סיכום מג"ד 278

גדוד חרמ"ש 278 של חטיבה 37 התייצב למלחמה אחרי שעבר רביזיה: סמג"ד וקמב"צ חדשים, וכן 4 מ"פים ו-10 מ"מים * המג"ד סא"ל משה נהוראי מסכם את המלחמה בצפון השומרון וברמה הסורית בכיבוש מוצבי ראוויה וקניבה 

לוחמי חרמ"ש במיל' בתנועה בגזרה הירדנית במלחמת ששת הימים [צילום: זאב ספקטור, לע"מ]

גדוד 278 של חטיבה 37 היה גדוד חרמ"ש, שפעל בקרבות צפון השומרון והרמה הסורית. כוחות החרמ"ש הגיעו זמן-מה אחרי שהטנקים הפורצים של גדוד 266 ואחרים שכבר כבשו את היעדים, וביצעו את עבודת "ניקוי" היעדים וכיבושם בפועל. אולי בשל כך הסתכמו אבידות גדוד 278 בהרוג אחד ובשני פצועים בשתי חזיתות לא קלות.

שמות המפקדים בגדוד בששת הימים: מג"ד: סא"ל משה נהוראי. סמג"ד: רס"ן גדעון צימבל. מ"פ ט': סרן יוסף עמיר. מ"פ ב': סרן עוזי מור. מ"פ ל': סרן אורי אסטליין. מ"פ מסייעת: סרן מנחם פלג. מ"פ מיפקדה: סרן יגאל גוריון.

להלן הסיכום של גדוד 278 מאת מפקדו, סא"ל משה נהוראי. מקור: ארכיון צה"ל.

דו"ח מלחמה – גדוד 278 

גיוס

ביום שישי ב-19.5 בצהריים קיבלתי הוראה להתייצב בחטיבה ונמסר לי כי כל החטיבה מוזעקת.

משה נהוראי [עמותת הנח"ל]

הגעתי לכורדני בשעה 14:00 ונוכחתי כי שלב הכנת הציוות נמצא בשלב מתקדם (ציוות החלוץ כבר הושלם), אך במחסנים לא היתה כל פעילות של הטענה. קראתי לנגד האפסנאי ולנגד הטכני והוריתם להתחיל בהעמסת הפלוגות על זחלמיהן בהתאם לפקודת 'בזלת' אשר לא היתה ידועה להם. לרשותם עמדו 8 איש מהסגל הסדיר, שאף הם היו עסוקים בהחזרת נשק ואביזרים למחסנים ממיתקן האימונים בחטיבה.

בשעה 12 בלילה עם התייצבות חלק מאנשי החלוץ וחלק מאנשי הגוף העיקרי, הוצאנו בעזרת נהגים מאולתרים את הפלוגות לשטח התארגנות. יש לציין כי החלוץ הגדודי הגיע טיפין טיפין עד 12:00 ביום המחרת (20.5), ואילו הרכבו מיסודו היה מאולתר וללא פיקוח שלי מאחר ששונה 4 ימים קודם לכן. בשעה 16:00 היה הגדוד ב-95% התייצבות ולאחר 3 ביקורות (2 ביקורות של המ"פים ואחת שלי אישית) הודעתי על נכונות לתזוזה, וזו אושרה לי.

כניסה לשטח כינוס ושהייה בו (עראבה): התנועה לשטח הכינוס בוצעה ללא קושי וללא בעיות, חלקה ביום וחלקה בלילה. זאת בהתאם ללוח היסעים של החטיבה ופקודות שניתנו בדרך. יש לציין כי התנועה היתה שוטפת ללא נפל וללא תקלות.

בשטח הכינוס בוצעה השלמה של נשק ותחמושת. כמו כן אותרו ותוקנו במשך השבועיים ומחצה שעמדו לרשותנו (עד 6.6) בעיות רבות שחלקן נבע מחוסר סדר במחסנים וחלקם נבע מאי ידיעת נוהלים על-ידי פונקציונרים שונים בגדוד.

יש לציין כי בגדוד הוחלפו בשבוע האחרון ארבעה מתוך חמישה מ"פים (במסגרת הצערה מתוכננת), הסמג"ד והקמב"צ. כן הוכנסו ליחידה 10 קצינים חדשים (מ"מים), אשר רובם אנשי חי"ר שזה עתה עברו הסבה לחרמ"ש. סגל המינהלה (רס"פים, נגדים אפסנאים, שק"מ, ספקי מזון, פקידים וכו') אף הוא היה חדש ברובו בתפקידו הנוכחי.

