גירוש הסורים מהגולן (1), התמונות

תושבי הגולן הסורי שביקשו לחזור לבתיהם בתום מלחמת ששת הימים, גילו שצה"ל לא מאפשר להם * מי שניסה לחצות את הגבול החדש נורה * הכפרים נהרסו ונמחקו בזה אחר זה, וישראל השלימה את כיבוש רמת הגולן ב"ניקוי" של תושביו מלבד הכפרים הדרוזים * כך זה קרה (כתבה ראשונה בסדרה) 

צה"ל בכפר זעורה. תושבת המקום עוזבת את ביתה [צילום: ארכיון צה"ל]

בתמונה: רגע קשה ועצוב בהיסטוריה של הגולן הסורי.

המועד: יום או יומיים אחרי סיום מלחמת ששת הימים, יוני 1967. אישה תושבת הכפר זעורה עם צרור מיטלטליה, עומדת בפתח ביתה, משקיפה בחשש על ג'יפ של הצבא הישראלי. לא ידוע אם נאמר לה לעזוב, אולי היא הבינה שלבדה בכפר, או עם עוד כמה בודדים כמוה שלא ברחו, היא לא תוכל לחיות בביטחון. הכיבוש כאן, והחשש מובן. מן הסתם היא עוד בטוחה שהעניינים יסתדרו והיא תשוב הביתה. תמונה נוגעת ללב.

אבל יש תמונה חזקה יותר.

חייל צה"ל מול תושב העיירה פיק [צילום בניה בן נון]. לחצו להגדלה

בצילום: תושב העיירה פיק שבדרום הגולן עומד בפתח ביתו הבנוי מבוץ וטיט. קירות ללא טיח, בלי חלון בחזית. העליבות ניבטת מכל פינה. ידיו הלפותות זו בזו משקפות לחץ. מבטו חרד מן הבאות. אולי מחשב את קצו. אולי גם תוהה לעצמו איך ולמה הצבא שאמור היה להגן עליו התקפל, הלך ואיננו, הותיר אותו וכמה משכניו לבדם מול חטיבת צנחני אויב, שהונחתה כאן על-ידי עשרות הליקופטרים. כובש מול נכבש. הכפרי מנסה להרוויח זמן, להבין לאן בעצם הוא הולך מכאן. איפה יישן הלילה ומה צופן המחר ומי ידאג לבהמות. מאמין שבעזרת אללה, חלום הבלהות הזה יתפוגג, והיה כלא היה.

יש המשך לתמונה הזו.

סורים בעיירה פיק [צילום: בניה בן נון]

הסורי מהתמונה הקודמת, נראה בתמונה זו הנמוך בקבוצה של ארבעה או חמישה משכניו בכפר פיק. הם הולכים בעקבות הצנחן, או הקצין מחטיבה 80, שלוקח אותם לנקודת ריכוז של שבויים אזרחים. רגעים של חשש כבד מן הבאות.

אבל יש תמונה חזקה יותר.

פליטים סורים עוזבים את כפרם בדרך לאי שם [צלם לא ידוע]

קבוצה של כ-25 סורים על ציר הדרך. תינוק, אישה, נער וזקן. ברגל, על אופניים ועל חמור. בדרך להיות פליטים בארצם. אוחזים את מיטב צרורם שהצליחו לארוז במהירות לדרך ולזמן לא ידועים. כביש האספלט ועמודי החשמל מעידים על ציר ראשי. אפשר והם על כביש בניאס-מסעאדה. מקווים שיהיה טוב אינשאללה, ושאת הדרך חזרה הביתה יעשו באוטובוס או בטנדר, ושהחיים יחזרו כמימים ימימה.

ועדיין יש תמונה חזקה יותר.

חיילים ואזרחים ישראלים בצילום למזכרת עם אזרחים שבויים מקונייטרה [צילום: האוסף הציוני, אונ' הרוארד]

אזרחים בקונייטרה בשבי. 11 ביוני 1967, יום אחרי כיבוש העיר ורמת הגולן, וסיום מלחמת ששת הימים. כ-500 מתושבי קונייטרה מתוך 35 אלף, החליטו להיאחז בביתם ולא להימלט מזרחה. הסתגרו בבתים ונאלצו לצאת רק לאחר שצה"ל כרז להם. הם רוכזו במספר מוקדים, שמותיהם נרשמו במעין מיפקד מזורז – ולאחר מכן צנחו היישר למימשל צבאי ישראלי. הם מתקשים להאמין שעירם – הבירה הגאה והכל-יכולה של הגולן – נפלה בלי לירות אפילו ירייה אחת. וכל זה בעיר שהיא וסביבותיה רוויים בבסיסים ובמחנות צבא. וכאילו לא די במעמד הכאוב הזה, הם הפכו כאן לסטטיסטים בעל כורחם: חיילי צה"ל מצטלמים איתם למזכרת. הישראלים מחוייכים ומרוצים, הסורים בפנים נפולות, מדוכאים ומושפלים עד עפר.

