סרטון וסטילס – יוני 67'

סיור ברמת הגולן מה-12 ביוני 1967 שהוסרט: גשר בנות יעקב, בית המכס, קונייטרה, בנטל, מסעאדה, בניאס * ועוד שישה צילומים מה-11 ביוני, יום אחרי סיום מלחמת ששת הימים

ש.ג ישראלי בפתח מחנה סורי סמוך לקונייטרה שאך זה נכבש [צילום מתוך הסרטון "1967 רמה"

באמתחתנו הפעם סרטון נדיר של סיור ברמת הגולן המרכזית והצפונית, ועוד שישה צילומי סטילס. חומרים אלה צולמו מיד עם סיום מלחמת ששת הימים וכעת נחשפים. התודות לארכיון המדינה ולארכיון הגולן ששיתפו אותנו.

הסרטון היה עד כה ברשות ארכיון המדינה – אבל גנוז. באוגוסט 2019 ביקשנו מהארכיון לפתוח את הסרטון לציבור, וב-2.1.2020 מולאה הבקשה. הסרטון התברר כאוצר קטן בן חצי שעה. לא ידוע מי הבחור המצוין בעל היוזמה, שיצא ליום העמוס חמוש בעין טובה, חוש להיסטוריה ומסרטה 8 מ"מ והביא את החומר הנדיר הזה. סרטון בצבע באותה תקופה ניתן היה לפתח רק בחו"ל [היעד המועדף – מעבדות קודאק בשוייץ].

הסרטון, שהוא ללא קול, לא נותר נחלת הצלם ובני משפחתו: היה מי שדאג שיגיע בסופו של דבר לארכיון המדינה, כדי שגם הציבור יוכל לצפות בו 52 שנים לאחר שצולם.

הוא נפתח בצילום מתוך עיתון "הארץ", מה שמסגיר קרוב לוודאי את תאריך הסיור. הכותרת הראשית בעיתון על האונייה הישראלית הראשונה שעברה במיצרי טיראן אחרי המלחמה, היא מיום שני ה-12 ביוני 1967. כלומר, זהו ביקור בחבל ארץ שנמצא רק יומיים בשליטת ישראל.

יצוין כי עם סיום המלחמה הוכרזה הרמה הסורית הכבושה שטח צבאי סגור. היא נפתחה לציבור הרחב רק בסוף יולי 1967. אבל עיתונאים ומקורבים יכלו להשיג אישורי כניסה מיוחדים. יצוין כי בעקבות אסון בית המכס שהתרחש ב-15 ביוני [11 חיילי גולני נהרגו בפיצוץ בונקר סורי], נאסר על סיורים וטיולי אזרחים בשטחים הכבושים עד לפינוי בונקרים ומחנות מאמל"ח וסימון שדות מוקשים.

מה רואים בסרטון? פיענחנו ככל יכולתנו. אתם מוזמנים להוסיף.

הסיור נפתח בצומת גדות לכיוון כביש גשר בנות יעקב ובית המכס. הנקודה מאוישת על-ידי שוטרים צבאיים ואזרחיים [0:56 דק']. נראה כי המכונית המפוארת [מי יזהה את הדגם?] עם הצלם שלנו נתקלה בקשיים להיכנס לרמה ולכן החבר'ה בשלב מסוים נסעו צפונה על כביש 918 והגיעו לגשר הפקק שהתגלה כבלתי עביר. הגשר נפגע ביום השני למלחמה [ראו בסרטון ב-2:09 דק']. מבנים הרוסים בקיבוץ גדות [2:54]. קפיצת פתע לתחנת דלק בנצרת, ברקע כנסיית הבשורה [3:07]. בדיקת רכבים במעבר בצומת גדות על כביש 91 מזרחה [3:39]. ירידה אל גשר בנות יעקב [4:21].

לחצו וצפו בסרטון / צלם: לא ידוע [בינתיים]. מקור: ארכיון המדינה

בונקרים סורים לצד הכביש, משאית שהושמדה [5:11]. מוצב המורתפע, כיום מצפה גדות [5:58]. מתחם בית המכס העליון [6:14]. תותח וטנק סורים פגועים ממזרח לבית המכס [7:05]. אולי הכפר נפח [8:06]. ארטילריה ורכב פגועים [8:37]. כניסה למחנה סורי [9:13]. איזור מחנות קונייטרה, בתים ושיכונים לקצינים ולחיילים [10:33]. בירת הרמה סגורה בפני אזרחים סקרנים [13:46]. בניין המיפקדה הסורית [14:21].

