הסרט "אנחנו על הרמה"

גדוד 129 מציג: סרט חדש המתאר את אירועי הקרב לכיבוש קלע במלחמת ששת הימים * שמונה חודשי עריכה מתישים שהסתיימו בערב הקרנה בזום ללוחמי הגדוד ולמשפחות השכולות

מתוך הסרט "אנחנו על הרמה"

"גדוד 129 גאה להציג"

כמעט שמונה חודשים לקח לוותיקי גדוד 129 ממלחמת ששת הימים עד שהרעיון להפיק סרט עם ביצועי הטנקים והאנשים מהקרב על קלע הבשיל וקרם עור ומזקו"ם.

ותיקי הגדוד שבמסגרת חטיבה 8 נלחמו ב-9.6.1967, בקרב שהוגדר כמאמץ העיקרי לכיבוש הרמה הסורית, ראו במשך השנים איך הקרב שלהם נשכח ונעלם. הזרקורים מקרבות ששת הימים בחזית הסורית הופנו כמעט תמיד אל קרב תל פאחר. ואם כבר דיברו על קרבות שריון בגולן, הם הוזכרו רק בהקשר של מלחמת יום כיפור.

לפני כשנתיים העלה עוזי אברהם, מאנשי גדוד 129 ההם, יוזמה גרנדיוזית – הקמת מבנה מורשת בקלע. היוזמה כבר יצאה מאדן הזינוק, היא מונחת לפתחה של המועצה האיזורית גולן שקידמה בברכה את הפרויקט, אבל הבעיה הגדולה תהיה המימון. ועד שמיליוני השקלים יתחילו לזרום, נולד בינתיים הרעיון לסרט שיתאר אחד לאחד את הקרב לכיבוש קלע.

לצפייה בסרט "אנחנו על הרמה" – לחצו על התמונה [לינק ישירות לסרט ביוטיוב – לחצו כאן]

הרעיון לסרט בא מזאביק חטין, מ"מ בגדוד 129 שנפצע בתחילתו של הקרב. את המ"פ אילן לבנון הוא לא היה צריך לשכנע. חדורי הבנה לחשיבות הסרט, הם פנו לאנשי הגדוד וקיבלו את ברכתם. עריכת הסרט הוטלה על הבלוג "נעמוש" ועל איש הוידאו והאנימציה יוסי הירש, שבמלחמת ששת הימים היה לוחם בגדוד 202 מחטיבה 35 של הצנחנים, שכבשה את עזה וביום האחרון של המלחמה נחתה בדרום רמת הגולן עם הליקופטרים.

לצורך כך קיימנו יום צילומים, שבו צולם השטח מגבעת האם עד לקלע מגובה של כמה עשרות מטרים ועד לגובה אפס – הדרך שאותה עשה הגדוד. דגמי השרמן M-50 ו-M-51 שהשתתפו בקרב צולמו ביד לשריון בלטרון על-ידי יוסי הירש מכל הזוויות, ובהם השתמש לשילובם בצילומי הרחפן במסלול תנועת הגדוד. מפות גוגל הפכו לדינמיות כדי להמחיש את התנועה.

עוד יום מתיש בעריכת הסרט. אילן לבנון [מימין] ויוסי הירש

המועד המשוער לסיום הסרט והפצתו נקבע לאיזור ראש השנה תשפ"א 2020. למעשה, מה שוותיקי גדוד 129 ביקשו במקור זה סרט או מצגת בדומה לזה שערכנו על קרב תל פאחר בשנת 2016 [לצפייה לחצו כאן] שזכתה עד כה לאלפי צפיות. מצגת תל פאחר ארכה כשש דקות. זהו בערך מה שיועד במקור גם לסרט של 129. ההבדל היה שבסרט של גדוד 129 היו צילומי רחפן והשקעה באלמנטים נוספים.

מהר מאוד הסרט תפח לעשר דקות ואחרי תסריט שני ותסריט שלישי כבר עלינו לרבע שעה, המשכנו וצמחנו ל-20 דקות וסיימנו עם 24. התחזית לסיים בספטמבר 2020 היתה אופטימית יותר מדי. ספטמבר עבר ועמו אוקטובר, נובמבר חלף עבר, וגם דצמבר וינואר, ורק אז אחרי קרוב לשמונה חודשים שכללו שינויים, תיקונים, תוספות, מאות תכתובות מיילים, שיחות ועידה ממושכות, ויכוחים וגם צעקות, הושלם הסרט ועלה ביוטיוב.

הסרט שודר בערב מיוחד שהתקיים בזום ללוחמי הגדוד, בני המשפחות השכולות ומוזמנים שונים, ביניהם משפחות המג"ד בירו והמח"ט מנדלר, לוחמים מקרב מתל פאחר וקרבות נוספים בחזית סוריה 1967, חברי קיבוצי הצפון שהיו תחת ההפגזות הסוריות, כולל אורח מיוחד – אריה קרן, מג"ד 121 בחטיבה 8 בששת הימים, וגם מג"ד 129 בהווה סא"ל יששכר שפירא. סך הכל צפו באירוע כ-500 איש.

אירוע שידור הסרט בזום של גדוד 129

"אנחנו על הרמה" הוא סרט מלחמה מיוחד. עד כמה שראינו וחיפשנו ביוטיוב וברשת נראה שאין דומה לו בישראל. זה לא מג"ד, מ"פ או מט"ק שעומד מול המצלמה ומספר תוך כדי הסבר על מפה. זה למעשה שיחזור אינטראקטיבי חי ואותנטי של מהלך הקרב.

