משוטטי סיר א-דיב

סיור מס' 2 בעקבות הבור של טנק מג"ד 129 * רק ארבעה הגיעו לנקודת התחלת החיפושים – במרפסת הכורסה בכפר סיר א-דיב * שני תרמילי 105 מ"מ וכמה חתיכות פגז שנמצאו סימנו רסיסי אופטימיות, שנמוגו לקראת השקיעה * סיור בתמונות

סיר א-דיב והאיזור שמצפון וממזרח לו ממעוף הציפור. בתחתית הצילום: מבנה "מרפסת הכורסה" [לחצו על הצילום להגדלה]

בסופו של יום לא מצאנו את הבור שאליו הידרדר הטנק. מסע חיפושים שני שיצא לדרך בעקבות טנק מג"ד 129 בקרב מול מערך קלע במלחמת ששת הימים לא הניב אף הוא ממצאים משמעותיים.

בפעם הראשונה כחודשיים קודם לכן, באוגוסט 2017 ["מחפשים את הבור"], לא הצליחו תשעה איש שיצאו למסע רגלי לאתר את המקום. ההכרעה עברה הלאה. למסע השני, הנוכחי, בסוף אוקטובר, התייצבו ארבעה בלבד. גם שני תרמילי פגז 105 מ"מ, שרידי פגז או רקטה ועוד שני רסיסים גדולים של פגז שנמצאו בשטח, לא הצליחו לנחם.

מה חיפשנו בדיוק? ב-9 ביוני 1967 היה זה גדוד 129 שהוביל את חטיבה 8 בקרב ההבקעה העיקרי לכיבוש הרמה הסורית. הגדוד נמשך דרומה ותחת לתקוף את זעורה, נכנס לקרב לא מתוכנן מול כפר סיר א-דיב ומשם לקלע. הסטייה בתנועה היתה כ-5 ק"מ לעומת המתוכנן.

לאחר שהמג"ד אריה "בירו" דיין נפצע ופונה לטיפול, לקח את הפיקוד מ"פ הסיור של חטיבה 8, רס"ן רפי מוקדי. הוא ניסה למשוך אחריו את הגדוד צפונה במטרה לתקן את התנועה השגויה, ובתוך כך נפגע מירי מכיוון המוצב הסורי 8173 שלמרגלותיו חלף. קצין הקשר של הגדוד, יובל בן ארצי, שעלה מיד לצריח במקום מוקדי, נפגע ונהרג. צוות הטנק ביצע נסיגה חפוזה, הידרדר לוואדי, נתקע בקיר אבנים ונחלץ בעור שיניו.

בסיומו של יום הקרבות נותרו מוקדי ובן ארצי בשטח עם טנק השרמן. בחטיבה לא ידעו היכן השניים, החיפושים המוגבלים אחרי הטנק והנעדרים עלו בתוהו, ורק לאחר שחבריו של מוקדי בטכניון בחיפה דפקו על שולחנו של המח"ט אלברט מנדלר, התארגן צוות חיפוש רציני וביחד עם תותחן הטנק יוסי אלמסי שאותר בביתו והובא לשטח, נמצאו השניים.

סיפורו של מוקדי הונצח בסרט שערכו בתו ונכדתו, וברבות השנים התעורר כאן בנעמוש הרצון לגלות ולמצוא את הבור שאליו הידרדר הטנק, על מנת להשלים סיפור נוסף מני רבים בקרבות הזירה הסורית בששת הימים.

לסיור החיפושים הראשון הגיעו מפקדים ולוחמים מחטיבה 8, אחיו של יובל בן ארצי וכמה סקרנים המלווים את הבלוג משחר נעוריו. החבורה שוטטה מצפון לכפר סיר א-דיב, באיזור המשוער שבו נפגע הטנק שלאחר מכן נמלט על נפשו. חיפושים אלה לא צלחו, אבל הוחלט לא לוותר.

בסיר א-דיב התייצבו והגיעו הפעם שוקי בן ארצי, האח השכול; יורי יצחקוב איש פלוגת ההנדסה ת"פ חטיבה 8 שהיה בצוות החיפושים אחרי הנעדרים ואף היה זה שפינה את מוקדי והוביל את גופתו לבית החולים רמב"ם; ישראל הוברמן מלוחמי גדוד 12 בקרב תל פאחר, וכותב שורות אלה עורך הבלוג.

