הגבול החדש

מבוטמיה לרפיד, מחושניה לקונייטרה ועד לתפיסת מאחז בחרמון * כך ייצב צה"ל את הגבול המזרחי החדש עם סוריה ב-11 ביוני 1967

מפקד הרמה הסורית אלוף אלעד פלד (משמאל) עם משקיפי האו"ם וקציני צה"ל (צילום: דוד מאסטרו)

אלוף אלעד פלד (משמאל), מפקד הרמה הסורית וגם מפקד אוגדה 36, עם משקיפי או"ם וקציני צה"ל בקונייטרה (צילום: דוד מאסטרו)

פרק מתוך חוברת של מחלקת מה"ד היסטוריה מ-1974 לסיכום המערכה בזירה הסורית, מפרט ומסכם את ההתארגנות של כוחות צה"ל בגבול החדש עם סוריה, מיד בתום מלחמת ששת הימים. להלן הדברים.

מקור: ארכיון צה"ל.

עם הפסקת האש ולאחריה

הפעילות ברמת המצפ"ע והפיקוד

בשעה 101830 עם היכנס הפסקת האש לתוקף שלט צה"ל ברמת הגולן, כולל על מסעאדה, קונייטרה ובוטמיה. הגם שבינם לבין דמשק ניצב צבא מובס ומפורר, לא המשיכו כוחות הפיקוד בהתקדמותם. יחד עם זה נמשכו גם לאחר ערב ה-10 ביוני פעולות טיהור שטחים וייצוב קו הפסקת אש טוב יותר.

סמוך להפסקת האש התקשר עוזר ראש אג"מ [רחבעם זאבי] לאלוף הפיקוד [דוד אלעזר] והודיע לו כי שר הביטחון מבקש לוודא שהכוחות לא יעברו את כביש מסעאדה-קונייטרה-בוטמיה. אלוף הפיקוד לא ראה טעם לעצור את כוחות הפיקוד על ציר הכביש ממש, כאשר ידע כי משמעות הדבר היא שהכביש יהיה בלתי ניתן לניצול. כוונת אלוף הפיקוד להורות לכוחות להתקדם מספר קילומטרים מעבר לכביש, כדי לתפוס שטחים שולטים מעברו המזרחי, קיבלה את אישורו של המצפ"ע, כאשר בשעה 110100 הורה אג"מ מבצעים את אלוף פיקוד הצפון כדלקמן:

בהמשך לשיחה בין ע' ראש אג"מ לאלוף פיקוד הצפון וקביעת הגבול המזרחי של הגזרה הסורית להלן הנחיות להמשך פעילות.

א) הכוחות יפטרלו על כבישים בלבד. ב) הכוחות יחפשו עמדות לאורך גזרה עד 110600. ג) הפיקוד יגיש הצעת תוכנית לתפיסת שטחים שולטים ממזרח לכביש, שנקבע כגבול הגזרה. ההצעה תוגש לאג"מ מבצעים עד 111200. ד) בשעה 110700 יגיעו משקיפי או"ם למקום. על הכוחות להיענות לכל בקשה של האו"ם. המשקיפים יגיעו מסוריה לכיוון קונייטרה, ומישראל לכיוון קונייטרה. ה) מתאריך 11 יוני 67 יש להתחיל במהירות האפשרית בפינוי שלל. הפינוי ע"פ הנחיות מקצועיות של אג"א. יוקצו שלוש פלוגות על-ידי פיקוד הצפון לאג"א לצורך ביצוע הכנסת השלל לשטח המדינה. התייצבות הפלוגות תיעשה בתיאום ישיר בין אג"א לפיקוד הצפון.

הוראות פתיחה באש:

על אש נק"ל תושב אש נק"ל. על אש טנקים, מרגמות וארטילריה – תושב אש עם כל כלי הנשק העומדים לרשות הכוחות.

לאור הוראות אלה הורה האלוף לחטיבה 10 להמשיך לנוע עד רפיד, ולחטיבה 45 לתפוס שטחים מעבר למסעאדה ולתפוס את מג'דל שמס (החרמון נתפס ב-12 ביוני לאחר דיון קצר בין אלוף הפיקוד לבין שר הביטחון ומפקד חיל האוויר, שביקרו ב-11 ביוני ברמת הגולן).