24 דקות הן 1,440 שניות, כשכל פריים נבנה בעבודת נמלים על-ידי יוסי. באותה מידה שפריימים נבנו בעמל, יזע ואפילו דמעות, הם גם התמוטטו פה ושם ברעש מחריש, והבנייה החלה מהתחלה. לפעמים זה דמה למשחק של חתול ועכבר: יוסי נגד צוות פדנטי שנלחם על כל מטר מרובע במסך. כל 100 מטר של התקדמות הטנקים נבחנו בטלסקופ חלל. הכל כדי לדייק את התנועה ככל הניתן. זה להתגבר על חילוקי דעות, לגשר על פערים, להכריע בוויכוחים, ללכת שוב ושוב לתחקירים שנעשו ב-1967-68, לסנכרן אותם עם זכרונות 2020, ואיך מוצאים עוד תמונות ואיפה מאתרים לוחמים שנעלמו עם השנים ועדויות חדשות שצצו במהלך העשייה של אנשים שהאירו בפנס כיס נבכי נבכים מהדקות הגורליות ההן.

את הקריינות ביצעו ענת שרן, מגישת טלוויזיה ועורכת מנוסה, ועוזי אברהם, מקלען בטנק המ"מ גנצרסקי, שלימים הקים וניהל להקה חיפאית שמבצעת את שירי שנות ה-60, ובעל קול אדיר בפני עצמו. השילוב של השניים היה לא רע בכלל. במהלך הסרט מתאר עוזי מזווית אישית את תמונת המלחמה כפי שלא ראו אותה אנשי התובה והצריח – מקלענים, נהגים, טענים-קשרים ותותחנים שדחוסים בבטן הטנק ואין להם מושג איפה הם ומה קורה שם בחוץ.

"אנחנו על הרמה" – 24 דקות שמקפלות כחמש שעות וחצי של קרב טנקים בתנועה במעלה הררי, על נתיב צר הסגור מכל הכיוונים, מול יעד מבוצר שההגעה אליו לא היתה בתוכניות, במקום שהאויב רואה אותך לפני שאתה רואה אותו וכל זאת בטווחים שהולכים ומתקצרים. זה הסיפור, זו המלחמה, זה הסרט.

אילן לבנון, חטין ואנשי ועדת ההיגוי של הגדוד לא מרגישים שעם העלאת הסרט ליוטיוב תם תפקידם ונשלם. הם פועלים עכשיו להפצתו המאסיבית בכל מקום שאפשר, כולל בצה"ל – בחטיבות שריון, בבה"ד 1, בקורסי מג"דים ומ"פים, בפו"מ ו בכל במה אזרחית להיסטוריה צבאית.

בכוונתם להוציא גירסה באנגלית של הסרט שתופץ ברחבי העולם, בין היתר במטרה לגייס תרומות עבור פרויקט בית עוז הקלע.

במסגרת הבלוג נעמוש כבר פרסמנו לא מעט סרטונים, אבל בעריכות פשוטות, ודאי לא בהיקף ובמורכבות של "אנחנו על הרמה". זהו ניסיון ראשון שכלל חבלי לידה קשים, אבל התוצאה הסופית משכיחה את התלאות.

מלוא הקרדיט לוותיקי גדוד 129, שיכולים לרשום לעצמם מסמך היסטורי מיוחד ואף פורץ דרך מבחינה ויזואלית. ובפרפרזה לשם הסרט הלקוח מציטוט של הכדורסלן טל ברודי – שם אותם על המפה למען הדורות הבאים.

לצפייה באירוע הזום – לחצו

סרט 129 – הגרסה באנגלית

45 מחשבות על “הסרט "אנחנו על הרמה"

 1. צפיתי בעניין רב בסרט התעודי המצויין, בדברי המשתתפים בקרב, חוויותיהם האישיות, הכבוד שחלקו לחבריהם חללי הקרב ולבני משפחותיהם.
  המפעל התעודי הזה של לוחמי הגדוד ושל שלמה מן המחישו היטב את אימת המלחמה,
  והנציחו באופן מרגש ואנושי את גבורת חיילי הגדוד בתנאי קרב נחותים. גילויי התושיה והמסירות לחברים נוגעים בלב ולוחצים על כיסי הדמעות.
  מפעל מופתי של אנשים טובים.

  אהבתי

 2. סרט מענין ומיוחד מסביר היטב את הקושי בלחימה באזור הררי מבוצר. כל הכבוד ללוחמי הגדוד האמיצים בזכותכם אתם הבאתם את הגולן על מגש למדינת ישראל.

  Liked by 1 person

 3. צפיתי אתמול בהתרגשות גדולה בערב המיוחד שארגנתם. ניכר שהושקעה בהכנתו הכנה והקפדה גדולים. גם סיפורי הלוחומים היו מאד מאד מרגשים ומשמעותיים.
  כעיתונאית לשעבר, אני מסירה את הכובע בפני שלמה מן, שבעקשנות ובהתמדה אוסף עדויות מהלוחמים, מח]ש חומרים ועושה כל אשר לעיל ידו לתעד ולהנציח את הלחימה הקשה של גדוד 129.
  תבורכו כולכם,
  עדנה נחום
  אחותו הצעירה של גדעון וייס ז"ל.
  נ.ב: האם יש גם מייל להתכתבות פרטית מלבד הבלוג? לא מצאתי.

  אהבתי

 4. השתתפתי בערב הזום, צפיתי בסרט, הייתי אכול קנאה על היכולת להפיק מצגת יוצאת מהכלל שמתארת ברמה גבוהה את קרב גדוד 129.
  יש לי הערה לגבי הטעות המבורכת שאמר דדו. אם היינו הולכים דרך זעורה שהכיבוש שם היה קל מאוד דרך מוצב 9106 שהיה בפינה ואחר כך לתקוף את קלע במימד הצר כשגדוד טנקים יכול להתפרס תוך תנועה באש זה היה מביא ניצחון גדול במחיר זול. וזה במקום ללכת עם הראש בקיר דרך מחסום הקוביות.
  אני בסיום הקרב שלהם התחברתי אליהם מצפון. זוכר שכל הדרך לקלע הפחד הגדול שלי היה שהם ירו עלי ויפגעו בי.
  אילן לבנון נחום גנצרסקי ואיתמר בן דוד היו חניכים שלי בקק'ש. ברכותי להם על הפקת סרט ברמה טכנית יוצאת מהכלל. הלואי ויכולתי לעשות סרט כזה על גדוד 377 במלחמת יום כיפור איך בלמנו את הסורים מכיוון אל על.
  יהודה ארזי

  Liked by 1 person

  • היי ארזי.
   מסכים בהחלט עם תגובתך בעניין ה"טעות המבורכת".
   במלחמה עצמה הדברים בדרך כלל לא מתבצעים ע"פ התכנון, וההצלחה נקבעת גם ע"פ
   האילטורים של היחידות בשטח.
   טעות הניווט שגרמה לסטייה מהתוכנית המקורית
   היתה אמורה להתגלות קודם.

