איפה הצפון במפה


תוכניות סוריות לתקיפת ישראל ב-9 ביוני 1967? ממצא נדיר? * כתבה בעיתון מספרת בהתרגשות כי אל מכללת תל חי התגלגלה מפה סורית עם כיתובים בעיפרון שמציגים תנועת כוחות – לא ברור לאיפה ומתי * בדקנו את הממצא * עדכון אחרי פרסום הפוסט: צילומים של חלק מהמפה 

המפה הסורית כפי שהתפרסמה בעיתון "ישראל היום" עם החותמת "בלעדי"

כתבה בעיתון "ישראל היום" ביום שישי 10 בנובמבר 2017 הציגה את "מפת הקרב האחרונה [קישור לכתבה – כאן] של הצבא הסורי ברמת הגולן [בששת הימים], שניצלה ברגע האחרון מגריסה".

מכיוון שנושא הכתבה הוא עניינו של בלוג זה, חשבנו שמן העניין הוא לבדוק הכצעקתה.

הכתבת עדי חשמונאי כתבה כי "המפה הגיעה לארכיון המפות ההיסטורי הדיגיטלי בספריית המכללה האקדמית תל חי, שם נדהמו אנשיה לזהות כי מתחת לכותרת המפה, המתארת את סדר הכוחות הסוריים, הוטבע התאריך שבו יצאה לאור: 8 ביוני 1967, היום השלישי למלחמת ששת הימים. ביום זה רשם צה"ל הישגים מרשימים בחזיתות מול מצרים וירדן, וממשלת ישראל עדיין לא החליטה אם לתקוף גם בחזית הסורית".

[הערה: ה-8 ביוני היה היום הרביעי למלחמת ששת הימים].

הכתבה בעיתון ישראל היום

בכתבה סיפר ד"ר אלון מרגלית, מנהל הספרייה במכללת תל חי: "על המפה רואים סימון בעיפרון המתאר הנעה של כוחות סוריים לכיוון צפון. אנחנו משוכנעים שהעדכונים שסומנו בעיפרון נעשו ב־9 ביוני, יום אחד בלבד אחרי שהמפה יצאה לאור. הסיבה לכך היא שעד ליום הרביעי למלחמה, החזית הסורית היתה מחוץ למלחמה. ביום זה, 9 ביוני, צה"ל פתח במתקפה בחזית הסורית כשהוא מרכז את עיקר המאמץ בצפון רמת הגולן, והסימונים בעיפרון מתארים למעשה את התגובה של הכוחות הסוריים למתקפה הישראלית בצפון הרמה".

עד כאן פחות או יותר הפרטים החשובים.

והרי הפרשנות שלנו: בצילום המפה במהדורה הדיגיטלית של העיתון לא נראים שרטוטי תנועה של כוחות סורים כלפי צפון. אם כבר, הם אמורים להיות בכיוון מערב בהנחה שמדובר בכיוון תנועה התקפי. אלא אם כן הסימונים הדקים והזעירים בצבע אדום באיזור שממזרח לדרך הנפט ועל דרך הפטרולים הסורית מציגים משהו. קורא בעיתון שאמור להתרשם מהממצא לא מקבל זאת.

לגבי הנחה שהסימונים התקפיים: לצבא הסורי בימים 8 או 9 ביוני 1967 לא היו שום תכנונים וכנראה שלא כוונות לתקוף את ישראל. כוונות לתקיפה סורית היו ביום שלישי 6 ביוני, בפקודת מבצע הידועה בשם "עמליית אל נאצר". על-פי התוכנית, הסורים היו אמורים לצלוח את נהר הירדן במספר נקודות בגזרת גשר בנות יעקב, כ-20 ק"מ מהגזרה הצפונית, שבה משורטט קו כחול על המפה שנמצאה. ההתקפה המתוכננת הסורית סוכלה לאחר הפצצה מהאוויר של ריכוזי הכוחות. מלבד שתי פעולות התקפיות מוגבלות שבכל זאת התבצעו באותו יום – על מוצב אשמורה ועל קיבוץ דן, התקפות שנהדפו, לא היו יותר לסורים שום יוזמות ותכנונים התקפיים, לפחות על פי הידוע ממסמכי שלל ומחקירת שבויים לאחר המלחמה.

יתר על כן, הסורים ייחלו בכל מאודם להפסקת אש לנוכח תבוסות מצרים וירדן. הם היו משוכנעים כי יצליחו לצאת מהמלחמה הזו בשן ועין, אחרי שספגו נזקים בהפצצות חיל האוויר, אולם לא מעבר לכך. בבוקר ה-9 ביוני נראתה הפסקת האש קרובה מתמיד, לאחר מגעים קדחתניים במועצת הביטחון של האו"ם. את תנועת כוחות צה"ל באותן שעות לכיוון הגבול, לא פירשו תחילה הסורים כפעולה התקפית.

