רה"מ ברמה

סרטון מיוני 1967: לוי אשכול, משה דיין, יגאל ידין, יצחק רבין, דוד אלעזר ועוד בסיור חגיגי ברחבי הרמה הסורית הכבושה * וגם דיווח רדיופוני מהנעשה בחוצות קונייטרה

ביקור ראש הממשלה ברמה הסורית, 30.6.67. מימין בכובע מצחיה סא"ל ישראל ליאור, מזכירו הצבאי של אשכול, קצין לא מזוהה, אלוף פיקוד צפון דוד אלעזר, מיכאל בר זוהר דוברו של שר הביטחון דיין, רה"מ לוי אשכול, הרמטכ"ל יצחק רבין

פנינה צילומית מ-1967 שנמצאה בארכיון צה"ל מציגה שש דקות מביקור רה"מ לוי אשכול ואח"מים ברמה הסורית שנכבשה. מצאנו שהביקור התקיים ביום שישי 30 ביוני 1967, שלושה שבועות לאחר שוך הקרבות ואחרי שהגבול עם סוריה זז מזרחה למרחק של כ-20 ק"מ פלוס.

לחצו לצפייה בסרטון:

הדיווח ב"דבר". לחצו להגדלה

אין בסרטון ממצאים מסעירים, למעט אולי תמונות מהכפר קלע לשם הגיעה הפמליה שהתעכבה לצד שני טנקים סורים T-54 שנפגעו ונשרפו. נראה שקנהו של אחד מהם מפוצץ, זכר לאותו רימון שהניחו הסורים רגע לפני שנטשו ונעלמו משדה הקרב.

העיתון המפלגתי "דבר" פירט את לו"ז הסיור: בשעה 9 בבוקר נחת ההליקופטר שהביא את הפמליה בקיבוץ דן, משם עברו לג'יפים ולרכבים שהסיעו אותם למעיינות הבניאס. בסרטון נראה לוי אשכול שותה ממי הנחל. עבור מי שהיה ידוע כאיש מים, יו"ר מקורות, שעמד בראש פרויקט המוביל הארצי , זוהי התגשמות של חלום לתפוס את השליטה על מקורות הנחל שהוא אחד משלושת ספקיו העיקריים של נהר הירדן ושל הכינרת.

אלוף אלעזר ורה"מ לוי אשכול בבניאס

בסיטואציה הזו אי אפשר שלא להיזכר ברגע שבו דוד אלעזר, אלוף פיקוד צפון, נכנס ללשכתו של ראש הממשלה ביום חמישי 8 ביוני 1967, כדי ללחוץ עליו לאשר את תקיפת הסורים. על-פי עדותו של דדו, בצאתו פנתה אליו מרים אשכול, אשת רה"מ, שהגיעה לעזור בעבודות המשרד, וביקשה ממנו שיביא לה מים מהבניאס לכבוד יום ההולדת שלה. דדו השיב לה – בסדר, אבל תעשי גם את משהו בנדון. מרים אשכול לא נכחה בסיור הזה.

מהבניאס, נכתב בדבר, "העפילו בג'יפים בדרך המשובשת לתל פאחר", שם שמעו הסבר ממח"ט גולני יונה אפרת. הביקור בתל פאחר מונצח כנראה בסרטון רק בשתיים-שלוש שניות.

הג'יפ דוהר בראש, כאן ייתכן בעלייה אל קלע [מתוך הסרטון]

משם המשיכו ועלו אל הכפר קלע ואל סיפור הקרב הקשה שהתקיים בו [ב"על המשמר" נכתב: "בקלעה גילו האורחים עניין רב בטנק סוייבטי טי-56 שנשאר במצב טוב"], המשיכו למסעאדה, ביקרו באגם ברכת רם והמשיכו לבסיס הסורי שבו התמקמה חטיבה 45. כאן נערך לכבוד האח"מים מסדר כבוד, שעד מהרה חרג מכללי הטקס כשאנשי השריון המילואימניקים פרצו במחיאות כפיים ובקריאות לחיי המדינה.

המח"ט סא"ל משה בר כוכב [בריל] הסביר לרה"מ על לחימת כוחותיו בשומרון וברמה. אירוע זה הוא סצינת הסיום בסרטון.