שעה שחטיבה 10 היתה בדרכה לצומת בוטמיה ורפיד וכבשה את חושניה (ב-110300 ביוני), הורה הרמטכ"ל להפסיק טיסות מסוקים ברמת הגולן. הוראה זו ניתנה בעקבות הודעתה של דמשק על הפצצתה (בספרו של יחזקאל המאירי "משני עברי הרמה" עמ' 195 נאמר כי טייס של חיל האוויר ערך פעולת גמול פרטית והטיל פצצות ליד בניין הטלוויזיה בדמשק, לאחר שהטלוויזיה הסורית שידרה תמונות של התעללות בגופות טייסים ישראליים, אולם מדור תולדות חיל האוויר לא אימת עובדה זו) ותנועת צנחנים לעברה כביכול, ודרישתה בעקבות זאת לכנס בדחיפות את מועצת הביטחון.

מועצת הביטחון התכנסה שוב בשעה 110315 (לפי שעון ישראל). הנציג הסובייטי פדרנקו האשים את ישראל בהפרת הפסקת האש על-ידי התקפה אווירית של דמשק והמשך הפעולות הצבאיות באדמת סוריה. בהמשך מסר המזכ"ל את הודעת הגנרל בול בדבר כיבוש קונייטרה על-ידי צה"ל. בהודעתו ציין בול כי ישראל טוענת שכבשה את העיר קודם כניסת הפסקת האש לתוקף. במקביל דיווח על הפצצה אווירית בדמשק ב-18:39 ועל ירי כמה מטחי אש ארטילריים על-ידי ישראל אחרי השעה 18:30. הגנרל בול הוסיף כי הפעילות באיזור קונייטרה האטה את קצב היערכות המשקיפים וכי ההיערכות לא תסתיים, איפוא, אלא בשעות המוקדמות של ה-11 ביוני.

לאחר הפסקה קצרה התכנסה המועצה מחדש, והדיון המשיך להתרכז סביב הטענות על פעילות צה"ל בשטח סוריה. לאחר חילופי דברים בין הצדדים נסתיימה הפגישה בדיווח נוסף שמסר המזכ"ל. הדו"ח ציין כי לדברי משקיפי האו"ם מדמשק לא היתה כל הפרה סורית של הפסקת האש, וכי לדברי משרד החוץ הישראלי שורר שקט לאורך הקו.

בבוקר ה-11 ביוני התלוננה סוריה על התקדמות נוספת של כוחות צה"ל מזרחה לבוטמיה, לאחר כניסת הפסקת האש לתוקף. דו"ח שהגיע מאת הגנרל בול אמר כי משקיפי האו"ם הגיעו לשטח למעשה רק ב-11 ביוני, ואינם יכולים לקבוע אם נכבש שטח כלשהו אחרי 101830 ביוני. הנציג הישראלי הפריך את הטענה על פעילות כלשהי לאחר מועד כניסת הפסקת האש לתוקף, והוסיף כי המשקיפים תפסו את עמדותיהם וכי ישראל הגיעה לידי שיתוף פעולה מלא עם הגנרל בול.

בסופה של הישיבה קיבלה המועצה החלטה פה אחד המגנה כל הפרה של הפסקת האש, והקוראת לכל הכוחות אשר נעו קדימה לחזור לעמדות שהחזיקו בהם ב-101830. אולם כוחות פיקוד הצפון המשיכו כאמור בימים 11 וב-12 ביוני 67 לייצב קו הפסקת אש טוב יותר, אגב טיהור מוצבים ומחנות אויב בתוך השטח הכבוש.

מפת התארגנות צה"ל

מפת התארגנות צה"ל ברמה הסורית הכבושה ביום 12.6.67

פעולות טיהור ברמת הגולן

פעולת חטמ"ר 3:

חטמ"ר 3 שהחלה בפעולתה ב-10 ביוני בשעות אחר הצהריים המוקדמות, המשיכה לאחר השעה 1830 בטיהור מוצבים ותפיסת מחנות האויב מול גזרתה. במלאכת הטיהור השתתפו בעיקר הכוחות הניידים שהיו תחת פיקודה. כוח אחד טיהר את הציר גשר בנות יעקב-עלייקה עד לשעה 19:00. פלוגת הסיור של חטיבה 3 טיהרה את מוצבי האויב לאורך הירדן מבית המכס ודרומה.

