נעמוש בן 4

סיכום השנה החולפת בפעילותו של הבלוג נעמוש * מה הן 20 הכתבות הנקראות ביותר ובכמה גדל לאחרונה מספר הצפיות?

אחד מרגעי השיא של פעילות הבלוג נעמוש/הרמה הסורית: הספר "תל התעלות" נמכר בתל פאחר באירוע היובל

4 שנים מלאו השבוע לבלוג נעמוש, וכמדי שנה להלן דו"ח מצב לסיכום השנה החולפת.

שיא פעילותו של הבלוג בשנה החולפת היתה ללא ספק כתיבתו ופרסומו של הספר "תל התעלות" על קרב תל פאחר, שהתבסס ברובו על חומרים ותחקירים שבוצעו והתפרסמו בבלוג. הקרב הזה של חטיבת גולני, מיומו הראשון של נעמוש, תפס כאן את מירב העניין וזכה למספר הפרסומים הרב ביותר מכל יתר הקרבות. זה קרה בעיקר בזכות מעורבותם האישית של הלוחמים מאותו הקרב והעניין הרב שהביעו במהלכיו ובאופן התגלגלותו. הפרסומים הרבים כאן גרמו למפקדים ולוחמים לבקש ולדרוש חומר כתוב "אמיתי" – כלומר ספר שיוכלו להחזיק ביד ולהציג על מדף הספרים.

ב-6 ביולי 2016 עם פרסום הפוסט "נעמוש בן 3" הוגדרו מספר מטרות לשנה הקרובה, אבל שום ספר לא עמד על הפרק. העניין החל להתהוות מספר שבועות אחר-כך, ובחלוף כתשעה חודשים, בפסח האחרון, יצא מבית הדפוס הספר שהולדתו צוינה באירוע רב משתתפים במתחם יקב תשבי.

2017-2016: הפרסומים הבולטים ביותר בנעמוש מיולי אשתקד

הערה: מילים שמודגשות בצבע הן קישור לכתבה המדוברת.

אחד הנושאים שתפסו מקום מרכזי בשנה האחרונה הוא הפרויקט "קולות מ-67" – ראיונות והקלטות נדירות מכיבוש הרמה הסורית במלחמת ששת הימים, ששוחררו לציבור על-ידי קול ישראל. מדובר בלמעלה מ-600 הקלטות שביצעו כתבי קול ישראל שהיו פרושים בשטח עם היחידות השונות בשלוש החזיתות. הבאנו כאן בין היתר את קולותיהם של אלוף הפיקוד דוד אלעזר, של מח"ט 8 אלברט מנדלר, מח"ט גולני יונה אפרת, מג"דים, מ"פים ולוחמים כפי שבוצעו במהלך המלחמה ולאחריה. פרסמנו בין היתר גם תיאור ישיר של כיבוש תל עזזיאת ותל פאחר כפי שנצפו מקיבוץ דן, על-ידי חיים יבין ומייק הולר.

אולם ההקלטה החשובה ביותר היא זו שפורסמה מקבוצת פקודות של חטיבת גולני בטרם צאתה לקרבות ה-9 ביוני, כפי שהקליט והביא דן שילון, ובראשה סקירותיהם של המח"ט יונה אפרת, הקמ"ן אורי שמחוני ומג"ד 51 בני ענבר. אלו הן עדויות אותנטיות שתרמו לתחקור והבנה של הקרבות על תל פאחר ושל תל עזזיאת אחרי כ-50 שנה.

כתבה חשובה היתה פרסום מקיף ראשון ל"אסון ראש פינה" – 8 חיילים שנהרגו מנפילת פגז בשוחה מאחורי בניין המשטרה, בהפגזה הסורית הגדולה של ה-6 ביוני 1967. בעקבות הפרסום נרתמה המועצה בראש פינה לנושא ובקרוב אמורה להיחנך אנדרטה לזכר אותם חללים.

פרסומים בולטים נוספים היו סיפורו של מיכה תשבי ז"ל, מ"פ ג' בגדוד 12 בקרב תל פאחר; דו"חות, סיכומים ותחקירים שנעשו בזמנו עם מפקדי גדוד 129 על הקרב שלהם בקלע, ונמצאו בארכיון צה"ל. רשימה מיוחדת היה רשימת שמות לוחמי השריון בפלוגה ז' בגדוד 377 שהשתתפו בקרב על תל פאחר, שאותה שמר כל השנים אחד מאנשי הפלוגה.

סיפורים מרגשים נרשמו עם משפחות שכולות: מרים פיזם, ששכלה את בעלה בתקופת הכוננות מירי דו"צ, גילתה לראשונה בנעמוש על נסיבות נפילתו. משפחה נוספת שזכתה למידע ראשוני אחרי 50 שנה היתה משפחת יהושע בן נעים ז"ל מגדוד 129. אילן סימקה מגדוד המרגמות של גולני מספר לראשונה על הפיצוץ בזחל"ם שגרם למות שני חבריו. השתתפנו ב"מסעות הלוויה" לזכרם של יואל זבדי ויוסי קילמן. כן פורסמו כאן מרבית מודעות האבל מעיתוני יוני 1967 על נפילת חללי צה"ל בכיבוש הרמה הסורית.