פמליית ראש הממשלה ליד הטנקים הסורים בקלע

המשך היום העמוס: הנכבדים אכלו צהריים והמשיכו לקונייטרה, שם פגשו בבניין מיפקדת החזית הסורית לשעבר במפקדי חטיבת גולני, סיירו מעט בעיר הכבושה, עלו על ההליקופטר, טסו לחרמון, השקיפו על הסביבה ומשם המשיכו בטיסה לדרום הרמה, נחתו במוצב הסורי אמרת עז א-דין שמעל הכינרת וקיבוץ האון, ומשם המשיכו ברכב אל מעיינות אל חמה. בשעה 5 אחה"צ תם הסיור והפמליה חזרה בטיסה לת"א.

נקלטו לרגע בסרטון: חיילים [כנראה מגולני] בבניין החזית הסורית

מי השתתפו בביקור?

מלבד אשכול היו שם שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל לשעבר יגאל ידין, ששימש יועץ צבאי לראש הממשלה, הרמטכ"ל יצחק רבין, ראש מטה פיקוד צפון אל"מ דן לנר, מח"ט גולני אל"מ יונה אפרת, מיכאל בר זוהר, שהיה אז איש מפלגת רפ"י, מקורב לדיין שכנראה שימש בתקופה זו כדובר משרד הביטחון.

הרמטכ"לים לשעבר משה דיין ויגאל ידין. חובבי הארכאולוגיה מוקסמים מעתיקות הבניאס

יצוין כי בכותרות במקור לסרטון נכתב כי נכח בו גם מנחם בגין, השר ללא תיק, שהיה חלק מממשלת האחדות הלאומית שקמה ימים ספורים לפני המלחמה, אולם הוא איננו מופיע בסרטון וגם לא בדיווחים בעיתונים.

רה"מ אשכול נושא דברים בביקורו בחטיבה 45. נראים בצילום: הרמטכ"ל רבין, השר דיין, המח"ט בר כוכבא ויגאל ידין [מתוך ספר חטיבה 45]

יחזקאל המאירי מבקר בקונייטרה: 15 אלף נמלטו מהעיר, 500 נשארו

צירפנו לכאן גם קטע רדיופוני, שכנראה לא שודר, שבו מתאר הכתב יחזקאל המאירי רשמי ביקור בקונייטרה. כפי הנראה ביקור זה התקיים ב-12 ביוני 1967, מיד לאחר סיום המלחמה.

המאירי ראיין שוטר צבאי בשם נחמיה לחוביץ', שסיפר כי מאז כיבוש הרמה תפסה היחידה שלו כ-70 שבויים סורים, שהסתתרו במוצבים או מאחורי גבעות. במקרה אחד, סיפר, ירה לעברם סורי ולאחר מכן נתפס.

כן רואיין אל"מ שמואל אגמון, המושל הצבאי של האיזור, וסיפר על ארגון המזון והמים עבור כ-500 תושבי קונייטרה שנותרו בעיר מבין כ-15 אלף איש ולא נמלטו, כולל המופתי. כן ראיין המאירי בערבית את אחד מתושבי קונייטרה שמפעיל את מכון החשמל של קונייטרה.

לחצו להאזנה לכתבה:

8 מחשבות על “רה"מ ברמה

 1. אשכול ראש ממשלה צנוע וענו אי אפשר לא להמנע מהשוואה לראש הממשלה הנוכחי וסליחה על הנימה הפוליטית במיוחד ליום זה של התפוצצות פרשות

  אהבתי

 2. אנחנו עוד נראה את הימים האחרים
  אשר מעבר להרים העשנים, הבוערים
  אנחנו עוד נראה את הימים האחרים
  עולים באים מן הבקעה יורדים אלינו מן ההרים
  אחח איפה הם אותם ימים כמה תמימות קופצות מהסרט של אותם ימים. שנות ה70 לקבל צו מילואים לבוא לרמת הגולן לשים את כל הפוליטיקות בצד לחזור להיפגש עם החברים להיכנס לזלדות ולנקות מכל הלב כמו שאתה לא תנקה את הבית שלך ולשרת את המדינה בלב שלם

  אהבתי

 3. 1) ב-2:01 רואים בחורה מצולמת מהגב בבניאס. האם זו לא מרים אשכול?
  2) אם הביקור בקלע הוא מה שמונצח ב-4:20 בסרטון, הטנק הקרוב הוא T-34 והשני הוא אכן T-54/55.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s