אבל יש תמונה חזקה יותר.

פליטה בת שעה. נערה צעירה בדרך אל הלא נודע [צלם לא ידוע]

נערה על חמור, בדרך להיות פליטה. היא עדיין לא יודעת את זה. מבטה מושפל ומיוסר. אפשר וזה בעיקר בגלל ידה השבורה שנתונה בסד. ביד הבריאה היא אוחזת בדגל לבן המהווה ביטוח חיים זמני. אף אחד ברגע המטורף הזה של החיים, שבו צבא אויב כבש את הכפר שלך, לא יודע מה יקרה בעוד שעתיים. בגלל פציעתה, היא איננה סוחבת איתה צרור מיטלטלים מהבית שבו הותירה את כל חפציה וזכרונותיה, ואליו כבר לא תשוב. בקרוב מאוד תמצא את עצמה באוהל, במחנה פליטים מוזנח. אולי ליד דמשק, אולי ממזרח לקונייטרה. חייה יחלו מחדש, בנקודת פתיחה השואפת לאפס. הגולן הסורי שלה יהפוך להיסטוריה. ואותו היא תוכל לראות מעכשיו רק לכיוון מערב, ומרחוק.

הגירוש השקט

סיום מלחמת ששת הימים ברמה הסורית מצא כ-100 אלף תושבים סורים מבוהלים ומבולבלים. רבים מהם עזבו את ביתם ביום שלישי ה-6 ביוני 1967, היום השני למלחמה, כשמטוסי חיל האוויר החלו להפציץ ברחבי הרמה.

ההפצצות היו מכוונות כלפי בסיסים, מוצבים, מחנות, ריכוזי כוחות ושיירות, אבל היותו של הגולן באופן כללי בסיס צבאי ענק שמפוזר בכל מקום, הביא את הפצצות וקולות הנפץ העזים גם אל הכפרים. התושבים נמלטו למקומות פתוחים או ממזרח לקונייטרה, שהופצצה אף היא. הם חיכו שהמלחמה תסתיים והם יוכלו לחזור הביתה. אף אחד מהם לא חלם שרמת הגולן תיכבש.

ההפצצות מהאוויר נמשכו, וב-9 ביוני החלה תנועת כוחות צה"ל אל מרומי הגולן. עיקר הצבא הסורי שנסוג בבהלה לא טרח ליידע את האוכלוסיה האזרחית, לא דאג שתתפנה והותיר אותה לחסדי הצבא הישראלי.

רק מאות בודדות של אזרחים סורים לא נמלטו, כולל הכפרים הדרוזים מג'דל שמס, עין קיניא, מסעאדה, סחיתה ובוקעתה. סחיתה שמצא את עצמו על קו הגבול החדש פונה בהמשך ותושביו פוזרו בכפרי הדרוזים. כפרים אלה נהנו מההשתדלות שעשתה למענם העדה הדרוזית בישראל. כל יתר 100 הישובים שהתפנו ופונו, נהרסו בהמשך. הכפר היחיד שאינו דרוזי ושפר עליו מזלו היה רג'ר. הכפר העלאווי שמצפון לקיבוץ דן לא נפגע בשל העובדה שבמקורו היה לבנוני.

בעוד שבגדה המערבית ורצועת עזה נוצרה בעיית ההתמודדות עם תושבים, ניצלה ישראל את העובדה שמצאה את רוב יישובי הגולן נטושים. חלק מהכפריים שנותרו בבתיהם, או נמלטו למקומות מסתור, ובכל מקרה לא עזבו את הגולן, נתקלו ביחס עוין של חיילי צה"ל. מאות סורים התעקשו להישאר. הם היו מקונייטרה, מנסורה, סורמן, עקב וכפרים נוספים. כנראה שלא נאמר להם במפורש על-ידי צה"ל לעזוב את כפריהם ולעבור לצד הסורי, אבל דבר אחד בטוח: אלה שנמלטו ממזרח לקו התלים לא הורשו לשוב. כמו שאמר אלוף פיקוד צפון, דוד אלעזר, בדיון בוועדת החוץ והביטחון בינואר 1968: "אני אינני רוצה שהוא יחזור, ואני משתדל שהוא לא יחזור".

