"כל הבניאס בידינו, הכל נקי"

קולות מ-1967: הקלטה נוספת ממוצב פיקוד צפון בהר כנען – דדו מדווח לרמטכ"ל ומעדכן את ראש הממשלה לוי אשכול * וגם: דיווח מאחד ההליקופטרים שהטיס כוח של חטיבה 80 לכיבוש דרום הרמה הסורית

משמאל: דדו, דיין, אשכול ובר לב מעל המפות במוצב הפיקוד בהר כנען 10 ביוני 1967 [צילום: אלי ניסן]

יום שבת ה-10 ביוני 1967 מצא את חיים יבין, כתב קול ישראל, בחפ"ק פיקוד צפון בהר כנען, כ-3 ק"מ ממערב לראש פינה.

יום קודם שידר יבין מהשטח ביחד עם עמיתו מייק הולר, בשעה שחזו מקיבוץ דן בקרב ההבקעה של חטיבת גולני על תל פאחר ותל עזזיאת. ייתכן שבשלב כלשהו ביקשו להצטרף לכוחות העולים – חטיבה 45 הגיעה לאיזור בשעת ערב כדי לתקוף מזרחה לעבר תל חמרה ובניאס – אבל בסופו של דבר חזר יבין כ-30 ק"מ לאחור כדי לשדר את המלחמה ממוצב השליטה הפיקודי, שממנו אפשר היה לקבל פרספקטיבה רחבה על מצב הקרבות בחזית הסורית.

ההקלטה הראשונה של יבין ממוצב הפיקוד היא שיחה של אלוף דוד אלעזר בשעה 10 בבוקר [כפי שטרח יבין לציין בדיווחו] עם הרמטכ"ל יצחק רבין, שבה נשמע אלוף הפיקוד מדווח – "זה כבר מערך שבור, הם לא עומדים יותר ואני עכשיו דוחף פנימה… הצבא הזה גמור ונשבר". הקלטה זו פורסמה כאן בפברואר 2016 [ראו כאן].

עוד אמר דדו באותו שידור [כנראה למח"ט 3 מנו שקד]: "אתה במקומו של לוי [לוי חופש, מג"ד 65] נסה לדחוף קדימה. נדמה לי שהמערך מולך מתמוטט, תבחן את זה…תדע לך שהסורי מתמוטט וצריך לנצל הצלחה, הם לא עומדים יותר. נוע נוע סוף".

כעת התגלתה הקלטה נוספת ממוצב הפיקוד, שהיא למעשה המשך של השידור הקודם. זאת בזכות העובדה שיבין ציין את שעת שידורו.

לחצו להאזנה

תמלול השידור:

יבין: "כאן במוצב הפיקוד של פיקוד הצפון נמשכת הפעילות. ברגע זה נכנס אל תוך מוצב הפיקוד אלוף אלעד פלד, אחד האנשים המנהלים את המערכה נגד סוריה. התייעצות עם אנשי שריון, אנשי השריון יוצאים לדרך, אבל יש להניח שעכשיו מה שיקרה כאן יהיה רדיפה אחרי הצבא הסורי המתמוטט.

"השעה 10 ועשר דקות, שיחה נוספת בין האלוף דוד אלעזר לרמטכ"ל. נשתדל שוב להתקרב אל הטלפון".

דדו: "…מתקדמים, עוד לא הגענו לשום היתקלות… רגע, אני אביט, רק רגע… זוזו מהמפה בבקשה. שלוימל'ה שב בצד. הם נוסעים לכיוון, מצפון לכיוון וואסט. אורי [רום, מח"ט 37] מלמטה נמצא בתנועה, עדיין לא נתקל. אורי נוסע מדרום לצפון, הוא היה בכפר ראוויה, עכשיו הוא עולה למעלה, זה עלייה של איזה שניים-שלושה ק"מ ועוד מעט הוא מתקרב למוצב. הוא עוד לא דיווח לי שהוא נתקל במוצב, כך שאינני יודע יותר מזה, אלא שהוא בתנועה מתמדת עכשיו. הוא עולה לקנעבה, ומקנעבה הוא פונה ימינה למוצב הממוקש הזה. זה התנועה שלו, והוא כבר איזה רבע שעה או יותר, חצי שעה, כבר נמצא בתנועה, אני משער שהוא עומד להיכנס לכפר,  אני עוד מעט אדע.

