זחל"מים בשטח השמדה

סרטון – הזחל"מים שנפגעו במאמץ העיקרי לכיבוש הרמה הסורית * ישראל הוברמן שהיה על זחל"ם שעליו נהרגו ארבעה לוחמים מתאר את השעות הקשות ומפרט את סיפורו האישי * לחצו על התמונה וצפו

הסרטון המובא כאן הוקדש להרוגים ולזחל"מים שנפגעו ביום הראשון לכיבוש הרמה הסורית.  

בשעות הבוקר המאוחרות של ה-9 ביוני 1967, כל הדרכים הוליכו לגבעת האם. אותה גבעה קטנה שנודעה בשמה הקדום – תל אבו חנזיר, הפכה להפתעה הטקטית שהכין צה"ל לצבא הסורי המחופר במוצביו וצופה בזעם אל שטח ישראל.

צה"ל איתר את האיזור שממזרח לגבעת האם כמערך סורי "מזמין": גם עלייה מתונה בשטח, גם דלילות יחסית של מוצבים. התוכניות היו להעלות משם במהירות אגרוף שריון שיתפוס את גב ההר.

מלחמת ששת הימים נפתחה בבליץ ענק על הצבא המצרי והתגלגלה מיד גם לחזית הירדנית. פיקוד צפון נאלץ בינתיים להסתפק בלחימה מצומצמת בגזרת ג'נין-שכם ולראות בעיניים כלות איך עיקר המלחמה מדלגת מעליו ומייתרת את התכנונים וההכנות לכיבוש הרמה הסורית. אחרי שלושה ימי המתנה מורטי עצבים בבניין הפיקוד בנצרת, ועוד ליל שימורים שהתגלגל ליום שישי בבוקר עם דיווחים על סיום המערכה, נחתה כמעט משום-מקום הבשורה המיוחלת: נועו נועו, סוף.

מח"טים ומג"דים, מ"פים ומ"כים, פרצו בצהלות והקפיץ השתחרר. הסורים הופתעו מהתפנית, אבל היתה להם שעה ארוכה להיערך לה. לפי עדויות טנקיסטים מגדוד 377 שהיו בחורשת טל ובתל דן, הם שמעו בשעה 8 בבוקר ברשת הקשר דיבורים ברוסית לפיהם ישראל תתקוף בשעה 09:00. ואכן, בשעה זו פתחה הארטילריה של צה"ל בהפגזת מטרות. כשעה לאחר מכן התמלאו הדרכים מצומת יסוד המעלה וצפונה במאות טנקים, זחל"מים וג'יפים עם הפנים לגבעת האם.

עם תחילת סימון הדרך הראשונית לעליית כוחות חטיבה 8 מצד פלוגת הנדסה ודחפורים, ירד על השטח גשם של פצצות בניסיון לסכל את ההבקעה.

כל רגם סורי מתחיל במוצבי נעמוש, זעורה, תל פאחר ותל עזזיאת ידע בעיניים עצומות את הנ"צ של גבעת האם. הדרך שעוברת מתחת לגבעה ועולה לכיוון הגבול טווחה ביעילות. ההפגזות כוונו גם לגשר עמיר/שדה נחמיה, כביש כפר סאלד, צומת חורשת טל ותל דן. אף אחד לא היה רוצה להיות בשעה 10:30 של ה-9 ביוני 1967 ליד קיבוץ כפר סאלד. היחידים שיכלו לצלוח את ההפגזה בבטחה היו הטנקים המוגנים. האחרים, כולל מי שנסע בזחל"מים הפתוחים, שיחקו ברולטה רוסית.

שלושה זחל"מים הושמדו כליל והתפוצצו במהלך אותה תנועה בדרך העולה מגבעת האם ובהמשך בדרך לתל פאחר. הקטלני מכולם היה זחל"ם סמג"ד 121, רס"ן מוש חביב, ששישה מנוסעיו נהרגו. שני זחל"מי פלוגת הנדסה נפגעו אף הם על אותה דרך ובהם הרוג אחד ומספר פצועים.

לא מזמן מצאנו הקלטה שככל הנראה נעשתה מחפ"ק כלשהו בגזרה הסורית. מקור ההקלטה הוא קול ישראל. לא הצלחנו לזהות מי השדר שקולו נשמע. על רקע דבריו נשמעו דיווחים מכמה מכשירי קשר. ייתכן שההקלטה התבצעה סמוך לגבעת האם, אבל זה לא ודאי. לא זיהינו כמה משמות הקוד שנשמעו ברשת ולכן ייתכן שההקלטה נעשתה מגזרה אחרת. פעמיים התבלבל השדר ואמר רוסים במקום סורים. בהמשך תיקן את עצמו.

חלק מאותה הקלטה שילבנו בסרטון שיצרנו תחת הכותרת – "זחל"מים בשטח השמדה", שהוקדש לאותם נגמ"שים מודל 1967 שנפגעו בקרב ההבקעה.