   Liked by 1 person

  • ארזי. אתה צודק במאה אחוז. דברי הנחמה שנאמרו לאחר הטעות ההיא מתעלמים מהשאלה מה היה קורה אילולא הטעות. גדוד 129 נכנס לתוך מלכודת והתגבר עליה במחיר יקר, אותו שילמו לוחמים נועזים ונחושים שגברו על מערך אוייב אימתני. מה היה קורה, לו נכנסו בערפו של המערך כפי התכנית?

   אהבתי

   • השאלה היא – אם הכל היה מתבצע לפי התוכנית מתי קלע היתה נכבשת ?
    אם זה היה מתבצע באותו ערב ניחא , אבל אם זה היה מתוכנן להתבצע
    רק למחרת אז ייתכן שמהלך כיבוש הרמה היה נעצר בקלע.
    במילים אחרות מכיון שהשיקולים היו לא רק צבאיים אלא גם מדיניים,
    העובדה שעד שעות הערב נכבש כל הקו הראשון , זה אולי נתן את המוטיבציה
    למקבלי ההחלטות בדרג המדיני להמשיך למחרת לקונטרה.

    אהבתי

    • הכל יתכן. הייתה תוכנית. רואים שחרף השיבוש, כוח קטן כמה מונים פורר את מערכי זעורה. אם היה כל הכח מופעל, יש להניח שמערכי קלעה היו מקופלים בקלות מאחור. ההנחה שלך נשענת על חוכמת הבדיעבד. כל מי שסייר בטח יוכל להבין שהתוכנית המקורית הייתה האופטימום.

     אהבתי

     • לשאלתו של נאמן ולתשובה שבני ידידי ענה, תגובתי:
      הפקודה המקורית לחטיבה 8 על כל כוחותיה היתה לכבוש את זעורה תחתית ועילית ולהמשיך לכיוון צפון מזרח ולתפוס את הכביש שמחבר בין בניאס למסעאדה.
      קלע לא הוזכרה בפקודה החטיבתית כיעד לכיבוש ביום שישי! מתוך כך די ברור שקלע לא היתה נכבשת ביום שישי אם הכל היה הולך כשורה!
      אלא, שאלברט הבין טקטית את ההזדמנות שנוצרה מפעולת גדוד 129 וההכרחיות של החטיבה לסייע לגדוד. על ידי שינוי בתכנית החטיבתית, אחרי כיבוש זעורה תחתית, את גדוד 121 השאיר לכבוש את זעורה עילית בעוד הוא עם המפחט וגדוד 377 עשו את הדרך דרומה לקלע וחברו לגדוד 129. מן הסתם קבל לכך אישור מהפיקוד.
      חטיבה 45 היתה בעקבותיו לזעורה, ועל מעשי חט' 45 יצטרך שלמה להשלים את המידע והתמונה.

      אהבתי

      • לבקשת חטין משלים את התמונה בקצרה: חטיבה 45 נעה בלילה של 10.6 (לפנות בוקר 10.6) ועלתה דרך איזור תל חמרה/רמת הבניאס. מכיוון שהדרך פוצצה על-ידי הסורים הנסוגים, החטיבה נאלצה לשוב על עקבותיה ולעלות לרמה דרך גבעת האם. הגיעה לזעורה ובשעות אחה"צ/לפנות ערב כבשה את מסעאדה ולמחרת התקדמה מזרחה דרך איזור ברכת רם וסחיתה. תנועה זו של ה-10.6 בוצעה ללא התנגדות וללא קרבות.
       כל עלילות חטיבה 45 ראו כאן – https://naamoush.wordpress.com/category/%D7%97%D7%98%D7%99%D7%91%D7%94-45/

       אהבתי

      • העתקת תגובה של שלמה מהרשומה "קטעים מיומן הקשר".

       שלמה מן הגיב:
       10 בנובמבר 2015 בשעה 0:43
       אכן.
       המח"ט אלברט מנדלר בסיור מפקדים ברמה הסורית ב-1968 סיפר: "ב-12:30 בירו בסיר א-דיב עם הגדוד שלו. החפ"ק בצומת סיר א-דיב עם ציר הנפט. הטעות מתבררת. נמצאים תחת אש רצינית של מערך קלע. בירו מתחיל לתמרן לעבר קלע. נראה את זה אח"כ מלמעלה. הוא נפצע פעם ראשונה, מחזיק מעמד. אני מאתר מה כאן קורה, הפיקוד מתערב 'מה קורה?'. מאתרים שבירו במגע עם קלע. ואז ההחלטה שלי, אישור של הרמ"ט: גדוד 129 תוקף את קלע חזיתית. יתר החטיבה עם החפ"ק פונים צפונה, עולים על ציר הנפט ורצים למשימה".

       אכן היה אישור של הרמ"ט.

