נעמוש בן 6

שש שנים מלאו לפעילותו של הבלוג נעמוש * אילו כתבות עמדו במוקד, מה הכי נצפה בכל השנים ומה צפוי בשנה הקרובה? 

סוחבים בעלייה (כמו הבלוג). טירוני גולני בצומת האמ.איקס מתחת לתל פאחר

הבלוג "נעמוש" מציין שש שנים. לנו זה נראה הרבה יותר. 552 כתבות, כולל זו, התפרסמו כאן מאז ההתחלה שלו ב-4 ביולי 2013, והביאו תמונה מקיפה של מרבית הכוחות שפעלו בכיבוש הרמה הסורית במלחמת ששת הימים.

סיכום השנה החולפת: ציון דרך היה הסיור לשיחזור הקרב שבו פלוגה פ' מגדוד 377 כבשה את מתחמי הצבא הסורי שמדרום לזעורה. הסיור התקיים במספר ג'יפים עם מפקדים מאותו קרב וכן אחיו ובני משפחתו של אהרון בלולו ז"ל, אחד משני ההרוגים בקרב זה.

פרסמנו מספר תחקירים מקיפים: כתבת פרופיל על הטנקיסט-כדורגלן שלמה לוי מגדוד 377, וההיתקלות של לוחמי חטמ"ר 3 ליד טובא/כפר הנשיא ב-2 ביוני 1967 עם חוליה סורית, תקרית שהסתיימה עם שני הרוגים, שלמה גרינשפן ואבנר זמיר.

כתבה מרתקת במיוחד היתה ההתחקות אחר סיפורם של שני מטיילים ישראלים ביוני 1967, שהותקפו בוואדי עסל ואחד מהם, חיליק מדור-חיים, נחטף והוחזק כחודשיים בשבי הלבנוני. איתרנו את שניהם ושיחזרנו איתם את קורותיהם.

חזרנו לגיבורי גדוד המרגמות 336 בסוסיתא ביום השני למלחמת ששת הימים: ההפגזה המדויקת שספגו וגילויי הגבורה שמנעו אסון כבד בשעה שמצבור תחמושת החל לעלות באש.

מוצב בחריאת, חלון לגבעת האם [להגדלה לחצו פעמיים]

הבאנו את סיפור הזחל"ם של מוש – סמג"ד 121 שהוא וחמישה נוספים נהרגו מתחת לגבעת האם מפגז מרגמה שנחת בתא הלוחמים. איתרנו את כל משפחות ההרוגים ואף נעשה ניסיון שלא צלח עם חטיבה 8 לארגן בגבעת האם אירוע לזכרם.

לכבוד יום הזיכרון פרסמנו רשימה לזכרו של חובש גדוד 33 יוסף אילוז ז"ל, שנהרג בקרב ההבקעה הראשון בדרך מע"צ, וזמן קצר לפני זה טיפל ב"מ יאיר כהנוביץ' שידו נקטעה מפגיעת תול"ר והציל את חייו.

רגעים מרתקים היו בהתחקות אחר צילומיו של הצלם הצרפתי ז'יל קרון, שעלה לרמה הסורית עם הגל השני של הכוחות הפורצים דרך גבעת האם והנציח כמה רגעים דרמטיים בכיבוש הרמה הסורית.

גולת הכותרת של השנה החולפת היא מה שנראה כפענוח גורלו של הטנק בפיקודו של יהושע בן נעים מגדוד 129 בחטיבה 8, שנקלע לקרב בצפון הכפר זעורה, שם נפגע ושניים מאנשיו, בן נעים ואריה גולדברג, נהרגו. הודות ליצירת מוזאיקה שעשה משה הדרי, סמ"פ פלוגה ה' מגדוד 377, ולעדותו שלו ושל נוספים הצלחנו לאמת את הסיפור ברמת ודאות גבוהה.