הנה קטע מדברי השדר: "אנו נתונים כעת בהפגזה ארטילרית קשה. מזה כשלושת רבעי שעה נופלים פגזים מסביבנו. 50 עד 100 מטר כל פעם. הרוסים די מדייקים. דבר זה מעכב בעדנו משום שאנו עומדים כאן ומבקשים סיוע ארטילרי אשר לא מגיע, וכעת סיוע אווירי אשר ירכך את הארטילריה וכך נוכל אנו להמשיך הלאה במשימתנו. משימתנו היא פריצת הגבול עד כמה שהבנתי, הלאה קדימה, ודחיקת רגלי הרוסים פנימה פנימה פנימה. מקודם חזינו כאן בסורים אשר ראו אותנו מתקרבים ואשר ברחו ללא בושה מכמה מוצבים בשיירה רגלית ורכבית גדולה מאוד".

לא ברור לאיזו בריחה סורית התכוון השדר, ומאיפה. אחת האפשרויות עשויה להיות מתל עזזיאת.

גבעת האם בצילום מקורב מדרך ההטיה שמתחת לתל פאחר. המיבנה בחזית הגבעה – המוצב הסורי בחריאת

השדר הזכיר בדבריו ירי טנקים: "לידינו נמצאים טנקים אשר איכשהו מנסים לרכך את הארטילריה, אך אנו רואים שזה לא עוזר. הארטילריה לא מפסיקה להפגיז אותנו, כפי שאתם שומעים". יצוין כי כשעה לפני תחילת ההבקעה, הפגיזו מספר טנקים מגדוד 377 את תל עזזיאת מגבעת האם.

אחד הקולות מרשת הקשר דיווח: "כאן 1, אני עומד במקום וחוטף" [דקה 3:01]. האם 1 הוא מג"ד 129 בירו, שנקרא כוח 1 בחטיבה 8? מהדיווח עולה כי מי שיורה על כוחות צה"ל הם טנקי אויב.

בהמשך נשמע הדיווח הבא בקשר [3:20 דקה]: "…במידה ונמשיך לנוע, הכוונה היא לא לפרוץ מזרחה על מחסה/מחזה, אלא להגיע לציר ה…[נפט?], האם ברור עבור?". דובר זה עשוי להיות אל"מ דן לנר, רמ"ט פיקוד צפון, שפיקד על גזרת המאמץ העיקרי של חטיבה 8 וחטיבה 1. פישרה של הודעה זו לא ברור.

כן נשמעה בקשר הודעה על טיהור אגף מערב, ועל כלים שונים שסותמים את הדרך לטנקים -"כל מי שלא מסוגל לפרוץ שיילך לעורפי, הכבדים שיעברו קדימה כדי שנוכל להמשיך לנוע".

השדר בהמשך: "הכוח אליו אני מצורף הצליח לעבור את האש הארטילרית הכבדה אשר הונחתה עליו. הגענו למוצב של גבעה שקשה להבין איך ההינו הסורים לעזוב אותו לאור השליטה המלאה שיש לה על האיזור. כעת מתפתח מגע אש עם האויב"…

להלן ההקלטה. לחצו – להאזנה. מי שיוכל לספק תובנות וכיוונים אחרים – יבורך.

השעתיים הראשונות של תחילת העלייה מגבעת האם לחציית הגבול הן קשות ביותר. חטיבה שלמה התנקזה לציר אחד, כמעט בלתי אפשרי. הציר הזה נסתם במהירות לסירוגין ובקטעים שונים על-ידי כלים שנפגעו, כלים שהתקלקלו או כלים שחזרו אחורה עד יעבור זעם. כתוצאה מכך, התנהלה העלייה באיטיות, ובהמשך היא עיכבה מבעד חטיבת גולני לעלות אף היא. כוחות חטיבת גולני נאלצו להמתין כשעתיים עד שאחרון הכלים ההתקפיים של חטיבה 8 עלה והדרך התפנתה.

כדי לחדד את העניין: ב-9 ביוני 1967 עלו שתי חטיבות דרך ציר אחד. התקן הצה"לי כיום להבקעה הוא שני צירים לחטיבה אחת.

סרטון זה מתאר בקצרה את קורותיהם של מספר זחל"מים, שבהבקעה הזו היו כלי הרכב הרכים במערכה. שני זחל"מים שילמו מחיר כבד במיוחד: זה שבפיקודו של סמג"ד 121, רס"ן מוש חביב, שנפגע מתחת לגבעת האם עם שישה הרוגים, וזה של גדוד 12 שנפגע בדרך ההטיה כקילומטר מדרום לתל פאחר ובו נהרגו ארבעה לוחמים.

סרטון זה מתואר מבעד לעיניו של ישראל הוברמן מגדוד 12, שהיה על אחד הזחל"מים הללו, בתנועה לתל פאחר שבמהלכה נפגע הזחל שלו מפגז טנק, התלקח והתפוצץ תוך כדי נסיונו של הוברמן לחלץ את חברו משה דרימר הפצוע, שנלכד בקידמת הזחל"ם. על כך זכה הוברמן לעיטור העוז.

