מלון המכס העליון

שלוש תמונות מהעבר הרחוק של בית המכס העליון, וגם תצלום אוויר * האתר המיוחד משנות ה-30 וה-40 של המאה הקודמת מתמרק לאיטו לקראת גלגולו החדש – בית מלון יוקרתי * תמונות מפעם ומהיום * עדכון 29.7.2021: המלון נחנך ויצא לדרך

אוגוסט 2019, מלון בית המכס העליון לקראת שלבים סופיים בבנייה

כשהצרפתים הגיעו יום אחד ב-1920 מאי-שם לתפוס את סוריה ולעשות בה סדר, אחרי השלטון הטורקי, הם בנו בדמשק וברחבי המדינה הערבית השסועה מבנים עם ארכיטקטורה אירופית מעודנת. כזה היה גם בית המכס שהוקם לצד הציר המרכזי שחיבר מקדמת דנא את ארץ ישראל לסוריה ולדמשק.

המבנים לא נראו שייכים למזרח התיכון של אז, אבל העיקר שמילאו את ייעודם כמספקי כספים למימשל האימפריאליסטי. כשהצרפתים עזבו את המזרח התיכון לנפשו, הפך בית המכס למוצב-מיפקדה סורית, וכתוצאה מכך לנקודת ציון לארטילריה הישראלית. במקום זה נערכו לפחות פעמיים מפגשי מו"מ בין ישראל לסוריה בתיווך האו"ם, במטרה ליישב עוד סכסוך מתיש. מלחמת גבולות שלא נגמרה לעולם.

ההקשר שבו נתפס בית המכס העליון בתודעה הכללית עבר מספר גלגולים. תחילה, כשמו כן הוא, שימש מצודת דרכים שגבתה מס והחתימה אשרות מעבר. לאחר מכן – מיפקדה צבאית סורית. אחרי כיבוש המקום במלחמת ששת הימים הפך לנקודת ציון טראגית כשבסמוך לו נהרגו 11 חיילי גולני, במהלך פינוי אמל"ח מבונקרים. הגלגול הבא יהיה הפיכתו בקרוב למלון יוקרתי, "מלון בית המכס", שבתחומו אתר זיכרון צנוע להרוגי גדוד 13.

בית המכס העליון עזוב ושומם לפני שנרכש והחל שיפוצו [מתוך ויקיפדיה]

קרוב ל-50 שנה עמד בית המכס העליון בשיממונו. עזוב, זנוח, מלוכלך, מעוטר במאות כתובות וציורי גראפיטי. המועצה האזורית גולן היתה יכולה לשפץ אותו ולהפוך אותו למקום משכנה, או לפחות למוזיאון רמת הגולן. לא עניין זול, אבל שווה וראוי.

במקומות שלמימשל המקומי אין חזון, צצות יוזמות פרטיות. כזה היה איש העסקים ליאו גלזר, ששם עין על המקום ורכש אותו ממינהל מקרקעי ישראל במטרה להפוך את המקום לבית מלון.

ב-2013 החלו העבודות. המוטו בבנייה היה התחייבות לשמירת אופיים הארכיטקטוני של המבנים המרכזיים, וכך היה. מאז חלפו שש שנים, והעבודות עדיין נמשכות, לא תמיד בקצב מוגבר.

ב-2015 ביקרנו באתר הבנייה ודיווחנו על מקום שומם וריק מפועלים. כעבור זמן-מה התחדשו העבודות. ב-2017 נחנך בתחומי האתר גל-עד ל-11 חללי גדוד 13 [ראו כאן], ובימים אלה [אוגוסט 2019] אפשר לדווח על עבודות בקצב מוגבר. הצפי לחנוכת המלון, לדברי עובדים ששוחחנו עימם, הוא במהלך שנת 2020.

בארכיון הגולן בקצרין מצאנו שלוש תמונות היסטוריות של המקום, שבבוא היום ראוי שיעטרו את קירות המלון ויראו כיצד הוא נראה פעם.

יצוין כי עד כה לא מצאנו תיעוד מצולם מקיף של המקום, כפי שהיה ראוי לעשות למבנים המיוחדים הללו וייעודם.

בית המכס – עמדת בידוק ורישום 

בית המכס העליון, ספטמבר 1969. צילום: יגאל אשוח, ארכיון הגולן

בית המכס העליון, ספטמבר 1969. צילום: יגאל אשוח, ארכיון הגולן

בית המכס – תמונה של כניעה

יולי 1967. בית המכס העליון בגרסה הסורית-צרפתית ניצב בודד, מושפל ונקוב. בחזית הדרומית שלו – טי-34 מובס.

במהלך מלחמת ששת הימים ערכו מטוסי חיל האוויר לפחות 20 יעפי הפצצה על בית המכס, ללמדך על חשיבותו בגזרה המרכזית של גבול ישראל-סוריה.