"בסדר, אני אעשה את זה… אורי בתנועה [הכוונה לאורי בן ארי, מח"ט 10], הוא עכשיו יורד לכיוון טבריה עם כל החטיבה שלו, אני מעריך עד שהוא יגיע אליי זה ייקח איזה ארבע שעות בטח. עכשיו, אני בשביל אורי מוכרח את ציר חפר, אני רוצה להכניס אותו לשמה ואחר כך להוריד אותו ולחתוך להם את ראש הגשר. זה אני מוכרח לעשות עם אורי. לכן גדוד אחד של מוטה [גור, מח"ט 55 ששלושה ימים קודם כבש את ירושלים העתיקה] נוסע למשימה הזו, והוא נוסע לפני אורי. אני למרות האי אישור מקודם אני מניע אותו, כשהוא יהיה מוכן להתקפה אני אשאל – לתקוף או לא לתקוף. אם אני ארד על הכביש הזה, אז יש לי גם דרך נהדרת למזרח, ולמעלה יש לי המון כוחות. יש לי פחות צירים מכוחות, אני צריך לפתוח לעצמי אגף חדש.

"…יש לו, יש לו הרבה מאוד [טנקים], כן, הוספתי לו גם שוטים [כנראה הכוונה למח"ט 8]. לא, לא יודע, נדמה לי שגם הוא לא יודע, הוא צריך שיעור בגיאוגרפיה. אוקיי, אני אדווח לך".

יבין: "השעה 10:45, אנחנו במוצב פיקוד הצפון, מחכים לראש הממשלה מר לוי אשכול ולשר הביטחון מר משה דיין אשר צריכים להגיע הנה כדי לקבל דיווח על החזית הסורית.

[קולות והמולה]

מישהו: … אין תגובה של נ"מ, אין תגובה של תנועה אפילו לכיוון מסוים, כל התנועה מזרחה וזה ממש בריחה לא רגילה.

יבין: מכל המוצבים?

מרואיין: "מכל המוצבים".

יבין: מה עם תאופיק, מה עם קונייטרה?

מרואיין: "בדרך לקונייטרה ישנם כוחות גדולים [סורים] בשיירות שנסוגים. הם יורדים מכיוון מסעאדה לכיוון קונייטרה, ומכיוון דרום לכיוון קונייטרה. כל השיירות האלה נראים בורחים, ואוויר יורד עליהם והם נראים שרופים וכל התנועה היא מזרחה"…

רה"מ אשכול במוצב כנען 10.6.67 [צילום אלי ניסן]

יבין: ברגע זה נכנס לתוך מוצב פיקוד צפון ראש  הממשלה מר לוי אשכול ומיד לאחריו רב אלוף משה דיין שר הביטחון. לחיצות ידיים, חיוכים רחבים, שמחה. נשתדל לקלוט משהו מן השיחה שלהם.

דדו: "יענקלה [שטרן, קצין אג"מ פיקודי], אתה תגמור עם"…

אשכול: "איפה אנחנו עומדים? העסק הזה של הבניאס מוגש?".

תשובה: "לא מוגש, הוא שלנו"…

דדו: "פה הגבול הבינלאומי, מתחבר מפה ונע מכאן למקורות הבניאס, הם כבר מזמן בידינו, כל הבניאס בידינו. הכל נקי, שלנו, הכל כבר שלנו. אין כבר כתמים יותר. פה יש קצת שבויים וכמה תושבים שנשארו בכפרים, אבל השטח ללא כתמים כבר".

אשכול: "ואנשים בכפרים נשארו או ברחו?".

דדו: "יש ויש. אנחנו מתקדמים, כל השטח הזה בידינו, כרגע אנחנו מתקדמים להנה".

אשכול: "ואיזה רוחב מהגבול זה?"

דדו: [סופר קילומטרים] "…עשרה ק"מ רוחב. פה יש מקומות שהם פחות רחבים, פה זה ארבעה-חמישה ק"מ, כאן באיזור הזה יש לנו רוחב צר של איזה שניים-שלושה ק"מ, אבל ברגע שזה יתמוטט, אז השטח הזה ייפול לידינו במילא, כי אנחנו לא מנקים שיטתית"…

אשכול [מתבדח]: "מתי הרגע? אמרת ברגע זה, איפה הרגע?".