במקביל לפלוגת הסיור שירדה דרומה, פעל גדוד 92 שחצה את הירדן באזור השפך והשתלט על מוצב השפך, בית הבק ומוצב בית הקברות ליד משפע. החבירה בין גדוד זה לבין פלוגת הסיור היתה לאחר כיבוש מוצב גבעה 62 על-ידי פלוגת הסיור ב-102000 ביוני. בשעה 2200 חבר כוח זה גם עם כוח חטמ"ר 2 באזור שפך הזכי.

נוסף לאלה פעלו כוחות הגש"פ שטיהרו את ציר עלייקה-עין סמסם-ג'רבה.

החל משעות הבוקר של ה-11 ביוני המשיכו יחידות חטמ"ר 3 בסריקת המוצבים ובאיסוף שלל. בעת ביצוע פעולות אלו נתקלו היחידות בחיילי אויב, שנשארו במוצבים והתמסרו לכוחותינו. מיפקדת החטמ"ר התמקמה בעלייקה וקיבלה אחריות על המרחב הכבוש שבמרכז הרמה.

גדוד 34 של החטיבה עשה מלאכה דומה בשטח שממערב לבניאס (בבוקר ה-10 ביוני תפסו כוחות מגדוד 34 ללא התנגדות ובלא היתקלות באויב את ברג'את וסומין שמול גזרת שמיר). במשך יום ה-11 ביוני טיהר הגדוד את אזור נוחיילה ומע'ר שבעא, לאחר שהכפרים באזור זה נכבשו כאמור ביום הקודם ללא כל התנגדות על-ידי צפ"מ מגדוד 39 של חטיבה 45.

פעולת כוחות חטיבה 80

בערב ה-10 ביוני התמקמו פלוגת הטנקים, יחידת הסיור החטיבתית וצנחני חטיבה 80 סביב לצומת בוטמיה, להגנתו מפני התקפות אויב אפשריות. מדי פעם אף פתחו כוחות החטיבה באש לעבר רכב סורי, שהמשיך להגיע במשך ליל 11-10 ביוני מכיוון הכביש לקונייטרה. במשך הלילה המשיכה החטיבה בריכוז כוחותיה באזור "הצומת". הכוחות שהגיעו במסוקים כללו פלוגה מוגברת מגדוד 98 בפיקודו של הסמג"ד יאיר לין; כוחות מגדוד 71 של חטיבה 55 (שלחם בירושלים); כוחות משייטת 13; גדוד 202 של חטיבה 35 (שלחם ברצועת עזה).

כוחות אלה, למעט גדוד 202, שהוקצה להגנת הצומת, קיבלו לקראת בוקר ה-11 ביוני הוראות לעבור בכפרים מאזור הצומת עד אל-על ולטהר אותם. זאת, לאחר שהכוחות שעברו בצומת פיק-בוטמיה (הטנקים והסיירת) דיווחו על הימצאות חיילי אויב לאורך הדרך ובכפרים.

לכאורה, ניתן היה עוד ביום ה-10 ביוני להטיל משימה זו על גדוד 57 של חטיבה 80. בתכנון הראשוני נקבע כי הגדוד ימשיך לכפר חרב לאחר שישתלט על תאופיק. אולם משימתו של גדוד 57 שונתה והוטל עליו ב-101645 ביוני לטהר את הציר המוביל לאל חמה.

עם קבלת המשימה החל הגדוד לנוע לאורך הציר לאל חמה. בדרך לא נתקל הגדוד בהתנגדות, אולם לצד הכביש המתפתל נתגלו בורות, שבכל אחת מהם היתה כמות גדולה של חומר נפץ מוכן לפיצוץ. רק ליד אחד הבורות נתגלו שני חיילים סורים שניסו להפעיל את המטען. על שני אלה נפתחה אש והם נהרגו לפני שהצליחו לבצע את זממם.

הגדוד הגיע לפתחה של אל חמה לפני רדת החשיכה. פלוגה אחת קודמה לעבר אל חמה, בעוד יתר הגדוד מחפה ממקום שולט במעלה הרכס. הפלוגה לא טיהרה את המקום בשל רדת הלילה ועשתה זאת רק למחרת בבוקר ה-11 ביוני.

