בן גוריון ורמת הגולן

"לסורים אין שום כישרון" – דוד בן גוריון בראיון מתייחס לכיבוש רמת הגולן * למה אסור להחזיר אותה ומדוע נמלטו התושבים הסורים מהרמה? * כתבה עם גוון פוליטי  

בן גוריון בטלוויזיה הישראלית 1970 

קבלו את הרשימה הפוליטית הראשונה שמתפרסמת בבלוג זה, או לפחות חצי פוליטית. חרגנו ממנהגנו לכבוד התייחסות מעניינת ופיקנטית של דוד בן גוריון בנושא רמת הגולן ב-1970.

ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל היה בזמן הראיון בן 84, כבר לא פעיל פוליטית, אבל דמות מיתולוגית שנטועה בשדה בוקר, יעד לעלייה לרגל של כל המי ומי בצמרת המדינית והבטחונית, כדי לשאוב השראה ולקבל חיזוקים.

בראיון לתוכנית "מוקד" בערוץ הראשון של הטלוויזיה, נשאל בן גוריון לדעתו על חזרה לגבולות 67. הוא ענה: ירושלים והגולן – לא. המשך ההסבר שלו היה כבר יותר לכיוון הצבאי ולעימות המתמשך בין שתי המדינות.

וכך אמר: "אני עבדתי בסביבות גולן שלוש שנים. הייתי פועל חקלאי [בסג'רה]. משום-מה לא יכולתי להגיע לגולן אף פעם. הגעתי לגולן ביום השביעי אחרי מלחמת ששת הימים. כשנגמרה המלחמה הלכתי. אני אומר – ריבונו של עולם, איך הם שמה בחיים? [הכוונה לישובים הישראלים]. יש מצב כזה שאלה שיושבים למעלה, הם יכולים לעשות כל מה שהם רוצים עם האנשים שיושבים למטה. האנשים שיושבים למטה לא יכולים לעשות להם כלום. ראיתי את זה, ואני ידעתי שהם רוצים להשמיד את הישובים בגליל, ואיך לא יכלו לעשות את זה? זה מראה – אין להם שום כישרון.

"ראיתי שמבלי שהדבר הזה [הגולן] יהיה בידינו, אז הגליל לא יתקיים. כל מושבות הגליל. אבל אילו הם לא ברחו והיו נשארים שם, לא הייתי אומר שאנחנו נגרש אותם. אני התעניינתי מדוע הם ברחו. אז המפקד שהיה שם, עכשיו החליפו אותו, סיפר לי שיש לו קצין שבוי והוא שאל אותו מדוע ברחתם? והוא נותן לו הסבר: במשך 20 שנה לימדו אותנו שהיהודים מנוולים, אכזריים, רוצחים מאין כמוהם. ואם הם יוכלו הם יאנסו את הנשים שלנו, את הנערות שלנו, נערות צעירות, יהרגו אתכם. אז מתוך פחד כולם ברחו. כשבאת לשם וראית, לא נשאר איש אחד מהסורים. רק הדרוזים לא ברחו. אפילו הצ'רקסים ברחו. אחדים נשארו.

"הוא הסביר למפקד, השיחה שהיתה לו עם הקצין הזה, הוא אומר ככה אמרו לנו 20 שנה ואנחנו האמנו בזה. אז מאחר והאמנו שמחר ישחטו אותנו אז ברחנו. אילו לא ברחו, לא הייתי אומר שלא נחזיר, אבל הם ברחו ואנחנו התיישבנו שמה ויש סיבה לזה".

לחצו וצפו בבן גוריון מדבר על רמת הגולן [קטע ערוך]

יצוין כי ב-19 ביוני 1967 פירסם בן גוריון בכלי התקשורת את דעתו האישית לגבי החזרת שטחים. בעוד שלגבי ירושלים הוא אמר שהיא לא עומדת כלל למו"מ – "היא היתה שלנו מימי דוד המלך וכך תישאר לעולם ועד" – הודיע כי ישראל תהיה מוכנה להחזיר את סיני ואת רמת הגולן. התנאים של בן גוריון להחזרת הגולן: שסוריה תחתום על הסכם שלום ותתחייב לא לתקוף את היישובים הישראלים.