כתבה מעניינת היתה פרסום יומי שוטף לאורך שמונה ימים על התפתחות החיפושים של חטיבה 8 אחרי רפי מוקדי ויובל בן ארצי, שנהרגו בקרב של גדוד 129 על קלע. צרור צילומים נדירים משנות ה-60 בפיקוד צפון, ופרויקט צילומים לכבוד 50 שנה למלחמת ששת הימים היוו את גולת הכותרת של הצד הוויזואלי בשנה החולפת בבלוג.

כמדי שנה – להלן הכתבות הנקראות ביותר בבלוג ב-4 שנות קיומו

403 כתבות, תחקירים, עדויות וחומרים אחרים פורסמו בבלוג זה בארבע שנות קיומו – קצב של כ-100 מדי שנה. אחרי "דף הבית" ו"תוכן עניינים" שמובילים את הרשימה, ממשיכה להוביל גם השנה הכתבה "מקום נפילתם ופציעתם בתל פאחר", שחיבר דני ביזר אחד ממפקדי (ופצועי) הקרב על תל פאחר.

למקום השני ביצע זינוק מרשים הפוסט "הבית בסיר א-דיב", על הרס שרירותי-ונדליסטי של מבנה בכפר הסורי ע"י פקח של אחד המימסדים. הכתבה שפורסמה כאן בתחילת 2017 זכתה למספר שיתופים גבוה ברחבי האינטרנט.

במקום ה-3: שמות חללי החזית הסורית במלחמת ששת הימים. במקום ה-4: אסון בית המכס העליון של גדוד 13 שאירע חמישה ימים לאחר סיום המלחמה. במקום ה-5: "כשהשמש שקעה במזרח" – תחקיר של לוחמי סיירת גולני בתל פאחר. במקום ה-6: מפות כיבוש הרמה. במקום ה-7: מח"ט גולני יונה אפרת מספר על קרב תל פאחר בפני מח"טים של פיקוד צפון.

במקום ה-8: המצגת על קרב תל פאחר. במקום ה-9: אירוע תל פאחר 2015. במקום ה-10: קיבוץ דן מול הצבא הסורי. במקום 11: המדור לחיפוש לוחמים. במקום ה-12: עמי לב-טוב – חייו ומותו. מקום 13: גבעת האם. מקום 14: קדחו חור ברמה. מקום 15: ערב השקת ספר תל פאחר. מקום 16: "מוסא לא אשם". מקום 17: מי שכח את רפי מוקדי. מקום 18: סיפורו של רס"ן צבי פז "גולדה" בתל פאחר. מקום 19: ראיון עם מג"ד 13 פנחס נוי אלוש (שנפטר לפני מספר חודשים). מקום 20 במצעד הנצפים ביותר: סרטון נדיר מ-1967.

השנה החולפת, שעמדה בסימן 50 שנה למלחמת ששת הימים, הביאה את נעמוש לשיא צפיות בארבע שנות קיומו. בחצי השנה האחרונה, מאז שהחל פסטיבל היובל, שילש הבלוג את מספר קוראיו גם בזכות מספר אזכורים שלו ברשת וכן בכלי תקשורת ארציים. במהלך יוני 2017 הגיע מספר הכניסות לבלוג לכ-40 אלף. בסה"כ מיום ייסוד הבלוג ועד כה נרשמו בו קרוב לחצי מיליון צפיות.

תודה לקוראים, למגיבים ולמתעניינים בבלוג, ובמיוחד לכל המסייעים בעבודה לחקר קרבות החזית הסורית במלחמת ששת הימים.

מייל לפניות – maktesh@gmail.com

3 מחשבות על “נעמוש בן 4

 1. הייתי אתמול עם שלמה ברמה.

  מילה אחת לא שמעתי ממנו כי הבלוג חוגג יום הולדת.

  היו איתנו עוד שני אנשים ששלמה הפגיש

  שני אנשים שסגרו אתמול מעגל ( לא אסגיר את שמותיהם לעת הזו ).

  וזו לא הפעם הראשונה ששלמה סוגר לאנשים מעגלים, או מספר ליקיריהם דברים שחיכו לשמוע 50 שנה.

  פשוט קשה לתאר במילים.

  מהלכי הקרב היוו רק תפאורה למפגש הזה.

  כנראה שלא תם מעיין הסיפורים האישים המרגשים, ולא תם עידן המחקר על מה שאירע כאן לפני 50 שנה.

  אני מאחל לשלמה שימצא את הכוחות ותעצומות הנפש כדי להמשיך בעבודתו הברוכה.

  אהבתי

  • מצטרף לברכות.

   [ישראל, לא שמעת ממנו מילה, אולי בגלל שכבר לפני שלושה ימים הוא הספיק להכניס, בתוכן העניינים, את הכותרת הזו של "נעמוש בן 4" (אז עדיין ללא קישור, כפי שתוכל לראות גם ברגעים הקרובים. הקישור כנראה יבוצע ברגעים הבאים…). אגב, יצא מעניין שהבלוג וארה"ב חוגגים יום-הולדת משותף, ה-4 ביולי…]

   אהבתי

  • מזל טוב.
   לפי דעתי, שלמה לא צריך למצוא תעצומות. נעמוש מתדלק אותו בתעצומות. תן לו קצת חומר, גישה עם עוד איזה אלטע זעכן ממלחמת סיני ותראה כיצד הוא אוזר תעצומות ועיזוז.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s