ספר תל פאחר יוצא לאור

השבוע יוצא לאור הספר על קרב תל פאחר לרגל 50 שנה למלחמת ששת הימים * הדרך עברה בשבילים של ראשומון כמעט הזוי * את הספר ניתן לרכוש ברשת – לחצו כאן

כיבוש תל פאחר היה חור שחור לרבים מהלוחמים שהשתתפו בקרב עליו. חלק מהם הדחיקו את הזכרונות מאותו יום. חלק חיו אותו דרך אנרגיות שליליות, כאבי ראש וסיוטים. הבלוג נעמוש, במידה כזו או אחרת, פילס לחלקם דרך בסבך הרגשי שבו היו נתונים. הפרויקט כאן שהחל כיומן אישי וסקרן לענייני כיבוש הרמה הסורית במלחמת ששת הימים, מגיע לשיאו בימים אלה עם הוצאתו לאור של ספר קרב תל פאחר במלאת לו 50 שנה.

ביום רביעי 26 באפריל 2017 ייערך ביקב תשבי בבנימינה אירוע חלוקת הספר למשפחות השכולות – רעיות, בנות ובנים, אחיות ואחים, בני משפחה נוספים, וכן למפקדים וללוחמים. זהו אירוע ראשון מבין שניים המתוכננים ללוחמים במלאת שנת היובל למלחמה (האירוע הנוסף יתקיים ב-8 ביוני 2017 ביוזמה ובאירגון של חטיבת גולני).

ספר זה הוא גולת הכותרת בפעילותו של הבלוג. בשלוש השנים הראשונות של הבלוג לא העליתי על דעתי שזה עשוי להתגלגל לספר, לא התכוונתי לכתוב ספר, לא רציתי לכתוב ספר. אבל העניינים התפתחו אחרת, ומפה לשם החלטתי ביולי 2016 שבתור אתר שחוקר לעומק את קרבות הרמה הסורית ומראיין את הלוחמים, אי אפשר להעביר את אירוע היובל ללא יצירת משהו עם משמעות.

הספר "תל התעלות" הוא בן 240 עמודים בפורמט של אלבום, שהודפס על נייר איכותי ובכריכה קשה, מלווה במאות תמונות, מפות, תרשימים ואיורים. מחירו 120 שקלים בתוספת 10 שקלים דמי משלוח.

ניתן לרכוש אותו בהעברה בנקאית או בתשלום באשראי. כל הפרטים כאן – לחצו:

פרטים נוספים במייל maktesh@gmail.com

להלן קטע מתוך ההקדמה לספר.

******

הייתי בן שש וחצי כשפרצה מלחמת ששת הימים. על קרב תל פאחר, שנחשב לאחד מהקרבות המהוללים ביותר של חטיבת גולני, שמעתי ב-1978, כשהייתי טירון בבסיס בזק בשומרון, בין קבטיה לטובאס. שמו הרשמי של הבסיס היה "מחנה משה", לזכרו של מוסא קליין ז"ל, המג"ד שנהרג בעיצומו של הקרב ושמו הפך לאגדה.

מולנו, טירונים מותשים ממחלקה 2 בפלוגה ב', ניצב המ"מ סג"מ הלל וייס מירושלים ותיאר את מהלכי הקרב. מדי פעם הציץ בחוברת שאחז. ישבנו מולו בסככה לוהטת. רבים מאיתנו ניקרו בעייפות והתקשו לעקוב אחר רצף האירועים. אלה שהצליחו להישאר ערים, ואני ביניהם, חשו הערצה לבחורים שכעשור קודם לכן הסתערו על הגבעה החשופה בחירוף נפש. כמה מאיתנו דימו להיות יום אחד, בקרב הבא, במלחמה שמעבר לפינה, השירזי החדש של גולני, או דרימר, ואפילו מוסא קליין.

כשבגרתי ונחשפתי לעוד ועוד "מורשות קרב", הלכה והתחזקה בי התחושה שהקרבות האמיתיים, אלה שמאחורי המלים הגדולות, נותרו מחוץ לסיפור הלאומי. לימים, כשהייתי לאיש תקשורת, גיליתי עוד ועוד מקורות ודרכים לחשוף קולות שחמקו מתעשיית המיתוסים הישראלית. עד שיום אחד החלטתי לצאת למסע הגדול בעקבות קרב תל פאחר וקרבות אחרים באותה הגזרה, שאירעו ביומיים אחרונים של מלחמת הזבנג-וגמרנו ההיא. מלחמה שהפכה לגדולה מכולן, אבל גם לאחת מהשנויות ביותר במחלוקת בהיסטוריה הישראלית. בשנת 2013 פתחתי את הבלוג "נעמוש" (על-שם מוצב סורי ממזרח לכפר-סאלד), והמסע החל.