התייחסות לדברי בן גוריון

"זה מראה – אין להם שום כישרון". לשיטתו של בן גוריון, הסורים הם אפסים אם במשך כל השנים שהם שלטו למעלה הם לא הצליחו להשמיד את ישובי עמק החולה והכינרת.

תואם את דעתו הצבאית של משה דיין על הערבים – "הם כמו להקה של ציפורים על גג של פח. אבן אחת – כולם בורחים", ותואם את דעתם של רבים ממנהיגי ואזרחי ישראל אז וגם היום על יכולותיהם של הערבים.

ואולי הסורים לא רצו להשמיד את היישובים שלמטה כי הם הומניים? ואולי לא רצו בהשמדת היישובים כי לא רצו להסתבך יותר מדי עם ישראל? לכן העדיפו להפגיז מדי פעם – פעולות שלא היוו איום קיומי, אלא הצקות והטרדות שתכליתן להמאיס את החיים על היהודים שגירשו את אחיהם הערבים מהגליל, ושלשיטתם של הסורים אינם מקיימים את ההסכמים לגבי שטחים מפורזים [ישראל כמובן חשבה אחרת].

ממרומי המצוק. כך ראו הסורים את קיבוץ כפר סאלד [ארכיון כפר סאלד]

לגבי אי השמדת היישובים הישראלים, שבן גוריון תוהה על כך, יצוין שחיל האוויר הסורי מעולם לא הפציץ שום קיבוץ ישראלי או יישוב על הגבול. באותם ימים היה הגבול האווירי פרוץ כמעט לחלוטין. הסורים יכלו לעשות שמות מהאוויר עוד לפני שמטוסי ישראל הפגינו את עליונותם בתקרית הגדולה של ה-7 באפריל 1967 שבה הופלו שישה מיגים [במלחמת ששת הימים, הסיפור של חיל האוויר הסורי נגמר כבר ביום הראשון תוך מספר שעות].

יצוין שבשעות הראשונות לתחילת מלחמת ששת הימים, ב-5 ביוני 1967, הצליחו מספר מיגים סורים להגיע לעמק יזרעאל, למפרץ חיפה ולצד המערבי של הכינרת ולהפציץ מטרות אסטרטגיות, אבל באף אחת מהפעמים לא נפלו מהאוויר מטר של פצצות על יישובי ישראל. לא על דן, לא על גדות, לא על תל קציר, לא על עין גב – היישובים השנואים ביותר על הסורים.

גם התקפת חי"ר ישירה על הקיבוצים במטרה להשמיד ולהרוג, לא היתה בכל תקופת ההתשה הזו, מלבד הניסיון לתקוף את קיבוץ דן במהלך המלחמה.

את האמירה של בן גוריון אפשר לפרש גם הפוך: אם ישראל היתה זו שיושבת למעלה, הרי שאנחנו עם הכישרון הנהדר שיש לנו היינו משמידים את הכפרים הסורים.

בן גוריון חושף תפיסה פוליטית שטחית וגזענית לגבי הסכסוך. אפשר לתמצת: הסורים פשוט מטומטמים ופראיירים.

"במשך 20 שנה לימדו אותנו שהיהודים מנוולים, אכזריים, רוצחים מאין כמוהם". בן גוריון מסתמך על דברי קצין סורי כדי להפגין עליונות מוסרית: תראו מה הערבים חושבים עלינו, ואנחנו בכלל לא כאלה.