חייהם של אלה שנותרו בגולן הפכו לבלתי נסבלים. הם חיו בעוצר לילי, הכסף הסורי שברשותם לא היה שווה יותר, שכר שעת עבודה היה מעליב, קשישים שחיו על קיצבאות מממשלתיות הפסיקו לקבל אותן, פתיחה מחודשת של חנויות בקונייטרה נתקלה בהתנגדות המימשל הצבאי שהורה על סגירתן.

לאורך קו הגבול החדש התמקמו כ-25 עמדות צה"ל. מארבים הושכבו עם רדת החשיכה. ביומן המבצעים של פיקוד צפון נרשמו אחרי סיום המלחמה עשרות רבות של היתקלויות מול אזרחים סורים, שניסו בלילות לחזור לכפר שלהם, לקחת בגדים ושמיכות, להציל קצת מהרכוש, לטפל בבהמות שהופקרו. על כל דמות שנראתה באפילה נפתחה אש צה"ל, בלי אזהרה ובלי לוודא אם מדובר במחבלים או אזרחים. עשרות אזרחים נהרגו או נפצעו. אלה שהצליחו להסתנן, גילו שביתם נפרץ ונבזז. יצוין שביומני המבצעים של פיקוד צפון מאותם ימים יש אירועים לא מעטים שנמחקו. מעניין מה ביקשו להסתיר.

עניין הסורים ברמת הגולן נידון לראשונה ב-11 ביוני 1967, יום אחרי סיום המלחמה, בבניין מיפקדת החזית הסורית בקונייטרה, מקום משכנה החדש של מיפקדת צה"ל ברמת הגולן בראשות אלוף אלעד פלד. בפגישה שבה השתתפו שר הביטחון דיין, הרמטכ"ל רבין ואלוף פיקוד צפון דדו, עלה עניין גורל אזרחי הגולן והכפרים. לא ידוע מה בדיוק נאמר.

אבישי כץ, מג"ד הנדסה 602 במלחמת ששת הימים, סיפר בראיון כאן בשנת 2015: "אחרי המלחמה קיבלתי כמה פקודות. האחת והעיקרית זה להרוס את רמת הגולן – מיד, והכל! הפלוגות יצאו כל יום להרים מוקשים ולהרוס ישובים. היתה הריסה טוטאלית. לא השארנו בית אחד עומד על תלו. היינו באים בבוקר לכפר, שמים את המוקשים בתוך הבית ומפעילים עם פתיל רועם. מוקש של עשרה קילו מוריד בית סורי בלי בעיות. כל בוקר היו יוצאים מהחורשה בבניאס, מפוצצים כפרים ובערב חוזרים".

המג"ד כץ סיפר עוד כי באחד המקרים פוצצו אנשי ההנדסה בית על יושביו. כל הסורים שהיו במבנה נהרגו.

מלבד פעילות זו של חיל ההנדסה, הפכו ביולי 1967 כפרים סורים לשטחי אימונים של יחידות חי"ר ושריון: חפר, קצרין [הסורי], קלע, זעורה, ג'ובתא אל זית ועוד. היו אלה אימוני לחימה בשטח בנוי, והמשמעות ברורה. תוך כחמש שנים לא נשאר כמעט אף בית סורי בשלמותו.

צה"ל לאחר כיבוש הכפר זעורה [ארכיון צה"ל]

ב-17 ביוני 1967 העביר האו"ם לישראל רשימה של האשמות סוריות לגבי הטיפול באוכלוסיה האזרחית. ריכזנו את הטענות הסוריות, את תשובות ישראל ואת הפרשנות שלנו – מי צדק. מקור: מסמכי פיקוד צפון, ארכיון צה"ל.

1) הסורים התלוננו: למעלה מ-40 אלף אזרחים סורים גורשו מהשטח הכבוש. תגובת ישראל: הם ברחו לבד. פרשנות נעמוש: אלה שנמלטו עשו זאת במהלך המלחמה מאימת ההפצצות, ובסיום המלחמה כשרצו לחזור לכפריהם גילו שצה"ל מונע זאת מהם. תשובת ישראל "הם ברחו לבד" – עיוות של המציאות.