בעקבות כך הוגשה לאכ"א נפגעים בקשה מאת שתי משפחות החללים ומזאב חטין, שפיקד על הטנק הזה בחלקו הראשון של יום הקרבות, לנסות לאתר קצוות חוט שיאשרו את הממצאים שהתפרסמו בנעמוש.

מגזרת תל פאחר, שתמיד ייצרה עניין, הבאנו במהלך השנה ראיונות ביניהם עם שני אנשי סיירת גולני, המ"מ מגדוד 12 אחיק שפירא, סמל שלמה שחורי והמ"כ דב רדושיצקי. בעקבות עדותו של שחורי, שקיבלה חיזוק מלוחמים נוספים, התגלה כי איגוף כוח הסמ"פים התבצע מדרך ההטיה צפונה בתנועה רחבה, וכנראה לא מהדרך העוברת בצמוד לתחומי המוצב. כן איתרנו את סמל המבצעים יוסי ירום שכתב את יומן המבצעים מזחל"ם חפ"ק המח"ט.

במישור תיעוד והנצחת קרב תל פאחר, נמשכו כאן העדכונים על תהליך שדרוג האתר.

כתבה שעוררה כאן עניין רב ביותר היתה על מחאת לוחמי גדוד 12 נגד ספר סיירת גולני שבו התפרסם כי במהלך הקרב על תל פאחר נסוג הגדוד. הפרסום הביא את הלוחמים והמשפחות השכולות להקים קול זעקה, שבעקבותיו נאסף לבסוף הספר מהחנויות. הוצאת "ידיעות ספרים" הודיעה בתחילת 2019 כי תוציא מהדורה מתוקנת.

במסגרת מפגש לוחמים ומשפחות בתל פאחר היינו שותפים בהפקה ובארגון של האירוע ביוני 2019, שהפך למסורת והתקיים זו הפעם החמישית בתוך שש שנים.

מספר כתבות השנה הביאו את נקודת המבט הסורית של הרס היישובים והעובדה כי כ-100 אלף תושבים איבדו בעקבות מלחמת ששת הימים את בתיהם והפכו לפליטים בארצם. במסגרת זו הובא סיפורם של הכפר ג'ובתא אל זית וזעורה. מהצד הישראלי פרסמנו את מסע התלאות שעבר קיבוץ גדות מול הרמה הסורית. בנוסף פרסמנו מספר סיכומים ועדויות של קציני רפואה מכמה חזיתות.

השנה הקרובה עשויה להיות בסימן האטה בפרסומים בבלוג. לפחות זו התחושה כרגע, בין היתר לפיה הבלוג קרוב למיצוי הנושא והחומרים, שחלק מהם נכתש לעייפה. נשמח להתבדות ולהמשיך לפרסם באותה תדירות. תודה לקוראים ולמגיבים שמלווים אותנו.

חורף 2019, מבנה ביעף מעל תל עזזיאת

הכתבות הנצפות ביותר בנעמוש בשש שנות פעילותו

במשך כשלוש שנים היתה הרשימה "מקום נפילתם ופציעתם בתל פאחר" מדורגת במקום הראשון בטבלת הכתבות הנצפות ביותר. עם סיום השנה השישית לפעילות הבלוג עקפו אותה שתיים.

הכתבה על אסון בית המכס עלתה שלב בדירוג לעומת השנה שעברה, ושתי כתבות שעסקו בקרב של קיבוץ דן זכו השנה למספר כניסות רב והתבססו בדירוג [לא כולל "תוכן עניינים", שמוביל בפער גדול על פני כל היתר].

