תצ"א – גשר ומכס

צילום אוויר שהורכב מפסיפס צילומים מציג את השטח הסורי בגזרת גשר בנות יעקב, בית המכס העליון, מוצב דוריג'את ועוד * מי יפענח את כוונת החיצים הצהובים ששורטטו לכיוון צפון?

צילום האוויר [באדיבות מכללת תל-חי]. לחצו פעמיים לצפייה מקסימלית

אין בידינו פרטים מדויקים על התצ"א הזה, ולכן נניח אותו כפי שהוא עם מספר הערות בתקווה שהקוראים יספקו את התובנות.

זהו צילום אוויר של איזור גשר בנות יעקב, בית המכס העליון ומזרחה ממנו עד מחנות עלייקה. שולי התצ"א הצפוניים מציגים את איזור ג'לבינה ותל הלאל, ודרומה – הירדן ההררי וקיבוץ כפר הנשיא.

על המפה יש שלוש נקודות ציון: בית המכס העליון, גשר בנות יעקב ומוצב דוריג'ת. באיזור שבין הגשר לבית המכס שורטטו חצים בצהוב כלפי צפון, וכן תוחם האיזור מהכביש שבסמוך לבית המכס ועד לג'לבינה. אין לנו כרגע הערכה מה עשויים לסמן החיצים הללו. על התצ"א לא מופיע התאריך שבו צולם.

התצ"א הזה הגיע למכללת תל חי ביחד עם חומרים נוספים רבים – מפות, צילומים ומסמכים שונים הקשורים לחזית הסורית מ-1948. מנהל ספריית תל חי, ד"ר אלון מרגלית, שהעביר לנו את הצילום, מבקש מכל מי שיש ברשותו מפות ישנות וחומרים רלוונטיים להעבירם אליו על מנת שיהיה מקום מרכזי מסודר לשימור החומרים ולימוד שלהם.

איתן ישראלי מקיבוץ עמיר שהעביר למכללה ארכיון חומרים גדול שאותו אסף במשך השנים, מעריך שהתצ"א הזה צולם בשנות ה-50 וייתכן שהוא קשור למפעל ההטיה הישראלי שפעל באותה תקופה באיזור גשר בנות יעקב והופסק לאחר התנכלויות הסורים.

אל"מ במיל' יהודה שפר, ששירת במחלקת המודיעין של פיקוד צפון לפני מלחמת ששת הימים כצלם אוויר של קו המוצבים בחזית סוריה, מספר שהתצ"א כאן בנוי מפסיפס, שמשמש בין היתר להכנת מפות [פוטוגרמטריה]. לצורך מיפוי חייב התצ"א או הפסיפס להיות צילום אנכי – שבו מרכז העדשה ומרכז משטח הצילום מאונכים לפני השטח. קנה המידה הוא גדול ולכן בתצ"א הזה קשה לפענח פרטים קטנים, כמו כלי נשק או רכבים.

חלק מצילום האוויר עם מראי מקומות

מוצב בית המכס העליון: כאן נהרגו 11 חיילי גולני מגדוד 13

מדרום לבית המכס העליון ניתן לראות בתצ"א תעלות של מוצב סמוך. התעלה מתמשכת מהכביש ומתפצלת לריבוע התוחם את שטח המוצב. ניתן להבחין בבונקרים שנמצאים בכל אחת מארבע הפינות. באחד מהם אירעה ההתפוצצות האדירה שבה נספו 11 לוחמים מגדוד 13 ב"אסון בית המכס", חמישה ימים לאחר תום מלחמת ששת הימים, ב-16 ביוני 1967. הלוחמים נכנסו למוצב על מנת לפנות אמל"ח. נסיבות האירוע אינן ידועות עד היום.

9 מחשבות על “תצ"א – גשר ומכס

 1. רואים בתצ"א יפה את הפקק שיצר את ימת החולה. כך שיש להניח שהצילום נעשה לפני שנת 1957- שנת חליצת "הפקק".
  הצילום איכותי ברזולוציה גבוהה. מעניין איזה מטוס צילום ביצע את הצילומים.
  מעניין כי כבר באותה עת היה לסורים קו ביצורים רציני, אך רואים בבירור כי אלה ביצורים שלא לפי הדוקטרינה הסובייטית, אלא מוצבים היקפיים. אני מעריך שהדוקטרינה הארכאית שעמדה ביסוד הקמת קו הביצורים הישן- שלא כללה ביצור קווי רציף, חישקה בסופו של דבר את הצבא הסורי למערך הישן. כך, שהסורים החזיקו במערך המבוסס על ביצורים קיימים, עם התאמות מועטות לדוקטרינה הסובייטית. בניה זו הותירה את המערך פרוץ, ואפשרה הבקעה מהירה בפרצה כפי שנעשה ב"מקבת".

  אהבתי

 2. אמנם תצאות יפות ומעניינות.
  בעקבות יום העיון בנושא זה במכללת תל-חי – ביקרתי שם היום
  ומסרתי לאלון ושלום, אנשי הספריה וארכיון המפות, חומרים שמצאתי אצלי ב"בוידים" ששמרתי אותם מעל 50 שנה.
  מסרתי 4 מפות צבאיות סוריות , תכנית של מוצב, כרטיס טווחים של מוצב נוסף ו-4 חוברות בערבית, מעין "במחנה" סורי.
  הגעתי למסקנה שתל-חי היא המקום הנכון לחומרים אלה וחבל שיישארו אצלי ללא שימוש.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s