מפת תוכנית הבלימה הסורית

המשך סיפורה של המפה הסורית מ-1967 שהתגלגלה למכללת תל חי: מדובר במפת היערכות לבלימת צה"ל שתוקף את הרמה * מה כובש צה"ל ומאיפה לאיפה נמתחים קווי ההגנה הסורים החדשים? להלן הפענוח והתשובות 

מפת איזור תל עזזיאת-תל פאחר. הקווקווים בכחול – כוחות צה"ל בשטח סוריה. באדום: היערכות הסורים להגנה [מקור: מכללת תל-חי]

סיפור המפה הסורית מ-1967 שהתגלגלה לספריית מכללת תל-חי הולך ומתבהר. בשלב הראשון, מהכתבה בעיתון ישראל היום, שם התפרסם הסיפור, נראה היה כי מדובר במפה טופוגרפית סטנדרטית עם כמה שרבוטים לא ברורים [ראו כאן]. הרושם הראשוני היה מהומה על מאומה. חלק מהמגיבים כאן לא ייחסו חשיבות למפה, ולקח עוד קצת זמן עד לפענוחה.

רק אחרי שד"ר אלון מרגלית, מנהל ספריית מכללת תל חי, שלח לנו את המפה וניתן היה להתבונן בה באיכות מיטבית, אפשר היה להתרשם במה דברים אמורים.

זוהי מפה טופוגרפית 1:50,000 שנעשתה ב-1945, ומופיעה בה הכותרת "תמונת מצב התחלתית" [יש שפירשו זאת כ"תוכנית בלימה ראשונית"], עם התאריך 29.3.1967. בתקופת הזמן הזו אירעו מספר פעולות חבלה לאורך גבולות ישראל. ממשלת ישראל הפנתה אצבע מאשימה בעיקר כלפי הסורים, כשזירת ההתגוששות העיקרית היתה במועצת הביטחון של האו"ם, שם הגישו שני הצדדים תלונות הדדיות.

ייתכן שהסורים חששו כי צה"ל מתכנן פעולה התקפית, ומפה זו נערכת לקראת האפשרות הזו. העובדה כי מדובר במפה המתארת היערכות סורית מאיזור גדות ועד דן [כ-25 ק"מ] עשויה ללמד כי נלקחה בזמנו ממיפקדה אזורית. לא ידוע היכן נמצאה המפה מאחר שהאיש שהחזיק בה, חבר קיבוץ שמיר, נפטר לפני מספר שנים.

לנוחיות הקוראים אנו מצרפים את המפה לעיונכם, באדיבות ארכיון מכללת תל חי. מנהל הספריה ד"ר מרגלית מבקש מהקוראים: אם יש ברשותכם מפות, שתפו אותנו.

למפה הסורית הוספנו נקודות ציון להתמצאות.

להורדת המפה בגרסת PDF לחצו כאן.

מה מציגה המפה?

את פריצת הדרך בפענוח המפה סיפק דני ביזר, המוכר לקוראי הבלוג כמ"מ בגדוד 12 של גולני שנלחם בתל פאחר ונפצע, והשתתף בתחקיר החדש על הקרב שנעשה בשנים האחרונות.

הסימונים האדומים במפה הם קו הגנה סורי למקרה שצה"ל יתקוף ויצליח לכבוש שטחים. אפשרות זו בולטת במיוחד בגזרת תל עזזיאת, שם סימנו הסורים אפשרות לפיה צה"ל יכבוש את המוצב הסורי ויצליח לייצב קו מתחת למוצב תל פאחר.

כיבוש תל עזזיאת והמוצב השכן בורג' בביל הוא רק חלק ממהלך רחב הרבה יותר: על-פי התרחיש הסורי המצטייר מהמפה, יכבוש צה"ל נתח מקו המוצבים הראשון, או יבצע חדירה צנועה של כקילומטר או שניים מזרחה (הקווים בכחול). המפה מציגה את קווי ההגנה הסורים החדשים (מסומנים באדום).

איך אמור צה"ל לכבוש את תל עזזיאת – המפה לא מציגה. היא רק יוצאת מנקודת הנחה שהגבול זז מזרחה, ועל כן יש להיערך מחדש על פי השרטוטים המופיעים בה.