זאת ועוד, למפקדי הקו הראשון ניתנה תחילה פקודה מפורשת לא לירות לעבר טורי השריון והזחל"מים הישראלים המתקדמים מזרחה, כדי לא להסלים את המצב. רק לאחר שהארטילריה הישראלית פתחה באש ותנועת הכוחות לא הותירה מקום לספק, הבינו הסורים את חומרת המצב והחלו להפגיז.

מכל מקום, לא ידוע על שום כוח סורי המאורגן להתקפה סמוך לגבול ישראל בגזרה הצפונית ב-9 ביוני. ייתכן שמדובר בסימוני תנועה הגנתיים.

קו כחול בין ק"ש לחורשת טל. חלק מהאות הערבית או סימון תנועה כלשהי?

השרטוט היחיד בעיפרון שנראה היטב במפה בעיתון הוא סימון עבה בכחול הנמתח בין קרית שמונה לצומת חורשת טל. אפשר שהוא המשך של האות בערבית, או למצער הוא עשוי להציג את תנועת כוחות חטיבת גולני מזרחה בשעות לפני הצהריים של ה-9 ביוני 1967 [אותה תנועה שהיתה יומיים קודם ב-7 ביוני ע"י גולני לתקיפת מוצבי הסורים – תקיפה שבוטלה לבסוף]. חטיבת גולני נעה בציר זה מקרית שמונה לצומת חורשת טל בדרך למשימותיה – כיבוש תל פאחר, תל עזזיאת ומוצבי בניאס. מלבד זאת לא נראים על המפה כפי שהיא מופיעה בעיתון חיצי התקדמות כלשהם מסוריה אל ישראל וגם לא סימוני כוחות.

ייתכן שבאיכות טובה יותר יש דברים שאנחנו לא רואים כרגע על המפה, ואם כן נעדכן ברגע שנראה דברים נוספים.

עד כאן ההתרשמות שלנו.

יצוין כי פרסום זה לא נועד להקטין מישהו או לפגוע, אלא רק להעמיד דברים על דיוקם, וזאת על סמך היכרות רבת ימים עם הנושא בכללותו.

אם יש למישהו תובנות אחרות – הוא מוזמן לשתף.

עדכון 12.11.2017 – המפה הסורית האותנטית

יומיים אחרי פרסום זה שלח לנו ד"ר אלון מרגלית את המפה שהגיעה לספריית מכללת תל חי. ואכן, כפי שנכתב בכתבה זוהי מפה אותנטית של 1:50,000 מגשר בנות יעקב בדרום ועד לבניאס בצפון. למעשה מדובר בשתי מפות מחוברות – מחוז חולה ומחוז קונייטרה. ניתן לראות בה רצועות המסומנות באדום המהוות שדות מוקשים וקווי הגנה. כמו כן ניתן לראות קווי תנועה בצבע כחול ורישום בעיפרון של תנועה מאיזור שמדרום לקלע [על הדרך שמצפון לצומת וואסט] לכיוון זעורה.

מתי נעשה הסימון הזה ובעקבות מה? כנראה שלא נוכל ללמוד מהמפה. כידוע, זעורה נכבשה בצהרי יום שישי ה-9 ביוני 1967. כשעה לפני כן נכנס מערך קלע לקרב מול גדוד 129 של חטיבה 8 הישראלית.

אנחנו מפרסמים כאן שלושה חלקים של המפה [לא את כולה]. מפה אחת אותנטית, ומיד לאחריה מפה עם שמות המקומות בעברית לזיהוי. שלושת החלקים הם מדרום לצפון.

מפה 1 – איזור גדות-חולתה

מפת הגבול באיזור גדות וצפונה. שימו לב לסימון כוח ישראלי ממערב לחולתה. מתחת למפה זו – זיהוי בעברית של המקומות

מפה 2 – איזור שמיר עד גבעת האם

מפה של איזור שמיר ומזרחה: סימון בעיפרון של תנועה סורית מדרום לצפון, מאיזור קלע לזעורה

מפה 3 – מכפר סאלד ועד דן

איזור גבעת האם-תל פאחר-זעורה. מתחת למפה זו – זיהוי מקומות בעברית

הכיתובים בתחתית המפה. לחצו להגדלה

הכיתוב בצד שמאל למעלה של המפה

תרשים ומפה מ-1967

למעשה, תרשים התקיפה הסורי היחיד ממלחמת ששת הימים המוכר לנו, נתפס בין מסמכי השלל והתפרסם בין היתר בספר "משני עברי הרמה" של העיתונאי יחזקאל המאירי שיצא ב-1970.

