נעמוש בן 5

הבלוג נעמוש סוגר 5 שנות פעילות – סיכום שנה * במוקד: קולות הקשר של חטיבה 8, תחקיר כיבוש מוצבי הבניאס, הסיור בעקבות הבור של הטנק מגדוד 129 והסורי ממג'דל שמס * ומה הן הכתבות הנצפות ביותר?

נעמוש בשטח. סיור מחפשים את הבור של טנק מוקדי ובן ארצי – אחד ממוקדי העניין השנה בבלוג

יולי 2018 סוגר חמש שנות פעילות אינטנסיביות ומרתקות בנעמוש – הבלוג לחקר החזית הסורית במלחמת ששת הימים.

אם השנים הראשונות עמדו בעיקר בסימן קרב תל פאחר, כולל הוצאת הספר "תל התעלות", התמקדה השנה האחרונה בקרבות חטיבה 8. היו אלה הקולות שהשמענו מרשת הקשר של מפקדי החטיבה ובראשם המח"ט מנדלר, וכן קטע קצר מהקולות של גדוד 129 בקרב הקשה מול מערך קלע. בנוסף התפרסמו כאן מספר דו"חות רשמיים של חטיבה 8 שראו אור לראשונה, פורסמה מפה משוערת של מקום נפילת הרוגי גדוד 129 בקרב בסיר א-דיב וקלע, והופק סיור מפקדים ולוחמים מחטיבה 8 לחיפוש אחר הוואדי שבו נתקע טנק מוקדי/בן ארצי.

אירוע מכונן בפעילותו של נעמוש היה יום עיון משותף עם מכללת תל-חי, שעסק בהיבטי ששת הימים בחזית הצפון. בנוסף, סיוע בארגון והפקה של כנס תל פאחר 2018, שהתקיים במוצב הסורי זו הפעם השלישית בחמש השנים האחרונות [לכל הפרסומים על כנסי תל פאחר – לחצו כאן].

פרסום יוצא דופן בבלוג הביא לתיקון עוול למשפחתו של יוסף ברוך ז"ל מחללי קרב תל פאחר. טלפון תמים למשפחה שאותרה לראשונה מאז תחילת המחקר המחודש על הקרב, כדי לשמוע את סיפור חייו, גילה כי ברוך כלל אינו מונצח ביד לבנים במקום מגוריו כתוצאה מהתנהלות בירוקרטית אטומה ולא מכבדת. הפרסום בנעמוש ובדף הפייסבוק "תל פאחר אז והיום" הביא לעשרות שיתופים ולעשרות אלפי צפיות. בעקבותיו באו מכתב של ח"כ נחמן שי שנרתם לתיקון העוול, וכן הודאתה של הנהלת יד לבנים הארצית בעוול והודעתה למשפחה כי תפעל מיידית להנצחתו של יוסף ברוך תושב באר שבע.

כתבות מעניינות במיוחד שהתפרסמו בשנה האחרונה: סיפור חייו ומותו של ליאון אימברן מגולני, זום של אחרי המלחמה – תמונות מקוריות מתל פאחר מספר ימים אחרי הקרב, טנק על הדן – תחקיר על הטנק הסורי שנפל לבניאס, שמיר-סומיין-עוקדה – סיור בשטח עם חבר קיבוץ שמיר, חיים כאן, מתים כאן – ראיון עם סלמן פאחר, דרוזי ממג'דל שמס על התבוסה בגולן דרך עיניים סוריות, 5 דקות בגיהנום – תחקיר מקיף על כיבוש מוצבי הבניאס של גדוד 51 תחת הפגזה של גדוד המכמ"ת של גולני, עמרת עד א-דין – סיפורו של המוצב הסורי מעל קיבוץ האון, ועוד ועוד.

עניין אחר שהתנהל בשנה האחרונה מאחורי הקלעים היה ההשתתפות בצוות המוביל של קבוצת חשיבה בראשותו של אהרון ורדי, העוסקת בשדרוג אתר תל פאחר ובניסוח שלטי הסבר חדשים על הקרב. שיפור מראה המוצב יהיה בשיתוף משרד הביטחון והמועצה האיזורית גולן, ובשותפות הלוחמים והמשפחות השכולות. האתר המשודרג צפוי להיחנך בכנס הבא בתל פאחר במהלך 2019.

הנוסח החדש המוצע של סלעי ההסבר יתפרסם בימים הקרובים בנעמוש, ויהיה פתוח להערות הלוחמים ובני המשפחות השכולות, וכן לכלל הקוראים.

2017 – סיורים בעקבות קרבות ששת הימים

2017 היתה שנת ה-50 למלחמת ששת הימים, במהלכה הועברו ע"י כותב שורות אלו, במסגרת צוות של מספר מדריכים, עשרות סיורים מודרכים בנתיבי הלוחמים בששת הימים למפקדי וחיילי יחידות פיקוד צפון, וכן לקבוצות פרטיות.