2) סוריה: כל הבקר בגולן נתפס על-ידי הישראלים. תגובת ישראל: לא נכון. פרשנות נעמוש: באותם ימים כבר החל מבצע לתפיסת כל עדרי הבקר ששוטטו ללא רועה [גם צאן וחמורים]. 600 ראשי בקר הועברו בהמשך למתיישבים הישראלים הראשונים שעלו לגולן, 800 ראשי בקר הועברו לקיבוצי הצפון או נשלחו למכירה בשווקי ישראל אחרי תקופת הסגר וטרינרי.

3) סוריה: כל הגברים, בעיקר בעמק הבטיחה, גורשו, הנשים נשארו בודדות. ישראל: לא נכון, הם הלכו לבד. פרשנות נעמוש: לא ידוע.

4) סוריה: כל התושבים בשטח הכבוש נתונים לרעב. ישראל: אין שום הגבלות בהשגת מזון, ישראל מספקת מים. פרשנות נעמוש: ישראל צודקת.

5) סוריה: אישה סורית נאנסה על-ידי מספר חיילים ומתה למחרת. ישראל: לא ידוע על מקרה כזה. פרשנות נעמוש: כנ"ל.

6) סוריה: כל הצעירים הבריאים נעצרו ונלקחו למקום לא ידוע. ישראל: לא נכון. פרשנות נעמוש: לא כל הצעירים נעצרו.

7) סוריה: במספר מקרים אולצו שבויי מלחמה סורים לחפור קברים ולאחר מכן נרצחו על-ידי חיילים ישראלים שקברו אותם באותם קברים. ישראל: לא ידוע. פרשנות נעמוש: לא ידוע.

8) סוריה: שבעה חובשים נרצחו בבית החולים בקונייטרה. ישראל: לא ידוע. נעמוש: לא ידוע.

9) סוריה: כל האזרחים ברמה ששירתו אי פעם בצבא הסורי נעצרו ונלקחו למקום לא ידוע. אותם אזרחים נתונים לעינויים על אנושיים כדי להוציא מהם הודאות. ישראל: נלקחו כל הגברים לשבי, לא ידוע על עינויים. פרשנות נעמוש: אולי נעצרו כמה. עינויים על אנושיים? גוזמה.

לא היתה פקודה רשמית לגירוש האזרחים הסורים

הסורים שחיו בגולן נותרו חסרי בית ורכוש. הם עברו למחנות פליטים באיזור דמשק וממזרח לקונייטרה. זוהי הנכבה של תושבי הגולן הסורי. הנכבה שאף אחד כמעט לא מזכיר.

מי שיחפש במסמכים צה"ליים, לא ימצא זכר לעניין גירוש הסורים מהגולן. רשמית, לא היתה פקודה כזו. יתרה מכך, במסמכי צה"ל מאותה תקופה אפשר למצוא פקודה שהוצאה על-ידי אג"מ מבצעים במטכ"ל [תחת הכותרת "טיהור השטח הכבוש הסורי"] כי אין לגרש את הכפריים מהרמה הסורית. בפועל, מה שקרה בשטח היה הפוך.

צה"ל ומדינת ישראל ראו במלחמת ששת הימים הזדמנות למחוק כפרים או עיירות ולגרש את תושביהם. מהר מאוד התברר ש-1967 זה לא 1948. יש דעת קהל, יש מעצמות, יש לחצים, יש איומים ויש את החשש – מה יאמרו הגויים? מלבד שני כפרים קטנים בפיתחת לטרון שתושביהן גורשו [ועליו הוקם בהמשך פארק קנדה והמגורשים קיבלו פיצויים], ישראל לא יכלה לממש את שאיפתה. לאחר שהתעמולה הערבית בעולם גברה, החליטה ממשלת ישראל ב-2 ביולי 1967 כי כל תושבי הגדה המערבית שברחו לירדן או הטוענים שגורשו מביתם, יוכלו לחזור. המחווה הזו פסחה על תושבי רמת הגולן הסורים.

גירסת ישראל היתה שהתושבים הסורים עזבו מרצונם, אבל זה לא אמת. כשבעולם עלתה בעיית פליטי הגולן, בספטמבר 1967, ישראל השיבה בלקוניות שהעניין יידון בשיחות ישירות עם ממשלת סוריה. אבל הסורים לא רצו בשיג ושיח עם ישראל, ולישראל במילא לא היתה שום כוונה להחזיר אף סורי לאדמתו.

