הסרט "אם תמשוך צפונה"

על חייו של הסרט על רפי מוקדי ז"ל – אם תמשוך צפונה

מתוך הסרט "אם תמשוך צפונה"

מאת ארנה מוקדי שביט

אם תמשוך צפונה, הסרט החושף את סיפור הקרב האמיתי של רפי מוקדי, הוזכר לא פעם גם בבלוג "נעמוש". זהו סיפור קשה. לכל המעורבים. למרבה הצער, חייו של הסרט – גם הם לא קלים. גם הפעם – מיד אדם; תחת לחצם של מי שהאמת אינה נוחה להם. האמת ההיסטורית כמו גם האמת העכשווית.

מזה שנים אחדות, מתנהלת מערכה נגד הסרט. היא כוללת "הסברה" למעזים להתעניין בו, דיסקרדיטציה והסתה נגדי, שיכתוב של ההיסטוריה והטעיה לגבי הסטטוס של הסרט.

אדגיש: אם תמשוך צפונה מותר להקרנה ולצפייה בכל מקום. באזרחות ובצבא. אמנם, היה שלב שבו, בצעד של תבהלה, נאסרה הקרנתו בצבא (ואף נאסר על מפגש כלשהו איתי!), אולם צה"ל התעשת, ובהחלטת הרמטכ"ל וראש אכ"א – הסרט מותר*.

יתרה מכך, הנייר שעל בסיסו התקבלה ההחלטה השגויה – אינו מקובל עוד על צה"ל.

זהו תיקון מבורך, והלוואי והיה מקבל את אותו פרסום ואת אותה הפצה אשר האיסורים הקיצוניים זכו להם.

עתה, בימי השנה ה-50 לסיפור הקרב של רפי מוקדי, הסרט נמצא באינטרנט (לצפייה לחצו כאן), ואני מזמינה אתכם לצפות בו ולחוות את הסיפור באופן בלתי אמצעי.

*) הסרט אינו בתוכנית החינוך של צה"ל

תגובת צופה על הסרט

מודעות פרסומת

10 מחשבות על “הסרט "אם תמשוך צפונה"

 1. עדיין לא צפיתי בסרט.
  אולם נראה לי שבמלחמת ששת הימים צה"ל עדיין לא היה מיומן במשימות של איתור חללים.
  מיומנות זאת נרכשה בעקבות מלחמת יום הכפורים.
  טייס בשם עתניאל שמיר שמטוסו נפל באזור קדמת צבי ברמת הגולן במלחמת ששת הימים
  היה נעדר לא שבוע אלא שבע שנים עד לאחר מלחמת יום הכפורים.
  תהי נשמתם של הנופלים צרורה בצרור החיים. אמן .
  בזכות מסירות הנפש שלהם אנחנו כאן.

  • כמדומני שיש הבדל בן טיס שנוטש לבן מג"ד שפתאום נדם. מפקדת החטיבה הפקירה את מוקדי מעל לשבוע ימים ואני כאחד שנשלח לאתר אותו לאחר אותו שבוע נאלץ לומר בפה מלא ובלא מורא שהוא ממש הופקר בשטח.

 2. השאלה החשובה העולה מהסרט ומהתגובות כאן היא: כיצד התרחשה טעות הניווט והריצה בכיוון הלא נכון של הטנקים לפני הסיירים. טעות זאת עלתה בחייהם של עשרות רבות של צעירים יקרים, החל מרפי עצמו ואנשי הגדוד ועד לחיילי החי"ר שנכנסו עם ראש בקיר . כמי שהיה בין החיילים הללו, רק מזל מאפשר לי לכתוב עכשיו, למרות הטמטום והשחצנות שהיו כבר אז.

 3. תודה על העלאת הסרט לרשת האינטרנט. צפיתי בו רק כעת, הודות לפרסום כאן, ב'נעמוש'.

  מכיון שהפוסט הזה עוסק (כניסוח בכותרת המשנה) ב"חייו של הסרט", ברצוני לבקש, ממי שיודע, לפרט:

  1] מה בדיוק הסיבה שעד כה, במשך ארבע שנים, לא הועלה הסרט לאינטרנט, ואפשר היה לצפות בו רק ב'הקרנות'?

  (יש לי השערה, ע"ע 3], אך למה לעסוק בהשערה אם מישהו יודע משהו ברור?)

  2] זהו, כעת הסרט נשאר באינטרנט לעולמי עד? או שלא… ועדיין רוצים שהצפייה בו תהיה נחלתם של ציבור מצומצם. עובדה של-youtube הוא לא הועלה.

  3] מה העלות של הכנת סרט כזה? אני מתאר לעצמי שיש עוד אנשים, משפחות נופלים למשל, שהיו רוצים להכין סרט שכזה על יקיריהם ויעניין אותם לדעת במה מדובר.

