים בסביבה כל מיני פריטים וחפצים וסידר אותם יפה על שולחן עץ באחד משלושת החדרים, כמו היה זה מוזיאון. הבחור שלנו ארגן לעצמו מאגר מים קטן על בסיס מי גשמים, קנה מערכת אנרגיה סולארית שסיפקה לו חשמל מועט. במבנה קטן וחרב שהיה בחצר עשה לעצמו בית כסא עם בור ספיגה. טיפח את החצר ככל יכולתו, הקים כרם קטן עם גפנים והפיח רוח חיים חדשה בכפר הנטוש והחרב. הוא אפילו השיג אישור מאחד הישובים באזור שהוא נמצא כאן בתור מי שמסייע לרועי הבקר ולאזור כולו, אם מישהו למשל נתקע בכביש הנפט בסמוך לו.

אזור סיר א-דיב

אזור סיר א-דיב ("עמוד ענן")

לבחור שלנו אפילו לא היה כלב שיהיה איתו, דבר שעזר לו להתקרבות אל שועלי הסביבה, שמדי פעם התקרבו אליו ואכלו מידיו. היתה לו סובארו סטיישן חבוטה 1992 ששימשה אותו בפרנסתו הדחוקה מעבודות כפיים מזדמנות בישובי הסביבה. הוא לא רצה יותר מדי והיה מאושר בחלקו. הבית הזה בסיר א-דיב התאים לגמרי לשאיפותיו בחיים – העיקר להיות עם עצמו בטבע. פקחי הסיירת הירוקה באזור הבינו שלא מדובר בפולש ומסיג גבול מאלה שצצים לעתים בכל מיני מקומות, רק כדי לנסות לתבוע חזקה על האדמה. הם הבינו ללבו, הניחו לו ומדי פעם היו נכנסים אליו לקפה. יש גם תועלת אקולוגית וסביבתית במתיישב כזה בגזרת שטח גדולה ושוממה.

מדי פעם הייתי עובר על פני הבית הזה, הממוקם כ-80 מטר מערבית לכביש הנפט, על התוואי העולה מדרך המוצבים הסורית לשעבר. רציתי להכיר את מי שמתגורר בבית הזה ולספר לו מה היה המקום הזה במלחמת ששת הימים. לפני קצת יותר משנה שוב עברתי שם על כביש הנפט, בדרכי מתל פאחר לקלע, והחלטתי שעכשיו ניכנס ונגיד שלום למוכתר של סיר א-דיב – כפר של איש אחד.

הגעתי לגדר התיל שהקיפה את החצר וקראתי כל מיני קריאות. לבסוף נפתחה הדלת. הוא הזמין אותי להיכנס דרך שער בקר שהיה 50 מטר משם. נכנסתי לחצר וממנה אל הבית, אל מבואה ארעית שהוקמה, שקירותיה הדקים וחלונותיה רעדו מהרוח, ומשם לתוך הבית. הבחור שלנו הכין תה עם כל מיני עשבים, עשה לי סיור בחדרים, הראה לי בגאווה את ההרחבה שעשה במרפסת. הוא סגר אותה כמיטב יכולתו מפני הרוחות והקור (לא צריך אישורים מוועדת תכנון ובנייה של מועצת סיר א-דיב), והפך אותה לחדר השינה שלו. הראה לי את המוזיאון הקטן של הפריטים שמצא בבית, את החצר, את הגפנים הצעירים.

חלק מהפריטים שנמצאו בבית הסורי

חלק מהפריטים שנמצאו בבית הסורי (כולל מברשות שיניים)

המטבח בבית

המטבח בבית

המבואה, מבט החוצה

המבואה

חלון ומסגרות סוריים אותנטיים, משקיף לצד מערב

חלון ומסגרות סוריים אותנטיים, משקיף לצד מערב

היו ימים בסיר א-דיב

הבית בסיר א-דיב, סתיו 2015

הבית כפי שהוא נראה מכביש הנפט

הבית כפי שהוא נראה מכביש הנפט

הסיפור שלו היה נהדר, והבית לא פחות. סיפרתי לו על כוחות גדוד 129 שעברו פה, למה ואיך הגיעו לכאן ולאן המשיכו. הוא גילה עניין קטן בהיסטוריה הצבאית של המקום, שאותה לא הכיר. התחברנו, ומאז היינו משוחחים מדי פעם בטלפון ומתכתבים במייל. ערכתי לו סיורים במוצבי האזור – נעמוש, בחריאת, קלע, הרחקנו לתל הילאל וג'לבינה. למקומות שבשטח נסענו בסובארו הישנה שלו, שצלחה שטחים שרכב שטח מתקשה בהם. גחון הסובארו נחבט כמה פעמים, אבל הגיע לכל מקום.