כיבוש רמת הגולן ו"ניקוי" האוכלוסיה האזרחית, היתה שיא חדש במערכת היחסים הטעונה בין שתי המדינות. האיבה העמוקה התפתחה לאורך 19 שנות עימות, שמצד הסורים כללו את כיבוש משמר הירדן ב-1948 וחורבנה המוחלט (כן, גם הסורים ידעו להרוס), ההפגזות על הקיבוצים, הניסיונות להטות את מקורות הירדן ופרשת אלי כהן. ישראל בסיפור הזה, איך נאמר בלשון עדינה, לא היתה שיה תמימה וגם היא לא טמנה את ידה בצלחת. בהזדמנות ההיסטורית שנקרתה בפניה – מלחמת ששת הימים, היא היכתה את סוריה בעוצמה רבה, הבריחה מהגולן את מרבית תושביה, הקימה יישובים ישראלים ולאחר מכן סיפחה את הגולן.

פליטי הגולן שחיים כיום היו אז ילדים, נערים וצעירים שחוו ביחד עם הוריהם את אובדן הבית, האדמה והרכוש, ונזרקו לחיי דלות במחנות פליטים. על אף שעברו 53 שנים, ועל אף שבמציאות של היום ובעתיד הנראה לעין אין מצב שישראל תחזיר את רמת הגולן, הם עדיין חולמים שיום אחד ישובו לכפר שבו נולדו וגדלו.

[כתבה ראשונה בסדרה]

לכתבה מס' 2 בסדרה לחצו כאן

לכתבה מס' 3 בסדרה לחצו כאן

27 מחשבות על “גירוש הסורים מהגולן (1), התמונות

 1. כלל התושבים הסורים שגורשו מהרמה בששת הימים היה מעל 115 אלף .זאת על פי החלטת הממשלה והפקודה הועברה למטכ"ל .והאחראי לביצוע הפקודה היה הממשל הצבאי .אסור היה לסורים שגורשו לקחת מטלטלין רק בגדים .ולאחר הגירוש באה הפקודה להריסת הכפרים.כמו שעשינו במלחמת העצמאות. הממשל הסורי בזמנו לא אפשר לפליטים לחזור לביתהם הסיבות פוליטיות.ארבעת הכפרים הדרוזים נשארו על פי החלטת הממשלה. הכפר ראג'ר נכבש בשבוע השלישי למלחמה ותושביהם לא גורשו לפי החלטת חיל המודיעין שהיה זקוק להם הכפר נכנע .רשמית.והמוכתר מסר את מפתח הכפר לנציגיי המודיעין.

  אהבתי

  • גם כנער וגם כתושב בגדות, חשתי את הנבוט הסורי בירי והפגזות ועם חיים אנורמאליים כאשר משפחות שגידלו את ילדיהן ביישובי הספר חיו במתח תמידי.
   לצערי קם דור חוקרים ופוסקים שלא הכירו את האמת של המפלצת שנקראת סוריה שמיררה את חיי כל יישובי קו הגבול ואף מעבר להם.
   אוי לטייס שצנח בשטח הסורי. ה"מסכנים" שהפכו לפליטים ידעו גם להחזיק קלשונות כדי לחסל את הטייס הישראלי.
   לכן אנא היסטוריונים למיניכם , ראו את שני צידי המטבע. מלחמה לעולם לא היטיבה לאף צד הן מוסרית והן כלכלית. אוי ליישוב אם היה נכבש לצבא הסורי. (מה הבית שלי אשם? למה הרסו אותו ארטילרית ב-ששת הימים? מבחינת הסורים הבית שלי הוא מוצב צבאי…)
   אני אישית הכרתי את הרמה ב 1967 וכשאני מגיע אליה היום ,אני נרגש כל פעם מחדש מגן העדן שהמדינה הפכה את הרמה

   Liked by 1 person

 2. שכחתם שהסורים פתחו במלחמה מתוך מטרה מוצהרת להשמיד את מדינת היהודים.(עדיין לא השתנה) איזה פיתרון מעשי מציעים? חוץ מזה רוב הסורים ברחו בעידוד קול דמשק.יכול להעיד שהגעתי כ מ"מ בכוחהמבצעי הראשון לרמה תוך כדי כיבושה ולפחות במרכז הרמה כולל חושניה לא היו תושבים.