דירוג העשירייה הראשונה

 1. מפות כיבוש הרמה
 2. חללי החזית הסורית בששת הימים
 3. מקום נפילתם ופציעתם בתל פאחר
 4. אסון בית המכס העליון
 5. הבית בסיר א-דיב
 6. קיבוץ דן מול הצבא הסורי
 7. טנק על הדן
 8. קרב תל פאחר – המצגת
 9. כשהשמש שקעה במזרח
 10. קרב תל פאחר מפי יונה אפרת

עשרת המקומות הבאים: 11) התוכנית להתחדשות תל פאחר (1), 12) סיור בכביש הנפט הצפוני. 13) רג'ר המאוחד והחצוי. 14) אירוע תל פאחר 2015. 15) המדור לחיפוש לוחמים. 16) גדוד 12 נגד ספר הסיירת. 17) עמי לב טוב – חייו ומותו. 18) גבעת האם. 19) מי שכח את רפי. 20) שמתי לסורי בעיטה בפרצוף.

בדקנו גם איזה כתבות היו הנצפות ביותר רק בשנה האחרונה, מיולי 2018 ועד היום: 1) התוכנית להתחדשות תל פאחר. 2) גדוד 12 נגד ספר הסיירת. 3) טנק על הדן. 4) בלעדיו לא הייתי בחיים. 5) תל פאחר – 5 תוספות והשלמות. 6) הזחל"ם של מוש. 7) מפות כיבוש הרמה. 8) סיור בכביש הנפט הצפוני. 9) מרגמות על סוסיתא. 10) מארב כפר הנשיא.

בשנה החולפת נרשמו בבלוג קרוב ל-180 אלף כניסות, כאשר הפיק הגדול, כמו מדי שנה, נרשם בשבוע של יום הזיכרון לחללי צה"ל ויום העצמאות. בסיכום הכולל, בעוד כחצי שנה אמור הבלוג לציין כמיליון כניסות מאז הקמתו. מספר התגובות הכולל הוא כ-7,400.

מבין כניסות קוראים מחו"ל בשנה האחרונה, מיולי 2018, מובילה ארה"ב בפער ניכר ואחריה דרום קוריאה, אוסטרליה, קטאר, הולנד, יוון, בריטניה, הונג קונג, אוסטריה, גרמניה וצרפת.

קוראי נעמוש ממדינות ערב בשנה האחרונה: קטאר זינקה לראש בפער גדול. הרחק מאחוריה ערב הסעודית, לבנון, סוריה, מצרים וירדן.

לחצו לקריאה: נעמוש בן שנה, נעמוש בן שנתיים, נעמוש בן 3, נעמוש בן 4, נעמוש בן 5.

6 מחשבות על “נעמוש בן 6

 1. זה הקטן גדול יהיה

  כנראה שפיק רציני יהיה 70 שנה אחרי המלחמה, אז ישתחררו חומרים שהיו מסווגים עד לאותו מועד.

  אני מאמין שעדיין יימצאו חומרים גם בשנים הקרובות בכל מיני עליות גג ארכיונים נידחים.

  המפעל שאתה מבצע שלמה אין לו אח ורע בתולדות המדינה בכלל בטח לא בחקר הקרבות שהיו ברמת הגולן ב 1967. זה מהפן ההיסטורי.

  הבלוג הזה גם הצליח לחבר בין חיילי אותם ימים זה מהפן החברתי.

  שנזכה ביחד לשנים רבות של פעילות.

  אהבתי

 2. שלמה מן, יישר כח על העבודה ללא לאות התחקירים והסיפורים של הקרבות במלחמת ששת הימים ברמת הגולן. ביצעת עבודה מופלאה לחשוף את הסיפורים והדמויות מאחורי הקרבות באותה התקופה. אני שמח להימנות על קוראי הבלוג ואני מקווה שתמשיך להאיר את עינינו באירועים מהתקופה הנ"ל.
  ותבוא עליך הברכה, אמן.
  שמואל סער, גולנצ'יק בששת הימים.

  אהבתי

 3. לשלמה זהו מקום נפלא למי שרוצה ללמוד על הסטוריה צבאית. תודה ענקית במיוחד לכתבה על זחלם החטיבה 8 שהתפוצץ והכבוד שנתת להרוגים ונחמה קטנה למשפחות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s