פעולות ייצוב קו הפסקת האש

בדרום רמת הגולן:

חטיבה 10 המשיכה בתנועתה בליל 11-10 ביוני ובשעה 0300 כבשה את מחנה חושניה, בהיתקלה בהתנגדות קלה בלבד. החטיבה התכוונה להמשיך לנוע לצומת בוטמיה, אולם כדי למנוע היתקלות בין יחידות חטיבה 80 לבין כוחות חטיבה 10, קיבלה חטיבה 10 פקודה להיעצר. המח"ט מחה נמרצות, אולם עד בוקר ה-11 ביוני נשארה החטיבה באזור מחנות חושניה. רק בשעות הבוקר, לאחר שעברה החטיבה ת"פ אוגדה 36, החלה לנוע לאזור צומת בוטמיה עוד לפני שהוחלט על מי תיפול האחריות לאזור – על חטיבה 80 או על חטיבה 10.

בשעה 1400 קיבלה חטיבה 80 שהיתה בצומת בוטמיה הוראה מן האוגדה, שעליה להעביר את הצומת לאחריות חטיבה 10 ואת אזור אל חמה לחטמ"ר 2, ולנוע להתארגנות. גדוד חה"נ 261 נע בראש כוחות חטמ"ר 2 לעבר אל חמה, אגב הכשרת ציר התנועה, ואילו חטיבה 10 קיבלה אחריות על גזרת חושניה-רפיד-בוטמיה-אל ג'חדר-חספין.

התארגנות זו היתה קשורה לפקודה מה-10 ביוני, לפיה נתמנה מפקד אוגדה 36 [אלוף אלעד פלד] כמפקד הגזרה הסורית כולה. ב-11 ביוני דילגה המיפקדה העיקרית של האוגדה לקונייטרה, שם היתה לפני הכיבוש מיפקדת החזית הסורית.

בצפון רמת הגולן ובמרכזה:

על-פי הוראותיו של אלוף הפיקוד על ייצוב קו משופר בצפון רמת הגולן, תפס גדוד 25 מחטיבה 45 ביום 110600 משלטים מדרום למסעאדה. משם המשיך הגדוד לנוע דרך בוקעתא בכיוון דרום מזרח לאורך הרכסים עד צומת אל אחמדיה ושם נערך להגנה.

בבוקר ה-11 ביוני יצא גם כוח סיור לתפוס את השטחים השולטים על האזור, מצפון למסעאדה. בעקבות זאת הטיל מח"ט 45 על מג"ד 74, סא"ל צבי רם, לתפוס את הרכסים שממזרח לברכת רם עד אזור סחיתא. אלוף הפיקוד הורה למח"ט לתפוס גם את מג'דל שמס, וזאת על דעתו שלו.

מח"ט 45 פגש את קציני האו"ם בבוקעתא ב-111100 ביוני. בפגישה זו הציג המח"ט באופן כללי את היערכות כוחותינו באזורים שנקבעו כקווי הפסקת האש.

ייצוב קו הפסקת האש בחרמון נעשה מאוחר יותר והוטל על חטיבה 1, אשר קיבלה עוד בשעה 1555 ב-10 ביוני פקודת התראה לנוע לקונייטרה. החטיבה נעה לקונייטרה בדירוג. ראשון נע גדוד 13, שחבר ב-10 ביוני בשעה 1100 לרגלי מוצב 9136, עם שתי הפלוגות שלו שהיו ת"פ חטיבה 8.

ב-101923 נעו לקונייטרה כל המפקדים השותפים לקבוצת הפקודות החטיבתית, בעוד הסמח"ט נשאר עם הסמג"דים לפקד על היחידות. אחרי המפקדים נעו היחידות עצמן. בשעה 111100 הגיעה כל החטיבה (פרט לגדוד 51 שהגיע מאוחר יותר) לקונייטרה, שם החלה להתארגן להגנה. באותה שעה הגיע לקונייטרה גם גש"פ 181.

לאחר אישור שר הביטחון, שניתן על ידו לאלוף הפיקוד בעת ביקורו ברמת הגולן בלוויית מפקד חיל האוויר, קיבלה חטיבה 1 ב-11 ביוני בצהריים הוראה לשגר כוח לתפיסת משלט בפסגת החרמון. מח"ט 1 הטיל את המשימה ב-12 ביוני בשעה 13000 על גדוד 13. בפקודתו הטיל המח"ט על הגדוד להשתלט על משלט בפסגת החרמון (נ.ג 2072 בנ"צ 22383008) ליד נקודת גבול מס' 4.