תמונה ראשונה בדרך: המ"מ מגדוד 129 

מאחר ועל כביש הנפט בדרך לסיר א-דיב חלפנו על פני תל פאחר, ומכיוון שהיה זה אחד הימים השוקקים ביותר באתר, החנינו לצד הכביש [מקום בחניה לא היה] ונכנסנו לצפות בהמולה. המקום המה ממאות תלמידי תיכון שהגיעו לתל פאחר במסגרת "בעקבות לוחמים" שמארגן משרד הביטחון. מספר חיילים מגדוד 12 של גולני ניסו להחדיר את הניצוץ הרעיל הראשוני למתגייסים בקרוב. אולם מוקד העניין העיקרי מבחינתנו התרחש בתצפית המערבית של האתר, שם נקבצו גמלאי ארגון "צוות", ששמעו סקירה על קרבות ששת הימים משניים שהיו שם – אהרון ורדי, מ"פ א' בגדוד 12 בקרב תל פאחר, ואהוד גרוס (מימין בצילום, לצידו של אחד המטיילים), שהיה סגן מ"מ בפלוגה פ' בגדוד הטנקים 129, ולימים קצין חינוך ראשי.

כביש הנפט – סיר א-דיב

הכפר סיר א-דיב שוכן משני צידי כביש הנפט, כשהוא בנוי בעיקר לכיוון מזרח. הצילום כאן [מדרום לצפון] מראה את המקום שבו עלו כוחות חטיבה 8 מדרך הפטרולים הסורית מזרחה [ימינה בצילום] עד שהתחברו עם דרך הנפט – כ-30 מטר מעמדת הצילום כאן. כשהמח"ט מנדלר הגיע לציר הזה הוא לא הבחין בגדוד 129 שכבר עלה מכאן מזרחה לעבר קלע, ונבלע מהעין במדרגה הבאה. מכאן למעשה התפצלה חטיבה 8 לשניים – אל קלע ואל זעורה. הסיפור שלנו הוא בכיוון קלע עם הפנים צפונה.

התייעצות במרפסת הכורסה

לפני שהתחלנו במסע התמקמנו במרפסת הכורסה, כינוי שהודבק למבנה חרב שמישהו יצירתי דאג להביא אליו כורסה הצופה אל עמק החולה. המבנה נמצא כ-300 מטר מזרחית לכביש הנפט. כאן התיישבו שוקי בן ארצי (מימין), יורי יצחקוב וישראל הוברמן כדי לתכנן את החיפושים. אם בפעם הקודמת החלו החיפושים מאיזור כביש הנפט, כחצי ק"מ צפונית לצומת סיר א-דיב, ומשם מזרחה, הפעם התחלנו את החיפוש מהדרך הראשית של סיר א-דיב ממזרח לכביש הנפט, העולה אל קלע.

מה ראה מכאן יובל בן ארצי?

מעניין, מהרהר שוקי בן ארצי, אם אח שלי יובל הספיק להציץ אחורה ולראות את הנוף.

הנוף שאליו מתכוון שוקי הוא מראות מחוזות ילדותם – קיבוץ עמיר והסביבה. מכאן נפרס העמק, כולל עמיר במרחק 7 ק"מ מערבה. שוקי היה לוחם צנחנים במיל', במחלקת הסיור של גדוד 66, והיה מראשוני הכוחות שנכנסו להר הבית ולכותל. ביום חמישי הופנה הגדוד לפיקוד צפון, וביום שישי ה-9 ביוני 1967 בשעה 14:00 התכנס בצומת גומא שמדרום לקרית שמונה. בשעה זו היתה חטיבה 8 בעיצומם של קרבות הרמה הסורית. מכר מקיבוץ עמיר שראה את שוקי, ניגש אליו לספר שראה את יובל עובר בטנק על פני קיבוץ עמיר. אחיך בסדר, אמר לו. אלא שבזמן שמסר את דרישת השלום הזו, יובל בן ארצי, קצין הקשר של גדוד 129, לא היה עוד בין החיים.

נוף צפון העמק מסיר א-דיב

דפנה, שאר ישוב, הגושרים, שדה נחמיה, עמיר, כפר בלום, שמיר. ישובי העימות בקו הגבול עם סוריה נשקפים היטב מהחלק הגבוה של הכפר סיר א-דיב [בצילום זה – רק חלק מהם].

סיר א-דיב לכיוון מזרח – מוצב 8173

עזבנו את הכורסה הנוחה תחת קורת הגג התלויה על בלימה, עלינו עם הדרך כ-200 מטר נוספים לכיוון מזרח, חנינו את הרכב והתחלנו ללכת צפונה. ממזרח צפה לעברנו קו הרכס של המוצב 8173.