יצוין שגם בישראל "מתחנכים" רבים על ברכי השנאה לערבים. גם בצד הישראלי משוכנעים שאם הערבים יכבשו את ישראל, הם ירצחו, יאנסו ויהרסו. כך שאם הסורים היו אלה שמנצחים וכובשים, מרבית תושבי הגליל היהודים לא היו מחכים להם בבתיהם, אלא נסים על נפשם.

במלים אחרות, ישראל נגועה בדעה קדומה ובשנאה מובנית, לא פחות משכנותיה.

——————————————————————————————–

14 מחשבות על “בן גוריון ורמת הגולן

 1. לאחר מלחמת יום הכפורים בשנת תשל"ד שמעתי הרצאה של האלוף דני מט ז"ל
  בנושא בטחון ישראל . ( היה מפקד הצנחנים במבצע אבירי לב – חציית התעלה ).

  בן היתר הוא אמר כי אם ח"ו הערבים היו מנצחים אותנו אז
  "אושוויץ זה משחק ילדים לעומת מה שהיה מתרחש פה ".

  מעשי טרור ורצח כמו מעלות , קרית שמונה וכו' ידועים לכולנו.
  הם אין להם שום בעיה מוסרית לרצוח יהודים.
  זה דבר שהוא פשוט.
  האמירה כי " ישראל נגועה בדעה קדומה ובשנאה מובנית "
  ממש מפליאה אותי,
  וזאת אחרי כל כך הרבה יהודים שנרצחו.
  למי שצריך תזכורת :
  במאורעות תרפ"ט ( 1929) נרצחו נרצחו 133 יהודים .( וגם מעשי אונס היו ).
  אז עוד לא היתה לנו מדינה.
  אגב
  האלוף ישראל טל ז"ל היה אחד הנצולים במאורעות בצפת .
  מרדכי מקלף לימים רמטכ"ל נצול במאורעות במוצא יחד עם אחיו ואחותו,
  שאר בני המשפחה נרצחו.

  רשימת הנרצחים ארוכה היא.

  זה לא קשור לפוליטיקה .

  אהבתי

  • נאמן היקר: תן לי להבין מה אתה טוען. אנסח בפשטות את טענתך, כך: "הערבים יכולים ורוצים להרוג ולאנוס אזרחים יהודים – אבל היהודים, ככלל, לא עושים דברים כאלה". האם הבנתי נכון? תקן אותי אם טעיתי, ואני מתנצל מראש.
   אם הבנתי את טענתך נכון, אז אני יכול להניח, שהעובדות הבאות לא ידועות לך: בין השנים 1938 ל-1941, המחתרות היהודיות אצ"ל ולח"י רצחו מאות (ואולי אלפי) אזרחים ערבים, סתם בני אדם תמימים שהלכו לשוק, באמצעות פצצות שהטמינו בפחי אשפה, ירי על עוברי אורח מזדמנים, וכדומה. אתה לא מאמין? קרא את הספר שהוציא באצ"ל בעצמו על הנושא, ספר שנקרא "דברי הימים למלחמת השחרור", שיצא בהוצאת "שלח" של האצ"ל, 1951. בספר הזה, האצ"ל מתגאה במעשים האלה. אם תרצה, אשלח לך עותק אלקטרוני של הספר.

   אהבתי

   • "הערבים יכולים ורוצים ,,, ".
    רוצים – כן !
    יכולים – בזכות מסירות הנפש של חיילנו ובעזרת ה' – לא !

    "היהודים, ככלל, לא עושים דברים כאלה" – אכן כך.
    פעולות האצ"ל בשנים 38-41 אינן משקפות את הכלל.
    אני מניח שמאז מינויו של מנחם בגין ז"ל למפקד האצ"ל ( דצמבר 43 ),
    לא היתה יותר מדיניות של פגיעה מכוונת באזרחים.

    עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה !
    ( משפט נהדר זה נאמר לראשונה על ידי הרב יהושע ויצמן שליט"א , ראש ישיבת מעלות ).