[קולות ברקע]

קול [אולי קצין סיוע אוויר פיקודי]: "הם רצים כל כך מהר… יש לנו כל הזמן ואני יושב באופן מיוחד כדי לעקוב אחרי קו ההפצצה כדי להזיז אותו".

עד כאן הקולות ממוצב הפיקוד בכנען.

דיווח מההליקופטר עם כוחות הצנחנים של חטיבה 8 בגזרה הדרומית של הרמה

שעות אחדות אחרי אותה הקלטה ממוצב הפיקוד, שהביאה את קולות הניצחון המתהווה על הסורים בגזרה הצפונית והמרכזית, החלו הכוחות שהתרכזו בגזרה הדרומית בהכנות לקראת כיבוש האיזור שמעל הכינרת.

אוגדה 36 בפיקודם של אלוף אלעד פלד ואל"מ מוסא פלד החלו להניע את צנחני חטיבה 80 לשטח סוריה בהליקופטרים. היה זה אחד ממבצעי הטסת הכוחות הגדולים ביותר בהיסטוריה הקרבית של צה"ל, אם לא הגדול שבהם, שבו בוצעו עשרות רבות של סבבים מאיזור יבנאל אל שטח האויב. תחילה הונחתו הכוחות סמוך לכפר פיק [קיבוץ אפיק כיום] ולאחר מכן בצומת בוטמיה, בעומק הרמה.

להלן שידור של כתב קול ישראל מיום שבת ה-10 ביוני 1967, מהטיסה בהליקופטר והנחיתה, דיווח על הקרב שלא היה והאכזבה מכך. לא ידוע בוודאות מיהו אותו שדר רדיו, ייתכן שזהו מנשה רז.

לחצו והאזינו לשידור

תמלול ההקלטה

הכתב: "אנחנו נוסעים על שדה חרוש, ומימיננו שדות כשהם צהובים עדיין מהשעורה שלא נקצרה. אנחנו נוסעים בקומנדקר לעבר שטח העלייה בהליקופטרים לעבר הרמה הסורית. המשימה – כיבוש מיפקדת חי"ר באל חמה. אנחנו נטוס עם הליקופטרים כ-3-2 ק"מ לפני היעד ומשם נלך ברגל עד המקום. הכוח יתפרס לשני כוחות – כוח אחד יעלה על המיפקדה עצמה, כוח שני על סוללת מרגמות שנמצאת שמאלה למיפקדה. החבר'ה כאן חבר'ה של הסיירת מסתכלים עליי בעיניים סקרניות, שואלים גם אתה עולה איתנו… נקווה שהכל יעבור בשלום.

"זהו שדה העלייה של ההליקופטרים, מכאן אנחנו עתידים לצאת לעבר הרמה הסורית בכדי לטהר אותה ממוצביה. אני רואה כאן בשטח שניים, ארבע, שישה שמונה, תשעה, עשרה הליקופטרים, שניים הם הליקופטרים גדולים מדגם סופר פרלון והיתר מדגם סיקורסקי 58, כשהם מותנעים ומחכים לפקודת התזוזה. אנחנו כאן חגורים בחגור, לובשים כובעי פלדה ומוכנים לצאת בכל רגע שיידרש.

"אנחנו מתקרבים לאט לאט לרמה הסורית ונדמה לי שאחד הדברים הנפלאים שנוצרו כאן זה לטוס מעל הרמה הסורית בלי הפרעה, בלי שאף אחד בכלל יגיב. נדמה לי, שגם כאן יש מעט היסטוריה בין יתר הדברים שקורים בזמן האחרון. הרמה הסורית זו אותה רמה שהפגיזה והסיבות למלחמה האחרונה יצאו דווקא ממנה, אותה רמה מאיימת מבחינה טופוגרפית, מסוכנת ולא נעימה ליישובי הסביבה. עתה אנחנו עומדים לעבור מעליה בשקט, בבטחה, מבלי שאף אחד בכלל ינסה להפריע לנו. אנחנו טסים עתה מעל ים כינרת, הים נראה מכאן כחלחל, ירקרק, מעל דרום הכינרת, ומתקרבים אל ההרים החשופים, הרי הרמה הסורית. רואים מכאן את דגניה, רואים מכאן את תל קציר, רואים מכאן את תאופיק, רואים מכאן את עין גב, רואים מכאן את כל היישובים.

