השריון בזכוכית מגדלת

התבוננות מעמיקה בצילומי פלוגת השריון וטנק יעקב העליון שנפגע מתחת לתל פאחר * כתבה ממעריב על ד"ר הורנר ותאג"ד 12 שטיפלו בפצועים * על סמך מה חוברה רשימה חצי מופרכת של חללי קרב תל פאחר?

משחקים כדורגל בחורשת טל [ארכיון צה"ל]. להגדלה מקסימלית לחצו על התמונה פעמיים

לפני כשנתיים, ביוני 2015, התפרסמו כאן מבחר תמונות מצומת האיי.אמ.אקס שמתחת לתל פאחר. הצילומים בוצעו מתחת לתל בכיוון מזרח ודרום, וברובם כיכב בוואריאציות שונות הטנק שאנו מזהים כטנק של יעקב העליון, שדרכו על הדרך האוגפת לעזרת טנק ברוש הפגוע נגדעה בעודה באיבה מירי טנקים סורים ומרגמות. באותה מכת אש קטלנית שנורתה בסביבות השעה 15:10 על שיירת גדוד 12 מתחת לתל פאחר, נפגעו ארבעה טנקים מפלוגת זיווה, שהובילה את גדוד 12 אל היעד. לאחרונה קיבלנו את הצילומים באיכות גבוהה, מה שמאפשר את הגדלתם והתבוננות לכל מיני פרטים.

התחלנו עם הצילום של השריונרים שמשחקים כדורגל בחורשת טל. הצילום בוצע כשמלחמת ששת הימים כבר פרצה ופלוגות ו'-ז' מגדוד 377 הוזעקו להדוף את התקפת הסורים על קיבוץ דן ב-6.6.67. מאותו יום הם נותרו בשטח כינוס בחורשה. על רקע החיילים שמשחקים ניצבים זחל"ם וטנק. הזחל"ם זוהה בוודאות גבוהה כזחל"ם המ"פ זאב נמיר. החייל שמכדרר זוהה כחיים כהן מטנק ברוש. מי מאנשי השריון מסוגל לזהות את היתר?

הנה הצילומים המוגדלים:

משחקים ליד זחל"ם המ"פ נמיר. זחל"ם זה נפגע בדרך ההטיה בעת התנועה לתל פאחר והתפוצץ, 4 נהרגו

הטנק שבצילום למטה הוא טנק מ"מ או סמ"פ. לידו מאיר ריבקין, שמשתתף במשחק (3 נגד 3).

טנק מפלוגת זיווה. לידו המ"מ מאיר צוק [להגדלה – לחצו]

הגדלה נוספת: טנקיסט על הצריח

והגדלה נוספת: חייל יושב מתחת לטנק

בין שני טנקים: מה מחזיק האיש שבצילום?

שימו לב לאדם הניצב על הדרך במרכז התמונה ואוחז בחפץ. מהו החפץ? הגדלנו וראינו:

טנק האמ.איקס הסורי ומעליו מימין טנק העליון [צילום: יהודה הראל, דובר צה"ל, ארכיון צה"ל]

האיש שניצב על הדרך אוחז במסרטת 8 מ"מ. מי הוא? חייל מילואים, צלם עיתונות, או איש מטעם דובר צה"ל? אין ספק שמדובר בצילומים נדירים, בפרט כשבסבירות גבוהה הצלם הזה המשיך לאחר מכן והגיע לתל פאחר.

נזכרתי שלפני כשנתיים וחצי קיבלתי טיפ על בעל חנות לצילום שברשותו היו צילומי סטילס ו-8 מ"מ מהרמה הסורית אחרי סיום הקרבות. הצלחתי להגיע אל בתו, שסיפרה כי אביה כבר נפטר וכל החומרים זרוקים אצל מישהו ששימש בעבר כעוזרו של אביה. היא הבטיחה לברר איתו איפה האוצר. כעבור יומיים צלצל ובפיה בשורה קשה – כמה שבועות קודם לכן הבחור זרק את כל התמונות כי חשב שאין בהן שום תועלת. כואב הלב.