       אהבתי

 5. להלן התגובות שהתקבלו בצ'ט הזום בזמן האירוע:

  19:24:01 From חגית אופק : ערב טוב. אנחנו משפחתו של שאול פיגנבוים המושלם 🙂
  19:24:15 From maayanhitin : מישהו מדבר כעת ?
  19:24:20 From הלל : ערב טוב אנחנו משפחת בן נעים מתרגשים לראותכם ולהיות שותפים להקרנה זו
  19:24:23 From טלי מייק : ערב טוב מבנותיו של מיכאל אייכל ז"ל
  19:24:55 From Jacob Levy : משפחתו של דוד לוי ז"ל
  19:25:03 From יוסי בן ארי : ערב טוב מיוסי בן- ארי ומשפחתו. צפייה נעימה
  19:26:01 From Gabi : ערב טוב לכולם גבי צויגהפט
  19:26:27 From ronit zarfatti : ערב טוב, ממשפחתו של אליהו והבה ז"ל
  19:26:38 From Amir Golan : ערב טוב לכולם מאמיר גולן והמשפחה , הבן של נתי (הורוביץ) גולן, ז״ל. מתרגשים ומצפים
  19:29:21 From riki golan : ערב טוב ,גילה וריקי גולן
  אישתו ובתו של נתי. מתרגשות להיות פה עם כולכם
  19:30:58 From מעיין בהלול : ערב טוב לכולם. אני מעיין. קצינת קישור עכשיו בחטיבה
  19:30:59 From User : ערב טוב – ילדים של אברהם פרח ז"ל מתרגשים בערב זה ותודה על ההזמנה
  19:31:46 From לימור : ערב טוב ממשפחתו של מוריס איפרגן ז"ל
  19:31:58 From קובי יעקוביאן מימון : אנחנו משפחת יעקוביאן. בנו ונכדותיו של יעקב יעקוביאן ז"ל
  19:32:48 From עפר מור : אחייניתו, אחותו וגיסו של אריה גולדברג ז"ל. אהבה גדולה לכל מי שכאן. מתרגשת ואוהבת את אריה
  19:33:01 From יוסי חסאן : ערב טוב, אני יוסי חסאן נהג טנק של יאיר רומבה ויעקב חורש
  19:33:35 From עמליה : ערב טוב
  19:33:39 From יוסי חסאן : אם אפשר בבקשה לשלוח את ההקלטה של הזום
  19:33:51 From Tal Levy : ערב טוב, נכד גאה של זאב חטין
  19:34:23 From Raz Levi : אנחנו המשפחה של זאב חטין רואים ומתרגשים
  19:34:32 From יורם לב : שלום לכולם מיורם לב
  19:34:41 From עפר מור : אחייניותיו של אריה גולדברג ז"ל ובעל אחייניתו. מתרגשים מאוד
  19:34:50 From דובי שפלר : נמצאים כאן בזום המפקדים כיום של גדוד 129 ושל חטיבה 8, חטיבת טנקי מרכבה בפיקוד הצפון. מצדיעים ללוחמי ששת הימים ולמשפחות השכולות ומשתדלים לשמור על המורשת ולהמשיך את רוח הלוחמים.
  19:34:51 From גיא הראל : ערב טוב
  19:34:59 From אורי ג : ערב טוב אני אורי גרינשפן נכד של אביגדור גרינשפן
  19:35:21 From עמליה : תודה שהזמנתם ,מתרגשים עמליה דרורי אחותו של זאב דרורי מהטנק של רומבק
  19:35:33 From iPhone : היי אנחנו מהמשפחה של אליהו והבה ז״ל
  19:35:43 From Israel Vitel : יש תמונה של משהוא ברקע שמפריע
  19:36:19 From harel : כאן הראל אחיינו של אביגדור גרינשפן ואיתי בנותי
  19:37:57 From Gabi : אני לא שומע
  19:38:46 From שמואליק : לא שומעים וזה חבל
  19:39:16 From יערה לב : שומעים, נסו לבדוק בהגדרות
  19:39:28 From Israel Vitel : שומעים מצוין. הבעיה כנראה אצלך
  19:39:45 From שמואליק : המיקרופון של שלמה לא מופעל
  19:41:18 From Sigal Mendler Wainberg : ערב טוב, גם משפחתו של אלברט מנדלר ז"ל כאן
  19:51:07 From rinatzohar : אבא שלי רחמים מורנו נפטר,,הוא היה נהג טנק, האם יש כאן מישהו שהיה איתו בטנק?
  19:51:28 From עפרי מירב : הסרט הוקרן כבר?
  19:51:50 From ישי אלף : טרם
  19:51:50 From Brit Man : עוד לא
  19:52:32 From דוד הייט : ערב טוב ממשפחתו של דוד לוי ז"ל
  19:53:28 From דוד אוחיון : דוד לוי היה איתי בטנק, אני דוד אוחיון
  19:55:58 From Avihay Eyal : תקליטו את הזום בבקשה
  19:56:05 From עמירם כהנר : הייתי מ"פ של מורנו .היה מקלען בטנק שלי,אחרי
  20:19:04 From יששכר שפירא : אבותינו הגיבורים, אנחנו מצדיעים לכם
  20:19:14 From יששכר שפירא : יששכר שפירא, מגד 129 היום
  20:20:19 From limor Harary : אם תוכלו לאשר בחדר ההמתנה את טל
  20:21:26 From עדנה נחום : תודה רבה לכם. הסרט מרגש ואכן מבהיר איך התנהל הקרב
  20:21:39 From Amir Golan : יישר כוח !
  20:21:49 From Eliyahu Ishay : כל הכבוד לכם. מרגש מאוד
  20:21:55 From שלומית לוי : תודה רבה לכם. הסרט היה מרגש מאוד
  20:22:01 From anat gold : תודה רבה הסרט מרגש גדי גולד
  20:22:02 From harel : כל הכבוד מעורר התרגשות
  20:22:21 From Ehud Gross : מרגש ועשוי היטב. תודה לזאב, לאילן לשלמה, לעוזי ולכל החברים היקרים שיזמו והגשימו למען כולנו.
  20:22:30 From yifi Goldberg : תודה רבה היה מרגש ממשפחת גולדברג
  20:23:04 From דוד אוחיון : תודה רבה היה מרגש מאוד ממשפחתו של דוד אוחיון שנפצע בקרב על קלע
  20:23:20 From שחר גלשטיין : פרויקט מרגש וחשוב,גאה להיות בתו של עוזי אברהם
  תודה רבה לכל העוסקים במלאכה וחיבוק למשפחות השכולות יהי זכרם ברוך