    אהבתי

 2. אין מה להשוות בין הרמה המוסרית של חיילי צה"ל לחיילי הסורים המוסלמים הידועים ברצחונתם. האחרונים היו יורים בלי אבחנה בנשים זקנים וטף. לעומתם חיילי צה"ל נוהגים בכבוד בשבויים בין אם לובשי מדים ובין אם אזרחים. עובדה שמתוך מאות בודדות של תושבים סורים שנותרו ברמת הגולן כולם נותרו בחיים ונכון כי הפכו פליטים אבל זה כי לא רצו לחיות תחת משטר ישראל ועברו את הגבול החדש אל ארצם סוריה. אם היו רוצים להשאר בביתהם בגולן לא היו מגרשים אותם.

  אהבתי

 3. האם כדי להפיג את השעמום נעשה נסיון להפוך את הבלוג לחצי הומוריסטי?… ("לפחות חצי פוליטית"…)
  או אולי עדיף כך, מאשר לעסוק ב"ניתוחי ראש" של אנשים שכבר לא אתנו.

  אהבתי

 4. חזרה לגבולות 67 תהיה חץ בלב מדינת ישראל. כל עמי העולם שרוצים שישראל תחזור אחורה קודם כל שהם יסוגו משטחים שהם כבשו ומחזיקים בשטחים לא להם אלפי קילומטרים מארצותיהם. אם הערבים רוצים שטחים שיחפשו בסוריה, ירדן, סעודיה ומצרים, שם יש המון שטחים ריקים. אנחנו זקוקים לשטחי הגולן כרצועת ביטחון אסטרטגית זה כל כך ברור, ראינו מה קרה במלחמת יום כיפור שהסורים היו על הגדרות ופרצו אותם והיו קרובים לזלוג לכינרת ולראש פנה.

  אהבתי

 5. מסכים עם הכותב: גם אם נסכים לשיטתו של בן גוריון, לפיה "לסורים לא היה כישרון" להשמיד את היישובים באצבע הגליל, הרי כדי לירות מלמעלה כמה צרורות או לשלוח כמה פגזי מרגמה לתוך גדות, להבות הבשן, דן, דפנה או קיבוצים וישובים אחרים – לא היה צריך כישרון בכלל. מן הסתם – הסורים לא רצו בזה. הם גם לא עשו את זה בתכיפות רבה מדי במהלך 19 השנים שישבו שם
  גם "ההטרדות" הסוריות היו בעירבון מוגבל: את התקריות הכי קשות דווקא ישראל יזמה, מתוך רצון להפגין נוכחות, להזיז את קו הפסקת האש ככל האפשר מזרחה או כדי לשמיד את ציוד ההטיה הסורי בתקופה של ,המלחמה על המים", שהייתה כולה ביוזמת ישראל.
  חס וחלילה – הערבים לא צדיקים פה, הם יזמו את המאורעות, הם יזמו את מלחמת 48', הם טבחו לא פעם ולא פעמיים ולא עשר אלא הרבה יותר, אבל גם ישראל לא "תמימה", וצה"ל אינו "טהור": לא ניכנס כאן להרג שבויים ב-48' וב-56' וב-67', לא ניכנס לפרטי גירוש חלק ניכר מהפלשתינים ב-48' והרס הכפרים, לא למעשי הביזה והאונס של 48' ו-67', ולא להרס השיטתי והמכוון של כפרי רמת הגולן ב-67'.
  בסופו של דבר הביטחון האמיתי הוא הסדר שלום. הגרמנים והצרפתים והאנגלים והספרדים שחטו אלה את אלה במשך מאות שנים – לא "אזורי ביטחון" הביאו להם שקט אלא הסדרים פוליטיים. גם לישראל כיום – שחשופה כולה לטילים ולרקטות מכל כיוון – לא עוזרים השטחים כדי לישון בשקט ובביטחון.
  אז לא שיש כרגע עם מי לדבר בצד השני (ובסוריה לא ברור אם יש "צד שני"), אבל בואו נצא מהססמאות והקלישאות על הערבים הרעים והיהודים הטובים. זה לא שחור ולבן, ולכן נקודת המבט של בן גוריון (שאיפה שהוא במעמקי הארכיונים חתום על הרבה מפקודות הגירוש של 48') הייתה תמימה במקרה הטוב, ומיתממת במקרה הסביר.