התכנון הסורי-סובייטי ברמת אוגדה למבצע "עמליית אל נאסר" לתקיפת ישראל: צליחת הירדן באיזור גשר בנות יעקב. מתוך "משני עברי הרמה"

מפות סוריות נמצאות כנראה פה ושם אצל חיילים בזמנו ואזרחים שסיירו ברחבי הרמה הכבושה מיד לאחר מלחמת ששת הימים בבסיסי ומוצבי הצבא הסורי ולקחו עימם פריטי ציוד, מפות ומסמכים.

כך למשל, זאב באום, לוחם מגדוד 12 בתל פאחר, שברשותו נמצאת מפה סורית מ-1948 שקיבל מחברים שהגיעו לבקרו לאחר שנפצע קל. היא שמורה אצלו עד היום.

מפה סורית מ-1948 שנמצאת אצל זאב באום שנלחם בתל פאחר [לחצו פעמיים להגדלה]

——————————————————————

16 מחשבות על “איפה הצפון במפה

 1. רואה מפה רגילה ולא תכנוני קרב. מזהה כמה קוים אדומים דקים, נראים שרבוטים או סימונים שמישהו סימן לעצמו.. לבטח לא מפת קרב כל שהיא.

  אהבתי

 2. מה שאני רואה זה מפה רגילה לכל דבר רק בערבית. מה נכתב בערבית על המפה לא ידוע.
  לא התרשמתי שזהו משהו יוצא מהכלל. ההסבר של המיכללה על מה הוא נשען? סימונים בעיפרון אינני רואה.

  אהבתי

 3. לא מסתדרים לי התאריכים שכביכול רשומים על המפה עם תוכניות התקפפה סוריות, שאם היו – היה עליהם לשאת תאריך הרבה יותר מוקדם ולא לאחר מפלת מצרים וירדן.
  אם מדובר בלוחם סורי שסימן לעצמו את תנועת חטיבת גולני, הרי שצריך היה לקחת את המפה אתו בנסיגתו, אלא אם אבדה לו או שנהרג.
  לאחר כיבוש הרמה נמצאו מספר מפות ומספר שולחנות חול בכמה בסיסים עם תכנונים די מפורטים.
  גבי ברשי

  אהבתי

 4. הי.
  אני עוקב אחרי כל הכתוב באתר.עוקב אחרי סדר הדברים .עוקב גם בספרות המפורסמת
  לציבור.
  השאלה שלי יש באיזה שהוא מקום שיספר את ההתנהלות מתחילת הקרבות עוד בהמתנה ועד
  ההגעה לקו סגול?
  אשמח להפניה למיקום הנכון בקשר לסיפור של קרבות.

  davia farhan

  בתאריך 10 בנובמבר 2017 בשעה 22:38, מאת נעמוש / הרמה הסורית / מלחמת ששת

  אהבתי

 5. לגבי הכיתוב הכחול בצד שמאל למעלה של המפה,
  אני קורא: محطط שפירושה "תיכנון"
  בשורה הבאה: وقف "בלימה" והמילה הבאה לא פענחתי.
  מתחת כתוב: "יום 1967/3/19".
  אז לעניות דעתי (גם התיעצתי עם ערביסט) תאריך הרישום בכחול על המפה מהתאריך הנ"ל ולא מיוני וגם לא ברור לי מאין לקח המפרש בכתבה בעיתון את ה-8 לחודש?

  אהבתי

  • לגבי 19 במרץ 1967, מה קרה אז? ישראל האשימה את סוריה באו"ם שהיא אחראית למספר תקריות גבול ובראשם חבלה במפעל המים של ערד שאירעה ב-16.3. עקבות המחבלים הובילו לירדן. ישראל הודיעה כי הסורים אחראים לפעולה זו ולפעולות נוספות שאירעו בגזרה הירדנית כולל הנחת מוקש על מסילת רכבת משא באיזור באר שבע.

   קודם לכן ב-13 במרץ 1967 היטו הסורים את מי מעיין הדופילה שזורם מזרחית לשמיר. לפיכך ייתכן שהם ציפו לפעולת תגמול של צה"ל ונערכו בהתאם.

   אהבתי

 6. אלי ויסברוט הלחמי שהיה בששת הימים ראש מדור סוריה-לבנון באמ"ן בחן את המפה וכתב לי: "זו מפת שטח טופוגרפית סורית עוד לפני מלחמת ששת הימים ומישהו כתב עליה כותרת (משהו לא קריא) מתאריך 19/3/1967. לדעתי אין למפה זו ערך מיוחד פרט למשמרת כזיכרון".

  אהבתי

 7. מרתק ! תודה רבה !
  אני רוצה להפנות את תשומת ליבכם לכך שבארכיון המפות ההיסטורי הדיגיטלי בספריית המכללה האקדמית תל חי נמצאת עוד מפה שנראה לי מאוד תעניין אתכם.
  מפה שנמצאה בחדרו של מח"ט חטיבה 11 הסורית ובה התוכנית הסורית לכיבוש הגליל.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s