בחלק הצפון-מזרחי של הגבול, באיזור שאר ישוב וגבעת האם, ניתן לראות מצב שבו צה"ל כובש את בחריאת, תל עזזיאת, בורג' בביל ורמת הבניאס, ומתייצב מתחת לתל חמרה ותל פאחר. במקרה זה הופך תל פאחר למוצב קו ראשון כשהסורים אמורים להיערך בקו הגנה מזרחית לדרך הפטרולים שלהם, וצה"ל נמצא מהעבר השני. כלומר, דרך הפטרולים עומדת כעת בתווך ומהווה את הגבול החדש.

מעניין לראות על-פי המפה שהסורים האמינו שהמוצבים תל חמרה, תל פאחר והבניאס יחזיקו מעמד ולא יפלו לידי האויב הציוני.

קו ההגנה השני של הסורים מסומן מזרחית לדרך הנפט ונע מעין פית וזעורה דרומה אל ג'בב אל מיס, קלע, צומת וואסט והלאה. קו הגנה שלישי משמש איזור מסעאדה וקו התלים [בנטל, אביטל וכו'] כלפי מערב.

המפה הסורית "מתורגמת" לעברית. ירוק: גבול בינלאומי 67. כחול: קו ההתקפה של צה"ל. אדום: קו ההגנה הסורי הראשון. סגול: קו הגנה שני

הסורים מניחים שגדוד טנקים ישראלי ינוע אל כפר סאלד [במפה ישנו סימון טקטי של כוח שריון, שנע מצומת חורשת טל אל הקיבוץ] וישמש משם בסיס אש אל מול מוצבי נעמוש וסיר א-דיב. הצפי הסורי הוא שצה"ל יפרוץ את הגבול מעט מזרחה גם בלהבות הבשן וגונן.

בהמשך "מצילים" התנאים הטופוגרפיים את הסורים, שמעריכים כי צה"ל יישאר על מקומו על קו הגבול מדרום לגונן – מול דרבשיה ותל הילאל – ולא יבקיע מזרחה. באיזור גשר הפקק [צפונית לקיבוץ גדות] מתייצב צה"ל על קו הגבול במרחק קצר מאוד מג'לבינה, וכאן כפי שניתן לראות במפה הסורים לא ממקמים קו הגנה. ייתכן שהפירצה שהם יוצרים לכוחות צה"ל אמורה לשמש שטח השמדה.

התרחיש הסורי לתקיפתם ע"י ישראל, כפי שאפשר לראות במפה שהתגלתה, מקבל טוויסט משמעותי באיזור גדות. במפה מופיע סימון מאיזור מחניים [ראו בתחתית המפה ליד המספר 206],שמסמן כביכול הטסת חטיבה בהליקופטרים משדה התעופה למטוסים קלים. מסלול הטיסה נע במקביל לכביש העולה מגשר בנות יעקב אל בית המכס העליון, ממשיך מזרחה מעל מחנות עלייקה ונוחת לבסוף מדרום לעין זיוון. למעשה, מדמה המפה תרחיש של ניתוק הציר המחבר את דרום הרמה עם קונייטרה.

אי אפר ללמוד מהמפה איך מתמודד הצבא הסורי במקרה של הנחתת כוחות אויב בעורף המערך שלהם. אגב, במלחמת ששת הימים [ב-10 ביוני 1967] ביצע צה"ל הנחתה מהליקופטרים בגזרת דרום הרמה – תחילה בכפר פיק ובהמשך הרחיק עד לבוטמיה. כך שהסורים בהחלט צפו אפשרות כזו.

הקו הכחול שנע ממחניים (למטה משמאל) עד מדרום לעין זיוון (לא מופיע כאן). האם מדובר חטיבה מוטסת?

הסימון בעיפרון המצייר תנועה מדרום לקלע לכיוון זעורה, עשוי להציג תגבורת ארטילריה או מרגמות שפורסת בשני מקומות בדרך שבין ג'בב אל מיס לזעורה.

הפרשנות של בני:

תוספת של בני לגבי היערכות הסורים:

המפה בכללותה מציגה תכנון פריסה והפעלה של יחידות חטיבתיות של חטיבה 123 (או שמא חטיבה 8).