הצצנו גם לתוך הקרביים של הטנק הסורי שהתגלה נטוש וקנהו מופנה אל דופן המדרגה, הפוך מהכיוון שאליו הוא היה צריך להיות – אל פני האויב המתקדם בדרך ההטיה.

בבטן הטנק הסורי [יהודה הראל]

הגדלנו גם את איזור המדרגה שמעל הטנק הסורי על מנת לצפות טוב יותר בטנק השרמן הפגוע, שבמקורו היה שייך לסמ"פ ז', גדעון נוימן. הסמ"פ נפצע בידו ב-6.6 במהלך תקיפת קיבוץ דן ושהה יומיים בבית החולים בעפולה. הוא חזר לפלוגה ב-8.8, ומכיוון שלא היה כשיר גזר עליו המ"פ זאב נמיר, עם קבלת הפקודה לביצוע תקיפת תל פאחר, לנוע בג'יפ בסוף שיירת גדוד 12. על הטנק שלו עלה לפקד יעקב העליון. אותה פציעה קלה ביד הצילה כנראה את נוימן מפציעה חמורה שבעתיים, ומנגד שלחה את העליון לסבול כל חייו מאותן פגיעות בטנק בשטח ההשמדה שמתחת לתל.

טנק העליון על המדרגה העליונה שמעל צומת האיי.אם.איקס

מי מזהה את צוות הטנק?

צילום מחזית הצפון, כנראה מתקופת ההמתנה, הוא של צוות טנק שנראה באיזור דן/שאר ישוב. ברקע נראה מוצב תל עזזיאת. לפי הפרוז'קטור בחזית, זהו טנק ברמת מ"מ ומעלה. הגדלנו את הצילום, אולי למישהו יקפוץ משהו בראש שיזכיר לו נשכחות ויזהה את החבר'ה, שאמורים להשתייך לגדוד 377.

לסיום: צילום מוגדל של שרידי זחל"ם המרגמה של פלוגת השריון, שנפגע והתפוצץ על דרך ההטיה קצת לפני צומת האיי.אם.אקס, ושעליו נהרג רחמים משיח.

שרידי זחל"ם מרגמה 81 של פלוגת השריון [ארכיון צה"ל]

וזה הצילום המלא. הנדסה ושריון בדרך ההטיה בדרך לתל פאחר [צילום יהודה הראל / ארכיון צה"ל]

כתבה במעריב על ד"ר ג'קי הורנר: התקדמתי עם הזחל"ם אל תוך השטח

להלן כתבה על ד"ר ג'קי הורנר ותאג"ד 12 בתל פאחר / מעריב 10.7.1967, מאת ישעיהו אביעם

ענוות לוחמים אף היא תכונה שלא התברכו בה צבאות רבים. חייל או קצין אמריקני כי יקבך אות הצטיינות על מעשה גבורה מפרסמים את שמו בעיתונות, ברדיו ובטלביזיה, ובהגיעו לעיר הולדתו יוצאים לקראתו ההמונים בתופים ובמחולות. התזמורות מנגנות והגיבור מוסע במכונית פתוחה והוא כולו זוהר מנחת ופניו מופנים למצלמות הטלביזיה.

אצלנו עשו מפקדים וחיילים מעשי גבורה יוצאים מגדר הרגיל בימים אלה. רבים קיפחו את חייהם, רבים נפצעו והיו לנכים, ואלה שיצאו שלמים ובריאים רק בנס יצאו. אבל כאשר אתה בא לראיין חייל או קצין המועמד לקבל ציון לשבח, יספר לך על הקרב ועל מעשי הגבורה של חבריו ואילו את מעשה הגבורה שלו יתאר באוזניך כמילוי חובה גרידא.

