ראו רחל

סיור מצולם בבסיס המרכזי של איזור הבניאס – מחנה 9166 "רחל" * שליטה על ציר הדרך למסעאדה, קווי ראייה אל תל פאחר ותל עזזיאת והנופים של מורדות החרמון וקלעת נמרוד * המחנה נכבש בבוקר ה-10 ביוני 1967 ללא התנגדות [אבל עם 4 הרוגים לגדוד 51] * ואיזה מראה נשקף לטבח הסורי מהחלון?

מראה כללי של מחנה בניאס בצילום ממזרח למערב. בחזית – רחבת המסדרים

חדרנו למחנה הבניאס מבעד הפירצה בגדר ומיד ניצבנו במגרש המסדרים. פעם היה פה תורן של כ-10 מ'. משה ברקוביץ' מגדוד 51 הסיר אחר כבוד את דגל סוריה ותלה במקומו את דגל ישראל.

השעה היתה מעט לפני 5 בבוקר, יום שבת ה-10 ביוני 1967. בקשר הפיקודי בקע קולו של מח"ט גולני אל"מ יונה אפרת אל רמ"ט פיקוד צפון אל"מ דן לנר: "דגל ישראל הונף במגרש המסדרים של מגרש הבניאס".

כמה שעות מאוחר יותר יצטלם אפרת למרגלותיו של הדגל המתנפנף עם סגנו משה גת. אבן כבדה הוסרה מעליהם. כל המשימות מולאו בהצלחה, ויעידו על כך שלטי ניצחון שהחטיבה הציבה לאחר המלחמה במוצבים שכבשה. רק שרוב היעדים נכבשו ללא קרב והחטיבה יצאה חבולה ומצולקת מקרב תל פאחר.

מחנה הבניאס יושב על כביש 99 מקרית שמונה למסעאדה, ממול להתחברותו עם כביש הנפט שמגיע מדרום ומוביל הן מתל פאחר והן מתל עזזיאת. המחנה סומן במפות המודיעין של פיקוד צפון כמטרה מס' 9166 וכינויו ברשת הקשר היה רחל.

עד לסיום מלחמת ששת הימים היה זה הבסיס המרכזי של הצבא הסורי בחלק הצפון-מזרחי של הגבול עם ישראל. במקום זה ישבה מיפקדת גדוד המשמר הלאומי השני. תחת פיקודה היו באיזור הזה קרוב ל-20 מוצבים, מתחמים ועמדות: תל עזזיאת, חירבת סודה, רמת הבניאס, תל חמרה, כל סביבות הכפר בניאס, תל פאחר, עין פית וזעורה. כל יעד היה מאוכלס בסדר גודל של כיתה ועד פלוגה. את כוחות החי"ר חיזקו שריון בסדר גודל של שתי פלוגות, כמה סוללות מרגמות 120 וכן תותחים בזעורה.

להלן צילומים מהמחנה:

כביש 99 עובר צמוד לכניסה למחנה בניאס. המחנה נמצא למעשה משני צידי הכביש [מבט לכיוון מערב]

לפי מפת המודיעין של הפיקוד פעם שימש המבנה הזה כמרפאה של הגדוד באיזור הבניאס, אח"כ זה הפך ללשכת המ"פ הישראלי

שפנייה ושרידי תעלות בחלק הדרומי, הקרוב לכביש, של מוצב הבניאס

מבט ממחנה בניאס דרומה אל כביש הנפט ותל פאחר – לחצו פעמיים להגדלה

כשני ק"מ דרומה – קו ראייה ברור אל תל פאחר [קבוצת העצים על הגבעה מעט מצד שמאל של הצילום]

ממרומי התלולית מציץ בביישנות חרך של בונקר

בצל אקליפטוסים ועצים נוספים, פה ושם גזעים שרופים. מבנה מס' 1 במפת המודיעין של צה"ל – כאן שכנה מיפקדה של שתי פלוגות

מבנה מס' 1 במחנה הבניאס

בתוך המבנה – חורבן, הרס ולכלוך

המבנה הבא עורר סקרנות, מיהרנו אליו בלי שבדקנו מה התבנית המבוטנת מצד שמאל למטה. במפה יש ציון לחניית רכב. משמאל למעלה: הר דב, בגדה השנייה של הוואדי – הכנסיה בבניאס ומעליה מתנשאת קלעת נמרוד

במפת המודיעין סומן המבנה כמטבח. נכנסנו ובינגו! שימו לב לכיריים הלא חשמליים שבישלו את האוכל לחיילי המחנה ולנספחיו באיזור

הנוף מחלון המטבח – לחצו פעמיים להגדלה והזיזו את הצילום לכל הצדדים

נוף מהמם. מהצד השני של ואדי סער – כנסיית הכפר בניאס ומעליה קלעת נמרוד

תכנוני כיבוש מחנה בניאס במסגרת "מקבת צפון" נעו בין פריצה ממערב, כאשר הכוחות המשוריינים יחצו את הבניאס בדרכים שונות ומשם יעלו מול כפר הבניאס, או הגעה מדרום מאיזור גבעת האם, כפי שבוצע בסופו של דבר, הכולל כיבוש תל פאחר, בורג' בביל, תל עזזיאת, חירבת סודה, ובשלב אחרון כיבוש מחנות הבניאס.