מיפקדה עיקרית – באב אל האווה (צפונית למרום גולן, שיפוליים מערביים של בנטל). חפ"ק – קרחתה/תל שיבן.
שתי סוללות מרגמות כבדות במוצבים שממערב למתחם ג'בב אל מיס ומוצבי זעורה הדרומיים.
כוח תגבור טנקים (הרמה אינה מזוהה) ינוע צפונה לאיזור קלע. בואכה זעורה.
גדוד טנקים (כנראה הכוח העיקרי של המתכנן). ינוע מוואסט למערך דרומית לחפר לעבר קפירה וחסידיה.
מערך נ"ט יחפה על ציר הנפט לכיוון חפר (סד"כ לא ברור כנראה כיתה או מחלקה).
כוח ארטילריית שדה (כנראה גדוד) יפרוס בפריסה רחבה לאורך ציר נפח-וואסט. מרכזו בראסם אל מע'ר. אגפו הדרומי על חרבת אל מע'י (מרי). הגדוד מוגן באגפיו ע"י תותחי נ"מ. בחזיתו, באיזור אל מע'יר מגנן נ"ט על הציר הראשי שיחסום לכיוון דרום (הערה: לא כל כך ברור במפה. ייתכן שזה רק מתחם נ"מ ואין ארטילריה).
יחידת אב"כ, בעורף – כקילומטר ומשהו צפונית מזרחית לתל אבו נידה.
דרומית ודרומית מזרחית לוואסט הוצבו 2 תנ"ט.
באיזור קונייטרה מסומנים באדום מיפקדות.
בצד הישראלי מסומנות שתי מחלקות טנקים שכנראה ירו על ציוד ההטיה הסורי. בנבי יושע יושב חפ"ק.

עד כאן עיקרי הדברים כפי שאנחנו מבינים מהמפה הסורית, הנמצאת כעת בארכיון מכללת תל חי. הקוראים מוזמנים לספק תובנות נוספות.

יצוין כי תוכנית המבצעים של הצבא הסורי למגננה על הגולן נקבעה ב-1961, זאת על-פי ספרו של פסח מלובני "מצפון תיפתח הרעה" על אודות מלחמות הצבא הסורי מול ישראל. פרקים מהספר יתפרסמו כאן בקרוב.

שנים רבות לפני מלחמת ששת הימים היו לצה"ל תכנונים שונים לכיבוש הרמה הסורית, כולל תוכנית יומרנית להגיע עד דמשק ["גרזן"]. למעשה, תכנון המגננה הסורית, כפי שמופיע במפת הבלימה כאן, מתייחס לתוכנית המתונה ביותר של פיקוד צפון ["מרקחת"] שעיקרה כיבוש תל עזזיאת, בורג' בביל, תל פאחר, תל חמרה, בניאס ועוד. תוכנית זו נועדה להרחיק מעט את האיום הסורי מישובי הפינה הצפון-מזרחיים של הגבול ולהשתלט על חלק ממקורות נהר הירדן.

פקודה לביצוע תוכנית זו [במסגרת פקודות מבצע "מקבת"] ניתנה במהלך מלחמת ששת הימים ביום רביעי 7 ביוני 1967, אולם בוטלה ברגע האחרון בנימוק של עננות המפריעה לפעילות חיל האוויר.

————————————————————————————

13 מחשבות על “מפת תוכנית הבלימה הסורית

 1. מענין מאוד תודה.
  הסורים חשבו על הכל אולם בעובדה קו ההגנה שלהם התמוטט כמו מגדל קלפים במלחמת ששית הימים. קוי הגנה שני ושלישי לא היו כלל קיימים. ההבדל בין תוכנית למציאות.

  אהבתי

 2. ניתוח יפה אבל מה שאין במפה איזה סד"כ כוח הקצו הסורים לבלימת חטיבות צה"ל. איפה עומדים על הרכסים גדודי טנקים ארטילריה מרגמות וחיילי חי"ר. זו מפת בלימה לא שלמה.

  אהבתי

  • לארז ושאר הקוראים,
   כאשר פותחים את המפה באמצעאות קורא PDF, יש להניח את המצביע בעזרת העכבר על הלונים הצהובים ואז מתגלה ההסבר לסימן הטקטי שלידו או פיענוח הכתוב.
   ליד קוניטרה ניתן להבחין במפקדה העיקרית.
   ליד עין זיון אני חושב שמסומנת מפקדת חטיבה.
   בשני המקרים לא הצלחתי לקרוא את הכתוב בתוך הדגלים.
   רואים היכן עומדים כוחות טנקים וארטילריה וגם אותם סימנתי עפ"י הסימונים הטקטיים כולל סוג התותחים(למשל בין זעורה לקלע).
   למשקיעים אתם יכולים לראות את המקרא לסימונים הטקטיים הסובייטים באתרים: http://army.armor.kiev.ua/hist/takznaki.shtml
   שימו לב שהם מסמנים את עצמם באדום ואת האויב בכחול (אצלנו זה להיפך).
   הקוים המשוננים מסמנים הערכות כוחות חי"ר אפשרית.
   אם אתם מתקשים להסתדר עם ה-PDF אשקול כיתוה ע"ג המפה עם כלי תוכנה אחר.