הוא הדין בשני הרופאים שיצאנו לראיין בשבוע שעבר. האחד הוא ד"ר ג'ק, סגן בצבא הסדיר המשרת באחד מגדודי חטיבת גולני המהוללת. פגשנו אותו על רמת הגולן. ד"ר ג'ק היה באותה שעה במרפא הגדודית וטיפל בחיילים שסבלו ממיחושים שונים.

אחד הקרבות המרים והעקובים מדם במלחמת ששת הימים היה הקרב על תל פאחר שמעל תל עזזיאת הנודע. בקרב זה נטל חלק נכבד ד"ר ג'ק: חילץ פצועים, עודד אותם, הגיש להם עזרה. על מסירותו ועל אומץ לבו שמענו מפי קצין השלישות החטיבתי. ברם, כשאתה משוחח עם ד"ר ג'ק דומה עליך שלא עשה אלא מעשה של יום-יום.

משרדו של הרופא הצעיר נמצא באחד מבנייני האבן של המחנה. בפרוזדור יושבים כמה חיילים וממתינים להתקבל. הנה מתפנה הרופא ואנו נכנסים פנימה. אין זה חדרו של הרופא הצבאי הסורי, אלא חדר מיפקדה של חיל השריון. על הקירות תלויים עדיין ציורים של טנקים שונים והוראות להתנהגות בשעת התקפת גזים.

ד"ר ג'ק הוא עולה חדש יחסית. בשנת 1962, תיכף לסיום חוק לימודיו במכללה, עלה ארצה מקייפטאון שבאפריקה הדרומית. על הארץ שמע ממקור ראשון: הוריו, ילידי פולין, עלו לארץ ישראל בשנת 1919, ואביו אף שימש שוטר במשטרת המנדט. ברם, לפני 30 שנה ירד לאפריקה הדרומית.

כמה שנים עבד הד"ר ג'ק בבית החולים הממשלתי תל השומר. לפני שנה גויס לצה"ל. את דרגתו הצבאית קיבל לאחר שהשתתף בקורס קציני רפואה. ד"ר ג'ק מספר לנו בעברית רהוטה מה עבר על גדודו בקרב האכזרי על תל פאחר, אחד המתחמים הגדולים והמבוצרים ביותר לאורך הרמה הסורית.

הכתבה ב"מעריב"

הכתבה ב"מעריב"

הזחל המשוריין שבו יצאו אנשי תחנת האיסוף הגדודית היה מאסף הגדוד, שיצא לתקוף את המוצב האדיר. בהתאם לפקודות החליט ד"ר ג'ק למקם את תחנת האיסוף במרחק 300 מטרים בקירוב ממקום המוצב עצמו. דבר זה נועד לאפשר הגשת עזרה מהירה לנפגעים ופינויים (בעזרת זחל"מים) אל יחידת הרפואה החטיבתית שבעורף.

כפי שקורה בקרבות רבים לא התנהל הכל כשורה. גדוד הטנקים אמור לעקוף את המוצב ולהגיע אליו מאחור, אולם לרוע מזלו נתקל מלכתחילה באש נוראה מצד המוצב, וגם צוותו של ד"ר ג'ק נקלע לתוך אש נגד טנקים ואש צלפים.

עוד בהיותם בתנועה הבחין ד"ר ג'ק שמתחילים לפנות נפגעים מתוך טנקים שלנו שנפגעו. "כבר לפני היפתח ההסתערות על היעד עצמו היו לנו נפגעים רבים והיה עלינו לפנותם. באותה שעה שכבו נפגעים בשדה הקרב ליד טנקים בוערים. התקדמתי עם הזחל"ם אל תוך השטח, בעוד אש תופת משתוללת סביב ויחד עם חמשת החובשים שהיו עמי התחלתי לפנות פצועים. למזלנו עלה גדוד אחר מן הצד האחר, דבר זה איפשר לאנשי חיל הרפואה לפנות נפגעים גם מצד זה. בשדה הקרב שכבו כ-30 נפגעים".