  Liked by 1 person

  • הסורים לא בדיוק פתחו במלחמה. היתה התקפה מאוד סמלית נגד קיבוץ דן ושלחו כמה מטוסים לתקוף מטרות ככסת"ח. כבר ביום הראשון של המלחמה ידעו במטכ"ל שהסורים נשארים בחוץ ולכן העבירו את אוגדת אלעד פלד לכיבוש הגדה.
   בבוקר יום שישי החליט דיין לבדו לכבוש את הרמה ככל הנראה מכיוון שקיבל מידע שהסורים נסוגים ולא המצרים ולא ברה"מ יתערבו.

   אהבתי

   • יש לך חורים גדולים בהיסטוריה

    הסורים תקפו הסורים ירו ארטילריה לכל אורך הגזרה ביום השני למלחמה נהרגו 8 חיילים מפגיעת פגז בהפגזת ראש פינה. בניינים רבים בראש פינה נהרסו.

    כך המשיכו עד ליום חמישי בלילה אז הבינו מה הולך לקרות להם והסכימו להפסקת אש.

    כל הממשלה הייתה בעד כיבוש רמת הגולן היחיד שעוד התנגד ביום חמישי בלילה היה משה דיין.

    ביום שישי בבוקר שינה את דעתו ונתן את ההוראה לדדו לתקוף.

    כדאי שתעיין כאן במאמרים שפורסמו. תלמד ותחכים.

    Liked by 1 person

 3. בואו לא נהיה יפי נפש

  דמיינו מצב בו התמונות הפוכות.

  ההיסטוריה הרחוקה והקרובה מכירה את התופעה.

  היחידים שמשמרים את הפליטים כמדיניות הם שכנינו.

  Liked by 1 person

 4. הערבים ככלל שימרו את הפליטות ללא אפשרות שיקום או ו נתינת אזרחות מקומית לכל הפליטים הפאלסטינאים עד היום. שיקרו להם כולל בחינוך ילדים שאין מה להתאמץ, תחזרו למקומותיכם. אל תשתקמו. גם בלבנון, עזה, ירדן , סוריה ומצרים רוב מוחלט של הפליטים במחנות פליטים עד היום. אונר"א קיימת 72 שנה לעומת עזרה של האו"ם לפליטים ממלחמות אחרות של כמה חודשים. חולני והתאכזרות לפלסטינים. לא שיקום אלא שמירת האומללות לדורי דורות. רק הנסיכיות , סעודיה וכוווית אחרי שהפלישה של סאדם , כשהבנינו מי הם הפלסטינים, גירשו אותם ממדינותיהם.
  לפי התמונות לא הייתה (אולי למעט מיקרים נדירים) התעללות בפליטים שגם התחקיר מראה שברחו. זה גם מה שאני זוכר אישית מלהיות ממ בכוח ראשון לוחם הן בגדה והן ברמה. אם יכבש שטח ישראלי על ידי הערבים יהיו ברי מזל אלו שישחטו מיד ללא עינויים. אני לא אשכח את קול הרע"מ מקהיר שהבטיח על בסיס יומי במשך שבועיים ,שחיטה וזריקה לים . לנשות תל אביב הבטיח דברים נוספים… . כל זאת 12 שנה אחרי השואה ואחרי הבונוסים לאחר מכן של האירופאים בפולין , אוקראינה וכד של הפרעות השחיטות והחרמות הרכוש. התנהגנו סביר ובהגינות לפלסטינים, מה עוד שהם פתחו במלחמה הזאת כדי לשחוט את היהודים. חבל רק שאפשרנו להם לחזור לגדה חזרה אחרי המלחמה כשראו שהיהודים לא שוחטים אותם בניגוד למה שנאמר להם. לא לשכוח שעדין במדינות ערב כולל מצרים וירדן מחנכים בבתי הספר את הילדים לשנוא יהודים. עדיין התפיסה הערבית והמוסלמית (כולל אירן וטורקיה ) היא שאנו נטע זר , גידול ממאיר אירופאי במזרח התיכון ששייך כולו להם. טול קורה מבין עיניך….. תתיחסו לעובדות ולא למשאלות לב ששכיננו הם שוויצרים .(לא שהם טלית שכולה תכלת….) רן גוטפריד

  Liked by 1 person

 5. אני כתבתי את העובדה שהיה גרוש של תושבי רמת הגולן בכיבוש הרמה בששת הימים .רק חלק קטן ברח עקב הקרבות .ותגובתי באה לציין זאת .אני לא מרחם על אותה אוכלוסיה שלא מעט עזרה לצבא הסורי בהתקפות בלתי פוסקות על ישובינו החל משנת 1949 עם תום מלחמת העצמאות.ועד לשחרור ב-67.טוב עשתה הממשלה בהחלטתה בענין שנאמר.