במהלך השנים שבהן נכתב הבלוג פגשתי מאות מפקדים, לוחמים ובני משפחות שכולות. חרשתי עשרות אלפי דפים ותצלומים בארכיון צה"ל. יצאתי שוב ושוב, בקבוצות ולבדי, לסיורים בתל פאחר ובסביבותיו. לא פעם נקלעתי לשדות מוקשים, שקוע כולי במרדף אחרי עקבות הקרבות ההם, ששרידים עדיין פזורים בשטח: תרמילים שרופים, ארגזי פעולה, רסיסי פגזים, זנבות מרגמה, קסדות של חיילים סורים ועוד. כמעט יובל שנים אחרי המלחמה מצאתי את עצמי מאזין לעדויותיהם של המרואיינים הרבים ששוחחו עימי, צולל למפות, צילומי אוויר ותרשימים שנערמו עוד ועוד, קורא שוב ושוב את הרשימות על צג המחשב, מתבונן שעות בתמונות הדהויות בשחור-לבן שנמסרו לי אחרי שדהו באלבומים משפחתיים נשכחים, חווה את הימים ההם כאילו הם מתרחשים כאן ועכשיו.

ספר זה, "תל התעלות", נכתב גם למענם של הלוחמים בקרב ההוא, שנושאים אותו בלבם ובסיוטיהם כ-50 שנה. עבורם, שהזמן עצר מלכת. סיפוריהם הטילו אור חדש על הקרבות שתועדו ביובש במורשת הקרב הרשמית. זכרונותיהם סופרו לי מבעד לכוונות הירי ודרך התחבושות האישיות, מראה החברים שנפצעו ונהרגו, הקשיים והפחדים, הנחישות והגבורה, ההלם והטראומה. היו שהתנערו מיראת הכבוד שחשו אי-אז למפקדיהם, ועם השנים הביעו ביקורת על הדרך שבה נוהל הקרב. הם השמיעו את קולם בראיונות איתי, במפגשי חברים לנשק, באתר ובפייסבוק. פתאום היה להם הרבה מה לומר, מפני שהם מצאו מי שיקשיב ויפרסם את דבריהם. כמה מהם, בני 70 פחות או יותר, חשו שהבלוג מסייע להם לסגור מעגל. "מרד החפ"שים" (החיילים הפשוטים), היה מי שכינה את ההתעוררות המאוחרת של לוחמי תל פאחר שהתלכדו סביב הבלוג. עכשיו היתה במה לסיפוריהם האישיים, לטענותיהם ולמצוקתם.

כך נולדה המורשת האלטרנטיבית של קרב תל פאחר. עדויות – ולצידן יומן הקשר, תצ"אות ומפות, פרוטוקולים מדיונים של מפקדי החטיבה, תחקירים מארכיון צה"ל, מורשות קרב שהתנסחו במקומות שונים, ולתחושת רבים שופצו וכובסו. הלוחמים הפשוטים, שאיש לא הזמין לספר את סיפורם, פרקו מעליהם משא כבד.

ספר זה ברובו הוא סיכום הממצאים והחידושים שהתגלו במהלך המסע המחודש לחקר קרב תל פאחר. ועדיין, צריך לומר, לא הכל ידוע וברור. לקוראים מוגש סיפור השואף להיות קרוב ככל הניתן לעובדות ולאירועים כפי שהיו. שקדתי על בדיקת העובדות, הצלבתי את גרסאותיהם השונות של הלוחמים ששרדו, ניסיתי לפלס דרך בשביליו של ראשומון כמעט הזוי. אף כי ייתכן שחטאתי באי-דיוקים, אני מאמין שדפיו של ספר זה משקפים את התנהלות הקרב באופן המהימן ביותר.

לרכישת הספר – לחצו כאן

9 מחשבות על “ספר תל פאחר יוצא לאור

 1. בכנס בתל פאחר בו דיבר שמיל " ניתנה הפקודה " על ידי שמיל לשלמה ולדני ביזר " סגור את הבלוג ושבו לכתוב ספר"

  בדברים שאני נשאתי אחרי שמיל אמרתי " הבלוג יישאר פתוח והספר ייכתב במקביל"

  לקח לשלמה עוד זמן להתבשל ולבסוף התעשת הרים את הכפפה וספר מרתק עשוי בטוב טעם וברגישות רבה יצא לאור.

  ברכות מכל הלב לשלמה לדני ביזר ולכל האחרים שעשו לילות כימים ותרמו ליצירת הספר הזה

  אהבתי

 2. שלמה שלום, נרשמתי לקניית הספר בתשלום בכרטיס אשראי. בגלל של קיבלתי אישור על הרכישה חזרתי מספר פעמים על פעילות התשלום. אני מעוניינת רק בספר אחד ולא כמספר הנסיונות שעשית. מתנצלת אם גרמתי לטירחה. מקווה שדברי הגיעו לכתובת הנכונה…….

  אהבתי

 3. ברצוני לפנות לחברים שיצטרפו לקבוצת פייסבוק "גולני גדוד 12 שנות ה-60" המיועדת לחברים ששירתו בשנות השישים ותחילת שנות השבעים
  מחכים לכם בפייסבוק,

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s