[צילום: יגאל אשוח, ארכיון הגולן]

צילום אוויר של בית המכס והאיזור 

תצלום אוויר – בית המכס העליון, ממזרח כלפי מערב. שימו לב לפיתולי הכביש היורד לגשר בנות יעקב [ארכיון הגולן]

1967 – ועדת שביתת הנשק ישראל-סוריה מתכנסת בבית המכס העליון

העיתון דבר, 26 בינואר 1967

ב-25 בינואר 1967 נפתח השער בצומת גדות מזרחה, אחרי תקופה ארוכה. שתי מכוניות סטיישן לבנות של האו"ם בליווי ג'יפ נעו באיטיות לכיוון הירידה לגשר בנות יעקב. בתחילת העלייה אל הרמה, בבית המכס התחתון, נעצרו כלי הרכב לבדיקה וזיהוי של הסורים, ולאחר מכן המשיכו אל יעדן – בית המכס העליון.

בסיכום דיון בן מספר שעות שאותו ניהל גנרל אוד בול, ראש משקיפי האו"ם במזרח התיכון, הושגה הסכמה ויצאה הודעה משותפת נדירה – ישראל וסוריה יפעלו להפסקת התוקפנות ומעשי האיבה ההדדיים. כל אלה התרחשו בעיקר סביב השטחים המפורזים לאורך הקו.

אף אחד לא הסתנוור מההודעה המשותפת. החיים בגבול סוריה חזרו מהר מאוד ל"מסלולם": כעבור יומיים התגלה מוקש נגד רכב, שהוטמן בדרך הפטרולים הישראלית מתחת לתל עזזיאת.

המכוניות עם נציגי ישראל למו"מ עם סוריה חולפות לצד בית המכס התחתון בדרכן לבית המכס העליון בקו הרקיע. לחצו להגדלה [צילום: משה מילנר, לע"מ]

צילומים – עבודות בניית המלון בימים אלה

הסתובבנו באתר העבודה של בית המכס העליון. המקום מתחיל לקבל צורה של בית מלון. ענייני הפרחים, הנוי והדקורציה בשלבים מתקדמים, הבריכה כבר דופנה למקומה, אבל יש עוד תשתיות לא מעטות שעבודתן טרם הסתיימה.

שלושה דחפורים חופרים תעלות חשמל, עשרה פועלים לפחות עובדים בשטח, אחד מהם סתת ממסעאדה, יליד 1963, שכילד קטן זוכר את ראשוני כוחות צה"ל נכנסים לכפר בשבת 10 ביוני 1967. "הבית שלנו היה בקצה המערבי, אז הם עברו אותנו ראשונים ונכנסו פנימה. זה זיכרון שלי חזק".

נראה כי בשטח בוצעו עבודות לפינוי מוקשים – גם מצפון לבית המכס וגם מהצד השני של הכביש, בקטע שליד הכביש לחד-נס ולכינרת – השטח הגובל ממזרח עם האיזור שבו אירעה ההתפוצצות של בונקר התחמושת. בקטע זה, עושה רושם, תקום חורשה לציבור עם ספסלים.

להלן מקבץ תמונות:

ישן לצד חדש

הבריכה כמעט מוכנה לקבל מים

האנדרטה לחללי גדוד 13

שטח הבונקרים מצדו השני של בית המכס, שם אירעה ההתפוצצות ב-15.6.1967

עדכון: ב-28.7.2021 נחנך המלון – צרור תמונות

חתן השמחה, ליאו גלזר [בירוק], היזם, ההוגה והמשקיע הראשוני [צילום: ארמנדו פולק]

גם זכרו של אלי כהן השתלב בהנצחת בית המכס – בנוסף ל-11 חללי גדוד 13

שר התיירות יואל רזבוזוב עם נדיה, אלמנתו של אלי כהן ז"ל, שיבקשה ממנו לפעול להקמת מוזיאון ע"ש בעלה

מלון בית המכס יולי 2021

קהל המוזמנים בחנוכת מלון בית המכס [צילומים: ארמנדו פולק]

בחנוכת מלון בית המכס [צילום: ארמנדו פולק]

6 מחשבות על “מלון המכס העליון

  1. מאחל הצלחה ליזם ליאו גלזר שלקח את המקום ההיסטורי הזה והופך אותו למלון

    מצדיע לו על שנרתם לסייע להנצחת 11 החיליים מגדוד 13 שעלו השמימה בפיצוץ בונקר התחמושת ביום 15.6.1967 במתחם בית המלון.

    ולשלמה שממשיך להאיר את עינינו ברסיסי היסטוריה

    Liked by 1 person

  2. ניראה שעומד לקום מלון מכובד, שם לב להקפדה על דברים קטנים. מתכנן חופשה בקיץ הבא בגולן, איפה מזמינים מראש חדר עם נוף לראש פינה… ??

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s