הבחור מסיר א-דיב סיפר לי על נועה, שמספר חודשים קודם לכן עברה להתגורר אף היא בסיר א-דיב, במבנה נוסף שנותר על תלו, לא הרחק ממנו. סיפורה התפרסם כאן בינואר 2016. היה לה חלום להקים כאן כפר שיקומי לאמנים מתבודדים. דיברנו גם על עריכת סדנאות פסיכולוגיות לנפגעי הלם קרב ממלחמת ששת הימים. כל מיני רעיונות חמודים והזויים. כמה ימים לאחר מכן נאלצה נועה לפנות את הבית שלה לאחר שהובהר לה כי תפונה בכוח ותקבל תביעה. נועה שלא חיפשה צרות, עזבה והלכה הלאה. כיום היא מתגוררת באזור הרי מירון.

היה זה מפקח נפת צפון ברשות מקרקעי ישראל, שראה דברים אחרת והחל לפעול נגד הבחור שלנו. עצם גילויה של נועה הכעיס אותו. הוא האשים את הבחור שלנו שלא הלשין לו עליה והחל להתנכל לו וללחוץ עליו שיעזוב.

הבחור שלנו חשב שהמפקח יירגע לבסוף, אבל זה לא קרה. בסך הכל, הבחור שלנו, שכבר התגורר במקום מזה כעשר שנים, לא הפריע לאיש ולא היתה לו שום כוונה לתבוע חזקה או בעלות על המקום. טיפוס שקט ונוח שלא מחפש בעיות. הבחור מסיר א-דיב נדרש לפנות את הבית עד אביב 2016, אחר כך עד אוגוסט 2016 ואחר כך ארכה נוספת.

עוד לפני תחילת הבלגן הזה התארחתי בבית בסיר א-דיב ליממה שלמה. סיירנו במוצבים סורים נטושים, הרחקנו עד לבניין המיפקדה לשעבר בפאתי קונייטרה וחזרנו אל ביתו לארוחת ערב שהתבשלה על הגז במטבח וחוממה על הקמין. בחוץ שרר קור של מעלה אחת. רסס של טיפות רקד על השמשות ורוח עזה התחבטה בחלונות. האנרגיה הסולארית הספיקה באותו יום סגריר לתאורה קלושה, שלאורה שיחקנו שחמט במשך לילה שלם. אחר כך יצאתי אל הקור המקפיא, לעלטה המוחלטת, ליללות התנים והשועלים. טבע במלוא תפארתו הפראית.

אמצע פברואר 2016, בוקר קר, סוער וערפילי בחצר הבית המערבי של סיר א-דיב

אמצע פברואר 2016, בוקר סוער וערפילי בחצר הבית המערבי של סיר א-דיב

התעוררתי לבוקר של ערפל סמיך וקור עז. בחצר רעו הפרות בנחת. הכל היה ירוק מאוד ואפור מאוד, ובתוך כל זה ניצב לו הבית המערבי קיצוני של סיר א-דיב, בשיא פריחתו המחודשת אחרי 40 שנה מאז היה בבעלות סורית.

באוקטובר האחרון, זמן קצר לאחר פקיעת האולטימטום לפינוי, כשהבחור שלנו עזב את ביתו לכמה עניינים, דאג מישהו לפרוץ את הבית ולהרוס כל מה שאפשר. הוא שבר את החלונות, השחית את המערכת הסולארית, חיבל במאגר המים והרס את דוד השמש. שום דבר שגנב לא היה מתעסק איתו. ניכר כי משימתו של החבלן טוב הלב היתה להפוך את הבית ללא ראוי למגורים.

כשהבחור שלנו חזר – חרב עליו עולמו. לאחר שעמד על ממדי הנזק הוא נסע למשטרת קרית שמונה והגיש תלונה. הוא אף סיפר לחוקר במי הוא חושד. אבל משטרת ישראל ממילא לא מתעסקת בזוטות. מיותר לציין שצוות חקירה מיוחד לא הוקם כדי לבדוק מי פרץ לבית היחיד בסיר א-דיב וחיבל בתכולתו.