פרויקט זה היה ביוזמת קצין חינוך ראשי ונוהלה ע"י קציני החינוך הפיקודיים. זו היתה תקופה נהדרת של חוויות בהעברת ההיסטוריה הצבאית משנות ה-60 של איזור הגליל העליון ורמת הגולן. הסיורים עברו באתר מצפה גדות [המורתפע], גבעת האם, נחל הבניאס, שמורת תל דן, תל עזזיאת, תל פאחר, אנדרטת מוקדי/בן ארצי, מוצב זעורה על הכביש למסעאדה, הר בנטל ובניין מיפקדת החזית הסורית בששת הימים.

להלן כמה צילומים ממספר סיורים.

לוחמי גדוד 13 באנדרטת עמי לב-טוב במוצב 9136 בזעורה

חיילי אגד ארטילריה 828 בעלייה לתל עזזיאת

גדוד קשר 671 בירנית – על גג בניין החזית בפאתי קונייטרה

חיילי מיפקדת אוגדה 36 בתל פאחר

לוחמי סיירת גולני בבניאס

מדריכי וחיילי בית ספר להנדסה [בהל"צ] בסיור בתל עזזיאת

גדוד קשר 389 נעורה – בגבעת האם

הכתבות הנצפות ביותר בנעמוש

להלן הרשימות הנקראות ביותר בחמש שנות פעילות "נעמוש" [ מלבד "תוכן העניינים" שמוביל בפער ניכר].

1) במקום הראשון ממשיכה להוביל הרשימה מקום נפילתם ופציעתם בתל פאחר.

2) חללי החזית הסורית במלחמת ששת הימים.

3) מפות כיבוש הרמה.

4) הבית בסיר א-דיב.

5) אסון בית המכס העליון.

6) כשהשמש שקעה במזרח.

7) קרב תל פאחר – סיכום המח"ט יונה אפרת.

8) קיבוץ דן מול הצבא הסורי.

9) קרב תל פאחר – המצגת.

10) אירוע תל פאחר 2015.

בעשירייה השנייה של הנקראים ביותר: 11) המדור לחיפוש לוחמים. 12) עמי לב טוב – חייו ומותו. 13) גבעת האם. 14) קדחו חור ברמה. 15) ערב השקת ספר תל פאחר. 16) מי שכח את רפי. 17) רג'ר החצוי והמאוחד. 18) מוסא לא אשם. 19) ראיון עם מג"ד 13. 20) רס"ן גולדה – חיפש מלחמה ומצא.

בעניין זה ראוי לציון הפוסט "החלל שיד לבנים לא מכיר" על יוסף ברוך, שפורסם רק בחודש האחרון, אבל בזכות עשרות שיתופים ברשת ביצע זינוק מרשים אל 30 הגדולים מבין כ-480 כתבות שהתפרסמו עד כה.

בשנת 2017 [שהיתה חלק מהשנה החמישית של הבלוג] נרשמו בבלוג למעלה מרבע מיליון צפיות. החצי הראשון של שנת 2018 הביא עד כה כ-100 אלף כניסות. בסך הכל מאז שהבלוג החל להתפרסם נרשמו בו כ-715,000 צפיות. קצב פרסום הכתבות ממשיך לעמוד על כשתיים בשבוע. מספר התגובות הכולל הוא יותר מ-6,200.

מבין כניסות הקוראים מחו"ל בחמש השנים הללו מובילה ארה"ב בפער ניכר ואחריה אוסטרליה, צרפת, גרמניה, בריטניה, הולנד שוייץ, קטאר, פולין וקנדה. מבין הכניסות ממדינות ערב מוליכות קטאר ואיחוד האמירויות, ואחריהן מצרים, לבנון וערב הסעודית. כן נרשמו עשרות כניסות מירדן ומסוריה.

———————————————————————————————————————————–

9 מחשבות על “נעמוש בן 5

 1. יישר כוח לשלמה

  נראה כאילו הכתבות יוצאות לו מהשרוול, אבל כל כתבה מלווה בעבודת מחקר והשקעת זמן אנרגיה ובעיקר רגישות.

  ללא הבלוג כנראה של אחד היה מלקק את פצעיו ( תרתי משמע ) לבד.