  20:23:30 From זאב שרון : תודה. סרט חשוב
  20:23:57 From Amir Hirsh : מאוד מרגש, לנו כבני הלוחמים שלא מכירים את סיפור הלחימה העילאית
  20:24:00 From Michelle Bahalul : תודה רבה. מרגש מאוד. יהי זכר הנופלים ברוך
  20:24:24 From אסתר ניצב, אחותו של זאב חיטין : תודה! סרט חשוב ומרגש!
  20:24:27 From Jacob Levy : תודה רבה לכל אלה שעשו במלאכה . זיכרון מופת לנופלים ולמשתתפים בקרבות. משפחתו של דוד לוי ז"ל
  20:24:28 From Ran : "מנשרים קלו ואריות גברו"… הצדעה לגיבורים וכל הכבוד על היוזמה וההפקה
  20:24:43 From חיים רוקח ראש מועצה איזורית גולן : תודה רבה. בזכותם של הנופלים ובזכות הלוחמים, יש לנו גולן פורח וירוק . חיים רוקח ראש המועצה האזורית גולן
  20:26:19 From rinatzohar : כשביתי עשתה עבודת שורשים,אבי ז"ל סיפר לה על הקרבות ועל המעבר מהגבול הדרומי לגבול הצפוני ולאחר מכן על הקרבות, עכשיו לאחר הסרטון, זה עשה לי סדר,מקווה למצוא כאן אנשים שיספרו לי על אביי
  20:26:57 From Shmulik Roth : יישר כוח גדול לכל העוסקים בהנצחה והמורשת. זה למעשה חלק ממצוות והגדת לבנך של דור התקומה! לכל הוותיקים של 129 ומשחררי רמת הגולן ואלו ששלמו מחיר יקר מכל. אנו אנשי חטיבה 8 של היום מצדיעים ללוחמים ולמשפחות ברעות השיריונאים, שמוליק רוט סמח"ט חטיבה 8
  20:30:29 From אלי אהרוני : תודה רבה על ערב חשוב זה ועל הסרט המרגש
  20:31:54 From אבי ג : אשריכם תודה העובדה שלאחר53 שנה אזרתם כוח במותניכם לאפשר לראות ולהבין את הקרבות הקשים ואת חברות ואחדות הלוחמים בשטח מספרת בדיוק נמרץ את החומר המשובח שממנו אנו באים
  20:31:57 From אלי אהרוני : שרון גולן אהרוני ובני משפחתה – בתו של נתי גולן ז"ל
  20:32:29 From עמירם כהנר : הייתי מ"פ של מורנו במילואים שנים רבות..היה .יהי זכרו ברוך.מקלען בטנק שלי
  20:34:37 From rinatzohar : עמירם תודה, אצור קשר
  20:36:38 From אריאל בן ברוך : לכל משפחת לוחמי גדוד 129 יקרים ואהובים, הייתה לי הזכות להיות במשמרת בזמן שבו צה"ל החליט לאמץ ולשמר את שמות ומספרי חטיבות צה"ל בתש"ח. אנחנו זכינו לחטיבה 8. תוך דקה עליתי מול המח"ט דאז (ארז לברן) וביקשתי לקבל את מספר הגדוד 129 בהכירי מעט את הלחימה על רמת הגולן. הייתה לי גם הזכות לקרוא לגדוד גם בשמו דהיום- גדוד עוז הקלע, כדי לשמר את זכר קרב הגבורה
  20:36:49 From אריאל בן ברוך : jzeu utnmu
  20:37:29 From אריאל בן ברוך : חיזקו ואימצו אריאל בן ברוך מג"ד 129 בדימוס
  20:37:52 From limor Harary : ערב מרגש מאוד עבורנו תודה שהבאתם לנו מעט מהזכרונות מאבא, צביקה הררי,
  20:48:10 From Sigal Mendler Wainberg : תודה רבה על ההזמנה לארוע המרגש, וכל הכבוד על הסרט המכבד!
  20:57:11 From אבי ג : צבי אריכות ימים והרבה בריאות אתה האחרון שראה את אבי אביגדור ואת זאב עליהם השלום ודבריך אמיצים וחשובים מאוד לנפשי. תודה
  20:57:45 From Eliyahu Ishay : תודה רבה לכל הדוברים. בריאות איתנה
  21:05:10 From רפי אבוטבול : תודה, ממשפחת יהושע בן נעים .
  21:05:16 From אבי ג : חורש. חיבוק אמיץ והמון אהבה
  21:08:56 From נמרוד גנצרסקי : תודה רבה. היה מצויין
  21:09:32 From Ron Ben dor : תודה רבהלכם לזכרם של הבחורים שנפלו
  21:09:32 From איילת הבת של לאה צור : כל הכבוד לכם! ישר כח!
  21:09:41 From Amir Golan : תודה רבה, להתראות בשמחות
  21:09:41 From maayan : כל הכבוד
  21:09:46 From יששכר שפירא : תודה רבה
  21:09:46 From Maya Wallach : תודה על ערב מרגש
  21:09:48 From maayan : ערב טוב
  21:10:13 From Ran : תודה רבה על ערב מרגש. משפחת יוסי עפר ז"ל
  21:10:40 From עמליה : תודה רבה מרגש מצמרר וחשוב עמליה אחות של זאב דרורי
  21:10:53 From Tal Harary : תודה לכם, בשם אבא שאתם ממשיכים להנציח ולזכור. הבת של צביקה הררי.
  21:11:00 From גיל פירון : פשוט גיבורים..
  21:16:57 From יוסי בן ארי : תודה לכולם ולשלמה מן על הנחייה למופת של הערב.
  21:17:32 From Elad Monsonego : .
  21:17:59 From Brit Man : ניתן לפתוח מקרופונים, מי שרוצה לדבר
  21:18:01 From אבי ג : אנשים טובים תודה אתם מדהימים אם יש כאן מדינה יש כאן אהבה ויש כאן סיבה, תודה לכם ,שתדעו אביגדור כאן ויש לו 6 נכדים ואת מה שהעליתם כאן היום לא נשכח פשוט אין מילים שתהיו בריאים ותזכו לאריכות ימים ונחת
  21:18:28 From Elad Monsonego : ישר כח גדול מאוד
  21:19:21 From `user : ,תודה על ערב מרגש
  21:20:11 From `user : תודה על ערב מרגש
  21:20:22 From שרית לוי גרוסו : האם משפחתו של בנציון סולומון כאן?
  21:21:40 From `user : כל מפגש כזה מוסיף לנו נדבך חדש בספור
  21:22:45 From `user : הגבורה חדוה אחותו של אביגדור
  21:25:46 From yaara aviran : אני הבת של אהוד אברמסון. מעולם לא שמעתי את סיפור הקרב. תודה לכם על השיתוף. אבא תמיד דיבר בכזו אהבה וחברות חסרת גבולות על כל מי שהיה איתו שם. מרגישה קרובה אליו בזכותם הערב. תודה!
  21:35:25 From shula aviran : המפגש והסרט מעוררי השראה ומרגשים ביותר.
  21:36:43 From יגאל גבעון : כתושב רמת הגולן
  21:37:23 From יגאל גבעון : חיבוק ענק ותודה לכולכם על היסודות שעליהם בנוי ביתי!!!
  21:40:05 From shula aviran : המפגש והסרט מעוררי השראה ומרגשים ביותר.
  21:41:28 From R p : שלום זה אחד הבנים של רפי פרץ. לצערי פספסתי את הסרט היכן ניתן לצפות בו שוב אם בכלל? תודה מראש
  21:42:37 From יששכר שפירא : ממחר – אתר נעמוש. וביוטיוב 'אנחנו על הרמה'
  21:43:02 From R p : תודה רבה לכולכם