   אהבתי

 3. לא מצאתי סימן טקטי שדומה "למטוסים" בחלק הדרומי של המפה בין הסימונים הטקטיים הסובייטים.
  ההסבר שאילו כוחות שישונעו בהטס הוא השערה בלבד.
  מכל מקום הכוחות הללו צפויים לחדור לעורף המערך הסורי ולתקוף באזור המפקדה העיקרית של הסורים.
  כל זה שלושה חודשים לפני המלחמה ביוני.
  האם זה רומז שלא התכוננו לתקוף?

  אהבתי

  • לפי הסימונים הטקטיים, נראה שמדובר בתכנון של חטיבה (או יחידות הסיוע שלה- יתכן גם, לחליפין פוג' ארטילרי למרות שלפוג' כזה אין למשל יחידות אב"כ, כפי שאנו רואים במרשם). המפקדה העיקרית כנראה ישבה בבאב אל האווה (שער הרוחות בעברית) שזה צפונית לעין זיוון. ניתן לראות שהיא תכננה הפעלת אש מרגמות כבדות לכיוון המרחב החולה מגשר בנות יעקב, להפעיל מרגמות 120 לעבר ראויה, גם נתנה סיוע למרחב הצפוני מעל מוצבי זעורה הדרומיים ואפילו אמורה הייתה לשלוח כח לכיוון סכיך-קלע. להערכתי, זו חטיבה 123, אבל זו הערכה בלבד. צריך להתעמק במפה ולהסיק מסקנות באשר למיהותו של המתכנן ולמהותו של הכח. יתכן שמדובר רק בתרגיל מגננה שעשה הכח הזה, ולצורך כך, קבעה מנהלת התרגיל נתוני פתיחה, לפיהם פרץ צה"ל באיזור תל עזאזיאת. אני מניח שחבריו של שלמה יוכלו לעשות כאן מלאכה יפה, כפי שנעשה עד כה.

   אהבתי

 4. מפה בהשראה סובייטית כולל סימונים טאקטיים.. כרגיל לא עמדה ולא תעמוד במבחן המציאות.. "מרוסיה באהבה" למדינות ערב.. כמויות כלי נשק למכביר עם תכנונים מפה ועד שם, עזרה בכינוני ארטילריה בניית אסטרטגיות מפוקפקות ובלבולי ביצים, למזלם של הסובייטים הבעיה היא בהכשרה של הלוחם הערבי שמול הלוחם הישראלי וטכנולוגיות ישראליות ומערביות נופל ממנו ומפסיד בכול המלחמות. הרוסים עושים פרצוף כועס אבל צוחקים מאחורי הגב, הם מאושרים לעשות עסקי נשק במיליארדים במדינות ערב אסיה ואפריקה לרווחת השלטון המושחת במוסקבה שמתערב בכל סכסוך גלובלי ודורש את ליטראת הבשר.. יועצי אחיתופל..

  אהבתי

 5. יש לי הערה אחת . הכותרת בערבית היא مخطط الموقف الابتداءئ ופירושה "תמונת המצב ההתחלתית" ולא מפת הבלימה הראשונית. תאריך המפה הוא 29/3/1967 ולא 19/3/1967 …

  אהבתי

 6. שתי הערות. 1- באב אל הוא מצפון למרום גולן. 2- מרגמות סובייטיות מקבילות ל120 ממ לא מגיעות מעבר לקו הירוק. מקבילות ל160 לא מוכרות בצפון הרמה, תותחים, כן. דרך אגב, בסיר א דיאב היו 6 מרגמות סובייטיות 122 ממ בזמן המלחמה, ׂׂ

  אהבתי

  • אכן כתבתי במקום מסוים 160 מ"מ. זה נובע מאי בהירות במפה. לאחר שהגדלתי את המפה, זיהיתי את השיבוש. לסורים היו 160 נגררות. לא באו לידי ביטוי במפה. לא היו להם מרגמות 122, אלא 120. היכן בדיוק היו בסיר א דיב? לפי המפה היו מוצבי מרגמות בהמשך הדרך, איני זוכר אם 82 (מה שיותר סביר) או 120. מערך ה120 ממ שלהם אמור היה לפרוס בקו האחורי של מוצבי זעורה הדרומית כפי שרואים בבירור גם במפה.
   באב אל האוה הוא אכן מצפון למרום גולן. כתבתי בטעות (מבחינת רוחות השמים זה עדיין נכון) עין זיוון.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s