בקרוב נביא את סיפורו של זחל"ם סמג"ד 121. בסרט שילבנו את הדברים שנאמרו בהקשר לכך ברשת הקשר של חטיבה 8: המח"ט אלברט מנדלר שואל את מג"ד 121 אריה קרן מה שלום מוש. הוא כנראה כבר שמע שמשהו גרוע קרה, וביקש לוודא. התשובה של קרן מצמררת.

10 מחשבות על “זחל"מים בשטח השמדה

 1. עד כה לא ידעתי שהזחלם של הוברמן ודרימר הועתק ממקומו 3 קילומטר, לגבעת האם. האם לא נכון יהיה במסגרת השידרוג של תל פאחר להחזיר את הזחלמ למקומו איפה שנפגע בקרב?

  אהבתי

  • צריך להחזיר את הזחלם הזה למקומו המקורי אבל בתנאי שיציבו במקומו זחלם אחר. גבעת האם כאתר ביקורים וטיולים וכתחנה ראשונה במסע בעקבות ששת הימים בלי זחלם או טנק שרמן מתחתיה כאמצעי המחשה, היא כמו גבעה שחתכו לה יד.

   אהבתי

 2. "חלק מאותה הקלטה שילבנו בסרטון שיצרנו תחת הכותרת – "זחל"מים בשטח השמדה", שהוקדש לאותם נגמ"שים מודל 1967 שנפגעו בקרב ההבקעה."

  הזחל"מים היו מודל 1942-1945 ממלחמת העולם השניה

  "בהמשך נשמע הדיווח הבא בקשר [3:20 דקה]: "…במידה ונמשיך לנוע, הכוונה היא לא לפרוץ מזרחה על מחסה/מחזה, אלא להגיע לציר ה…[נפט?], האם ברור עבור?"

  אני שומע אחרת

  לא לפרוץ מזרחה על (ציר) מחסה/ מחסה אלא להגיע לציר רשת. גם בהמשך מדובר על ציר רשת.
  וסביב דקה 3:50 ואילך
  אחרי זה מוזכר צומת רפיד ומוזכרת חטיבה 4 כל אלה מביא אותי למסקנה כי מדובר במלחמת יום הכיפורים

  בהמשך ההקלטה בדקה 6:50 מוזכר גם תל אל פארס

  ואכן תל פארס צומת ראפיד וחטיבה 4 קשורים למלחמה באיזור במלחמת יום הכיפורים

  כל אלה סוגרים את המעגל מבחינתי כי מדובר אכן במלחמת יום הכיפורים.

  אהבתי

  • בדקתי מלכתחילה גם את עניין יום כיפור לאור ה"רפיד" ו"פארס", זה בהחלט ייתכן והגיוני. מצד שני העובדה שנרשם על הקלטת שהיא ממלחמת ששת הימים ודברי השדר שכבשו גבעה ועליו מוצב סורי בעמדה שולטת, גרמו להותיר את הקלטת על זמן ששת הימים.

   ושוב – שידור ממלחמת יום כיפור זה לגמרי בא בחשבון.

   אהבתי

 3. ואם נחזור לזחל"מ עליו הייתי

  במשך עשרות שנים עמד במקום בו נפגע , עדות אילמת מצמררת למה שקרה בתוכו בשעות אחה"צ המוקדמות של 9.6.67.

  עד……….

  שקיבוצניק "חרוץ" מכפר סאלד החליט שהמיקום לא מוצא חן בעיניו , העמיס אותו על משאית והעמידו בכניסה לגבעת האם.

  בהתייעצות עם חלק ממשפחות החללים ועם הלוחמים , יש החלטה להזיזו למקומו הקודם.

  מקווה שבמסגרת עבודות השיפוץ של התל , בשלב השני שלו אכן יעבור הזחל"מ , לאחר שיפוץ (שיני הזמן וגנבי הברזל והמזכרות עשו בו קצת שמות) , למקומו המקורי.

  אהבתי

 4. קורא את הכותרת המצמררת 'זחלמים בשטח השמדה'.
  ב67 כלי זה להובלת לוחמים היה כורח המציאות כי לא היה בידי ישראל כלי טוב יותר.
  אבל גם בשנת 2014 המצב לא טוב יותר.
  תרשו לי קצת פוליטיקה בקטנה.
  אחרי יובל שנים מאותה מלחמה מיוני 67 שולחים לקרב בעזה חיילים בנגמ'ש מצופה אלומיניום דק.
  מעטפת שלא עומד גם מול ירי נשק קל.
  כמו צאן לטבח שלחו אותם. 10 חזרו בארונות ואחד לא מוצאים עד היום.
  כי על זלדות חוסכים. על צוללות לא.
  זחלמים בשטח השמדה ימשיכו להיות גם להבא בשדה הקרב.
  את עובי האלומיניום להשמדה יקבעו בחדרים שלא מכניסים אצלם זבוב על הקיר…
  פרשת הצוללות והזחלמים…

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s