  אהבתי

 6. כבוד לעושי הסרט המיוחד הזה.
  לקחתם פרק כמעט עלום והארתם אותו באור חזק שיגרום לכך שפרק זה ישמר לעד בהיסטוריה של קרבות הגולן. ומי יודע – אולי בהיסטוריה של חיל השריון.
  והיו, אחרי הסרט, סיפורים מרגשים מאוד. ביניהם של אנשים שנחשפו רק כיום לעדויות שלא הכירו. זה לכשעצמו הישג חשוב.
  תודה.
  ואני בכלל מגולני…

  אהבתי

 7. בתחילת הקרב צוותתי כנהג בטנק של אברהם שרביט בפלוגה פ' שבהמשך עלה על הטנק המ"פ אפי ולך היינו הטנק השני שנפגע בכניסה לקלע. מבחינתי המעגל נסגר, שלאחר סגירת מערך השרמן הוסבתי לפלס"ר של חטיבה 640 שהפכה להיות חטיבה 8.

  אהבתי

 8. תודה לך שלמה על עבודת קודש לשימור מורשת הקרבות במלחמת ששת הימים. ותודה לכל העוסקים במלאכה לצערי לא הצלחתי לצפות בסרט בזמן המיועד וצפיתי היום.ישר כוח וכבוד לנופלים.

  אהבתי

 9. ביום חמישי האחרון, באמצעות הזום, השתתפתי באירוע משולב של זיכרון ומורשת של גדוד טנקים 129 מחטיבה 8 זו שבהבקעה לרמת הגולן נעה ראשונה לעבר המוצבים הסורים שבמעלה קו ההגנה השני ולאחריה נכנסה חטיבת גולני לכיבוש שורת המוצבים שבקו ההגנה הראשון. כמ"פ פלוגה א' בגדוד 12 של גולני וכלוחם מן השורה בקרב תל פאחר שהתרחש באותן שעות שגדוד 129 נלחם בקלע וזעורה, חלפה בי הרגשת הזדהות עמוקה עם הלוחמים והמפקדים בגדוד השריון. על אף השיבוש וכיבוש קלע תחילה ולאחריה זעורה, איבוד מפקדים בקרב, התעקשות לחדור את המכשול (מעבר הכרחי) בשטח, גדוד 129 חתר למגע ולביצוע המשימה. הנחישות, האומץ הרעות והדבקות במטרה היוו את ערכי היסוד שהניעו את לוחמי הגדוד עד לכיבוש היעדים. מצאתי הרבה מאפיינים דומים בין שני הקרבות של גדוד 12 וגדוד 129.
  ברכות ליוזמי האירוע והפקת הסרט. לחוקר שלמה מן, יישר כוח .
  ורדי

  אהבתי

  • שלום רוני
   גדוד 129 הוא גדוד 7017 שהיה שייך לאוגדת אדום כאשר שימשת מפקד האוגדה.
   נפלאים מעגלי החיים.
   תודה על דבריך
   אילן לבנון

   אהבתי

 10. סרט מרתק מיוחד, סנכרון תזוזת טנקים עם מפה צמודה עוזרת להתמצאות של הצופים לעקובה אחר הנעשה וממחישה את כיוון התנועה וההקלעות לשטח הריגה, נסיון שווא לעקוף את הקוביות, מהומת אלוהים. אינני בטוח אם קציני הגדוד הבינו מה עומד מולם, אבל הם מצאו עצמם בלב התופת, התמונה בסרט משעה 11:51 דקות ממחישה את הצפיפות של טנקים בתא שטח קטן מוכה אש. ההצלחה של גד' 129 בחציית מחסום הבטון היא מזל אחד גדול וכשלון של הסורים שלא הצליחו להגן על חגורת הבטחון האחרונה שלהם. ברגע שנפרץ הסכר גורל הקרב הוכרע.
  פנטסטי!!

  אהבתי

 11. חברים יקרים

  באותה נחישות והתמדה בו עליתם וכבשתם את הרמה , כך הכנתם סרט לתפארת, סרט שממחיש את אומץ הלב אחוות לוחמים , תוך שאתם מבצעים את תפקידכם עד להתבססות בקלע בשעות הערב.