פגישה מרגשת עם אמא [14:56]. תצפית 360 מעלות מהר בנטל הקירח – עדיין ללא קומפלקס התיירות "קופי ענן" והתעלות [16:10]. קונייטרה – מבט כללי [17:21]. מפגש ראשון עם האוכלוסיה הדרוזית ששרדה את הכיבוש [19:12]. חולפים על פני הכפר מנסורה [19:41]. העיירה מסעאדה [19:56]. ברכת רם [21:25]. כביש 99 ממסעאדה לכיוון הבניאס ודן, תצפית לחרמון והכפר עין קוניא [23:22]. שיטוט בחורבות של מה שנראה הכפר עין פית [24:33]. איזור הכפר בניאס, הנחל והמעיינות [25:26]. מעניין: שני טנקי פנצר בעיקול הדרך סמוך לבניאס [29:12]. סיום בחורשת טל.

עד כאן פענוח של מרבית המקומות בסרטון.

כמה מילים על "עלילת" הסרטון: נראה כי הצלם הוא אביו של חייל בשירות סדיר בדרגת רב"ט, שניסה לסדר למשפחתו סיור ברמה. ייתכן כי הבחור חזר יום קודם לאפטר ולמחרת הגיע עם המשפחה והמכונית לצומת גדות בניסיון לעבור. הניסיון לא צלח תחילה. המשטרה הצבאית מנעה מהרכב ומהאזרחים להיכנס, והבן נאלץ לעלות על משאית ולנסוע ליחידה שלו בגפו. בינתיים העניין בבירור, ועד שייפתר המשפחה נסעה צפונה לכיוון גשר הפקק ולאחר מכן שבה לצומת גדות. כעבור זמן-מה התקבל האישור המיוחל והרכב עלה לרמה [כביש 91] עד שהגיע לבסיס החדש של הבן סמוך לקונייטרה. כאן הצטרף החייל לנסיעה המשפחתית והם המשיכו אל הר בנטל ומסעאדה [כביש 98] ולאחר מכן לבניאס ולחורשת טל.

הנה צילומי הבן החייל וצילומי אמו וכנראה אחותה שהצטרפה לנסיעה, בתקווה שזה יסייע לאתר את החייל ולשמוע ממנו מי צילם ואיך היה.

מחפשים – החייל מהסרטון של 1967

מימין אמו של החייל ומשמאל כנראה אחותה

מתוך הסרטון: האם שני האחים הדרוזים הללו יזהו את עצמם כיום?

התמונות של מאיר שמיר. מקור: ארכיון הגולן

התמונות הבאות הגיעו מעזבונו של מאיר שמיר ז"ל, שהיה בשנות ה-60 מראשי המחלקה להתיישבות, ממקימי ההתיישבות ברמת הגולן ואיש הקשר לעניין זה של ראש הממשלה גולדה מאיר. התמונות הגיעו אלינו באמצעות ארכיון הגולן בקצרין.

התמונות, כך סופר לנו, צולמו ע"י שמיר יום לאחר סיום מלחמת ששת הימים – 11 ביוני 1967. הוא תיעד תנועות מינהלה של צה"ל בחלק הצפוני של הרמה הכבושה. זיהינו ככל יכולתנו את המקומות והסיטואציות.

תמונה 1

עולים ויורדים – למיטב שפיטתנו, צולם באחד העיקולים ממזרח לגבעת האם לא הרחק מדרך המוצבים הסורית [הקטע שבין נעמוש לבורג' בביל]. זו התמונה הדרמטית מבין השישה: מצד ימין של התמונה נראה זחל"ם נגרר. לזחל"ם הזה עשויים להיות כמה אבות: גדוד חרמ"ש 121, גדוד 129, פלוגת חרמ"ש של גדוד 377 או זחל"ם של גדוד 12.