פלוגה פ' של 377 היתה כאן

לא הספקנו ללכת יותר מ-100 מטר בתוך השטח, ועל האדמה הטרשית התגלה תרמיל פגז 105 מ"מ של טנק שרמן. התרמיל נמצא כ-300 מטר או יותר דרומית מערבית למוצב הסורי. יצוין כי טנק מג"ד 129 היה בעל תותח 75 מ"מ, וכך גם הטנקים של פלוגה ו' שתקפו מכאן את מוצב 8173. לכן מדובר ככל הנראה בטנקים של גדוד 377 פלוגה פ' מחלקה 1, שעלו מדרך הנפט כדי לסייע לגדוד 129 וירו מכאן על מטרות באיזור קלע.

בעבר מצאנו באיזור תרמיל אחד [ראו כאן], ובנו של המ"מ משה ממון אף סייר כאן לאחר מכן ומצא אף הוא תרמיל [ראו כאן]. המספרים והאותיות שהיו חרותים על גב התרמיל שבצילום: CN-105, L/51, IS-1, CS 1, ARS-63. באותיות קטנות יותר כתוב: תוקן 1/1/65.

רק בשביל הפוזה, הנחנו את התרמיל על הסלעים כשברקע היעד.

גם הארטילריה היתה כאן

במרחק לא רב מתרמיל הפגז מצאנו את הצינור הזה. ייתכן שמדובר ברקטה. בהמשך נמצאו שני רסיסי פגז הדומים לרסיס שמצאנו בזמנו ליד זחל"ם המוות מקרב תל פאחר, שנפגע מטנק סורי כקילומטר דרומית מהמוצב [לחצו כאן וצפו].

לכתכם אחרי הבור בארץ לא זרועה

בין מיליוני האבנים והסלעים הפזורים בשטח מנסים לאתר את הבור שאליו הידרדר הטנק. ברקע: איזור קלע ועמדות נ"ט ומרגמות שטיווחו את גדוד 129.

כוחותינו ירו כאן

מחפשים בור, מוצאים תרמיל. כ-200 מטר צפונה מתרמיל הפגז הקודם, מצאנו 105 מ"מ נוסף. מוצב 8173 ממש מעלינו.

זו ההזדמנות לחזור שוב למחלקת הטנקים מגדוד 377 שסייעה מכאן לגדוד 129. בתחקיר שהתקיים למ"פים ומ"מים מגדוד 377, סיכם המתחקר אפרים ריינר: "עכשיו סיפור מס' 1 של מחלקה מס' 1 [מפלוגה פ']. כמאה מטר צפונה מהצטלבות סיר א-דיב ציר הנפט ראינו קולי שעולה מזרחה ולפי דברי מ"מ מס' 1 [משה ממון] תחילה כשהתבקש לסייע ל-129 זה היה הנטייה שלו. עלינו בקולי הזה והגענו לרגלי מוצב 8173, ראינו שם לפחות שתי עמדות ירי של טנקים, התרמילים של M-51 נשארו שם. זהו המקום שאליו הגיעה מחלקה מס' 1. עמדת אש טובה מול רכס קלע, החליפה אש עם קלע, פגעה ב-T-34 אחד, ירדה בחזרה לציר הנפט וחזרה דרומה לסיר א-דיב, פנתה מזרחה עד קצה הבתים של סיר א-דיב מול קלע, חזרה חזרה בשביל להצטרף לגדוד 377 בתנועתו לזעורה ואז הצטרפה יחד עם המ"פ, בסוף השיירה של פלוגה פ'".

בקיצור, תרמילים חלודים שהם חתיכות היסטוריה בסיפור הקרב של גדוד 377 כאן באיזור שמול 8173, 8160 – העמדה ששלטה על מחסום הקוביות, וקלע.

מטכסים עצה בשטח

משוטטים ובוהים, תועים ונבוכים. עובדים עם מצפן ומד גובה. פעם אנחנו ב-615 מטר מעל פני הים, פעם יורדים נמוך יותר. מנסים לאתר נקודת גובה, קו רכס מתאים, מרחק סביר מדרך הנפט. השטח מתעתע ללא הרף. יורי יצחקוב מציין שבחיפושים ב-1967 היה להם בשלב מסוים עקבות של טנק ללכת בעקבותיהם עד לגילוי. והיום שום-כלום.

איפה הגל-עד הזה?