  בטוחני שגם האתר יוקם בקרוב

  מצדיע אני לכם

  קראתי את דבריו של אהרון ורדי שהיה המפקד שלי בטירונות ועוסק כעת ללא לאות יחד עם לוחמים נוספים בהנצחת הזיכרון והמורשת בתל פאחר.

  כל מילה בסלע.

  ואי אפשר בלי מילת תודה ענקית לשלמה מן.

  גם בתל פאחר וגם כאן תורם חופר ומאיר את עינינו ומעלה את ההיסטוריה לידיעת כולםםם

  אהבתי

 12. שלום אילן
  בהמשך לדברים שכתבת, התרשמותי החזקה מהקרב של גדוד 129, תעניין, כך אני מניח, גם לוחמים נוספים שלחמו באותן שעות בתל פאחר. לכן, אציע "מעגל" נוסף למפגש. אם נראה לך שאחרי התקופה ההזויה הזו, לקראת הקיץ הקרוב או במהלכו כאשר אתם מבקרים באתר הקרבות של גדוד 129, נצטרף אליכם לסיור (אני ומספר לוחמים נוספים שלחמו בקרב תל פאחר כולל מ"מ הטנקים שסייע לנו בקרבו), כדי ללמוד מה עבר עליכם בצהרי אותו יום ה- 9 ביוני 1967. אם תרצו לאחר מכן ובסיום הסיור אתכם, נוכל להסביר מה עבר עלינו בקרב תל פאחר.
  להתראות ורדי

  אהבתי

 13. לא הכרתי את קרב 129 לפרטיו ואין ספק שהסרט עושה את העבודה בעזרת גרפיקה מאירת עינים שלא מאבדת שום סניטימטר וממש אוחזת את הצופה בצווארו ו"מכריחה" אותו ללוות את הקרב מתחילתו עד סופו. נדבך חשוב להסטוריה של רמת הגולן ומלחמות צה"ל ויבורכו כל מי שהיה מעורב במצגת המאד מיוחדת.

  אהבתי

 14. סרט מצוין וטוב שנעשה מאחר ואיני מאמין שיוזמת בנית בית הגדוד בקלעה תצלח דרוש הון עתק לבנית הבנין וכסף לא מבוטל לאחזקת המקום אחרי שיוקם, מה שישאר להנצחת הגדוד הוא הסרט הזה, היה חסר לי קולו של בירו מפקד הגדוד כמו שהובאו אחרים אבל זה אינו גורע מאיכות הסרט, תבורכו.

  אהבתי

 15. ישעיהו איני מכיר אותך ועל מה בנויה אמונתך או יותר נכון חוסר אמונתך

  אני גולנצ'יק שמכיר חלק מן הנפשות שפעלו להפוך את הסרט למציאות.

  הכרתי את מעשיהם גם בעת המלחמה.

  אני סמוך ובטוח שהם גם יקימו את בית הגדוד באותה נחישות ומסירות.

  אני בדעה שזה גם אינטרס של הרשויות באיזור לסייע בין היתר כי בכך יתווסף אתר נוסף ומרתק להבאת מטיילים /תיירים לאיזור מחד ולחיזוק המעמד של היישוב הישראלי ברמת הגולן מאידך.

  כאן וגם בתל פאחר השכנה.

  זהו חוב של כבוד

  אהבתי

  • בצומת קצביה יש מבנה זכרון גדול של חטיבה 7.

   יש שם גם טנקים מסוגים שונים במשטח הסמוך – "מוזיאון" קטן של טנקים.
   מדי פעם אני עובר שם.
   המבנה מוזנח ושומם !

   לא רואה הרבה אנשים שמגיעים לשם , למרות שזה נמצא על צומת ובסמוך לקצרין.
   לא נראה לי שגורלו של מבנה שיבנה על ידי גדוד 129 ,
   יהיה שונה מגורלו של מבנה הזכרון של חטיבה 7 .

   אשר על כן ברצוני להציע הצעה שלעניות דעתי יהא בה גם חינוך הנוער וכל עמך ישראל
   להכרת הארץ, לאהבתה ולנכונות למסירות נפש עליה.

   כדאי להכשיר מסלול הליכה מסומן של גדוד 129.
   החל מגבעת האם תעלה הדרך אל נעמוש, אל סיר אדיב ובסוף אל קלע.
   מסלול הלחימה של הגדוד.
   במהלך המסלול ישולבו מצפורים, שלטי הכוונה, שלטי הסברים,
   שלטי זכרון ( בקלע ) וגם עמדות קוליות.
   אפשר גם לחבר את אתר הזכרון של גולני בתל-פאחר במסלול הליכה נוסף אל קלע.
   צריך גם לשפר את כביש הנפט המגיע אל סיר אדיב, באמצעות מועצה אזורית גולן.
   זה לא עולה מליונים.
   לעניות דעתי אפשר תוך שנה להגיע למימוש יעד זה.
   במבט של דורות קדימה מסלול הליכה נראה לי מתאים יותר.
   קוּם הִתְהַלֵּךְ בָּאָרֶץ, לְאָרְכָּהּ וּלְרָחְבָּהּ: כִּי לְךָ, אֶתְּנֶנָּה. ( בראשית , יג' , יז' ).
   ואיך יקרא המסלול ?
   אולי "שביל הרכבת " ( שם הקוד של הגדוד ),
   אולי " שביל 129 ".
   ואולי הצעות נוספות.