  • הסרט נערך עי בנות משפחת מוקדי והוצג על ידן בסינמטקים ובהקרנות פרטיות. צהל אסר בתחילה על הקרנתו ולאחר מכן פשוט לא הקרינו. אם תקרא את שכתב המחט דהיום בעיתון "ישראל היום", תוכל להבין עד כמה רדוד הידע בצהל, או הידע שצהל מוכן להקרין כלפי הציבור. תמהתי על כך שהוא התייחס לגדוד 129 תוך התעלמות מאירוע מוקדי.

   • א] "הסרט נערך ע"י … והוצג על ידן … פרטיות". המשפט הזה (שתוכנו ידוע) לא עונה על שלוש השאלות ששאלתי. מי שיודע את התשובה להן מתבקש להשיב. תודה.

    ב] "אם תקרא את שכתב המח"ט דהיום … תוכל להבין עד כמה רדוד הידע … מוכן להקרין כלפי הציבור". קראתי (למרות שלא קשור לתוכן דבריי בתגובה למעלה. לתועלת שאר הקוראים הנה קישור: http://www.israelhayom.co.il/article/482531 ) ומסקנתי שונה. אני משוכנע שהמח"ט סונגו יודע על הטעות בניווט של גדוד 129. כשהוא כותב שלוחמיו "עמדו במשימה" הוא מפרט שכוונתו לעלייה לרמה: "על אף הקושי בטיפוס מעלות רמת הגולן בעזרת שיני זחליהם". הוא גם כותב: "ועל אף העובדה שהגיעו למוצבי קלע כשבחזקתם שני טנקים בלבד" ואפשר לפרש זאת כרמיזה על עצם ההגעה המוטעית לקלע. אז למה הוא אינו מפרש זאת ואינו מצביע ב'רחל בתך הקטנה' על הטעות? התשובה פשוטה: כל מי שמכיר עיתונות יודע שכתבות מוזמנות מהסוג הזה יריעתן מוגבלת לכך וכך מילים, לא יותר. זה לא המקום לספר על הטעות בניווט, ובטח שיש כאן מקום ל"התעלמות מאירוע מוקדי": מה רצית שיספר? שהייתה טעות בניווט, והיה גם מפקד סיירת, שתפקידה להוביל את הטנקים בניווט, אלא שלפועל – מבלי להיכנס לשאלה מי אשם [זו שאלה שגם המקום בתגובה זו יריעתו מוגבלת…] – לא ביצע את משימתו.

    סונגו כותב: "לא נשכח את המשפחות השכולות שיקיריהן הגיבורים נפלו למען אהבת הארץ ועם ישראל. אלו הם אותם הגיבורים שנלחמו וחירפו נפשם למען העמידה במשימה ולמען חבריהם. אנו, לוחמי ומפקדי "חטיבת הזקן", רואים בהם מושא להערצה. זכרם יהי נר לרגלינו בכל אשר נלך". ברור שבמשפטים אלו נכלל גם רפאל מוקדי ומשפחתו.

  • תיקון: "1] … במשך ארבע שנים, לא הועלה הסרט לאינטרנט" – – – כעת ראיתי שרשום שהסרט יצא כבר בדצמבר 2010, כלומר, במשך שש וחצי שנים.

 4. סרט מטלטל היום בדיוק לפני 50 שנה כאשר תגובה זאת נכתבת קרב דמים מתנהל ברמה ומסתיים למחרתו כשכל הרמה מוגשת למדינת ישרל על מגש של כסף

  במחיר דמים כבד הרוגים ופצועים.

  קהות החושים של מנדלר כלפי מפקד המוכר לו אישית לא מובנת ובלתי נסלחת.

  חיבוק ענק למשפחתו ולחבריו שלא נחו ולא שקטו עד שמצאו את גופתו.

 5. מצד אחד, כנראה שמדובר בסוג של קהות חושים לקורבנות שאפיינה ימים אחרים, של מלחמות העולם ומלחמת העצמאות, בהן נפלו אינספור לוחמים ואיש לא ידע ולא חיפש ולא מצא (ועד היום רבים הנעדרים מאותן מלחמות), וכל זה יחד עם שחצנות, שכבר אז – ימים ספורים אחרי הפסקת האש – הלכה וגברה, של "אנחנו הגנרלים שניצחנו את המלחמה ולא אתם תגידו לנו מה לעשות". לא פלא שזה הוביל לביזיון הזה. מצד שני – באמת שלא היו אז יחידות לאיתור נעדרים ואמצעים טכנולוגיים שיש כיום. הרחפנים, שיכלו למצוא את הטנק האבוד בתוך כמה דקות, הגיעו לעולם כמעט 50 שנה אחר כך. אני מניח, שמישהו בצמרת חשב אז שבסך הכל מדובר בסוג של בלגן שאחרי הקרבות. שהם והטנק במקום אחר. מה שלגמרי לא מובן זה המלחמה של צה"ל בסרט. וואו, אז הביעו ביקורת על כמה בכירים שכבר אינם…. נראה כאילו הגנרלים של היום חוששים ממה שיעשו להם בעתיד ורצו לחסום את האפשרות כבר כעת.

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s