"אנחנו נמצאים עתה ממש מעל לתל קציר, ועתה מעל המוצבים הסוריים בתאופיק. הנה הרמה המאיימת, אנחנו מעלייך. אנחנו עוברים מעל תאופיק מבלי שנשמע אפילו תגובה אחת. איזה מראה נפלא, איזה הרגשה נפלאה, לעבור מעל הרמה המאיימת הזאת בשקט, בשלווה מוחלטת.

"אנחנו מעל אדמת סוריה!

"היכון לנחיתה.

"אנחנו נמצאים בדרך המובילה לכפר פיק, בעוד כמה דקות תינתן פקודת ההסתערות ואז נצא ונכבוש את הכפר. מרחוק אפשר לשמוע מספר הדים של יריות, אבל לא נראה שום דבר רציני בינתיים.

"לפני כדקה נמסר לנו שהכפר עליו היינו צריכים לעלות ולכבוש אותו, הכפר פיק, נכבש על ידי השריון. השריון עושה כאן את המלאכה, לנו לא נותר אלא להמשיך ולעלות צפונה. איך אומרים במלחמה הזו? לחפש עבודה. מיתון במלחמות".

———————————————————————————-

5 מחשבות על “"כל הבניאס בידינו, הכל נקי"

 1. הבניאס נכבש בהתקפה עם שחר אותה ביצע גד' 13 , פלוגות ג' ו-ד' עם כוחות מן הפל' המסייעת בפיקודו של סמג"ד 13 אורי כהן ז"ל , הכניסה לכפר היתה בחיפוי כוחות רתק , אל רחובות הכפר, באש , תוך טיהור הבתים , מהר מאוד התברר שאין התנגדות מצד כוחות סוריים בכפר , אז נמשך הטיהור ללא אש . חיילי פלוגה ד' היו הראשונים להגיע למי הבניאס , היה חשש שהסורים נמצאים בעמדות על המצוק מצפון למעיין , נורתה לשם אש , ללא כל תגובה , לא היו סורים גם שם . בינתיים זרחה השמש ומספר טנקי שרמן נכנסו לכפר וחברו לכוחות החי"ר .
  בינתיים נתקבלה פקודה להעלות את הכוח של גד' 13 על אוטובוסים , לחבור לכוח שהיה עם מג"ד 13 ( פל' א' ו-ב' שהיו בגזרת זעורה -עין פית- ג'בב אל מיס ) ויחד לעלות דרך מסעדה לתפוס את העיר קוניטרה . גם שם לא היתה כל התנגדות , הצבא הסורי נטש את עמדותיו וברח לכיוון דמשק .
  כוחות צה"ל נעצרו והתיצבו על קו מג'דל שמס-תל שיחה-קונייטרה-רכס חזקה- צומת רפיד – פיק – חמת גדר.
  למחרת נתקבלה פקודה להעלות כוח במסוקים לחרמון לתפוס שטח שולט במהירות , זאת לפני הגעת כוח או"מ שהיה מתוכנן לבדוק ולסמן את הקו אליו הגיעו כוחות צה"ל , קו שימים מועטים לאחר מכן הפך לקו הפסקת האש בינינו לבין הסורים , שקיים בחלקו עד ימינו אלה ( בשנת 1974 , שונה קו הפסקת האש ונקבעו שטחים שהיו בשליטת אונדו"ף ) . הכוח שהועלה במסוקים היה מן המחלקה המיוחדת של הפל' המסייעת , במקביל עלתה רגלית לחרמון , פעמיים ,פל' ד' כשהיא עמוסה בחומרי ביצורים, נשק ותחמושת לבניית מה שהפך בהמשך למוצב החרמון .

  אהבתי

 2. פרשנות להקלטה ממוצב הפיקוד:

  קודם כל צל"ש לחיים יבין שציין את שעת הדיווח המדויקת. היינו צריכים עוד חמישה כמוהו שיקליטו את הרשתות השונות תוך ציון זמנים. כך יכולנו לקבל תמונה מלאה ונכונה של האירועים.

  מהדיווח למדנו שאלעד פלד שיום קודם נשלח לחפ"ק פוריה בגזרה הדרומית, הגיע למוצב הפיקוד בכנען גם בשבת. אלעד הגיע דרך פקקי התנועה כדי להיות שותף להחלטות. יצוין שחיים יבין הכיר את פלד לא רק כאלוף בצה"ל אלא גם כמי שעמד בראש מערך ההקמה של הטלוויזיה הישראלית. המלחמה קטעה את התוכניות ובמקומו של אלעד פלד כמנהל הראשון של הערוץ הראשון ברוממה מונה אחר.