  אהבתי

 6. "את האמירה של בן גוריון אפשר לפרש גם הפוך: אם ישראל היתה זו שיושבת למעלה, הרי שאנחנו עם הכישרון הנהדר שיש לנו היינו משמידים את הכפרים הסורים." – – – רק אם אזרחי אותם כפרים היו משתייכים או קשורים (בזמנו של ב.ג.) לתנועה הרוויזיוניסטית…

  אהבתי

 7. ולשלמה – כל הכבוד (שוב…) על האומץ לכתוב פוסט פוליטי. אני לא לגמרי מסכים אתך בעניין השיוך של הפוסט – לדעתי, הכל פוליטי (וזה טוב מאד!). כל הכבוד שהעזת להביע את דעתך בנושא רגיש; רוב האנשים נרתעים מזה, ובעיני פשוט מתוך פחד. זה לא שונה מהפחד בשדה הקרב – ואתה מוכיח אומץ לב. אין לי ספק, שאילו היית בגיל צבא ב-1967, היית בין גיבורי הקרבות…

  אהבתי

 8. בן גוריון שנא ערבים, חבר שלו נרצח לנגד עיניו.
  אז ברור למה הוא מדבר נגדם ונתן פקודות להגנה להעיף אותם לאלף עזאזאל. ובצדק !!

  אהבתי

 9. האם יתכן שהסורים הומניים בסתר? לפי העבר הרחוק של השלטון הסורי כלפי פנים (דיכוי המרידה בחאמה ב־1982 במחיר של 10,000-25,000 הרוגים אזרחים סורים מורדים) והקרוב (ההתנהלות כנגד האוכלוסיה המורדת של מלחמת האזרחים הסורים בימינו אנו), השלטון והצבא הסורי ממש ממש לא הומניים… אין התחלה של היתכנות לרעיון. את הסיבה שלא תקפו באמצעות חיל האוויר ישובים ישראלים ולא יזמו התקפות משמעותיות כנגדם יש לחפש בכיוונים אחרים, אפשרות ההומניות נראית ככיוון שגוי.

  אהבתי

  • אגב, אפשר להסביר את הפחד הסורי ב־1967 (שמקביל לזה הפלסטיני מ־1948) בכך שכל הפוסל – במומו פוסל, הסורים חששו שאם היהודים ינצחו, הם יעשו לסורים מה שהסורים תכננו לעשות לישראל אם תובס…

   אהבתי

 10. לסורים אין שום בעיה לטבוח את בני עמם ראה מה שקורה בסוריה ב6 שנים אחרונות, בקרוב הם יכריזו על החלל המליון שנפל במלחמת האזרחים הזאת שמשטר אסד מפעיל חוליות רצח נקודתיות ומפיל על כפרים וערים חביות נפץ מהאויר, כך היו עושים לנו חס וחלילה אם היו כובשים אותנו בששת הימים או ביום כיפור, היו מוחקים מהמפה את קרית שמונה צפת ראש פינה, טבריה ועוד, לסורים זה ידוע אין גבול לרצחנותם וכל סיפורי הזוועה הגדולים של שבויים מצה"ל שנפלו אצל האויב הם תמיד מאצל הסורים כי אין להם דין ולא דיין ומזל שהיינו אנחנו בצד המנצח ועוד יותר טוב שהעפנו אותם מאדמותיהם בנקיון מאה אחוז אחרת היינו מקבלים בגולן טרור ואלימות כמו שנעשה בגדה המערבית ועזה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s