הגדלנו את הזחל"ם והגורר:

בהגדלה נראים כתמים שחורים על דופן הדלת, שעשויים להצביע על פגיעות נ"ט. מכל הכוחות שפעלו ב-9 ביוני 67' בלחימה בגזרה זו לא ידוע על זחל"ם שספג פגיעות כה רבות. בכל זאת, אפשרות כלשהי עשויה להיות זחל"ם המחלקה המיוחדת של גדוד 12 שהגיע לתל פאחר הדרומי ואנשיו קפצו ממנו ברגע האחרון לתעלות [מלבד אחד, יוסי ברוך, שנהרג]. הזחל"ם ספג מיד פגז וייתכן שלאחר מכן כמה פגיעות נוספות, מבזוקות או אר.פי.ג'י. מצד שני: מדרך הגעתו למוצב הסורי ועד לכניסתו לחלק הדרומי ולעצירתו, סיכויים רבים שתא הנהג היה המרוחק מכיוון היורים ולכן לא סביר שיספוג את הפגיעות הללו.

אפשרות נוספת: בדו"ח מ"פ כ' מגדוד חרמ"ש 121 שהיה חלק מחטיבה 8, הוא ציין כי הזחל"ם שלו התקלקל באיזור גור אל עסקר, בזמן שהוא פינה את הציר לג'יפ שפינה את בירו, מג"ד 129 שנפצע. הזחל"ם עלה על מדרגת אבנים והמנוע שותק. זחל"ם של המ"מ ניסה לדחוף אותו כדי לפנות את הציר והשתתק גם הוא. יצוין כי הצילום של הזחל"ם הנגרר הוא מאיזור גור אל עסקר.

הזחל"ם הבולט ביותר שהתקלקל היה של מ"פ הסיור של חטיבה 8 רס"ן רפי מוקדי. קלקול זה גרם לעיכוב של האנשים שהיו צריכים להוביל את גדוד 129 בתוואי שתוכנן לכיבוש זעורה. הזחל"ם השתתק ועד שמוקדי הגיע לג'יפ הסיור של הקמב"צ דני בונה ומשם המשיכו הלאה – כבר התקדמו הטנקים של גדוד 129 כעדר ללא רועה ונמשכו אל סיר א-דיב וקלע.

צילום 2

צילום: מאיר שמיר

מבוקשים: אנשי זחל"ם מספר צ850289 עם הסימון Z – פלוגה ז' של איזה גדוד?

הזחל"ם עולה מגבעת האם מזרחה. החבר'ה כבר מצוידים בקלצ'ניקוב שלל. מצד שמאל ניתן להבחין בגבעה קטנה – תל עזזיאת. מצד ימין לכיוון מעלה דומה שאפשר לזהות את תל פאחר.

צילום 3

זחל"ם נוסף בעליות לכיוון דרך המוצבים. גם הוא כבר חמוש בקלצ'ניקוב. החבר'ה – אנשי מילואים. לא עושים רושם של קרביים. כנראה צוותים טכניים ואנשי מקצוע. שימו לב לשלט הדרכים שהציבו אנשי חיל הנדסה, לסימון התוואי.

צילום 4

שרמן M-51 עם המספר 5961 נע מזרחה כשהתותח מופנה מערבה. שימו לב בעיקול הבא לטנדר סורי שעומד לצד הדרך.

צילום 5

התותח שלא הספיק לירות. משאית טטרה צ'כית 6×6 מובילה ארטילריה וגם גוררת. מחכים לזיהוי התותח.

תמונה 6

תותחי שדה וקני נ"מ כפי שנמצאו אי שם ברמה.

————————————

עדכון

רשימה זו קוטעת חודשיים ימים שבהם הבלוג נעמוש לא התעדכן. זו בעיקר תחושת המיצוי לאחר שש שנים וחצי של פעילות אינטנסיבית בחקר מלחמת ששת הימים בחזית הסורית, אבל החומרים ממשיכים לטפטף מכוח האנרציה. הפעם לנוכח הסרטון והתמונות קטענו את הפגרה. בכל פעם שיהיו דברים מהותיים, נעדכן ונפרסם. תודה למאות הקוראים שממשיכים לפקוד את הבלוג מדי יום.

21 מחשבות על “סרטון וסטילס – יוני 67'

 1. סרטון מרתק, ממש מה שראינו וחווינו מיד אחרי המלחמה, בזמן ההמונים הכלים הפגועים של הסורים היו למטרות דמה לתולריסטים. גם אני וחבריי למחלקת התול"ר ירינו עליהם. מודה לכם על שיתוף הסרטון. הזכיר לי גם את ביקורי המשפחות שבאו לעודד ולטייל בשבתות.