  השעה 10:10 במוצב הפיקוד היא גם השעה שבה כוחות צה"ל בגזרה הצפונית החלו בתנועה ביום השני למלחמה מתוך ציפייה לקרבות מרים. קודם כל עם שחר הושלם כיבוש גזרת הצפון – בניאס/תל חמרה/זעורה. מהר מאוד התברר שהכוחות הסורים בכל המקומות נטשו את המוצבים ונסוגו. בשעה 08:30 יצא רדיו דמשק בדיווח השקרי על נפילת קונייטרה – במטרה ללחוץ באו"ם להפסקת אש מיידית. למעשה מרגע לרגע התבררו מימדי תמונת הניצחון, וכאן בדיון מחוץ לכתלי המוצב נפלה ההחלטה לה שותפים אשכול, דיין, בר-לב, דדו ופלד כי ישראל תסכים להפסקת אש החל מהשעה 14:00 כאשר באותה שעה ייכנס צה"ל לקונייטרה.

  אהבתי

 3. המשך פרשנות:

  דדו מעניק סקירה טלפונית על המצב לרמטכ"ל רבין, שנותר בבור בקריה ת"א. זמן הסקירה תואם ללו"ז ולדו"ח חטיבה 37 על התנועה שלה בבוקר ה-10 ביוני לאחר הקרב הלא פשוט יום קודם שבו כבשה את איזור הכפר ראוויה ולאחר מכן תנועה למוצב קנעבה שמעל להבות הבשן [נכבש ללא קרב].

  דדו התכוון לתת לחטיבה 10 את המשימה לעלות מדרבשיה לחפר בציר נוסף, ומשם לנוע דרומה במטרה "לחתוך את ראש הגשר" [בנות יעקב]. הוא הציע לרבין לתת את פריצת הציר לגדוד מחטיבה 55 של מוטה גור. בסופו של דבר לא היה צורך בכך מפני שהסיירת של חטיבה 37 עשתה זאת בעצמה – לאחר שהתברר שאין בכלל סורים באיזור.

  בשיחה עם רבין דדו עוקץ את אחד ממפקדי הכוחות – שצריך שיעור בגיאוגרפיה. ייתכן שהכוונה היא לאלברט מנדלר מח"ט 8 – על פי ציון העובדה שהוא קיבל תגבורת של שוטים.

  הדו-שיח הקצר של דדו עם ראש הממשלה מלמד משהו על סדרי העדיפויות של לוי אשכול. ראש הממשלה שאל תחילה מה עם הבניאס ורק לאחר מכן התעניין כמה הורחקו הסורים מהגבול – כלומר מהיישובים. עניין המים ומקורות הירדן בער בו יותר – וזאת עוד מהתקופה שבה עמד בראש "מקורות", יזם את פרויקט המוביל הארצי ולאחר מכן קבלת החלטות כראש ממשלה ושר הביטחון במלחמה על המים כשהסורים החלו בפרויקט הטיית מקורות הירדן. רק אחרי ששמע שהבניאס בידינו [דדו: "הם כבר מזמן בידינו". מזמן? כולה כ-4 שעות] הוא בירר את טווח הרחקת התותחים מהיישובים שאת נציגיהם, "אנשי שלומנו", דאג להכניס יומיים קודם לכן לישיבת ועדת שרים לענייני ביטחון המכרעת.

  הדיווח של דדו לאשכול כי צה"ל נמצא במקומות מסוימים 10 ק"מ מהגבול, הקדים מעט את זמנו. נכון לשעה 10 בערך, צה"ל כבש במקומות מסויימים כ-8 ק"מ לכל היותר. ההתייחסות של דדו למקומות שבהם צה"ל כבש רק 2 ק"מ היא איזור ג'לבינה.

  אהבתי

 4. שלום רב,,,
  רצ״ב תמונה של המג״ד המצטיין
  אלי עשת-מפקדי לשעבר בבה״ד 9-לימים סגן קתמ״ר ומנכ״ל עיריית ת״א,,,-ולידו קתמ״ר ישראל בן אמיתי,,,
  אשמח לתגובות,,,

  מי שנשאר לצידך בזמנים קשים,,,👍
  הוא הראוי להיות איתך בזמנים טובים,,,😇

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s