פרויקט תל פאחר, עדכון

עדכון מצב של הצוות הפעיל בפרויקט ההתחדשות וההנצחה באתר תל פאחר * מה הן הדרישות והפעולות הנדרשות בשלב זה עד לאישור סופי?

אתר תל פאחר, קיץ 2018 

שלום לבני המשפחות השכולות ולוחמי תל פאחר

עבר זמן רב מהעדכון האחרון לגבי התקדמות פרויקט חידוש ההנצחה והמורשת בתל פאחר.

לאחר עבודה רבה שהשקענו בעקבות דרישות המוסדות הפורמליים השונים, וכן בירורים ותהליכים שעברנו בתוכנו, התקדמנו לקראת אישור הסופי של תוכניתנו.

בשנה האחרונה, לאחר שגיבשנו את התוכניות ב"צוות החשיבה" שהקמנו, שעיקרן פורסמו בבלוג נעמוש, הוצגו התוכניות בשלושה שלבים לגורמים המוסמכים הקשורים לתהליך ולמנגנון קבלת האישורים.

בתחילה הוצגו עקרונות התוכנית לגורמים השונים. בהתאם לסיכומים נערכו סיורים בשטח עם כל גורם וגורם, שבסיומם הועלו והוצגו דרישות נוספות. בין היתר נתבקשנו והסכמנו לקבל על עצמנו גם את האחריות לתכנון ולעיצוב האנדרטה החטיבתית, כולל דיוק בשמות החללים. על סמך הערותיהם הגשנו תוכניות מפורטות והן הוצגו שוב לגורמים במסלול האישורים.

במקביל, גיבשנו אנו בתוכנו את הטקסטים שייכתבו על השלטים. התהליך שבא לידי ביטוי בבלוג נעמוש היה קשה וגבה מאיתנו תעצומות נפש לא פשוטות. לא היתה דעה שלא היתה ראויה להתבוננות, אבל היינו צריכים להחליט. את השיקולים להחלטות פרסמנו כאן בבלוג, בשוך הוויכוח. הניסוחים עברו עריכה לשונית של הסופר מאיר שלו, שבמלחמת ששת הימים היה לוחם בסיירת גולני.

לאחר פגישה נוספת שהתקיימה לאחרונה במשרד הביטחון אצל סמנכ"ל וראש אגף למשפחות, הנצחה ומורשת, ונציגיו, ביוזמת ראש עמותת גולני ונציגיו ובהשתתפותנו כמובילי תוכנית ההתחדשות בתל פאחר, נתבקשנו להכין ולפעול בכמה מישורים נוספים, כדי להביא את כל הדרוש לוועדה הבין-משרדית במשרד הביטחון לקבלת אישורה.

הגורמים הרשמיים המעורבים בתהליך הם:

 1. האגף למשפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, שמגלה הבנה לפרויקט, מוביל אותנו בהנחיותיו להמשך ביצוע ההכנות. אנו מצפים לסיום תהליך האישורים בזמן הקרוב.
 1. עמותת גולני, אשר הנהלתה אישרה את תוכניותינ., ראש העמותה, המנכ"ל ונציגה הצמוד לפועלינו, עושים מאמצים עליונים לקדם את התוכנית.
 1. חטיבת גולני, המח"ט ומטהו אישרו בלב אוהד את התוכנית ופועלים לבדוק שוב את הנתונים ושמות החללים שייכתבו באנדרטה החטיבתית והגדודית, לרבות הכוחות שסייעו בלחימה.
 2. המועצה האזורית רמת הגולן אישרה להתקדם עם ביצוע התוכנית, אך נדרשת לאשרר אותה שוב.
 1. מחלקת היסטוריה של צה"ל אמורה לבדוק ולאשר את הטקסטים שייכתבו על השלטים, המתארים את משימת החטיבה והגדוד ומהלכי הכוחות בקרב.
 2. הרשות לפינוי מוקשים, לאחר שסיירה איתנו בשטח, הבטיחה לסייע בפינוי שטחים ממוקשים ונפלים, לאפשר הרחבת שטח הכניסה לאתר, לאפשר גישה לחלק הדרומי להנחת שלושה שלטים, וכן לאפשר הנחת דמויות ממתכת המדמות הסתערויות בחזית המוצב.

אף כי עוד עבודה רבה לפנינו, אנחנו מקווים לקבל את האישורים ואת התקציב בקרוב. נמשיך לעדכן.

בברכה,

אהרון ורדי, מוראד שמואל – בשם הצוות הפעיל

יצחק זמיר – בשם עמותת גולני

5 מחשבות על “פרויקט תל פאחר, עדכון

 1. גאה מאד שאני שייך לחבורה הזאת… לוורדי – אם אפשר להוסיף לכל הנאמר פרק תקציבי שנבין איך זה הולך להיות ממומן. והאם יש תהליך גיוס תרומות או נדבן יחיד?
  שאו ברכה.
  תודה בשם ההולכים והנישארים.
  איתן תגר

  אהבתי

 2. תודה ענקית למובילים בפרוייקט ורדי שמוליק שלמה אתם עושים עבודה קודש וזה לא ברור מאליו אנו מחזקים את ידיכם מעריכים ומוקירים את פועלכם לשימור מורה"ק תל פאחר ואיזכורה בתולדות עם ישראל
  חיים ושרה'לה סייג

  אהבתי

 3. כתבה מעניינת , מחזירה לתקופה מדהימה .
  אני עשיתי את רוב השרות במוצבים וסיורים בגבול הסורי , תחת המוצבים שירו כמעט כל יום .
  גם ישבתי פעם 9 שבועות בתל דן ללא יציאות
  הביתה , יותר גרוע מג'וארה . בששת הימים הצטרפתי לפלוגה של בז'ה ובשבת בבוקר אני
  וסגן גלר חנוך ירדנו וכבשנו את הבניאס , למזלנו
  ללא התנגדות . ירדנו תחת חיפוי של תול"ר , 0,5
  ומאגים . היעד הבא היה תל חמרה .

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s