שוקי בן ארצי מזכיר במהלך השוטטות את הגל-עד שהקימו חברי הילדות של אחיו. הגל-עד צפה אל פיתול הוואדי שבו היה הטנק. לפיכך אנחנו מנסים לאתר בשטח את הגל-עד הזה. בשטח יש כמה וכמה כאלה.

אולי הגל-עד זה?

הגל-עד הראשון שנמצא בשטח היה נמוך מדי והאדמה סביבו זרועה אבנים, בעוד שבצילומי הגל-עד מ-1967 השטח שסביב נראה נקי. תוהים האם האבנים מסביב לגל-עד שבצילום התפזרו לאחר שהגלגל מניע של הטנק שהוצב בראש הגל-עד הועבר מכאן לאנדרטה החדשה, שהוקמה אז על ציר הנפט? שורה תחתונה: הגל-עד הזה נפסל, הלכנו הלאה.

ועוד גל-עד 

הנה גל-עד נוסף. מרחוק נראה מבטיח, אבל כשהתקרבנו זה לא התאים לשום דבר. עוד מצבור אבנים. אולי מזבח קדום, אולי ציון קבר עתיק. בשטח נמצאים עוד כמה כאלה, רק לא הגל-עד שהקימו החברים של יובל.

בור שנראה מתאים

צילום מעל בור שנראה אפשרי על-פי צילומי הטנק בסרט על מוקדי. אבל תוך חמש שניות נזכרנו שכבר היינו פה בסיור הקודם [ראו כאן]. לחלק מהאנשים הבור הזה התאים, רק שיש שתי בעיות: הוא מרוחק מדי מדרך הנפט [מישהו מחבריו של מוקדי בצוות החיפוש דיבר על מרחק של כ-200 מטר מדרך הנפט, והבור הזה מרוחק כ-400 מטר], ובעיקר כי התותחן יוסי אלמסי פסל את המקום באופן נחרץ. נקסט.

התייעצות במעוין

כך עמדנו לקראת סיום השוטטות בהתייעצות אחרונה, רגע לפני שהיה ברור ששוב חוזרים בידיים ריקות. לא שבאנו עם ציפיות גבוהות מדי. כבר למדנו בסיור הקודם עד כמה האיתור הזה קשה ומורכב. בכל זאת הגענו עד הלום.

עוזבים את הכפר

בתום שוטטות של כשלוש שעות פנינו דרומה וחזרנו כלעומת שבאנו דרך חורבות הכפר, שבתיו פוצצו על-ידי כוחות הנדסה מספר ימים אחרי סיום המלחמה. הבתים שהיו עדים לטנקים של חטיבה 8 שחלפו כאן בצהרי יום שישי ההוא ביוני שנת 1967.

מסלול החיפוש. עלייה מסיר א-דיב מזרחה, תנועה רגלית צפונה למרחק כקילומטר וחזרה דרומה כ-100 מטר נמוך יותר

ההחמצה של מחלקת היסטוריה

תרשים מעניין שביצעה מחלקת היסטוריה במחקרה על קרבות הבקעת הרמה הסורית בששת הימים, תחת הכותרת "מספר טנקים בכל שלב", מציג את מצבו של גדוד 129 מרגע שהגיע לסיר א-דיב. הגדוד הגיע לכפר עם 20 טנקים כשירים וסיים בקלע עם שני טנקים בריאים בלבד. בתרשים זה צוין המקום שבו נהרג מוקדי, מפקד הסיור שהחליף את המג"ד הפצוע. אלא שנקודת ציון זו מתכוונת אולי למקום הימצאו של הטנק. מוקדי נמצא 200 מטר מזרחית מהטנק.

אלא שגם נקודת ציון זו שגויה: היא סמוכה מדי לדרך הנפט. ואם בכל זאת יתעקשו במחלקת היסטוריה שזה המקום ואין בלתו, אפשר לשאול: על סמך מה או מי קבעתם זאת?

למחלקת היסטוריה היו בזמנו את כל היכולות, ובעיקר את האנשים שהשתתפו בחיפושים אחרי נעדרי הטנק החסר, כדי לתחקר אותם בשטח ולסמן באופן מדויק את המקום. אנשי מחלקת היסטוריה סיירו בתחילת 1968 עם מפקדים רבים מכוחות חטיבה 8 ועל סמך עדויותיהם סימנו איפה נפגע כל טנק וטנק. ומי אמר להם איפה אותר טנק המג"ד? בטח שלא המ"פים.