באשר להתארגנות, יש לציין שהגדוד עמד בה כהלכה ולפי מיטב ידיעתי הכין עצמו ברמה גבוהה אשר הוכיחה עצמה ללא דופי במהלך הקרבות.

אימונים

בשלב הכינוס בוצע ניסוי כלים ותורגלו כלי הנשק האישיים ואף מספר תרגולות, כיתה ופלוגת חי"ר וחרמ"ש. החיילים הוחזקו במשטר אימונים וכוננות. אציין כאן כי לא היה נפל של חולים ומתחמקים (שוחררו 5 איש בגלל בעיות אישיות ורפואיות אשר למעשה מקומם לא היה ביחידה – אב ל-6 ילדים, אולקוס במצב מתקדם, חולי נפש וכו').

כניסה לשטח כינוס – עין זיתים

ב-25.5 בלילה נתקבלה הוראה להיכנס לשטח הכינוס בעין זיתים. הביצוע היה מהיר ללא בעיות בתנועת לילה מהירה לפי לוח היסעים של החטיבה. בשטח כינוס זה המשכנו באימונים מוגבלים (כתוצאה ממגבלות השטח וההוראה שלא לצאת מתחת לרשתות), אשר כללו אימוני נשק, אימון גופני, שדרות הפרט וכיתת חי"ר.

מאמץ מיוחד הוקצב ללימוד הגזרה הסורית ע"י מפקדים מרמת מ"מ ומעלה (והסיירים), וכן בוצע תכנון מקבת על-ידי מיפקדת הגדוד, כאשר קווים כלליים נמסרו למ"פים.

הגדוד בגדה המערבית

ביום שני בבוקר 5.6.67 הועמד הגדוד בכוננות במקומו. בשעה 16:00 בו ביום נתקבלה הוראה לנוע למסעף גולני. הוראה זו בוצעה מיד (כולל דרגים לוחמים) לעבר שטח כינוס ליד הכפר נין. הגענו בשעה 24:00 לערך ונערכנו כאשר הובן כי אנו עשויים לשמש עתודה לכיבוש המשולש.

ב-060630 הופל מטוס טופולוב מעל הגדוד והתרסק במחנה עמוס. דבר זה העלה את עירנות הנ"מ בגדוד.

בשעה 08:30 שלחתי את פלוגה ט' בפיקוד יוסי אמיר + כיתת 81 מ"מ + כיתת חבלה לכוח חטיבתי בפיקוד רס"ן ישראל.

בשעה 11:40 הגיעה הוראה לנוע עד קו הגבול ומשם לאיזור דיר אבו דעיף, ג'לקמוס, כאשר ההוראה היתה להיערך לבסיס מוצק על שני הכפרים הנ"ל + אבו תות. ההוראה הנ"ל בוטלה. המתנו ליד דיר אבו דעיף כאשר ביקשתי לנוע לפנים. הבקשה אושרה ונענו עד ג'לקמוס.

ב-18:00 נקראתי לקבוצת פקודות למח"ט בתלפית עם שתי פלוגות ט' ו-ד' (ת"פ) פחות 3 קנים של 81 מ"מ (+ כל פגזי התאורה שהועברו לפלוגת הסיור).

070100 – עם תחילת ההתקפות בלילה הוטל עליי לחסום עם פלוגת חרמ"ש + חצי פלוגת טנקים את עיקול הכביש זביבדה לכיוון קבטיה ועם פלוגה כ' לטהר את זביבדה מצפון ואת המחנה ושכונת הבתים מדרום.

הוראה לטהר לאור מרגמות 52 מ"מ לא בוצעה בשל אי חלוקת פגזי 52 לזחל"מים מהדרגים. על מנת לציין מקומה הודלקו שתי מדורות דלק. פלוגה ל' נעה ותפסה מקומה בניווט הסיירים. פלוגה ד' חזרה לאחור (בטעות) והתמקמה למול מחנה הלגיון כאשר היא מבצעת את משימת החסימה באש.

הטנקים פתחו באש על מטרות מזדמנות באיזור זביבדה ומחנה הלגיון. פלוגה כ' המשיכה לנוע, טיהרה את כופיר ואת עקבה.

בשעה 04:30 דיווח עוזי (מ"פ כ') על אש רק"מ שנפתחה לעברו (שריונית ונגמ"ש) וביקש פינוי פצועים וטנקים. באישור המח"ט קודמו 4 שוטים בפיקוד ישראל לעקבה. בינתיים המשיך עוזי בטיהור עקבה כאשר אחד הפצועים (קשר ג'יפ מ"פ) נפטר ושני הפצועים הנותרים פונו לתאג"ד. מעבר לכפר התגלו טנקים ורק"מ רב נוסף בשטח כשלידו חיילים ירדנים.