  אהבתי

  • אתה לא חושב שלאותה אוכלוסיה לא היתה ברירה?מישהו היה מסוגל להתנגד לחיילים ולצבא מזוין ולא לעשות כל מה שנדרש ממנו??

   Liked by 1 person

 6. כל מילה בכתבה אמת.
  גנדי אבי הטרנספר לתושבי יו"ש ועזה שרץ ברשימת מולדת לכנסת 1988 ישב בדיון מטכל בראשות הרמטכל רבין ב9 יוני 67 כשהיה אלוף עוזר ר' אג"מ ושם תמך בהצעה שאחרי כיבוש הרמה יש לקבלה נקיה מתושבים.

  אהבתי

 7. מספיק אם כול יפי הנפש
  אם לא היינו כובשים את רמת הגולן הוא היה היום קן צרעות של דאעש
  אם לא היינו מגרשים את התושבים הם היום היו מילךיון נפש שזורקים בקבוקי תבערה על מכוניות ישראליות ועושים פיגועי טרור נגד הישובים ברמה
  שתי החלטות מוצדקות מאוד בתולדות המדינה
  חבל שלא עשו ככה גם אם הערבים ביהודה שומרון ועזה

  אהבתי

 8. להיות בן אדם, לקיים את מאמר התורה "בצלמו ובדמותו ברא" – ולא מדובר בפסוק הזה על יהודים בלבד, אלא על כל בן אנוש – זה לא להיות "יפה נפש". זה פשוט להיות בן אדם ראוי. זה שהסורים כמדיניות היו נבלות, אכזריים, ותקפו שוב ושוב את ישובי אצבע הגליל, לא מחייב אותנו להתנהג כמותם. להפך. ברור שהיה נוח מאוד "לקבל" את רמת הגולן בלי 100 אלף תושביה, אבל המהלך הזה לא נמחק ולא נשכח בצד השני ובעולם, ויבוא יום שבו ניאלץ "לשלם" על זה, אם בהחזרת השטח, אם בהחזרת חלק מתושביו, אם בתשלום פיצויים נדיבים. לא מכובד היה לגרש, לא כבוד להתגאות בזה.

  אהבתי

  • אם ממשלת ישראל דאז הייתה נוהגת על פי דבריך , היינו מקבלים
   בגבול מול סוריה מה שיש לנו עתה בגבול עם לבנון.
   יש שבעים פנים לתורה ,
   אולם ההתייחסות שלך אל הציטוט הנ"ל היא הפן השבעים ואחד שאינו כלול בתורה.
   קודם כל בטחון ישראל .

   Liked by 1 person

   • לא בטוח שההיסטוריה הייתה מתפתחת באותו מסלול אילו הנהלים והאירועים אחרי ששת הימים היו אחרים. רק מזכיר, שחלק ניכר מהבעיות שיש לנו כיום בגבול לבנון הן תוצאה ישירה של מלחמת לבנון הראשונה בשנת 1982, שאותה ישראל יזמה, וכתוצאה ממנה קם הארגון הנקרא "חיזבאללה". וכמי ששירת בצה"ל ובקו הלבנוני בשנים 77' עד 82', גם חלק ניכר מההתעצמות והפעילות של מי שכונה אז "אש"פ לבנון" ונגדו התנהלה אותה מלחמה, היו תוצאה של פעילות ישראלית שגויה במדינה הזאת. כל צעד שנעשה במקום כלשהו – מביא לתגובה מהצד השני ולעליית מדרגה – בשנאה, בפעילות, ביכולות. מי עוד זוכר איך חיילי צה"ל טיילו בדרום לבנון בשנות ה-70…. אבל עשינו מה שעשינו, והצד השני למד והגיב. יכול להיות, ולגמרי לא בטוח אבל יכול להיות, שאם לא היינו עושים מה שעשינו, עדיין היינו מטיילים שם… וכנ"ל סוריה.