  תודה רבה לך

  אהבתי

 2. חברים. שלמה והאתר שלו הפכו אט-אט להיות שם דבר בקרב אנשי צבא בכירים בדימוס, הסטוריונים צבאיים וסתם מתעניינים. הייתי השבוע בפורום מכובד ונהניתי לשמוע דברי שבח על הבלוג. למרבה הצער, יש כותבים "בעלי שם" שמעתיקים מהבלוג מבלי לתת קרדיט. מצד אחד, זה אמור לשמח, שכן הבלוג מהווה מקור מוכר לכותבים מוכרים ומכובדים. מנגד, מביש שהם לא מביאים מראה מקום ומצטטים דעות כאילו הם המקור.
  אין ספק שפעילותו של שלמה ראויה לברכה. אני מקווה שיעשה מאמץ לשמר את החומר, לא רק באינטרנט- על מנת שאוצר בלום זה ישמר.
  שלמה, עלה והצלח. ונמשיך לטייל מעת לעת בין סלעי הבזלת.

  אהבתי

 3. נעמוש זה שם דבר ברמת הגולן והמתענינים בנושא מלחמות המקום. התודעתי לאתר לפני כמה שנים ושאבתי מידע רב כמדריך באזור רמת הגולן והחרמון ששירת אותי רבות בסיורים שאני מקיים בתל פחר, לפני שנה וחצי בהיותי באמצע הדרכה בחלק הצופה אל עמק החולה הסבו המטיילים את תשומת לבי לבחור שמסתובב בתוך אזור ממוקש מתחתחינו. הבטנו בסקרנות ובחרדה וחיכיתי שיעלה ושאלנו אותו לפשר השוטטות ואז התודעתי לשלמה מנעמוש ומה אגיד ומה אומר היה כבוד גדול, על המקום נתתי לשלמה לספר לכולם על הקרב וסוף סוף קיבלתי מושג מה באמת קרא במקום שעד אותו יום חשבתי שאני יודע איך ומה והתברר לי שאני לא יודע יותר מידי. תודה בשם רבים על המקום שיצרת כאבן שואבת למידע ש לא יסולה בפז שמהווה מקור אדיר של חומר וידע גם לדורות הצעירים.
  מיכה

  אהבתי

 4. שלמה עשה מעשה אדיר בכך שנתן במה לכל הקולות של הלוחמים שלא נשמעו ב"תחקירים" שלכאורה לא בוצעו בדייקנות הראויה. על פי הכתבות בבלוג יש היום ספקות לגבי "אמיתןת" שונות שהיו נחלת הכלל . ספקות אלו מאפשרות למשפחות ה"אשמים" לישון בשלווה. על כך יש להודות לשלמה ולכותבים בבלוג הזה.
  נחום

  אהבתי

 5. הצלחה לשלמה ולנעמוש. מאחל לך עוד 5 שנים פוריות לא פחות.
  הסיכום שלך נדיר באיכותו. כבוד לעשיה שלך.
  ממה התרשמתי הכי הכי?
  – מאיכות המידע
  – מכך שניתנת כאן במה הוגנת למגוון של דעות. ותשומת לב לכל דיעה.
  ההיסטוריה נכתבת בנעמוש לא בידי הגנרלים אלא בידי מי שהמידע נמצא אצלו.
  אפילו ארכיון צה"ל לא מציע מידע שלם יותר ממצרף הדעות שנבנה כאן בבלוג.
  – הסיורים באתרי מורשת – מרשים מאד. לא ידעתי זאת עד היום.
  – מכך שגם במדינות ערב יש שמעריכים את נעמוש וקוראים בו. זו הזדמנות להם להכיר את הצד האחר של המלחמה הזו.
  התפלאתי למצוא יום אחד באתר סורי תמונה שצילמתי בתל אבו נידא במסדר הניצחון של מלחמת ששת הימים .
  מסתבר שמצאו אותה בנעמוש. כבוד להם שיודעים היכן נכון לחפש מידע על המלחמה ההיא בגולן…
  – שמחתי מאד לראות שסיפור הפיצוץ בבית המכס העליון קיבל מקום 5 ברשימת הנקראים יותר. זהו "סיפור" שלפני מספר שנים היה לו אך ורק "מינוס" פירסום. מתחת לאפס. ועכשו – פרסום נאות גם בזכות הפעילות להקמת האנדרטה וגם בזכות נעמוש.
  אולי בשנים הבאות ירבו גם הסיורים באנדרטת ההנצחה… .
  – ריגש אותי הכי הכי האפקט שהיה לפירסום בהנעמוש בנושא "החלל שיד לבנים לא כיבדה". זה מתנת יום הולדת יפה ליום ההולדת "5" לנעמוש.
  הצלחה.

  אהבתי

  • שלמה עושה לא רק למען סיפור תל פאחר. הוא עושה למען כל אלה שלחמו על כיבוש רמת הגולן. הוא עצמו, בכוחותיו וחתירתו לגילוי האמת, עשה יותר ממה שעשו 3 חטיבות שלחמו בהבקעה, לרבות חטיבה 1 המהוללה.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s