יתר על כן, בספר הסיכום של מחלקת היסטוריה נכתב כי טנק מוקדי נפגע בפאתיה הצפון-מזרחיים של סיר א-דיב, בעוד שבתרשים הוא ממוקם מצפון לכפר.

עוד עניין קטן שחסר: איפה בדיוק נפגעו הזחל"מים של חטיבה 8 מתחת לגבעת האם? הראשון שחטף היה של פלוגת ההנדסה 265 שבו היה יורי יצחקוב, ובו נהרג חייל אחד. בהמשך נפגע זחל"ם סמג"ד 121 ועליו נהרגו שבעה. איפה נפגע הראשון ואיפה התפוצץ השני? במחלקת היסטוריה לא ציינו זאת. 50 שנה אחרי המלחמה ב-1967 נשארנו עם הערכות בלבד.

גם בגלל זה ימשיכו כמה תמהונים לשוטט במרחבי האיזור.

===

10 מחשבות על “משוטטי סיר א-דיב

 1. תאור מדויק ואמין של הסיור האחרון. ואם קצת עוד מאמץ הבור ימצא. נעשה הכל כדי שהחיפוש יצלח וניתן לדורות הבאים תמונה מדויקת ואמיתית אודות כל מהלך הקרב של חטיבה 8 במלחמה זו.

  אהבתי

 2. ענף הסטוריה עשו עבודה טובה במחקר אולם נאלצו לעגל פינות כי ככה זה היה וככה זה עד היום וצריך לדעת לקבל את זה
  כשיתנו לגוף חיצוני לחקור את פעולות צה'ל יעשו זאת ללא מורא וללא משא פנים והתוצאות יהיו אחרות

  אהבתי

 3. אני לא מסכים כי הסיור באוגוסט נסתיים בכישלון. אני לא יודע מה יצאתם לחפש הפעם. ברגע שעפ"י הנתונים, נמצא הטנק במרחק 200 מטר מהציר במעלה הואדי, הרי גם אם נניח שהמוצאים טעו 50 מ' לכאן או לכאן, ניתן לתחם את המיקום בהתאם ולהשוותו לצילומים. באוגוסט עשינו את הדברים הללו וזיהינו מקום סביר מאוד התואם את כל הראיות שנאספו. נראה שכל חיפוש נוסף הינו מיותר. בסדר, תמשיכו לחפש. יש בשטח הרבה מזכרות מאז, כולל הרבה פגזים נפיצים סורים חיים….

  אהבתי

  • לתחושתי, לא מיצינו את החיפוש. הייתי רוצה למצוא משהו דומה יותר ממה שראינו עד כה: בור עם קיר אבנים ובמרחק לא רב גל-עד שידמה לצילום הגל-עד שעשו חבריו של בן ארצי.

   עד אז אני אומר לנפיצים של הסורים – וולקאם.

   אהבתי

 4. ייעשה מאמץ למצוא עזרים נוספים שאולי ייסיעו במציאת הפתרון.

  לגבי המיקום

  יש לי ספק לגבי הוואדי בו העפלנו באוגוסט, למרות שהוא בוסס על ציוני דרך מתוך הסרט.

  הוא מרוחק כ 1000 מטר מן השביל העולה לקלע ,

  לפי ארנה מוקדי מדובר ב 500-600 מטר מאותו שביל.

  " – במרחק של כ-500 – 600 מטרים בלבד מציר הקרב המרכזי;"

  https://naamoush.wordpress.com/2017/06/10/%D7%9E%D7%97%D7%A4%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%AA-%D7%9E%D7%95%D7%A7%D7%93%D7%99-%D7%95%D7%91%D7%9F-%D7%90%D7%A8%D7%A6%D7%99/
  לכן יש להתמקד באיזור הזה בפעם הבאה.

  הוא גם עושה קצת יותר שכל מבחינת מיקום מוצב 8173 והטנק.

  אהבתי

 5. במסע הבא צריך יהיה לחפש גם לפי הסימון של מחלקת ההיסטוריה.

  אם נתבונן בתצ"א נראה כי או שמדובר באיזה דרך או על אפיקו של ואדי שאותו ניתן לראות גם במפה של השטח. ואדי זה נמצא כמובן מדרום לואדי שערכנו בו את החיפוש באוגוסט 2017

  אהבתי

 6. כיצד צולמה התמונה הראשונה? רחפן? אם כן, האם ניסיתם גם לסייר את השטח בעזרתו? מציאת גל האבנים מהאנדטה המקורית בעזרת הרחפן יוביל גם למקום בו נמצא הטנק.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s