כל אותה השעה טיפלו ד"ר ג'ק וחובשיו בפצועים תחת אש יעילה ורק בנס לא נפגעו הם עצמם. מספר הפצועים שטיפלו בהם אנשי הצוות בקרב זה הגיע ל-60 וביניהם כמה פצועים סורים. "זוהי לי הפעם הראשונה ליטול חלק בקרב", אומר ד"ר ג'ק וחיוך קל עולה על שפתיו, כאילו אומר הוא להתנצל על כך. "לדעתי לא עשיתי דבר מיוחד במינו, רק מילאתי את חובתי".

ברם, בדחקי עליו מודה ד"ר ג'ק שתחנת האיסוף שלו נאלצה לפעול במהירות הבזק. תוך דקות ספורות היה עליהם לטפל במספר רב של פצועים, ביניהם עשרה פצועים אנושים. כך למשל נפצע טנקיסט אחד קשה ורגלו היתה תלויה על בלימה. ד"ר ג'ק מיהר לקטוע אותה, כדי לאפשר חבישה מהירה ומניעת איבוד דם רב. אחד הנפגעים לקה גם בהלם קשה. ד"ר ג'ק עשה לו ונסקציה (חיתוך הווריד כדי להכניס לתוכו את מחט עירוי הנוזלים).

מבין כל הפצועים שטיפל בהם ד"ר ג'ק מת אחד בדרך אל יחידת הרפואה, ופצוע אחר מת בדרך מיחידת הרפואה אל בית החולים. יש לזכור כי עיקר הלוחמה על המוצבים הסוריים יצאה לפועל ברכב ברזל, ולכן סבלו רוב הנפגעים מכוויות, שנכוו בטנקים ובזחל"מים בוערים.

ד"ר ג'ק אינו מקמץ במילים חמות על צוות חובשיו. לדבריו, עשו עבודה נפלאה. תל פאחר חלקו התחתון נכבש אומנם מהר למדי, אולם בקורבנות רבים, וכל עוד לא נכבש החלק העליון של המתחם נמשכו צליפות רבות והפגזות קשות. פעם נהרגו שני חיילים ישראלים כאשר ניסו לחלץ חייל פצוע, ואין זו הפעם היחידה שבה קיפחו חיילינו את חייהם בנסותם לחלץ חברים פצועים.

מסמך תמוה: שמות חיילי גולני נהרגו בתל פאחר 

המסמך הבא נמצא בארכיון צה"ל. עקבותיו על-פי התיק מובילות לחטיבת גולני:

נבדוק את מהימנות המסמך.

1) יאיר אהרוני. כלל לא שייך לתל פאחר. אהרוני מגדוד 17 נהרג בראוויה (מעל קיבוץ גונן). 2) ברוך יוסף – נכון. 3) גבריאל יוסף – נכון. 4) דוד זאדה שלמה – נכון. 5) דרימר משה – נכון. 6) הרטמן אלימלך – נכון. 7) זבדי יואל – נכון. 8) חיבן הירש צבי – צ"ל חובן, חייל מגדוד 17, נהרג בכיבוש מוצב ראוויה. איך השתרבב לכאן? 9) יצחקיאן אפרים – נכון. 10) ירון יעל – נכון. 11) כהנא יהודה – צ"ל יגאל. נכון חלקית. 12) לייבך יוסף – צ"ל לייבו. 13) מנצור יוסף – חובש מגדוד 51, נהרג בתל עזזיאת. 14) נחמיאס משה – נכון. 15) סגל שלמה – נכון. 16) סולוביץ אברהם – נכון. 17) פז צבי – נכון. 18) פינקס משה – נכון. 19) צוקרמן אברהם ברוך – נכון. 20) קלמן יוסף – צ"ל קילמן. 21) קליין משה – נכון. 22) קרינסקי אלכסנדר – נכון. 23) קרקלי ששון – צ"ל קרקוקלי. 24) רוזנבלום אלתר – נכון. 25) רייס יוסף – לוחם מגדוד 33 במילואים [ת"פ חטמ"ר 3], נהרג בדרדרה. מה לו ולתל פאחר? 26) רימון אברהם – נכון. 27) שוחט שמואל – לוחם מגדוד 33, נהרג בכיבוש דרדרה. לא שייך. 28) שוקרון אמנון – נכון. סופח לחטיבת גולני כנהג זחל"ם. 29) שטייגליץ אליהו – צ"ל שטיגליץ. 30) שירזי דוד – נכון. 31) תשבי מיכאל – נכון.