    Liked by 1 person

    • הבעיות בלבנון התחילו בספטמבר 70 כאשר חוסיין חיסל את המחבלים שבתחומו,
     מה שנקרא על ידיהם – "ספטמבר השחור".
     אלפים מהם עברו ללבנון והקימו בדרום לבנון את מה שנקרא הפתחלנד ,
     ואז התחילו פעולות טרור מתוך לבנון.
     כמו כן הם הסיתו את המוסלמים בלבנון כנגד הנוצרים ,
     ( בעקבות השינוי ביחס הדמוגרפי ביניהם ).
     וכתוצאה מכך פרצה בלבנון מלחמת אזרחים.
     אלו תהליכים שהתרחשו לא בגללנו.
     היום יש לאירן השפעה גם בלבנון וגם בסוריה.
     המצב בגבול מול לבנון – ידוע.
     המצב בגבול מול סוריה – הודות לשליטתנו בגולן , טוב לאין ערוך.

     Liked by 1 person

 9. אילו בדקתם את המפות טרם מלחמת ששת הימים, אזי כל הרמה למעשה היתה זרועה בבסיסים צבאיים, זאת עפ"י הדוקטורינה הרוסית סוריה פעלה לפיה, כך שמוצב אחד מגן ושולט על המוצב שלפניו וזה עד לעומק הרמה ונפרש למעה עד דמשק. בין המוצבים הללו היו ישובים אך אלה יחסית היו ישובים קטנים פרט לעיר קוניטרה, אין כלל להשוות את גודלם של הישובים הדרוזיים לגודלם כיום, הדרכים שהיו היו דרכים ברמה ח' ומוזנחים, כך שבחורף כלל לא היה ניתן לנוע בהם אלא, עם רכב 4X4… וגם זה לעיתים לא ניתן היה לנוע עקב שלגים והצפות.
  כאשר התמקמנו בסמוך לכפר סורמן, הוא היה נטוש וכל הציוד נשאר בבתים עקב בריחת התושבים מאחר והם חששו לחייהם כפי שהם נוהגים בשוביהם, בניגוד להתנהגות חיילי צהל, בין אם מתן סיוע רפואי דחוף או מזון או מיים, כך שלהעליל על הצבא שהתנהג בברוטליות אינה נכונה, לא הייתי מאחל לאף אחד ליפול בידי חיילי סוריה.
  אי החזרת תושבים לבתיהם בכפרים היתה מדיניות השלטו דאז, וטוב שכך, מאחר ואין אנו יודעים מיהו מי, כן אל לנו לשכוח כי רוב האוכלוסיה שהיתה בגולן שרתה גם בצבא הסורי, לנו אין רשימה של כלל התושבים אשר בכל מקרה פטריוטים של סוריה וכך לצערי אחינו הדרוזים בישראל בניגוד לדרוזים ברמת הגולן לא מעטים מהם עדיין מיחלים להחזרתם הכפרים שלהם לסוריה.

  אהבתי

 10. הג'ולן
  אין מקום למתחילים או לבבות רגישים
  כאשר הסנטימנט נותר במקרה אין מקום לסיים אלא איפה להתחיל
  כשאתה זקוק לרצון מחשמל לעלות לגבהים
  אהבתנו לסוריה מולדתנו הראשונה
  ערש הצוויליזציה
  דמשק תחזור לאמץ כוכבים
  וכל הכוח שאמריקה וישראל יגיעו אליו
  יבוא היום בו נטעם את מתיקות הניצחון הערבי
  הזמן לשעת האפס יתקתק ברוך השם
  וברכת שלום אדון השליחים

  אהבתי

 11. מתוך שירת דבורה הנביאה :

  " כן יאבדו כל אויביך ה' ,,," ( שופטים, ה , לא ).

  תרגום יונתן :

  כְּסִיסְרָא כֵּן יֵיבְדוּן כָּל סַנְאֵי עַמָךְ ה',,,.

  אהבתי

  • ואתה מאמין לשטויות האלה?לא ראיתי שמאז סיסרא אבדו כל אויבי ה'. הם דוקא התרבו מאוד.
   כדאי תחפש לך אלוהים אחרים עם סיסמאות יותר מציאותיות…

   אהבתי

 12. האנונימי המתחסד בבקשה ממך. איני יודע בן כמה אתה, האם שירתת בגולן, האם גדלת בצילו של הצבא הסורי. שמע לאנשים אובייקטיבים ורציונאליים. הרמה תישאר כגן עדן כל עוד המדינה תשלוט בה.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s