הבחור שלנו הפך להומלס ועבר להתגורר באוהל בחצר. יותר מדי אופציות חדשות למגורים לא היו. אין הרבה מציאות בארמונות סיר א-דיב שנותרו לפליטה, לא בהרחבה של מוצב עוקדה ולא בשיכון זוגות צעירים בגור אל עסקר. הכל מסביב שממה חרבה. היה לו ברור שלבית שלו הוא כבר לא יוכל לחזור, מפני שהחבלן הרשע שמתעטף באצטלה של החוק יחזור ויחבל. הוא החל בבניית קרוואן, שאותו יוכל להעביר מדי פעם ממקום למקום.

הבית ננטש לאנחות, אבל החבלן לא סמך על כך. בתחילת ינואר 2017 הוא הגיע עם טרקטור. תוך שעה הפך הבית השלם, היפהפה, הנדיר, האותנטי, הסורי-ישראלי הכי מערבי בסיר א-דיב, שהופחה בו רוח חיים – לגל של אבנים. לא חסו אפילו על חלק מכרם הגפנים התמים. הכל נהרס והושחת. כך פתר החבלן בעיה שנורא הציקה לו ולחוק היבש. חבלני ההנדסה ב-1967 הניחו לבית הזה, אבל לא החבלן מ-2017.

כך נראה ונדליזם בחסות החוק. תמצאו כאן רשעות, טיפשות ואטימות. העיקר שהבית הזה לא יהווה יותר מטרד למנוחתו של מאן דהו.

הבית בסיר א- דיב - הסוף

מעשה נבלה בחסות החוק. הבית בסיר א-דיב שנותר שלם מאז מלחמת ששת הימים – הסוף

————————————————————————

23 מחשבות על “הבית בסיר א-דיב

 1. עצוב מאד…
  "מדינת ישראל תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה. מדינת ישראל תהא מושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל…" (מתוך מגילת העצמאות, 14.5.1948, שעליה אמור היה להיות מושתת החוק בישראל).
  ממש אור לגויים.

  אהבתי

 2. הסיירת הירוקה עושים עבודה חשובה מאד כנגד פולשים ומעשה ונדליזם בשטחים פתוחים ובטבע אבל לפעמים בשם הרצון למלא משימתם הם מבצעים ונדליזם בעצמם כמו שקרה בכפר הזה
  אין שום צידוק להוריד בית שלם שיש לו חשיבות הסטורית וגר שם בחור נחמד שכל פשעו שלא בא טוב בעיניים של המפקח
  גועל נפש !!!
  מקווה שהממונים ברשות הטבע והגנים יעיפו את הפושע הסביבתי לכל הרוחות

  אהבתי

 3. זאת לא הסיירת הירוקה, תקראו להם הסיירת השחורה.
  הייתי מביא בולדוזר שינגוס בבית של האדיוט שהחריב בית הסטורי סתם בשביל להציק לבחור תמים שלא עשה לו שום רע. יש לצערי פקחי טבע שמשתמשים בהגזמה בכוח שנתנו להם. גמדים אלה שהשתן עלה להם לראש יש להעמיד אותם במקומם.

  אהבתי

 4. מצטער אם תגובתי תהיה קצת שונה

  בעיני החוק הוא פולש

  חבל רק שכלפיו החלש הופעל המכבש במלוא עוצמתו ולא נמצאה נוסחה בה הוא יוכל להמשיך להתגורר במקום מבלי שירכוש בכך איזה שהן זכויות.

  אהבתי

 5. שתי פנים לסיפור: הראשונה, מבחינה חוקית, יבשה פחות או יותר, לא יכול פלוני/אלמוני לקבוע את מקום מגוריו באמצע שום מקום, בחסות תפישה הוליסטית/רומנטית/אקולוגית/אחרת, כי כך זה מתאים לו. ואין הבדל בין נועה, לשמוליק ולכל אחד אחר. השניה, אי ציות לחוק אף פעם אינו מצדיק בריונות. אכיפת החוק אינה מצדיקה השפלה של זה שאינו מציית לו, כל עוד הוא אינו נוקט בהתרסה מכוונת מול מערכת אכיפת החוק.
  הכתבה אומרת בדיוק את מה שאמרה שדרנית גל"צ שפוטרה זה עתה, בגלל אמירה מקוממת שאינה ראויה כלל.