הוריתי לו לתפוס את הרק"מ ולא לאפשר לחיילי הלגיון לחזור אליו – דבר שבוצע. בחלק מהטנקים הוצאו הצוותים החוצה ונשקם נפרק מעליהם. חיילי אויב שלא גילו נטייה להתנגד גורשו מאיזור הקרב.

בשעה 08:00 אושר לי לשלוח פלוגה לטיהור טובאס. פלוגה ט' קיבלה הוראה לעזוב משלטיה ולנוע דרך פלוגה כ' לעבר טובאס. הפלוגה דיווחה גמר ביצוע ב-09:00 לערך. הגדוד עצמו קיבל הוראה לאבטח את איזור הפעולה בתלפית בחסימה מול קבטיה, וחסימות נ"ט ממערב לזביבדה ולעקבה. כן הותר לקיים תצפית וקשר מול כוחות שלנו הצפויים לבוא מג'נין דרך קבטיה. המשימה בוצעה כאשר הכוחות במקומם, פרט למחלקת נ"ט ומחלקה מפלוגה כ' + סיור בחסימה ממערב לעקבה, ופלוגה ד' + טנקים מ-ג' ממערב לזביבדה.

בשעה 09:00 קיבלתי הוראה לעזוב את השטח ליחידת חי"ר (קודם גולני ואחר-כך חטיבה 10) ולנוע לעזור בטובאס. הוריתי לפלוגות לנוע מיד טרם חסימת הציר על-ידי חטיבה 45 ודרגים. בשל סתימת הציר הגיע הגדוד לטובאס חלקים חלקים, התארגן שם, תידלק וחימש, והיה מוכן לתנועה בשעה 11:00. דיווחתי על כך למח"ט וקיבלתי הוראה לנוע עם כל הגדוד לעבר שכם.

7.6.1967 – שיירת זחל"מים נכנסת לשכם. משמאל בניין המשטרה [צלם לא ידוע]

התחלנו מיד בתנועה, אך בשל עומס בציר והצורך להשיג יחידות חטיבה 45 ודרגים שונים על הציר הגעתי לשכם בשעה 14:00 לערך עם כל פלוגות ט'-כ', תאג"ד וסיוע. פלוגה ל' הגיעה כעבור חצי שעה בשל טנקים מחטיבה 45 שחסמו את הציר. בכניסה לשכם הוריתי לכל הרכב, הרק"מ ותאג"ד, להישאר בכניסה לעיר (בצומת).

כמו כן קיבלתי פקודה לתפוס את המדרון הדרומי של העיר בנקודות השולטות. הוריתי לפלוגה ט' לתפוס את קצה הרכס מדרום-מזרח למשטרה, אשר נאחזה בו מיד וטיהרה שתי חוליות צלפים באש והחלה באיסוף שבויים.

לפי פקודת המח"ט הוריתי לפלוגה כ' + שני טנקים לנוע ברחוב הראשי ולטהר בתים שולטים לאורכו, על מנת לאפשר ציר פתוח לאורך העיר לצורך פינוי פצועי פלוגת הסיור. הפקודה בוצעה, אך הבתים טוהרו ללא התמקמות בהם.

בו בזמן הגיעה אליי פלוגה ל' ונשלחה בעקבות פלוגה כ', כאשר משימתה להגיע לחסימת הסיור וגדוד 266 ולפנות את הנפגעים. הוריתי לרופא לנוע אליי וערכתי את התאג"ד והאמבולנסים בכיכר, כך שכאשר החלו הזחל"מים חוזרים עם הנפגעים ביצע הרופא טיפול ומיון מהיר בהם ושלחם לפינוי לאחור.

כאן המקום לציין כי ד"ר וייס, הרופא הגדודי, אשר זו לו הפעם הראשונה לעבוד ביחידה קרבית ועוד כרופא, ביצע עבודה למופת (כולל ניתוח סתימת קנה בנשימה) וטיפול בכל פצועי החטיבה + חטיבה 1 אשר זרמו לתאג"ד זמני זה, החשוף במרכז הכיכר ליריות הצלפים.

עם גמר הפינוי חזרו שתי הפלוגות והתארגנו באבטחה – כ' בבתים שולטים ברחוב הראשי ו-ל' על צלע רכס נוסף של הר גריזים.