   אהבתי

   • נאמן, הרעיון שלך הולך איתנו כמה שנים טובות, ואכן כדי לייצר מסלול אטרקטיבי לכלי שטח מרמת אופניים ועד ג'יפים כולל מיטיבי לכת צריך חומרים אותנטיים. זחל"ם, טנק, ג'יפ סיור, פסל סביבתי, שלטים וכו'. עכשיו יש מלחמה על טנק שרמן יחיד, אולי היחיד שישנו בצה"ל ושרד, שכנראה נמצא בקצביה (אולי יש עוד אחד במקום אחר, לא הצלחתי להבין) והוא בשליטת חטיבה 7, ועכשיו אולי חטיבה 8 תדרוש אותו לעצמה לצורך הנצחת קרב קלע-זעורה ב-67'. הלוואי ומועצות גולן וגליל עליון יחברו לפרויקט משותף כזה, לפני כמה שנים זרקנו לאנשי הגולן את הרעיון באופן לא פורמלי והוא התמסמס. עכשיו עם תנופת הסרט של 129 ננסה לחבר כוחות מוניציפליים במאמץ לרתום אותם לייצר מסלולים בעקבות 129, בעקבות גדוד 12, בעקבות 51 וכו'. זה בהחלט לא עולה מיליונים ותמיד יש את קק"ל שישמחו להירתם. אומנם החלק האחרון של מסלול 129 יעבור בשטחי אש, אבל גם זה לא בעיה וניתן בזמן תרגילים לסגור את הקטע, זה הרי סך הכל כמה ימים בודדים בשנה.

    אהבתי

    • לשלמה,
     התכוונתי למסלול הליכה רגלי בלבד, לא רכבי שטח וכדומה.
     אין כמו הליכה ברגל.

     אגב, נדמה לי שבגבעת התחמושת ישנו טנק.
     לא בטוח.
     מזמן לא הייתי שם.

     אהבתי

     • בגבעת התחמושת יש אפילו שני טנקים אם אני זוכר נכון, אבל מה אתה משווה בינינו לגבעת התחמושת? הם פועלים על פי חוק, יש תקציב יפה, יש עובדים בשכר, יש עמותה, זה אתר מורשת, זאת ירושלים. אנחנו בשביל לקבל תרמיל 75 מ"מ צריכים לירוק דם.

      אהבתי

     • עוד תגובה ואני מסיים.

      במסלול ההליכה עצמו לענ"ד אין צורך בג'יפ, זחל"ם וכו'.
      אולי רק בסיום – בקלע.
      גם זה לא הכרחי.

      מה שחשוב זה טבע פורח ונוף נפלא.
      את זה יש בשפע .
      מי שילך במסלול יראה את הארץ הנפלאה שיש לנו ,
      את הישובים הפורחים.
      הוא יבין על מה נלחמנו.
      על מה אנו נלחמים.

      אהבתי

 16. אתה צודק כרגיל זאביק. צג"מ377 היה צריך לפי פקודת מקבת עד קצה מוצבי זעורה הדרומית. גדוד 129 ן צג"מ 121 היה צריכים לכבוש את משלטי זעורה הצפונית ולנוע לעין פית ולכיוון בניאס ולחבור לגולני על כביש 99 לצורך המשך לקנטרה. (נדמה לי ש129 היה גם אמור לחפות על 377). אני לא זוכר שראיתי את חטיבה 45 בפקודת מקבת

  אהבתי

 17. סרט יוצא מהכלל, מקוה שתעבירו לגורמים רלוונטים בצה"ל ללימוד מורשת וכל מי שחובב הסטוריה צבאית, יש מה ללמוד. לא מכיר סרטונים דומים שנעשו על מלחמות ישראל, דוגמא ללמוד ולהפיק לקחים מטעויות תנועה תחת אש.

  אהבתי

 18. המח"ט מטיל על הורוביץ לקבל פיקוד .
  רן אפרת מעביר לו את הפקודה .
  אולם,
  מי הודיע למח"ט שמוקדי נפגע ?

  אהבתי

 19. קצת תיאור ההשתתפות בקרב של 377 על קלע , על ידי יהודה ארזי.
  כולל תאור השמדת ה SU100 .

  החל מדקה 11.

  אהבתי

 20. לא הוזכר שנתי נפצע בכדור בראשו (ולכן גם לא שמע את העברת הפיקוד מבירו שנפצע) . לא סתם הוא לא קלט את ההוראה כפי שמופיע בכלליות בסרט. הקסדה המחוררת נמצאת אצלנו בבית. למרות זאת, התעשת והמשיך להילחם כשהוא פצוע בראשו. במהלך הקרב נפצע מספר פעמים, החליף שלושה טנקים והמשיך לפקד על הכח עד כיבושו הסופי של היעד. למה זה לא הוזכר בסרט?

  אהבתי

  • תגובה לניר בשם אילן לבנון, זאב חטין ובשמי:

   נתי הורוביץ גולן מ"פ ז' בגדוד 129 חטיבה 8 אכן נפצע קל במהלך הקרב ב-9 ליוני 1967 ברמת הגולן. הטנק עליו פיקד, טנק ג' המקורי, נפגע בין סיר א-דיב לבין מחסום הטנקים לאחר פגיעה במדף המפקד שנתלש.

   נתי ספג רסיס או כדור שחדר את כובע הפלדה שלו. הפגיעה גרמה לפציעה ולדימום קלים.

   הפציעה לא השפיעה על המשך תפקודו או שלומו של נתי שהמשיך להילחם. הקשר בטנק השתבש כתוצאה מהדימום על מערכת חיבורי קשר.
   לאחר השיבוש במערכת הקשר החליף נתי טנק כאשר עבר לטנק מספר 3 של המ"מ רן אפרת ובסמוך לכך קיבל את הפיקוד על הגדוד.

   פציעתו של נתי נחשפה למחרת הקרב בשבת, לאחר שנבדק ונחבש בראשו.

   במהלך כל הלחימה תיפקד נתי באומץ, נחישות, דבקות במטרה והנהיג את הגדוד בקרב הכרעה וניצחון על המערך הסורי בסיר א-דיב וקלע. על כך עוטר בעיטור הגבורה.

   פעולתו של נתי, זכתה וזוכה להערכה ולהוקרה של אנשי גדוד 129.
   סרט הגדוד מנציח ומוקיר את פועלו של נתי ושל כל לוחמי הגדוד.

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s