  אהבתי

 6. אם חובש כיפה היה הוא? האם אז היו מתנכלים לו באותה צורה? הרי ידוע שהחוק יבש ככל שיהיה אינו שווה לכולם.
  אולי אם היה הבחור שלנו מסיר אל דיאב מזמין כמה בחורי ישיבת הסדר לעשות איתו איזה חג או שבת.
  אולי אז המדינה היתה פוסחת על ההתעקשות המיותרת הזו?
  חבל מאוד חבל שמדינה כזו נותנת יד למעשה איוולת שכזה.

  אהבתי

 7. מה שטיפש אחד עושה אלף חכמים לא יוכלו לתקן.
  חבל שבסיירת הירוקה שיש בה אנשים טובים ומתחשבים יש תפוח רקוב במיוחד, מקווה שהמנהלים שלו יעיפו אותו לכל הרוחות.

  אהבתי

 8. כתבה יפה מאד. שלמה, יש לך כשרון כתיבה!
  חבל שהסוף הוא כזה רע. מעורר גועל נפש.
  קשה לי להאמין שמי שהרס עשה זאת במסגרת החוק. אפשר לתבוע אותו ולהעיף אותו לחור שממנו הוא יצא. זה אותו חור שממנו זוחלים החלאות. סליחה על הביטוי.

  אהבתי

 9. מכיר את הבית 50 שנה וכן את הבחור שגר שם, , לא נבנה באופן לא חוקי , הבית נמצא שם עוד לפני 67 , מבחינה חוקית היה צריך להסתפק בפינוי הדייר אך לא בהריסת הבית שזה ונדליזים לשמו ולא פעולה בשם החוק.

  אהבתי

 10. הבית אינו מונומנט הסטורי אלא אחד ששפר עליו גורלו ולא נהרס כמו כולם ומבחינה זו אין לו שום ייחוד.לשלטון אין שןם אינטרס להפוך אתרים סוריים להסטוריים ושלמה ואני מכירים כמה אתרים יפים ומעניינים יותר. הסיפור כאן זה הבחור והרומנטיקה מול החוק היבש.

  אהבתי

 11. הסיירת הירוקה..עוד גוף שרלטן שבחסות החוק ובאיזורי הנוחות שלו..לוקח את אשר חפץ רצונו..מנוולים עם רשיון..

  אהבתי

 12. שלמה,כואב לראות את שנעשה ע"י רשויות החוק. כתושב הגולן וכקורא אדוק של הבלוג מתוך אהבת ההיסטוריה החשובה של המקום,אני חושב שזו העת להגשים את החלום של נועה ואת ניסיונו של הבחור בכתבה להפיח חיים במקום,ולהקים בסיר א-דיב את הכפר להלומי הקרב.רשויות מדינתנו האהובה מוכיחים בכל פעם מחדש את הצטיינותם בפירוק מבנים על אדמת ישראל מאשר בנייתם,שימורם והפיכתם לאבן דרך בלימוד ההיסטוריה של עמנו.אם תורם הכפפה ע"י בעל ממון או יזם כלשהו הרואה עין בעין עם הנאמר בכתבה,אשמח להצטרף לכל קבוצה שתמנף את הרעיון מתוך אכפתיות,אהבת הגולן ואהבת הארץ ומורשתה.

  אהבתי

 13. מקומם שאין שיוויון בפני החוק ועושי דברו. האם מישהו היה הורס את בבית אם היה בשטחים? קרי יהודה ושומרון? הכל פוליטי.

  אהבתי

 14. אני וחבר מרמת הגולן ביקרנו בסיר אל דיב, נכנסו לבית של נטע, פשוט מדהים, איזה אומץ לגור שם, לעצב את הבית מחדש, השלט התלוי בתוך הבית עומד על תילו, מאוד ריגש אותי, עצוב הסיפור של הבחור שהחריבו לו את הבית, לא הפריע לאף אחד, רק פקח חסר לב.

  אהבתי

 15. אותו פקח עכשיו מסתובב עם שומר ראש אחרי שהציק למישהו חזק ממנו ודאג לזרוק לו רימוני יד על הבית

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s