דגל ישראל בסיום הקרב. מח"ט גולני יונה אפרת [משמאל] וסגנו משה גת ברחבת המסדרים של מחנה 9166 בבניאס

התכנון היה לכבוש את איזור הבניאס עוד באותו יום של ה-9 ביוני בקרב ההבקעה של חטיבת גולני, אולם בשל – 1) הסתבכותו של קרב תל פאחר. 2) ההסתבכות של חטיבה 8 שבעקבותיה היא לא היתה כמתוכנן במלוא כוחה במרחב זעורה ולא שלטה על ציר הדרך. 3) הצטרפותה המיועדת של חטיבה 45 ממערב – כל אלה דחו את העסק. במקום התקפת לילה על איזור הבניאס, בוצעה ההסתערות למחרת עם אור ראשון.

מפת מוצבי הבניאס. לחצו להגדלה

חטיבת גולני ובראשה גדוד 51 נעה אל מחנות הבניאס בשני צירים – מדרך המוצבים הסורית ומדרך הנפט. בסביבות 4:00 לפנות בוקר החלה ההתקפה.

רק אחרי שהאיר הבוקר התברר כי כל המחנות והמוצבים הסורים היו נטושים. פה ושם התגלו קיני התנגדות של סורים בודדים שהתעקשו להילחם לבדם מול גדוד וחצי [בקרב השתתפו גם שתי פלוגות מגדוד 13 שתפקידן היה לטפל בכפר עצמו] ומול פלוגת טנקים מתוגברת. בכיבוש יעדים אלה נהרגו 4 חיילי גדוד 51, כולם כנראה מאש כוחות צה"ל. תיאור מקיף של כיבוש מחנה 9166 תוכלו לקרוא כאן. 

לאחר כיבוש מחנה 9166 התמקם בו חפ"ק חטיבת גולני למספר שעות, ובהמשך היום דילג לקונייטרה שנכבשה ללא קרב. בין לבין הספיק המח"ט אפרת להתלוות לשר העבודה יגאל אלון, שהגיע לרמה הסורית עוד לפני סיום כיבושה ושתה ממימי הבניאס [ראו כאן].

לא ידוע איזו יחידה התיישבה במחנה הזה, שיש בו עקבות לנוכחות צה"לית, בין היתר ע"י כתובות בעברית וחלקי ציוד צבאי ישן. המחנה מגודר וכתובת ליד שער ברזל מסוגר מבשר כי זהו "שטח פרטי".

בוקר 10 ביוני 1967. עשן מיתמר מהכפר בניאס. הכנסיה המקומית שרדה את ההפגזות. צילום מכיוון מזרח [צילום: יהודה הראל]

תצ"א של "רחל" – מחנה בניאס 9166. משמאל למחנה – הכפר והמעיינות. בצדו הימני לכיוון דרום ניתן לראות קווי תעלות רבות. פענוח: אפרי ממודיעין פיקוד צפון, יוני 1966

מראה כללי של מחנה בניאס והאיזור, צילום מקלעת נמרוד

צילום אוויר – מחנה בניאס וסביבתו

תצפית מתוך מחנה בניאס צפונה: שרידי הכפר ועתיקות שהשתמרו

בונקר במחנה הבניאס, גג הבטון המזוין תוגבר בעפר ובאבנים

החלק המזרחי של מחנה הבניאס – כנראה עמדת מרגמה [צילום כלפי מערב]

רחבת המסדרים במחנה הבניאס. ערימת הענפים היבשה [מעט מימין] מכסה את בסיס התורן

מעבר לכביש, בחלק הדרומי של מחנה הבניאס לכיוון תל פאחר: שרידי תעלות וכמה מבנים

צילום מדרך הנפט לצפון-מזרח לכיוון מחנה "רחל" [קבוצת העצים]. דרך שדה המוקשים הזה עברה פלוגה א' של גדוד 51 לאחר שהמחלקה המיוחדת בראשות המ"מ אבי בן משה פרצה בו דרך

מוצב דרך הנפט של מחנה הבניאס. יושב על אי תנועה בין כביש הנפט לכביש 99. כאן: תצפית על כביש הנפט

2 מחשבות על “ראו רחל

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s