סיכום: 1) חמישה חללים שלא שייכים משתרבבים איכשהו לרשימת הרוגי תל פאחר. 2) מאידך, יעקב אביטן מגדוד 12 לא נכלל ברשימה. 3) שיבוש בשמותיהם של שלושה חללים (עשינו הנחה על י' מיותרת אצל שטיגליץ, ו-י' חסרה אצל קילמן). 4) שמות הרוגי פלוגת השריון לא מופיעים.

תמוה איך רשימה כזו יצאה מטעם החטיבה, או מגורם אחר בצה"ל. מי חיבר אותה ועל סמך מה? רשימה זו של "חללי תל פאחר" נמצאת במסמכים שאפשר להיתקל בהם כיום בארכיון צה"ל והיא מהווה פתח לטעויות.

——————————————————————

5 מחשבות על “השריון בזכוכית מגדלת

 1. תמונות משחק הכדורגל היו בין הפגזה להפגזה, בין גיחה לבלימת מתקפת הסורים על דן ודפנה. ולאחר דהירה למושבה מטולה שנכתב עליה כאן באחד הפוסטים, וחזרה ממנה לפנות בוקר אחרי קריאת שווא על חדירה באיזור. פלוגת זיווה היתה כוח השריון היחיד בין כפר סאלד למטולה ואם הסורים היו יודעים על כך היו יורדים מהרמה וכובשים את עמק החולה עם קרית שמונה ביחד.
  לא ידוע לי על פלוגה מבצעית אחרת למרות שמח"ט 37 וגדוד 377 היתה פלוגת האמאיאקיס שעשתה אותה עבודה!
  החיילים המזוהים בתמונה הם כהן חיים, מימינו ואחוריו צ'יליבון, מאחור יוסי כהן כנראה וריבקין יצחק משמאל, על רגל אחת חסידה לא מזוהה ???, בתמונה טנק מ"מ 3 וזחל מ"פ זיווה.
  ידוע לי שהיו מדובר צהל צלמים וכתבים צרפתים שזכו ליחס מועדף עבור עזרת ממשלתם בטנקים אמאיקסים ומטוסי מיסטר, כדאי לבדוק.

  אהבתי

 2. עדכון לצילום: ידידנו עזרא ברוש שוחח עם משה חלפון אחד מאנשי צוות הטנק של יוסי כהן ממחלקת ברוש, שזיהה את מרבית המצולמים.
  מימין: לוי צ'יליבון, חיים כהן (עם הכדור), נסים סלומון, חייל עם הגב – לא מזוהה, מקלען מגולני שצורף לטנק חלפון, יצחק ריבקין (משמאל).
  יושב על הטנק: יעקב העליון.

  "התגלה" חייל נוסף בצילום – יושב מתחת לטנק. חלפון חושב שזה הוא.

  אהבתי

 3. לגבי צילום עם כותרת "מי מזהה את צוות הטנק? צילום מחזית הצפון, כנראה מתקופת ההמתנה…" עפי הסימון הטקתי זה לא טנק של ממ 2 מפל' ו' שגם אמורה להיות באיזור זה באותו למן?

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s