גדוד 13 לפני עלייתו לחרמון [מאלבומו של פנחס אלוש]

מחלקה מפלוגה ב' מגדוד 13 לפני העלייה לתפיסת משלט בחרמון, 12.6.67 [מאלבומו של פנחס אלוש]

לאחר קבלת הפקודה הורכב כוח שכלל מחלקה מוגברת, כיתת מאג וציוד קשר. מאחר שהכוח היה צריך לשהות בגובה מעל ל-2000 מ' ניתנו לו בגדים חמים וגם מזון. רובו של הכוח שטס במסוק החל משעה 1600, ויתרתו עלה לחרמון ברגל ממג'דל שמס למחרת בבוקר.

עם תקיעת דגל ישראל על החרמון נסתיים למעשה כיבוש רמת הגולן.

ב-11 ביוני 67 הוציא אג"מ מבצעים פקודה להתארגנות בגבולות המורחבים של המדינה. להלן קטעים מפקודה זו:

הכוונה: צה"ל יעבור להגנה בגבולות המורחבים של מדינת ישראל, תוך קיום פעולות ביטחון שוטף וכוננות למניעת תוקפנות אפשרית של ארצות ערב, ביבשה, בים ובאוויר.

שיטה (לגבי הזירה הסורית): פיקוד הצפון ייערך להגנה בגבולות המורחבים, יקיים פעילות ביטחון שוטף במרחבו, ימנע תוקפנות אפשרית של סוריה ולבנון בגזרתו, ויקיים ממשל צבאי ברמה הסורית. הכוחות העיקריים המוקצים לפיקוד הצפון הם: חטיבת שריון 37, חטיבת שריון 10, חטיבת שריון 45, חטיבת חי"ר 1.

ביום פרסום הפקודה הורה אג"מ מבצעים גם על שחרור חלק ניכר מכוחות פיקוד הצפון. בין היתר ניתנה הוראה לשחרר את חיילי החטמ"רים 2 ו-3, את חטיבה 9, חמישה גדודי ארטילריה ויחידות סיוע ושירותים.

עד כאן הפרק.

—————————————————

3 מחשבות על “הגבול החדש

 1. בשולי קביעת קו הגבול עם סוריה, הנה אנקדוטה נחמדה שמופיעה בספר "המערכה על הגולן" מאת מתי מייזל. מסופר שם כי דיין חשש מפני חריגות של פיקוד הצפון בהתוויית קו הגבול. הוא הקפיד שהוראותיו יתבצעו כלשונן, והאחראי שלו להבטחת העניינים הללו היה אלוף רחבעם זאבי עוזר ראש אג"ם, שצילצל לדדו כדי לוודא שצה"ל לא יעבור מזרחה מכביש מסעאדה-קונייטרה-בוטמיה.

  מצד שני, דדו שאף לחצות את הכביש כדי לתפוס שטחים שולטים ממזרח ולהבטיח שעל הכביש יוכלו לנוע, משום שהיה חיוני לתנועת הכוחות. בביוגרפיה של דדו מספר דדו על השיחה עם גנדי:

  "בשלב מסוים ואני לא זוכר את השעה, קיבלתי טלפון מעוזר ראש אג"מ שאמר לי: שר הביטחון ביקש להגיד לך שתיעצר על קו מסעאדה-קונייטרה-בוטמיה.
  אמרתי לו: מה זאת אומרת תיעצר על הקו? זה כביש שאנחנו נרצה לנסוע עליו. אם אתה אומר לי מסעאדה-קונייטרה-בוטמיה, בוא נגיד ששנינו הבנו שבשביל להיות על הקו הזה צריך לשבת על המשלטים בצד השני.
  על זה ענה לי ע' ראש אג"מ במשפט כזה: תשמע, אם אתה לא רוצה להבין, אל תבין. אני לא משחק. אני אמרתי לך מה שאמרו לי.
  ואז אני מחליט על אחריותי להבין את זה אחרת. הפקודה שהוצאתי היא פקודה כזאת: הקו שלנו הוא הקו, אבל אתם רשאים להתקדם עוד כמה קילומטרים בשביל להבטיח אותו".

  אהבתי

 2. חבל שנעצרו ולא המשיכו. היו דיבורים לכבוש להגיע עד ג'אבל דרוז ולהקים את מדינת הדרוזים
  הכל היה נראה אחרת היום
  דאעש לא היה מעיז להתקרב לשם.ם

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s