  אהבתי

 2. שלום לאתר נעמוש,

  החומר שאתם מפרסמים מעת לעת מעניין וחשוב. כיוצא סיירת גולני (מחזור נוב׳ 66׳), עליתי לקונייטרה ממש עם סיום המלחמה ושהיתי שם כחמישה חודשים רצופים. ביולי 67׳, בחזרה מחופשה, צילמתי לאורך הדרך מגשר בנות יעקב, כולל את המחנה הסורי שבו ישבה היחידה בקונייטרה וכן פעילות בתצפית על קו הגבול החדש. כשצפיתי בסרטון שהעליתם חיפשתי הקבלות לתמונות שצילמתי. אכן, בתמונותיי לאורך הכביש עדיין ניצבות עמדות בטון סוריות, הדרך זרועה בכלים שרופים, וכן מצבורים של רכב וכלי ארטילריה מתנייעים ליד המחנה שבו שהינו. במידה שיש לכם עניין בתמונות אסרוק אותן ואשלח לכם לכתובת זאת.

  אגב, בדיון המר שהעליתם לאתר בנושא התכניות הרעיוניות לפיתוח אתר ההנצחה בתל פאחר, הבעתי את דעתי. אומנם לא לחמתי שם, אך כבעל מקצוע בתחום העיצוב החזותי העליתי הסתייגויות והצעתי פתרונות. רובם התקבלו בברכה ע״י ורדי ואין לי מושג מה יבוצע בפועל אם וכאשר הפרויקט ימומש.

  בברכה להמשך תיעוד ופרסום החומרים,

  זאב הררי 052-3638033 קיבוץ מרחביה >

  אהבתי

 3. סרטון מעניין ושווה כמה צפיות. הערה טכנית לצילום 3. לא מדובר בשילוט דרכים של חיל ההנדסה אלא בפריט הנמצא ברשות היחידות ונקרא מוט סימון חש"ן, בנוי מיתד ארוכה הניתנת לנעיצה ועליה ווים עליהם ניתן לתלות שילוט כנראה בתמונה בדרך כלל עם סימון טקטי של היחידה. בחלק העליון ניתן גם להכניס פנס עם מספר אופציות צבע. שימש לסימון צירים, מעברים, מכשולים וכדומה.

  אהבתי

 4. צילומים 2 ו-3 הם כנראה אותו זחל עם אותם חיילים מזוויות אחרות. שימו לב למספר החיילים (6) ולקלאצ'ניקוב האחד.

  אהבתי

 5. לגבי הסרט: החייל נראה בנקודה מסוימת עם תג של גולני; כנראה שהוא היה ממשפחה עם כסף – כי למי באותן שנים הייתה מכונית כזאת ומצלמה משוכללת עם עדשה ארוכת טווח. מעניין גם לראות שהם לא היו שם לבד, וכבר נראים עשרות מטיילים בקבוצות לקראת סוף הסרטון (איך הם קיבלו אישור, ועוד עם אוטובוס). עוד מעניין לראות שהדרוזים באזור מג'דל שאמס התרגלו מאוד מהר למצב החדש, וכבר פתחו את דוכני הפירות.

  אהבתי

 6. נדמה לי שהסרט צולם במרחק מהמלחמה ולא מיד אחריה, ראיה שהחייל המוביל כבר הכיר נקודות מעניינות להביא אליהם את הוריו. יום אחרי המלחמה לא סביר שמישהוא כבר הכיר את השטח. מנחש שהחלק הראשון של הסרט הוא מיד אחרי המלחמה (עמודי העיתון), נסיון ראשון לבקר במהלך יולי, כשהרמה הייתה סגורה, והחלק השני מאוחר יותר, לאחר שהרמה כבר נפתחה למבקרים, ובהתאמה הדרוזים מצאו אופק כלכלי חדש להתפרנס מתיירים, ורואים אוטובוס מטיילים נוסף בסוף הסרטון

  אהבתי

 7. באמצע הסרט במבט על החרמון רואים שלוגיות, ובסוף באחד משווקי הדרוזים רואים את החרמון קייצי לגמרי, יתכן שמדובר בכמה טיולים משולבים, ולא רק אחד.

  אגב, באחת התמונות רואים את אזור הגרנות של של אחד הישובים הדרוזים, ושני שוורים דשים את התבואה הקצורה.

  יתכן שבשלב שהרמה כבר נפתחה לאזרחים, נדרשה מסירת פרטים אישיים כדי להכנס לגולן, ולכן העיכוב בגשר בנות יעקב בחלק לפני המעבר

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s