בשעה 18:30 הוכרז על הפסקת אש. בשעה 19:30 הגיעו כל הדרגים שחולקו לפלוגות אשר תודלקו וחומשו. עם חשיכה נערכו הכל במקומם כאשר מחצית הכוח על גגות בניינים שולטים וחציו ברק"מ באבטחת חניון היקמי.

לסיכום הפעולה באיזור אוסיף כי:

א) כל הפלוגות פעלו למופת בכל פעולה שהוטלה עליהן, בדייקנות ובמהירות.

ב) פלוגה כ' בעזרת החבלנים והסיירים פרקה לאחר סריקת עקבה את הבריחים מ-20 טנקים ונגמ"שים שהיו באיזור עקבה ואשר היו כשירים לתנועה ולאש.

ג) פלוגה ל' פינתה וחבשה מספר פצועי לגיון, הן באיזור זביבדה והן בחסימה ממערב לשכם (אותה תפסה עם מחלקת הנ"ט בשעה 16:00).

ד) הרגמים ממחלקה 81 מ"מ נתנו תאורה מתניעה יפה ועוקבת בהתקפת הלילה.

ה) אבידות הגדוד הסתכמו בהרוג ובשני פצועים.

ו) סגן מיכה לוי הספיק להכניס רימון לתוך נגמ"ש שפרץ בעקבות השריונית אל הטור של פלוגה כ' בעקבה.

פעולות הגדוד בקרב על הרמה הסורית

בשעה 10:00 ב-8.6 התחלנו לנוע בשיירה חטיבתית לעבר צומת גולני וחנינו שם עד למחרת ב-08:00, עת קיבלנו פקודת תזוזה לראש פינה. הגדוד הגיע לעמיעד ב-10:30 ומשם לצומת להבות הבשן-קרית שמונה (ב-13:00). בשעה 15:00 נענו עד צומת להבות-שמיר.

ב-18:30 שלחתי את הרס"ר וקציני הסיור לשלט את ציר העלייה מגונן לראוויה. בשעה 20:00 שלחתי שני זחל"מים עם תחמושת לגדוד 266 במעלה גונן, ובשעה 22:00 את יתרת פלוגה ט' כאשר זחל"מיה המאויישים עמוסים דלק ותחמושת עבור גדוד 266.

הפלוגה עלתה, מסרה הדלק והתחמושת ונערכה ת"פ גדוד 266 באיזור ראוויה.

ב-100630 זומנתי למח"ט עם קבוצת תכנון בראוויה, במגמה לאבטח את איזור ראוויה עם הגדוד ולהוות בסיס מוצק.

ב-100800 קיבלתי את פלוגה ט' + פלוגה כ' ותקפנו את מוצב קניבה (לאחר גמר טיהור ראוויה). ב-09:30 לאחר פתיחת ציר קניבה-וואסט לתנועה, קודם שאר הגדוד לראוויה על מנת להיערך בה לבסיס מוצק ולטהר את מוצבי חפר, כאשר לרשותי פלוגה כ', ל', מסייעת, ד' וחצי פלוגה ג' (פלוגה ט' עברה ת"פ גדוד 266).

ב-11:00 קיבלתי הוראה לנוע בעקבות גדוד 266 לנפח דרך וואסט. ב-17:30 קיבלתי פקודה להתארגן מצפון לנפח על ציר וואסט-נפח.

לסיכום פעילות הגדוד בכיבוש הרמה הסורית יש לציין:

א) שוב את מהירות הביצוע והדייקנות של היחידות והאנשים אשר נקראו לפעול.

ב) כיבוש מוצב קניבה היה ללא אויב הנראה לעין.

ג) בזמן ההתקפה הונחתה אש הסיוע שלנו קרוב מאוד והופסקה טרם הספיקה לגרום נזקים.

ד) כל רכב הגדוד הגיע בשלמות ובזמן לגמר ימי הקרבות וזאת כתוצאה מטיפול מסור ברק"מ וכושר תיקונים גבוה של החוליות הטכניות, הפלוגתיות והגדודיות.

ה) כל תרגולות עבודת יחידה הן מבחינת דרגים, הן בכניסה לחניונים או תנועות לילה, בוצעו ללא בעיה או קושי.

ו) לא היו לגדוד נפגעים ברמה הסורית.

ז) כל דרגי הגדוד פעלו מהר ובדייקנות.

ח) לא היו כל תקלות במערכת הקשר.

ט) משמעת טיפול בשבויים ובשלל היתה גבוהה מאוד.

סא"ל משה נהוראי, מג"ד 278

2 מחשבות על “סיכום מג"ד 278

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s